:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,619
Активни 495
Страници 17,549
За един ден 1,302,066

Представи си, че няма държави

Голяма част от събитията в наши дни, от конфликтите в Газа и Украйна до разправиите около миграцията и членството в ЕС, са свързани с националните държави. Имат ли алтернатива?
Дебора Маккензи
Опитайте за момент да си представите един свят без държави. Представете си карта, която не е разделена на малки цветни кръпки, всяка с ясни граници, правителства, закони. Опитайте да си представите всичко, на което се основават нашите общества - търговия, пътувания, наука, спорт, поддържане на мирни отношения и сигурност - но без да споменавате държавите. Опитайте да си представите самите себе си: вие имате правото на поне едно гражданство, както и правото да го смените, но не и правото на никакво.

Онези пъстри кръпки по картата могат да бъдат демокрации, диктатури или просто прекалено хаотични, за да бъдат определени като едното или другото, но буквално всички твърдят, че са едно: национална държава, суверенна територия на някакъв "народ" или нация, които имат право на самоопределение вътре в рамките на една самоуправляваща се държава. Така поне казват Обединените нации, чийто списък на националните държави днес обхваща 193 единици.

И все повече и повече хора желаят собствена държава - от шотландците, гласуващи за независимост, до джихадистите, основаващи нова държава в Близкия изток. Голяма част от водещите новини в наши дни, от конфликтите в Газа и Украйна до разправиите около миграцията и членството в Европейския съюз, са свързани по някакъв начин с националните държави.

Дори и в процеса на постепенна икономическа глобализация националните държави си остават основната политическа институция на планетата. Масовите поддръжки за националистически партии на тазгодишните избори в ЕС показват, че национализмът си остава много жив въпреки опитите на ЕС да го превъзмогне.

Но сред днешните икономисти, политолози и дори някои държавни чиновници се засилва усещането, че националната държава не е непременно най-добрата база за управляване на обществените дела. Ние сме изправени пред жизненоважни въпроси като набавяне на храна или промяна на климата в глобален мащаб, но националните приоритети постоянно надделяват над глобалния. На по-ниско ниво градските и регионалните администрации често, изглежда, обслужват хората по-добре от националните правителства.

Но как тогава би трябвало да се организираме? И дали националната държава е нещо естествено, някаква неизбежна институция? Или просто опасен анахронизъм в един глобализиран свят?

По принцип това не са естествени научни въпроси, но ситуацията се променя бързо. Теоретиците на комплексни системи, социолозите и историците се занимават с тях, използвайки нови техники, а въпросите не винаги са онова, което бихте очаквали. Националната държава е далеч от това да бъде определяна като прастара. Напротив, тя е скорошно изобретение. И докато сложността на обществените процеси се увеличава, тя постепенно мутира в нови политически структури. Моля, подготвяйте се за неомедиевализъм.

Преди късния XVIII век не е имало истински национални държави, твърди Джон Брейли от Лондонското училище по икономика и политически науки. Ако бихте пътували из тогавашна Европа, нямаше да ви искат паспорт по никоя от границите; по онова време не са съществували нито паспорти, нито граници в днешния смисъл на думата. Хората са имали етнически и културни идентичности, но те не са определяли политическата единица, в която са живеели.

Това ни води до въпросите на антропологията и психологията на най-ранните политики в историята на човечеството. Нашите общности са получили началото си като скитащи, разширени семейства, след което са се оформили по-големи групи от номади ловци, а преди около 10 000 години е започнало оформянето на уседнали земеделски общности. Такива човешки групи имат адаптивни предимства, тъй като хората си помагат взаимно при изхранването и защитата на групата.



Война и мир



Но подобни общности имат своите граници. Робин Дънбар от Оксфордския университет показва, че един индивид може да проследява и запомня социалните си взаимодействия с не повече от 150 души. Свидетелствата за това включват изследвания на селски и военни общности по протежение на цялата човешка история, както и средния брой приятели, с които хората поддържат връзки в днешните социални мрежи.

Но има една важна причина да се поддържат повече социални връзки: войната. "В малките общества между 10 и 60 процента от мъжката смъртност се дължи на военни действия", казва Питър Търчин от Университета в Кънектикът. Повече съюзници означава по-висок шанс за оцеляване.

Търчин е стигнал до заключението, че древните евразийски империи са ставали най-големи там, където битките са били най-жестоки, което означава, че войната е била основен фактор при политическото уголемяване. Археологът Йън Морис от Станфордския университет смята, че с увеличаването на населението хората вече не са били в състояние да намират свободни земи, където да избягат от враговете си. Загубилите битките просто са били погълнати едновременно със завладяната територия от победителите - и така владенията постепенно са се увеличавали.

Но как хората са успявали да преодолеят числото 150 на Дънбар? Универсалният отговор на човечеството е бил изобретяването на йерархии. Няколко селища са се обединявали под ръководството на един водач. Увеличавайки се, тези съюзи са прибавяли повече селища и ако е било необходимо, допълнителни нива в йерархията.

Йерархиите позволяват на лидерите да координират големи групи хора, без някой от участниците в тях да трябва да следи връзки с повече от 150 души. В допълнение към непосредствения си кръг всеки от участниците общува с едно лице от по-високото ниво на йерархията и по правило с осем души от по-ниски нива, според пресмятанията на Търчин.

Тези съюзи продължават да се разширяват и увеличават сложността си, за да са готови за повече и по-разнообразни колективни действия, казва Янер Бар-Ям от Института за комплексни системи към Кеймбриджкия университет в Масачузетс. За да оцелее едно общество, неговото колективно поведение трябва да е толкова сложно, колкото предизвикателствата, които го очакват - включително конкуренцията на съседите. Ако една група приеме йерархично общество, неговите конкуренти също трябва да го сторят. Обществата се усложняват с разпространяването на йерархиите.

По-големите йерархии не само са печелели повече войни, но са изхранвали и повече хора чрез икономиката на големия мащаб, който е позволявал изнамирането на новаторски техники като напояване, производство и съхраняване на храни, обединяваща религия. Впоследствие се появяват и големите градове, царства и империи.

Но това не са били национални държави. Един завладян град или област е могъл да бъде подчинен, без значение каква е "националната" идентичност на жителите му. "Разбирането за националната държава като необходима рамка за политиката не издържа на обстоятелствено изследване", казва историкът Андреас Осиандер от Лайпцигския университет.

Ключов момент е, че аграрните общества изискват минимално управление. Девет от десет души са селяни, които са се занимавали със земеделие и скотовъдство, за да не гладуват, така че до голяма степен те са били самоорганизиращи се. Правителството се намесва, за да вземе своя дял, да наложи основите на наказателното право и да запази мира в рамките на своите владения. Иначе основната му роля е да се бори, за да запази тези територии, или да придобива нови.

Владетелите прекарват сравнително малко време в управление, казва Осиандър. През XVII век Луи XIV във Франция е имал половин милион войници, които са воювали за чужди територии, но само 2000 от тях са използвани за въвеждане на ред у дома. През XVIII век холандците и швейцарците не се нуждаели от централно управление. Много източноевропейски имигранти, пристигащи в САЩ през XIX век, са можели да кажат от кое село са дошли, но не и от коя държава: това не е имало значение за тях.

Преди модерната епоха, казва Брейли, хората са се самоопределяли "вертикално" чрез преките си началници. Имало е и слабо хоризонтално взаимодействие между селяните отвъд местните пазари. Кой е бил владетелят и какво отношение е имал към тези хора, до голяма степен е без значение.



Прости общества



Тези форми на сравнително слаб контрол са означавали, че предмодерните политически единици са били способни само на по-прости колективни действия като събиране на храна, водене на битки, събиране на данъци и поддържане на реда. Някои от тях, като Римската империя, са го правели в много големи мащаби. Но сложността тоест различните действия, които едно общество е в състояние да извърши - си е оставала сравнително ниска.

Сложността е била ограничена от енергията, която дадено общество е било в състояние да впрегне в работа. През по-голямата част от историята това по същество е означавало човешка и животинска работна сила. През късното Средновековие Европа започва да произвежда повече енергия, най-вече чрез използване на водни източници. Това насърчава социалната сложност - търговията се увеличава, например, което пък изисква повече и по-добро управление. Децентрализираната феодална система започва да отстъпва на централизираните монархии с повече власт.

Но това все още не са национални държави. Монархиите се определят от това кой ги управлява, а управниците се определят от взаимното зачитане - а обратното означавало почти постоянна война. С увеличаването на търговията обаче европейските монарси откриват, че могат да получат повече власт от богатството, отколкото от войната.

През 1648 г. Вестфалският мирен договор приключва няколко века на войни в Европа, като обявява съществуващите кралства, империи и други политически единици за "суверенни": никой не може да се меси във вътрешните работи на никого. Това е крачка към модерните държави, но тези суверенни единици все още не се определят от националните идентичности на народите си. Твърди се, че международното право води началото си от Вестфалския договор, но думата "международен" е въведена в употреба едва 132 години по-късно.

Към този момент Европа вече е навлязла във времето на индустриалната революция. Производството на далеч повече енергия, вече от въглища, означава, че някои доста сложни човешки дейности, като например тъкачеството, могат да бъдат механизирани до голяма степен, което пък води до много по-сложни колективни поведения, казва Бар-Ям.

Това създава нужда от нов вид управление. През 1776 г. и 1789 г. революциите в САЩ и Франция създават първите държави, определяни от националните идентичности на гражданите си, а не от родовите линии на управниците. Отново Джон Брейли: "През 1800 г. почти никой във Франция не мисли за себе си като за французин. Към 1900 г. вече го правят всички". По различни причини хората в Англия са имали усещане за "английскостта" си малко по-рано, но това не е било изразявано под формата на национална идеология.

Към 1918 г., с края на Първата световна война и разчленяването на последните многонационални империи в Европа, държавните граници се преначертават най-вече по културни и езикови критерии. Поне в Европа националната държава вече се е превърнала в новата норма.

Част от причините за това се съдържат в прагматичното приемане на новите мащаби на политически контрол, необходими за управляването на индустриални икономики. За разлика от селското стопанство, индустрията се нуждае от ресурси като стомана или въглища, които не са равномерно разпределени, така че множество микродържави вече не са икономически жизнеспособни. Империите също са станали непосилни за поддържане, тъй като индустриализацията изисква по-добро и по-ефективно управление. И така в Европа от XIX век микродържавите се сливат, а империите се разпадат.

Появата на новите национални държави се оправдава не само с икономическа ефективност, но и с реализирането на националната съдба на техните обитатели. Въпреки това цяла плеяда от историци са стигнали до извода, че държавите определят нациите, а не обратното.

Франция например не е някакъв естествен израз на една съществувала от по-рано френска националност. По време на революцията от 1789 г. половината от жителите не говорят френски. През 1860 г., когато Италия се обединява, само 2.5% от жителите говорят италиански език. Според известния израз на един от тогавашните политици, след като са създали Италия, те трябвало да създадат и италианци - процес, който според много хора продължава и днес .

Сред днешните социолози и социални учени е широко разпространено гледището, че "националното изграждане" е ключов момент в еволюцията на модерните държави. То изисква създаването на нова идеология - национализъм - която емоционално изравнява нацията с кръга от роднини и приятели, за който говори Дънбар.

Всичко това зависи в огромна степен от въвеждането на технологии за масова комуникация. В своя изключително авторитетен анализ на този процес Бенедикт Андерсън от Корнелския университет в Ню Йорк описва нациите като "въобразени" общности: те далеч надхвърлят нашия непосредствен кръг от роднини и приятели (с огромното мнозинство от тях ние никога няма да се срещнем), но хората са готови да умират за нацията си, сякаш става дума за семейството им.

Такива национални чувства, твърди Андерсън, възникват в масов мащаб едва когато евтино произвежданите учебници позволяват стандартизиране на учебните програми и създават езикови общности. Вестниците позволяват на хората да научават бързо за събитията от национален мащаб, с което създават голяма "хоризонтална" общност, каквато преди това е била невъзможна. Освен това националната идентичност е съзнателно насърчавана от държавно финансираното масово образование.

Но ключовият фактор, движещ този идеологически процес, е скрит по-дълбоко и той е от структурно естество: създаването на широко разклонена бюрокрация е директно свързано с нуждата от комплексно управление на индустриализираните общества. Например, казва Брейли, Прусия е първата страна в света, която е започнала да изплаща помощи за безработни, през 1880 г. Първоначално те се изплащат само в родното село на работещия, където идентификацията не е проблем. Но в процеса на работната миграция помощите започват да се изплащат навсякъде в Прусия. "До този момент не е имало нужда да се определя кой точно е прусак", твърди Брейли, но после възниква нуждата от бюрокрация, която да управлява процеса. Ето защо възникват документите за гражданство, преброяванията на населението и охраната на границите.

Това означава, че йерархичните структури на контрол започват рязко да се разширяват, с все повече нива на мениджмънт. Именно тази бюрокрация е нещото, което свързва хората заедно в национални държави, твърди социологът Синиша Малешевич от Дъблинския университет. Но това не е някакъв преднамерен замисъл: то е резултат от поведението на комплексните йерархични системи. В процеса на извършване на все по-комплексни дейности структурите за контрол в обществата стават все по-сгъстени.

В новопоявилата се национална държава това означава, че на глава от населението се появяват все повече бюрократи. Обвързаността в структурите на все по-силен управленчески контрол води и до създаването на все по-лично отношение към държавата, особено като се има предвид, че връзките с църквата и селото отслабват все повече. Правителствата упражняват все по-силен контрол, но и хората получават повече права, като например правото на политически избор. За първи път те получават усещането, че държавата е тяхна. (Продължава в следващия брой)

---------

Дебора Маккензи е дългогодишна сътрудничка на списание New Scientist. Пише в областта на комплексните социални системи, финансите, екологията и управлението.
 Граници на националните държави в Европа около 1800 г.
Ню Сайънтист
.... и около 1900 г
62
6315
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
28 Август 2016 19:56
Не знам как е Италия или в Швейцария, но за нас, на Балканите, тия теории не вървят. Формирането на българската нация започва с Паисий въпреки (а не от) държавната администрация. Получава се че нацията е първична, а държавата е резултат. (Въпреки мнението на нашия Параграф.) Разбира се империите предхождат нациите, но именно нациите ги закопават.
28 Август 2016 20:03
имат алтернатива!
корпорациите!
я я натюрлих
28 Август 2016 20:57
за нас, на Балканите, тия теории не вървят


Напротив, важат с пълна сила, но темата на статията е друга, та да не се отплескваме.
28 Август 2016 21:02
корпорациите!


Корпорациите не могат да управляват сложни социални системи.

Алтернативата е описана от Хабермас като "транснационализация на демокрацията" и опит за нейното осъществяване ще бъде направен във формата на еврозоната (т.нар. "същинска Европа" ).
28 Август 2016 21:25
Българите усилено бързаме да изчезнем. Логично би било поне да се замисляме над подобни статии и възможности .
28 Август 2016 21:28

Неверния Тома
28 Авг 2016 19:56


А кво ще кажеш за белгийската или сирийската нация?
28 Август 2016 21:56
Не знам как е Италия или в Швейцария, но за нас, на Балканите, тия теории не вървят. Формирането на българската нация започва с Паисий въпреки (а не от) държавната администрация. Получава се че нацията е първична, а държавата е резултат.


При все Пасисий и регионалните особености (които включват квази-държавни институции като общини, училище и църква) накрая именно националната държава си казва думата. Помаците и гъркоманите-патриаршисти са нагледна илюстрация.
Поздравления за редакцията, че е публикувала статията.
28 Август 2016 22:05
Без държави - става много лесно превземането на дадена територия.

Утре ще искат да няма огради около къщите.
28 Август 2016 22:10
Като това ли,Мик ?
(снимка: натиснете тук)
28 Август 2016 22:13
Един Райх, една Световна Банка, едно НАТО, долар, американски президент, един език и прочие фашизъм.
28 Август 2016 22:28
Представи си, че няма държави

Проблемът не е в държавите.
Проблемът е в мутиралите двуизмерни, чиято безмерна алчност и неистовото им желание да са господари на света са в основата на трагедиите в човешкото общестсво.
28 Август 2016 22:47
Ммм даа,
интересна тема.
А е имало време когато от Мала Азия до Киев и от Черно море до Адриатика са говорели един език и са се разбирали.
Граници не е имало. После се пръкват държавите и комшиите вече не се разбират.
Да не говорим за Балканите. Като дядовата ръкавичка сме.
28 Август 2016 22:47
Поредните пропагандни фокуси към водената от десетилетия глобална политика за разруха на Държавата. Всеки, който се изказва против държавата ще бъде рекламиран, визиран, пропагандиран, хвален и величан. Нищо че е невежа и наивник, невдяващ, че е въвлечен в чужда игра ( или пък нарочно я играе за пари... такива са измет)
Държавата е най-великото изобретение на народите, осигуряващо сигурността им. Естествено, при умело ползване, както всяко нещо. Държавните и държавническите похвати, дават възможност за кратко време която и да е държава да се изправи и укрепне. Историята е пълна с такива примери.
Бедата е че държавата загърби държавническите похвати и играе по свирката на корпорации, картели и банкери и идеологическото им отроче -- либертарианското учение, либерализма, с който се пълнят и печелят умовете на студентите из глобалните университети и чието предназначение е да се разваля държавността. Държавите не играят по държавническите правила, похвати, прийоми и затова всички държави, без изключение, затънаха в дългове към частни банки.
Фокуса е прост -- банкерите печатат пари, изкупуват медии с които правят пропаганда, изкупуват удобни политици и чрез медиите ги налагат на възлови места. Изкупените политици играят играта на тия, които са ги качили на поста им ( най-пресен пример -- Украйна, изкупена за 5 милиарда долара). Изкупените политици не играят за народа и държавата му. И затова държавата и държавността са в разруха. Ако някоя държава започне опит за укрепване, върху и се нахвърля цялата глобална медийна пропаганда.
Такова е. И тая наивна Дебора е поредната въвлечена в играта срещу държавите и държавността
28 Август 2016 23:03
Такова е. И тая наивна Дебора е поредната въвлечена в играта срещу държавите.


Виж,тя е правила проучване , което може да е от полза.
Казва че държавата възниква при земеделските дейности.И казва че при индустриализацията държавата се губи.Защото индустриалната държава не може да съществува без ресурси.
Ами точно през 20-ти век са най кървавите войни за преразпределение на ресурси в Европа.

Това общо за държавата.
По принцип е права че национална държава почти не съществува.
28 Август 2016 23:38
Това невзрачно същество дали е чела някъде какво е представлявало едно "Пътешествие в Европа" преди Държавите!?
За разбойници зад всеки храст чувала ли е?
И като как ще отиде на разходка в парка, на Витоша - подържани от фирми!?
Свят без държави е като същества без семейство - корелати са.
Явно им требе ново човечество - фирми, банки и потребители. Друго няма.
Връщане в нов феодализъм вещае аФторката - потребализъм или фирмабализъм.
Тогава ще дойде рай на територията - само ВИС и СИК.
Ние това без национална държава го познаваме - средата на 90-те.

28 Август 2016 23:40
За нас по-правилно е - спомни си, когато нямаше държава.
България при Фифата и Беров.
Русия при Елцин - прекрасни спомени.
28 Август 2016 23:48
Държавата я правят законите.
Харесваш си някоя държава със съответните закони и се определяш като гражданин на тая държава.
Като не искаш да я сменяш, се мъчиш със съществуващите закони да я оправяш и да сменяш законите.
Сменяш ли държавата си е бягство. 2 милиона и повече българи предпочетоха да бягат вместо да си оправят държавата.
Като че ли трябва да се премахне двойното гражданство.
28 Август 2016 23:50
Това не е първата ластовичка с внушения за "ненужността" на държавата.

Нали заради тази поставена цел пред Световните Паразити, се разгромяват функциониращи държави, разбиват се повсеместно образователните системи, съсипват се национално-културните темели на народите и се подменят с т.нар. "западен начин на живот". Докато действителните исторически събития се крият, преиначават, фалшифицират, отнема се историческата памет на народите... Нали именно заради превръщането на световното население в една монокултурна ярма са всичките световни войни и локални войни до сега, плюс постулираните, финансираните и проведените "революции", преврати, открити и нахални чужди вмешателства. И най-вече, че цялата завера върви основно срещу Европа!

Какво има в Европа, което следва да бъде унищожено?

-Това е бялото население на континента. То боде очите на глобализаторите и на световното Задкулисие - на Глобалния предиктор. Съвсем открито са обявени следните цели:
* Намаляване на световното население на 500...600 милиона.
* Ликвидация на бялата раса и/или претопяването 'и чрез импопртиране на огромни маси ново население от Африка, Азия и др. места (плана Куденхоф Калерги - 1925г.)
* Ликвидация на националните държави и заменяне на хомогенните населения във всякаква сбирщина (напр. ЕС) - в един вид роби неспособни на съпротива, на осъзнаване действителността и интелектуален, духовен растеж.
* Създаване на световно правителство, повсеместен контрол, генетична мешавица.

Последователността може да не е в посочения ред, но ние всички виждаме как тези цели, с все по-нарастващо темпо се осъществяват. Настоящата "научна" (по скоро псевдо-научна) творба е един добър опит да се внесе солидно объркване и пренареждане на понятията в нечии по-податливи междуушия, както и да послужи за аргументация на заразените със вируса "глобализация", индивиди и доброволна прислуга. Добре е да се обърне внимание на компилираната последователност от истини и неистини, фикции и реалности за да се създаде наукообразна цялост и се скрие истинската цел.

Впрочем, както винаги, най-скритото нещо, целтта на опуса като цяло, е оставено на всеобщо обозрение.

- Заглавието!
28 Август 2016 23:51
Тези форми на сравнително слаб контрол са означавали, че предмодерните политически единици са били способни само на по-прости колективни действия като събиране на храна, водене на битки, събиране на данъци и поддържане на реда. Някои от тях, като Римската империя, са го правели в много големи мащаби. Но сложността тоест различните действия, които едно общество е в състояние да извърши - си е оставала сравнително ниска.


Тая кокошка искам да я видя как строи пирамидите, зикуратите, храмовете а Анкгор Ват со сите му канали, дворците в Раджастан, Мачу Пикчу, организира туманите на Чингиз, администацията на Цин, Акропола или координира марша на дунавския легион към Британия, пуска на вода Великата Армада или прекарва слоновете зимата през Алпите,пише писмо до турският султан или изчислява кубични уравнения докато пише поезия за виното в служба на Халифа... Де ги ровят?
28 Август 2016 23:52
imagine there's no countries Тук
29 Август 2016 00:20
Като това ли,Мик ?(снимка: натиснете тук)
Ами на снимката си има огради - ленти, бордюри, врати, прозорци, стени. Всяка тяхно прекрачване Държавата го санкционира. За да се илюстрира липсата/ненужността на държавата, трябваше да постнеш снимка без богатство , без богати хора, чиято собственост и права държавата се е ангажирала да пази.
29 Август 2016 00:24
Гладиатор 28 Август 2016 22:47

Републиканец 28 Август 2016 23:38

Eisblock 28 Август 2016 23:50
29 Август 2016 00:37
Голяма част от водещите новини в наши дни, от конфликтите в Газа и Украйна до разправиите около миграцията и членството в Европейския съюз, са свързани по някакъв начин с националните държави
Това не е вярно! Първо, "водещите новини" не са тия, които медиите разнасят кат папагали, а са тия, които описват "войната на капитала". Конфликтът в Украйна е борба за пазари и богатство (Тимошенко преди, сега Джо Байдън копрпорация) от управление (и "усвоявания" ) на природен газ (шистов, транзитен, складиран). А в Газа не са най-големите конфлекти. Тая жена нещо не гледа новините по света и милионите загинали поради лоша инфраструктура (спестени пари с цел извличане на максимална печалба) в Индия, Бангладеш, Судан, Сомалия, Зимбабве е всички "клиенти" на Световната банка.
Ние сме изправени пред жизненоважни въпроси като набавяне на храна или промяна на климата в глобален мащаб
Кои сте "вие", защото жизненоважният въпрос на капитализма е печалбата. Поради спада й капиталистите прибягват към "държавния капитализъм" - социализЪма, при който с обществени средства (от данъците на всички за общото благо на всички) се гарантира частната печалба (чрез гарантирани цени, монополни права, частни стандарти, вменявани задължения по силата на закона - застраховка "Гражданска отговорност", например).
А с тая прадня за "промяна на климата" пак се цели връщане на човечеството във времето на "геоцентричната наука"? Защото климатът на Земята никога, ама никога не е спирал да се променя. На него се дължиеволюцията или и тя ще бъде отречене за да върви търговията с деца?
29 Август 2016 01:08
Казва че държавата възниква при земеделските дейности.
Защо точно от "земеделските дейности", а не от дейностите по планиране и управление на резервите (богатствата)?
Държавата я правят законите.
Законите не изразяват ли само проявлението на държавата? Защото законите са следствие от натрупаното богатство на обществото. Например, ако племето, обществото, държавата нямат автомобили, няма да има нужда и от Закон за движение по пътищата. Сиреч няма закон и, ако я правеха държавата законите, не трябва да има държава, защото в случая не притежава "правилното богатство" - автомобила.
Харесваш си някоя държава със съответните закони и се определяш като гражданин на тая държава.
Досега практиката е била "харесваш си нечие богатство и го завладяваш" - от Александър Велики, през монголските нашествия и колонизацията, че чак до днешна Либия и Сирия
29 Август 2016 04:12
След 300 години империализъма ще победи в целия свят.Една държава един език един народ ще управлява целия свят.
29 Август 2016 04:39
А какво е било, когато е нямало държави? В Италия е имало куп племена, които са воювали помежду си и всяко е искало да заграби чуждата собственост. Прочие така е било ис..човекоядците. Държавите са създадени, когато хората са уседнали и са започнали да придобиват земя. И тази собственост е трябвало да бъде защитена като се съюзяват по някакъв начин. Нужни са били правила. За търговията, която се разраства, са били нужни монети. След като са разбрали, че като градове-държави или феодални владетели са много слаби, са продължили да се обединяват. И за целта е било нужно да се отстранят различията, най-вече религиозните и това става през налагането на християнството, което да е общо за всички племена и ще бъде спойка да станат една нация от сбирщината. И е трябвало някой да управлява тези държави. Монарсите. Докато аристокрацията обеднява от леност и мързел, а буржоазията забогатява и иска властта като я получава през..демокрацията. Т.е властта не се придобива вече по наследство, а зависи от парите. Много е интересно как капитала, който иска да унищожи държавите, за да не му пречат на спекулациите, мисли да си защити собствеността?! Ами нали държавата всъщност обслужва него? Без държавите няма ли да настъпи хаос и анархия? Може би някои си представят света като една голяма държава или ЕС като такава? Но при всяко положение ще има правила и органи, които да контролират всичко и всички. Не можем да се върнем на нивото от 13-век и всеки да си копа в собствената градина, сякаш останалия свят не съществува. Макар че има някои идеалисти, които си го представят точно по този начин: никакви телевизори, автомобили, самолети, връщане към т.нар. корени, когато няма да ни трябва нищо, освен храна, за да спасим планетата. Крайните възгледи са интересни, но за разлика от последния, посочения в заглавието на статията е..безсмислен. Войните не са по причина на това, че има държави, а на човешката алчност и на желанието да имаш повече като вземеш чуждото. За да се прекратят, трябва да дойде комунизма и да няма частна собственост и всичко да е общо.
29 Август 2016 05:15
Наукообразни глупости. На са платили да пише, но на мен не са платили да ги чета глупостите. Четох коментарите. После се прехвърлих на статията. Стигнах до
Института за комплексни системи към Кеймбриджкия университет в Масачузетс.

Та има:
University of Cambridge
https://www.cam.ac.uk/ Това в GB.
Има и Harvard University & MIT в Cambridge,MA.
Но няма: Кеймбриджкия университет в Масачузетс
Има разбира се: Някакво евреиче - Yaneer Bar-Yam от New England Complex Systems Institute
http://necsi.edu/faculty/bar-yam.html

Имаме едни евреичета на които им пречат националните държави, но са си направили не само национална държава, но и религиозна такава.

Имаме: Debora MacKenzie ,
Nation states cause some of our biggest problems, from civil war to climate inaction

29 Август 2016 05:17
Мислех да напиша,че това творение е от Средния запад,някъде от Айова или Мисури,че като малка/понякога и голяма/са я "вкарвали" в правия път освен баща и и чичо и,то и племенниците и.Но няма да го направя.Достатъчно е да погледнете снимката и,и да схванете какъв "експерт",по геополитика бъка пред вас.Няма нужда да четете,и форумния Мунчо ще го напише по-добре.
29 Август 2016 05:29
Гледам че, е писала в еврейско списание във Флорида. Защо ли не си публикува пасквилчето в Израел? Май там няма да мине.
29 Август 2016 09:20
Опитайте за момент да си представите един свят без държави. Представете си карта, която не е разделена на малки цветни кръпки, всяка с ясни граници, правителства, закони. Опитайте да си представите всичко...
Опитайте се да си представите, че Слънцето никога не залязва в това, което си представяте. Познато, нали?
29 Август 2016 09:22
вие имате правото на поне едно гражданство, както и правото да го смените, но не и правото на никакво.
Точно така. В Прибалтика всеки пети е престъпник, понеже няма нито едно.
29 Август 2016 09:42
Как се казваше? Дебъъъ... Дебора!
29 Август 2016 10:03

...

http://www.lostbulgaria.com
29 Август 2016 10:19
Трябва да се прави разлика между държава като съвкупност от институции и държава като територията на една страна. Хубаво е да има различни думи за двете, както е в английския "state" и "country". При нас можем да използваме "държава" и "страна", но не е съвсем същото.
Никой не може да даде смислено обяснение защо ние сме точно българи, а съседите ни от север - румънци, защо между нас има граница и защо точно по тази линия минава тази граница (хайде в случая Дунава, но има и сухоземни граници без никаква логика). Та статията визира не толкова държавите като институции и дори не толкова териториите им, колкото нациите. Точно нациите са изкуствено създадени измишльотини, чиято полезност, ако приемем че е имало такава в началото, вече е изчерпана. И светът (би трябвало да) върви към едно цяло. Естествено че пак ще има териториални образувания, независимо как ще са наречени, както и сега всяка държва се дели на области, общини или както те се наричат в различните държави. Просто светът ще стане една голяма държава (в институционален смисъл, защото териториалния става излишен), а сегашните държави (примерно, вероятно в началото, но не задължително завинаги) могат да станат области или нещо подобно. И точно ЕС е пример за движение в тази посока - чрез постепенно предаване на суверинитет от държавите към голямата общност. Естествено този процес няма да е линеен и с постоянна скорост, понякога ще има и връщане назад (разни exit-и), но като цяло естествено е да се върви натам. Важното е да се върви по мирен начин, без войни и насилие. Това, което би трябвало да изчезне напълно, е понятието за националност (българин, румънец и т. н.) и различните езици, на които говорят хората.
Relax, ние със сигурност няма да доживеем всичко това. Свидетели сме само на началото на началото.
29 Август 2016 10:52
Какво има в Европа, което следва да бъде унищожено?

Европа е най-опасна с хилядолетните си традиции на нормалното хуманно човешко мислене и идеите за човешката цивилизация.
Двуизмерните това няма как да го разберат с двете си единствени сетива за пари и за власт, но усещат интуитивно опасността от съществуването на духовни ценности.
29 Август 2016 10:54
След 300 години империализъма ще победи в целия свят.Една държава един език един народ ще управлява целия свят.

Пак ли ще трябва да учим руски?
29 Август 2016 11:29
И от къф зор тук цъфна тая статия, публикувана на 3 септември 2014? Много прислуга, много нещо, няма да смогнем да им строим обори на тия!
29 Август 2016 11:37
(Продължава в следващия брой).

29 Август 2016 12:30
Болярчето 29 Август 2016 10:19
Трябва да се прави разлика между държава като съвкупност от институции и държава като територията на една страна. Хубаво е да има различни думи за двете, както е в английския "state" и "country". При нас можем да използваме "държава" и "страна", но не е съвсем същото.
Никой не може да даде смислено обяснение защо ние сме точно българи, а съседите ни от север - румънци, защо между нас има граница и защо точно по тази линия минава тази граница (хайде в случая Дунава, но има и сухоземни граници без никаква логика). Та статията визира не толкова държавите като институции и дори не толкова териториите им, колкото нациите. Точно нациите са изкуствено създадени измишльотини, чиято полезност, ако приемем че е имало такава в началото, вече е изчерпана. И светът (би трябвало да) върви към едно цяло. Естествено че пак ще има териториални образувания, независимо как ще са наречени, както и сега всяка държва се дели на области, общини или както те се наричат в различните държави. Просто светът ще стане една голяма държава (в институционален смисъл, защото териториалния става излишен), а сегашните държави (примерно, вероятно в началото, но не задължително завинаги) могат да станат области или нещо подобно. И точно ЕС е пример за движение в тази посока - чрез постепенно предаване на суверинитет от държавите към голямата общност. Естествено този процес няма да е линеен и с постоянна скорост, понякога ще има и връщане назад (разни exit-и), но като цяло естествено е да се върви натам. Важното е да се върви по мирен начин, без войни и насилие. Това, което би трябвало да изчезне напълно, е понятието за националност (българин, румънец и т. н.) и различните езици, на които говорят хората.
...
Може и така да стане, но ние ще се/трябва да съпротивляваме.
29 Август 2016 13:27
Това не е първата ластовичка с внушения за "ненужността" на държавата.

Всъщност първите лястовички са Маркс и особено Енгелс. И жената не обяснява за "ненужността на държавата", а обяснава азбучната вече истина , че всеки вид политическа орханизация - от полиса през мултиетническите империи та до (моно)националните държави са продукт на определени исторически условия. Историческите промени налагат и промени в организацията на обществото.
29 Август 2016 13:31
Лястовичка, от първите:

https://www.youtube.com/watch?v=DVg2EJvvlF8

Като си помисля, че това ме кефеше
29 Август 2016 13:57
но за нас, на Балканите, тия теории не вървят.

Напротив ! Нациите са създадени от държавите и то след 17 век, като превърната легитимност на властта на владетеля от "дадена от Бога" на "дадена от Народа".

Раликата е, че докато останалите нации са създавани от собствените държави, то балканските са създавани от външни.

Конкретно създаването на българската нация започва след 1830 г. и се развива твърде бързо. До 1875 г. вече християнското население около централна Стара планина вече има българско национално самосъзнание. Дообразуването на българската нация след 1878 г., обаче, вече се извършва от собствената държава и постепенно се утвърждава и обхваща границите й до 1950 г.. Затова и македонците остават необхванати в процеса на национално образуване, а после образуват и друга нация.

Образуването на българска нация не започна от Паисий, защото междувременно се развива руският проект за единна ромейска нация между Пелопонес и Карпатите. Този проект е изоставен след 1815 г. и разбит на по-малки постепенни национални проекти - сръбски, гръцки, български, но отгласите от него ги има чак 100 години по-късно в т.н. гъркомани.

Генетично и културно Балканите са една общност. Разделянето им на нации, обаче, със съответната национална митология, е продукт на странното на пръв поглед взаимодействие между Австро-Унгария и особено Русия, от една страна и Османската империя от друга.

Когато се създава Гърция през 1830 г. османските власти желаейки да ограничат разрастването й насърчават появата на отделна българска нация. По същият начин, по който за пръв път се заговорва за македонска нация точно през 1878 г. с появата на България.
29 Август 2016 14:33
100% е сигурно, че държавите рано или къно ще изчезнат - ясно е, че сегашното делене на един и същ биологичен вид е скалъпено и изкуствено поддържано. Един преходен период към нещо много по-съвършено като система, нищо повече.

Разбира се, човечеството не е узряло и все още е далече от това да няма държави.
29 Август 2016 15:11
Трябва да имаме глобален поглед за бъдещето,в което няма да има”оранжеви революции”и”хлебни бунтове”(според агенция Фич.),а на НАТО ще бъде отредена ролята-Гарант на жизнения стандарт.
29 Август 2016 15:19
Мда, има държави с природни ресурси които не ни ги дават да ги изпапкаме, нали Деборче? Ако няма граници и държави как ще поддържате високия жизнен стандард на "западните демокрации"?!
Защо Великобритания се откъсна от общата структура ЕС, уважаема бяла птицо?
29 Август 2016 15:26
Образуването на българска нация не започна от Паисий, защото междувременно се развива руският проект за единна ромейска нация между Пелопонес и Карпатите
НЕОПОЛ, Не усещаш ли противоречие с твърдението ти балканските нации се създават от чужди държави? А че чужди държави се опитват безуспешно да манипулират формирането на нации е ясно - и руския проект за единно православие (с цар руснака Константин), и Македония като Южна Сърбия, Мидхат паша за единна "отоманска нация"...
29 Август 2016 15:34
Ето тук една статия за Балканския възел де все го разсичат.

http://geopolitica.eu/spisanie-geopolitika/717-balkanskiyat-geopoliticheski-vazel-i-velikite-sili-
Те тук от старо време до днес

http://www.ve4erna.com/balkan-map.html
29 Август 2016 15:36
Защо Великобритания се откъсна от общата структура ЕС, уважаема бяла птицо?


За да участва в преразпределението на света самостоятелно.
Колониализъм в действие.
29 Август 2016 16:11
Електрификация плюс социализъм и хоп нема държави!
29 Август 2016 16:24
Ние сме изправени пред жизненоважни въпроси като набавяне на храна...

Ей, не се наядоха тия!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД