:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,864
Активни 577
Страници 10,767
За един ден 1,302,066

Сбърканият референдум на Виктор Орбан

Плебисцитът ще повиши популярността на премиера и на управляващата партия
Снимка:ЕПа/БГНЕС
Орбан очаква, че още най-малко три държави – Чехия, Полша и Словения, ще последват примера на неговата страна. "Ако унгарският референдум през октомври бъде успешен, това може да доведе до цунами от референдуми в Европа и още повече ще разтърси ЕС", каза той в началото на август.
На 2 октомври унгарците ще гласуват в референдум по плана на ЕС за преразпределение на бежанци. Вотът се лансира от премиера Виктор Орбан и предизвиква сравнения с британския референдум за излизане от ЕС, което обяснява и повишения интерес към него.

Въпреки това ще е погрешно да се отдава прекалено голямо значение на референдума на Орбан. Вотът ще е повече пиар ход, отколкото изразяване на демократична воля - опит да се подсили образът на Орбан като лидер на очертаващата се популистка, националистическа и регресивна Европа.

Самият референдум няма да реши нито един реален политически проблем. Въпросът за плебисцита е неясно формулиран: "Съгласни ли сте ЕС да предлага задължително настаняване на чуждестранни граждани в Унгария без съгласието на парламента?" И няма никакво отношение върху действителната европейска политика по отношение на квотите за бежанците. Въпросът се отнася до "задължително настаняване", но ЕС предлага страните да помогнат на Италия и Гърция да се справят с огромния брой пристигащи бежанци, като разгледат техните документи за статут и решат дали да им дадат такъв, или не. Всъщност първоначалното предложение предвиждаше да се преразпределят и бежанци от Унгария, но правителството се отказа.

Дори Орбан призна, че референдумът не може да промени настоящата политика на ЕС. Но това не спря унгарското правителство да започне рекламна кампания с билбордове из цялата страна, свързващата терористичните нападения в Европа с притока на бежанци на континента. С високи по няколко метра букви, изписани със синьо и жълто, билбордовете питат: "Знаете ли, че от началото на мигрантската криза над 300 души са загинали в Европа от терористични атаки?"

За разлика от британския референдум, при който общественото мнение бе разделено почти наполовина, Орбан не се нуждае от плебисцит, за да прецени как се чувстват избирателите. Когато ситуацията с бежанците се влоши миналата година, гражданите и неправителствени организации се стичаха на гара Келети да



носят вода, храна



и вещи от първа необходимост на бежанците. През последните няколко месеца обаче анкетите сочат огромна подкрепа за силно рестриктивния подход на Орбан. Според последно проучване на Zavec 75 на сто от смятащите да гласуват на референдума ще отговорят с "не", както агитира Орбан.

Референдумът е най-доброто средство за партията ФИДЕС на Орбан да подобри рейтинга си. Тя бе разтърсена от корупционни скандали и от банкрута на една от най-големите инвестиционни компании в страната "Квестор", гражданите се недоволни от състоянието на здравеопазването и на образованието.

През февруари 2015 г. одобрението за ФИДЕС бе 27 процента. Но след изострянето на миграционната криза и крутите мерки на Орбан срещу търсещите убежище от Косово, Близкия изток и Африка, популярността на партията се покачи до 32 на сто през януари тази година и до 37 на сто миналия месец.

Междувременно Унгария следва противоречива миграционна политика. Правителството на Орбан не е срещу всички имигранти, а само срещу онези, които могат да предизвикат страх и предразсъдъци. Политиката му насърчава икономическите мигранти, които търсят работа, за сметка на бежанците, които търсят убежище. От 2013 г. унгарското правителство е издало 3649 разрешителни за пребиваване на хора, купили унгарски ценни книжа на стойност 250 000 евро (сега вече стойността се повиши до 300 000 евро). Повечето от тези инвеститори са от Китай, Русия или страните от Персийския залив. Техният брой е



три пъти по-голям



от квотата бежанци, които Унгария бе поканена да приеме по схемата на ЕК.

Унгария всъщност се нуждае от мигранти, макар да не ги иска. Асоциацията на телекомуникационните, електронни и IT компании неотдавна обяви недостиг на 22 000 специалисти по информационни технологии в страната. В общественото здравеопазване също не достига персонал и в други сектори се търсят квалифицирани кадри. Неотдавна бяха наети сезонни работници от Мексико, които да произвеждат сенници за кабрио автомобили в малкия гр. Сугю.

Безработицата сред местното население в окръга, където е градчето, е между 20 и 25 на сто, но местните не са квалифицирани. Всъщност квалифицираните унгарци масово напускат страната. Националната статистика е регистрирала 420 000 напуснали между 1989 и 2013 г. Според Международната организация по миграция 31 000 унгарци са се преместили в чужбина през 2014 г., което е ръст от 30 на сто в сравнение с предходната година. Младите хора основно напускат в търсене на по-добри възможности. 7.4 на сто от унгарците на възраст между 18 и 49 г. са живели в чужбина през 2013 г.

Предстоящият референдум в Унгария заслужава да бъде следен, но не бива и да се използва, за да усилва опасната ксенофобска риторика. Въпросът, поставен от Орбан, замъглява много други. Например как унгарците да подобрят икономиката си, образователната система или здравеопазването? Ако бяха зададени тези въпроси, страната би осъзнала, че мигрантите, включително и търсещите убежище, могат да бъдат част от решението.



14
3257
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
01 Септември 2016 19:47
Референдумът никак не е сбъркан. Родните подлоги хичч не ги е еня дали българите са съгласни да хрантутят нашествениците, защото в по-голямата си част те са точно такива.
01 Септември 2016 21:10
Например как унгарците да подобрят икономиката си, образователната система или здравеопазването?
Ако бяха зададени тези въпроси, страната би осъзнала, че мигрантите, включително и търсещите убежище, могат да бъдат част от решението.


Сега разбрах защо сме най-бедните в ЕС, зашо не ни са в ред здравеопазването, образованието и икономиката. Ами не можем да привлечем мигранти. Изпускаме си шанса!

01 Септември 2016 22:10
Много льош тоз Орбан, бе !
Толкова лъжи на едно място в подобно пасквилче - не бях виждал.
Орбан и Унгария , при всичките му недостатъци , са пример как трябва да се отстоява националното достойнство , да запазиш генетичния фонд и благосъстоянието на народа си .
01 Септември 2016 22:40
За автора на горепоместеното:
Goran Buldioski is Program Director of the Open Society Think Tank Fund and co-director of the Open Society Initiative for Europe.
С това всичко е казано
01 Септември 2016 23:04

За автора на горепоместеното:

Което не пречи написаното да е истина.
01 Септември 2016 23:18
Mindrbinder : " Което не пречи написаното да е истина."

Ъхъ, истина по сороски ......
01 Септември 2016 23:35
...страната би осъзнала, че мигрантите, включително и търсещите убежище, могат да бъдат част от решението.
Това ли е истина, повелителю на истината, че мигрантите могат да бъдат част от решенито? Който приема тази истина - да приема мигрантите... който не я приема, няма защо да му се натрапва!
А Орбан не го жалете - поне засега се справя много добре!
02 Септември 2016 07:56
Соросоидите съвсем са се ошашавили!

Правителството на Орбан не е срещу всички имигранти, а само срещу онези, които могат да предизвикат страх и предразсъдъци. Политиката му насърчава икономическите мигранти, които търсят работа, за сметка на бежанците, които търсят убежище. От 2013 г. унгарското правителство е издало 3649 разрешителни за пребиваване на хора, купили унгарски ценни книжа на стойност 250 000 евро (сега вече стойността се повиши до 300 000 евро). Повечето от тези инвеститори са от Китай, Русия или страните от Персийския залив.


И кое е погрешното на това? Че държавата мисли, както препоръчва авторът, за икономиката си? А не как да това бюджета със социални помощи при това не за своите си граждани, а за чужди?
02 Септември 2016 09:05
Което не пречи написаното да е истина.


Че не е истина, не е. И явно именно сороската закваска е попречила да се каже истината....
02 Септември 2016 09:58
Истина е и това, че унгарците са доста големи ксенофоби. Орбан просто се грижи за пришълците, защото ако са в Угария не е ясно какво ще им се случи.Унгарци и поляци май не са като българите, няма да минат само с мирни протести.
02 Септември 2016 11:02
Въпросът се отнася до "задължително настаняване", но ЕС предлага страните да помогнат на Италия и Гърция да се справят с огромния брой пристигащи бежанци, като разгледат техните документи за статут и решат дали да им дадат такъв, или не.

А-ха! Само че държавите, отказали да приемат бежанци от квотите бяха заплашени с тежки икономически санкции. Бюрократите от ЕС се почувстваха всесилни в налагането на решения, с които държавите не са съгласни.
Много държави наистина се нуждаят от квалифицирана работна ръка, но едва ли ще намерят такава сред мигрантите. Правилното решение е австралийския опит: взимат се само полезни мигранти.
02 Септември 2016 13:44
"Съгласни ли сте ЕС да предлага задължително настаняване на чуждестранни граждани в Унгария без съгласието на парламента?"

Естествено е, че отговорът ще бъде "НЕ !" Но ако евентуалният отрицателен отговор бъде свързан с намаляване на финансовата помощ от страна на ЕС, тогава не е трудно да се предскаже какъв отговор ще последва. Защото на много унгарци, подобно на повечето българи, все още не е много ясно, че членството в ЕС не е свързано само с материални облаги, но и със задължения. В момента жертва на миграционния натиск в ЕС са предимно гранични държави, и останалите страни от ЕС са длъжни да им помогнат. Защото може утре да възникне друг проблем и точно тези държави, които сега отказват да помогнат, да се нуждаят също от помощ.
03 Септември 2016 06:54
мигрантите могат да бъдат част от решениeто?

Точно така. Ключовата дума е могат. Ама могат и да не бъдат. А да станат част от проблема, да речем.
Защото в крайна сметка опираме до въпроса: "КАКВИ мигранти"?
06 Септември 2016 15:39
Унгария всъщност се нуждае от мигранти, макар да не ги иска. Асоциацията на телекомуникационните, електронни и IT компании неотдавна обяви недостиг на 22 000 специалисти по информационни технологии в страната.

Ега ти и некадърната манипулация! Като че ли сред нашествениците от Африка и Близкия изток е пълно с такива!
Неотдавна бяха наети сезонни работници от Мексико, които да произвеждат сенници за кабрио автомобили в малкия гр. Сугю.

Къде са ИТ специалистите, къде са правачите на сенници!

Всъщност квалифицираните унгарци масово напускат страната. .... Младите хора основно напускат в търсене на по-добри възможности.

Така де, с трици искате маймуни да ловите? Ба си тоя съвсем ни взема за канарчета!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД