:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,046
Активни 432
Страници 23,456
За един ден 1,302,066

"Случвам" и други модерни думи, които дразнят

Ако наистина се занимаваш с някакво изкуство и преливаш от креативни идеи, е хубаво да се замислиш какво случваш
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Обикновено хипстърите работят само по проекти, предимно арт. На снимката - хипстъри в Берлин участват в креативно спортно мероприятие
Когато населението, следвайки дадена актуална тенденция на вербално изразяване, зацикли в употребата на една дума, настъпва нещо страшно. По-долу са изброени цели седем. Ето ги:



"Проект"



Тъй като думата "проект" покрива широк спектър от значения - от "план", "намерение" и "хрумване" до "чертеж", "дизайн" и "чернова", употребата й се радва на голям успех сред всякакви хора, най-вече в артистичните и псевдоартистични среди на софийската градска младеж.

Понеже "проект" може да е на практика всичко, но и нищо, тази дума е суперудобна за отговор, когато по цял ден скучаете, но внезапно ви попитат с какво се занимавате. "Един нов проект започвам" е напълно достатъчно за излизане от конфузната ситуация.



"Свежо"



При употребата на думата "свежо" и нейната често впрягана вариация "свежарско" говорещият демонстрира отсъствие на всякакви претенции относно начина си на изразяване, което само по себе си е вид претенция.

Тази дума се използва обикновено от хора, които непрекъснато "чилват", те са "ийзи", не се напрягат от нищо, естествени са, непринудени и ходят боси в градските паркове лятно време, въпреки опасността от кърлежи и инфектирани спринцовки, защото намират всичко за "свежо", не само тревата.



"Катализатор"



Преди години някой по телевизията, май в някакво риалити, подобно на актуалните в момента, употреби тази дума за нещо, сигурно е било в контекста на "как да се решиш на развод в три лесни стъпки" и от там се почна...

Думата "катализатор" идва от химията и означава "вещество, което променя скоростта на химическата реакция, без самото то да се променя".

Може да се употребява и в преносен смисъл, разбира се, но кой би предположил, че като ходиш на йога, катализираш усещането за вътрешна промяна...



"Пространство"



Използва се за всичко и под всякаква форма от всевъзможни артисти. Отново. В живота на твореца е невъзможно мазето да е мазе, гаражът да е гараж. Нито кръчмата да е кръчма или пък балконът просто балкон. Там всичко е "пространство".

Което е напълно разбираемо. Едно е да кажеш, че изнасяш първия си моноспектакъл в мазето, съвсем друго е да поканиш публиката в едно "нестандартно подземно пространство, което предстои да бъде обживяно в рамките на театралния проект 343 Shoot Your Girl Laboratory.



"Креативност"



Нищо творческо на територията на Република България никога повече от тук до края на света не може да бъде назовано по никакъв друг начин, освен със свръхактуалната чуждица "креативно".

Няма значение дали си си сложил филтър на профилната, продаваш ръчно плетени гривни на селски събор или пък си сготвил макарони със сирене, поръсени със стръкчета прясна рукола. Проявил си креативност. Браво.



"Случвам"



Не е ясно дали има такъв глагол, май да. Поне колкото и "страхувам", употребен, без да се комбинира със "се". "Страхувам те" например.

Но да се върнем на "случвам". Напоследък всичко се случва. Един фестивал не се провежда, той се случва. Или някой ГО случва, зависи от конструкцията на изречението.

Една любов не се заражда, нито се изживява, тя се случва. Никое събитие не може просто да се състои, знаете... Не. Може би въпросът "Как си, какво правиш?" трябва да се преформулира на "Как си, какво случваш?", за да не стане неразбираем в един момент, имайки предвид тенденциите.



"Арт"



На пръв поглед тази хубава традиционна българска дума не се вписва сред останалите, защото е толкова навлязла в ежедневния език и до такава степен е придобила качества на обикновена дума от бита, че още малко ще се наложи да се изредят и "мусака", "тирбушон" и "усмивка" по същата логика в същия списък.

Именно заради това, ако наистина се занимаваш с някакво изкуство и преливаш от креативни идеи, е хубаво да се замислиш какво случваш. Ако го определяш като "арт", по-добре покарай ролери, докато е още топло. Или нещо друго. По-оригинално.







58
5310
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
19 Септември 2016 20:31
охо, още колко има.

две деца говорят за малки котенца: глей, глей кви яки котета

но "креативно" верно е много дразнеща.
"Стайлинг" също
19 Септември 2016 20:33
Абе, Антония, кво се мъчиш ? Едно време Тодор Колев /бог да го прости/ казваше същото с едно изречение: "сега не се казва да сковеш кочина, а да реализираш кочина".
19 Септември 2016 21:04
Много ми е смешно, когато се опитват да охарактеризират някои и казват, че е "обран".
То за всички е ясно, че човекът е "обран бостан", но те всъщност го употребявали в добрия смисъл.
19 Септември 2016 21:56

"свежарско" артче креативно случвам и язе!
19 Септември 2016 22:03
А нещо за банкянското ме-кане ? Дразнещо ме толкова, колкото и "спейшъл"-а /разбирай spatial / в устата на ямболски селтик, относно новите му чепици
19 Септември 2016 22:07

псевдоартистични среди на софийската градска младеж.

19 Септември 2016 22:15
Учудващо неактуално писание... Посочените думички отдавна не са свежарски. Има къде, къде по-актуални - това ивенти, това стъртъпи - дори в академичните среди са на почит. Ако не този семестър, бъдете сигурни, че през следващия ще има най-малкото майсторски клас по ивент мениджмънт. И за стъртъп каквото и да предложите - все ще звучи свежарски и може да рестартирате академичната си кариера
19 Септември 2016 23:14
Боже! Доживях някой най-сетне да "случи" подобна критика на "новоговор"-а наложен ни от не доучили журналисти!

за сатията.
20 Септември 2016 00:20
Промотирам
20 Септември 2016 00:27
Куочинг , презентирам , аутосорсвам ,
20 Септември 2016 00:37
Уважаема и скъпа Антония! Изключително съм Ви благодарен за разкошната статия! Напълнихте ми душата! Чакал съм години такава статия и днес ме направихте щастлив! Благодаря!
20 Септември 2016 00:37
"Не ми се рентира (демек - набутвам се)" също не е зле. Най-долният неологизъм, добил гражданственост в годините на Троегъзата коалиция, си остава "заменка". Герберастките ритници в задника на красивия ни език също не са един и два - тъпизмът "входирам", например.
20 Септември 2016 00:45
От години всичко стартира, но не започва. И задължително е перфектно, но никога отлично, превъзходно или съвършено. Планетите орбитират, двуокисите станаха императивно диоксиди, както и спътникът непременно е сателит (визирам последната декада). Интервютата са ексклузивни, "у дома" е реликтов спомен, пометен от вкъщи. Превенцията не бива да се заменя с предотвратяване или предпазване. Е, засега износът издържа на атаката на експорта, но халфът победи полузащитника да не говорим как феновете издухаха запалянковците. Току що видях, че Меркел е регистрирала загуба, заради не-селективната имиграция предполагам.
Ех, мечти.. в които даже фризерът можеше да е мразилник, а дебъгването - пощене.
20 Септември 2016 01:21
20 Септември 2016 02:11
Жена архитект, жена готвач и жена шофьор няма. Но да не забравяме, че жена ми е жена. .
20 Септември 2016 03:47
Случи се най-после една доста ексклузивна и креативна статия за нашето арт пространство! Презентираща по един свежарски начин
проектите в съвременния новоговор.
Мноо спейшъл!
20 Септември 2016 06:28

aver4e
19 Сеп 2016 22:03
Мнения: 8,398
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
А нещо за банкянското ме-кане ? Дразнещо ме толкова, колкото и "спейшъл"-а /разбирай spatial / в устата на ямболски селтик, относно новите му чепици

Това "spatial" го разбирате така само мйекащити и група савецки учени. Чепиците биха били "special", макар че за чепици може да бъде казано само от спец по инглиша като тебе.
20 Септември 2016 06:36
колумнисти, стартирам, стопирам
20 Септември 2016 07:10
Преди време, когато Бургас беше областен център и на Ямбол и Сливен, чух една чиновничка да казва, че получила "напомка".
20 Септември 2016 07:50
автора!
Аз пък най-харесвам добавката на "абсолютно" към разни оценки, особено във варианта "абцелютно!"
20 Септември 2016 08:50
И в статията, и в коментарите се усеща липсата на разбиране за цивилизационен избор. Българският език отдавна не е куул. Сега "пространството" и езикът следва да са евроатлантически, за да е виден изборът
20 Септември 2016 08:58
Да не пропускаме уникалния епитет.
Според една позната всичко, ама всичко, което я заобикаля и се случва, е уникално.

Всъщност тя е права - няма еднакви неща. Всички са уникални.


Затова пък аз съм еднакъв.
20 Септември 2016 08:59
канселирам, дефорестизация.
20 Септември 2016 10:04
Входирам
20 Септември 2016 10:39
Откакто почнаха да ни страхуват, взехме да случваме
20 Септември 2016 11:15
Попе, пак нищо не си вдянал ! Две за срока, две за годината !
20 Септември 2016 11:48
Автора

Темата е необятна, а проблемът със замърсяването на езика от разни псевдо интелигенти е огромен.
Което не значи, че не трябва да се борим непрестанно.
20 Септември 2016 12:16
Всъщност тя е права - няма еднакви неща. Всички са уникални.



Аааа, не! Срещат се и "по-уникално" и "най-уникално", да не повярва чиляк ...
20 Септември 2016 13:29
Една иновация за много яка масурбация!
20 Септември 2016 13:43

"Случвам се" е най-употребяваната дума от политиците. При тях всичко ще се случи или няма да се случи - зависи от случая...
20 Септември 2016 13:58
Антония Антонова

Преди време чух по радиото един управляващ умник да казва, че "проблемът бил дискотабилен или дискутабилен" (не го написа - каза го) . Явно много му беше харесало, защото го повтори и потрети.
20 Септември 2016 14:00
За статията - шест...
А членуването? (За пълен член дори не мечтая)
Министерски(ят) съвет реши...
Софийска(та) опера представи...
Европейска(та) комисия разгледа...
Като че ли има един куп министерски съвети, софийски народни опери и европейски комисии.
Наши(те) парвенюта пропускат членуване(то), в желание(то) си да изглеждат "модерни", а не прости.
Започна се преди години с "гласуване в пленарна зала" - уж за по-кратко.
Можеше да бъде още по-кратко, например "гласуване в плезала"...

20 Септември 2016 14:02
"гласуване в пленарна зала"

Това е като често употребяваното от футболните коментатори "центриране на първа греда". Сещам се и за един, който обича футболистите да разполагат с "цялото време на света"!
20 Септември 2016 14:07
Американското УААУУУУ... носи много повече израност, подчертава изненада, изумление, умиление и проч...., вместо родното, близко до сърцето на кореняка българин АУУУУ,.. което напоследък не се употребява , дори и в рекламите. Вероятно се смята за просташко и близо до вълчия вой....
20 Септември 2016 14:39
А пък за "шит" и "фък" да не говорим. Вече се забелязва и у подрастващите, зомбирани от "киноизкуството"
20 Септември 2016 15:34
Тъй като виждам че сте пропуснали - много се забавлявам, когато някой ми дава 'най-оптимално' решение.
20 Септември 2016 15:58
Не разполагам с експертиза, да взема отношение по темата.
20 Септември 2016 16:04
И за стъртъп каквото и да предложите


Аз предлагам стартъп.
20 Септември 2016 16:10
Както и "визия" (vision ). Имаме си нашата хубава дума "виждане" (мнение, намерение, идея/перспектива за развитието на нещо ).
20 Септември 2016 16:12
Пред нас е огромно предизвикателство - миграцията.


Пред нас е огромно изпитание.

А предизвикателства са си пращали Пушкин и Дантес, Мартинов и Лермонтов, даже Толстой и Тургенев.

Любимата ми пиеса от Иван Вазов е "Двубой". Там да видите предизвикателства и невидими резултати. Почти гоголевска комедия. Галерия от българановски образи.
20 Септември 2016 16:19
Аз предлагам стартъп
Ами да! И с обикновените думички греша, а с модерните направо... Взимам си бележка
20 Септември 2016 16:42
от първия урок по "Човекът и обществото" (всъщност е смеска от история и география) за ІV клас в небезизвестния сайт ucha.se:

"Дунавската равнина е внушителна, а Горнотракийската низина е впечатляваща"
"Гербът ни е мно'о як ... внушава колко печени сме българите"
"В Конституцията са записани основните правила на играта"
"Депутатите пра'ят само яки неща"
"Стараем се да сме готини пичове и съседите да ни харесват"

20 Септември 2016 17:01
Според тълковния речник “случва се” означава “става, извършва се, среща се”. В добилата гражданственост употреба изразява действие, което се извършва без нашето участие. В този смисъл изразът “случва се”, чуван многократно от устата на политици, министри, отговорни ръководители и други такива разкрива истинската картина за управлението на страната – макар те да са отговорни за конкретния ресор, се надяват да “се случи”, т.е. без тяхно участие.
И накрая. Нали има Институт по български език. Кога най-после този институт ще каже в прав текст, така че да го разберат и простаците, че употребата на цитираните в статията и коментарите думи е проява най-малко на неграмотност.
20 Септември 2016 17:05
Франчайз. И досега не съм наясно с този термин. Някакво си франкофонско училище у нас нямало да бъде по закона, а на франчайз.

Звучи като 5 o'clock tea алафранга. Чай и кроасани с fois gras.
20 Септември 2016 17:09
А не ви ли дразнят неграмотните водещи на предавания, репортери, т. нар. журналисти, които и хабер си нямат от българската граматика? Като чуя "една колега" и "оттук насетне" се дразня много. На екраните на всички телевизии текат сгрешени надписи, толкова ли нямат пари да наемат коректори? Млади момчета и момичета, както и вече утвърдени говорители, не са чували за пълен и кратък член, произнасят имена на наши градове и села с невероятни ударения, явно поради липсваща обща култура. По времето на соца са ги пращали на курсове, сега телевизии много, би трябвало да има подбор... То пък и подбиращият е на същото ниво. Важното е да става шоу и да текат реклами/пари.
20 Септември 2016 17:12
Франчайз. И досега не съм наясно с този термин.


Правилното е франчайзинг. Франчайз се използва разговорно за краткост. Нема заместител в българския език. Може да се обясни на български само много описателно.
20 Септември 2016 17:19
Аз все още чакам да разбера кой ни е СРЕДНИЯ МИНИСТЪР ?
Чувам да се говори за ВЪНШНИЯ или за ВЪТРЕШНИЯ министър, значи трябва да има и някой по средата...
20 Септември 2016 18:54
aver4e
20 Септември 2016 14:39

А пък за "шит" и "фък" да не говорим

Да допълня - масово се изразява учудване и/или недоумение с "уот да фак", а в потиснатоцензуриран вариант - "Уот да..."
20 Септември 2016 19:21
Хвала!!!
20 Септември 2016 19:24
Банката може да фалира, но аз не мога да фалирам банката! Фалирам не е транзитивен глагол!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД