:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,413
Активни 481
Страници 17,343
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Брекзит може да сбъдне мечтата за обединена Ирландия

Напускането на ЕС може да накара още повече протестанти да искат ирландски паспорти, а в областта да бъде свикан референдум за присъединяване към Ейре
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Преди няколко години британската кралица Елизабет Втора се срещна в Белфаст с бившия командир от ИРА Мартин Макгинес в исторически момент за мирния процес в Северна Ирландия. Макгинес беше високопоставен член на ИРА, когато бойци на организацията убиха братовчеда на кралицата лорд Луис Маунтбатън при бомбен атентат през 1979 г. Макгинес в момента е вицепремиер в Северна Ирландия.
Почти 18 години след мирното споразумение, сложило официално край на враждата между католиците националисти и протестантите юнионисти в Северна Ирландия, Брекзит може да доведе до непредвидими последствия в тази някога размирна област на Обединеното кралство. Изходът от референдума във Великобритания може дори да обедини донякъде двете общности, чиито разногласия спрямо бъдещото на областта доведоха до кървави сблъсъци, продължили няколко десетилетия. Над 56% от жителите на Северна Ирландия гласуваха за оставане в Европейския съюз. Освен това вече от години много граждани подкрепят това тя да бъде част от Великобритания. Брекзит обаче може да промени това. "За пръв път през живота си много хора твърдят, че биха гласували за обединение с Република Ирландия - нещо, което не им е минавало през ум преди", коментира Стивън Агню, лидер на Зелената партия в Северна Ирландия.

Членството на страната в Европейския съюз като част от Великобритания бе ключова част от споразумението, което бе подписано през 1998 г. Според европейските правила британците и ирландците могат да работят, да получават социални помощи и да се лекуват и в двете държави. Северноирландците имат право на паспорти от Република Ирландия, но много юнионисти не подават молби от принципни съображения. През последните седмици обаче все повече от тях



пускат документите си за нов ирландски паспорт



по пощата в Белфаст, а пред сградата се извиват опашки. Една от жените коментира, че това е единственият начин да запази европейското си гражданство. Хората държат да останат анонимни, тъй като действията им могат да предизвикат противоречия в протестантската общност, която се смята за една от най-лоялните към британската корона и с гордост нарича себе си лоялисти. Три дни след резултатите от референдума в Обединеното кралство Ирландия получи повече от 4000 запитвания от британци, желаещи да получат ирландски паспорт и по този начин да останат част от общността ЕС. Нарастването на интереса е огромен, като се има предвид, че средно за подобен период молбите са около 200.

Повечето хора смятат, че всички ирландци мечтаят за обединение на двете Ирландии - републиката и Северна Ирландия, която след кървава война между двете страни остана британска територия в началото на миналия век. Ирландските националисти, които наричат себе си републиканци, всъщност не са много на брой - от 13 до 16%. От тях едва една незначителна част са готови с оръжие в ръце да се борят за обединение на двете части на Ирландия. Макар че и те в последно време се успокоиха. След шокиращия резултат от Брекзита това може много сериозно да усложни живота както на южните части на страната, така и в Северна Ирландия. Преминаването от британската страна на границата става през селцето Белку, графство Ферман. По средата на един мост конституционната монархия свършва, след което започва републиканският строй. На ирландска земя селото вече се казва Блеклойн, но независимо от т.нар. граница през нея постоянно преминават хора и коли. Например единственият месар живее в Ирландия, а фризьорът и магазинът с най-необходимите стоки за фермерите е на британска земя. Навсякъде обаче има доста голям брой пъбове, традиционните кръчми за тази част на света. Оказва се, че хубавата храна и спокойното пийване на алкохол са предпочитани през деня във Великобритания, докато местните младежи предпочитат да прекарват веселите нощни купони в ирландските пъбове. Навсякъде се приемат както евро, така и британски лири. Гражданите на нейно величество Елизабет Втора спокойно работят на юг, а ирландските домакини предпочитат да купуват хляба в Обединеното кралство, защото е по-евтин. И в двете селца всички помнят мрачните времена от т.нар. безредици, които продължиха над 30 години и дори в този тих край взеха осем жертви. Тогава Ирландската републиканска армия (ИРА) водеше кървава война с британците за обединяването на своя остров независимо от съпротивата на над 1 млн. лоялисти протестанти, които искаха Северна Ирландия да си остане британска територия. Мирът настъпи през 1998 г., когато двете враждуващи страни са разбраха за общо управление на областта.

В същото време Белфаст продължава да е разделен от стена, която дели местните католици ирландци и лоялисти протестанти, които в миналото разрушаваха цели квартали на "противника". Тя вече се използва предимно като туристическа атракция. От двете й страни са изрисувани колоритни графити, които вече са известни по цял свят. На лоялистката стена са рисунките с лицата на сурови мъже във военни дрехи, някои с маски, които се вричат във вярност на британската корона и обещават, че никога няма да се "предадат". При католиците има подобни графити, които искат обединение на Ирландия.



И двете общности имат своите мъченици



за каузата и ги почитат като светци.

Експертите и анализаторите също са дълбоко разделени заради Брекзит. "Разбира се, ако Великобритания напусне ЕС, то ирландският финансов сектор само ще спечели. На големите финансови компании им е много по-изгодно да държат своите офиси в англоезичния Дъблин, отколкото в германския Франкфурт на Майн или френската столица Париж. Евросъюзът има нужда от сериозни реформи, но ще се реши на тях само след сериозно разтърсване. А това може да стане именно покрай едно напускане на съюза от британците", смята икономистът от Дъблин Константин Гурджиев, който обаче няма да бъде засегнат от тези евентуални драматични процеси, защото скоро ще се мести със семейството си в американския щат Калифорния. "Един от вариантите за запазването на границите на Великобритания ще е подписването на Шенгенското споразумение от страна на Ирландия, което обаче ще доведе до установяването на мощен граничен контрол между Северна Ирландия и останалата част от британските територии. Това на свой ред ще доведе до нов политически кошмар за региона", убеден е професорът от университета в Белфаст Ли Макгован. Това не са единствените проблеми, които притесняват хората от двете страни на границата. "Хората там от години живеят в мир, сключват смесени бракове, имат роднини и от двете страни - братя, сестри, братовчеди, лели, чичовци, племенници и т.н. Аз не искам Северът да се развежда с Юга", каза Хелен от местно туристическо бюро на границата. На летището в Дъблин дори може да се види голям плакат "Моля ви се, не си тръгвайте, трябва да живеем и работим заедно".

Излизането от ЕС ще навреди директно на бедната Северна Ирландия, която разчита на Брюксел повече, отколкото другите части на Обединеното кралство - намаляване на чуждите инвестиции, по-нисък икономически растеж, увеличаване на безработицата и ограничаване на държавните разходи са част от тревогите на местните хора. За много от тях



най-голямата заплаха е връщането на граничните проверки



с Република Ирландия, които бяха спрени преди близо двадесет години. Политиците от лагера за Брекзит твърдят, че границата ще остане отворена, но според противниците им това ще бъде невъзможно, ако Лондон иска да ограничи имиграцията от европейски държави. Според споразумението от Разпети петък от 1998 г. британското правителство има правомощия да свика референдум и по въпроса за евентуално обединение с Република Ирландия. Това открито заяви веднага след Брекзита първият зам.-министър на областта Мартин Макгинес, която смята, че трябва да се проведе референдум за премахване на границата с Република Ирландия, която е член на ЕС Заради високата си раждаемост католиците вероятно ще станат мнозинство в рамките на следващото поколение. Половината от тях все още подкрепят стабилността и неделимостта на Обединеното кралство. Но ако Брекзит промени мнението им, един евентуален референдум би бил много оспорван, което на свой ред неминуемо ще предизвика призраците от кървавото им минало.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
В миналото в Белфаст редовно имаше сблъсъци между двете общности и полицията. Това ставаше особено покрай протестантските шествия на Ордена на оранжистите през лятото.
Снимка: Би Би Си
Границата между Република Ирландия и Великобритания минава по средата на този мост, където няма никакви проверки.
2147
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД