Търгът за доставка на 10 нови и употребявани двигатели за изтребителите МиГ-29 стана поредната обществена поръчка в МО, която претърпява странен обрат. Само часове след като в сайта на ведомството се появи решение за прекратяване на процедурата поради непокриване на изискванията от единствения допуснат участник, българска фирма, от Министерството на отбраната (МО) обявиха, че се тръгва към пряко договаряне с него. Аргументите на ръководството на МО са, че това се прави, защото ВВС иска да постигне по-добри условия по сроковете за доставка. Ненчев призна, че в офертата "има дадени несъответствия, но нямаме други възможности и затова минаваме към пряко договаряне".
В доклада за дейността на комисията, който е публикуван на сайта за обществени поръчки на Министерство на отбраната, се четат причините за прекратяване на процедурата. На 7 септември 2016 г. е била отворена първоначалната оферта и са проведени преговори с единствения допуснат участник. По време на преговорите е установено, че компанията предлага четири новопроизведени двигателя РД-33 и още шест употребявани от същия тип. Срокът на доставка за новопроизведените двигатели е бил септември-октомври 2017 г., което означава, че моторите все още не са произведени. За шестте употребявани двигателя е установено, че още не им е правен ремонт и срокът за неговото приключване е същият - септември-октомври 2017 г. Комисията не е приела офертата, съответстваща на техническото задание, което изисква към момента на нейното подаване двигателите да са произведени и ремонтирани. Също така офертата е била на стойност 42 721 202,5 лв. при планирани от министерството 36 млн. лева. Освен това са били направени 10 предложения за изменения или допълнения на проектодоговора, но комисията е приела едва четири. Затова се предлага прекратяване на процедурата. Докладът за дейността на комисията е подписан на 28 септември.
"Спазени са всички изисквания по Закона за обществените поръчки и са положени усилия за успешно завършване на процедурата. С цел постигането на по-добри условия преминаваме към процедура по договаряне, съгласно чл. 164, ал. 1, т. 4 от ЗОП. Това означава, че ще преговаряме с участника, който към този момент в най-голяма степен отговаря на изискванията на възложителя", обясни вчера военният министър. По думите му желанието на министерството винаги е било конкурсите и процедурите по осигуряване на доставките, гарантиращи отбранителните способности на въоръжените сили, да бъдат публични и прозрачни. Прякото договаряне се прави, за да може двигателите да бъдат доставени своевременно, аргументира се той.
Интересен момент е, че въпреки заканите на министъра на отбраната повече да не се купува военна техника от Русия, крайният доставчик на двигателите за единствения допуснат кандидат е компанията РСК "МИГ". Както "Сега" писа, само производителят - Чернишевският завод, може да осигури нови двигатели. В началото на годината - на 13 януари, обаче Ненчев твърдеше, че двигателите няма да се взимат от Русия. "Ще постигнем добро споразумение. Най-вероятно двигателите ще бъдат от страна, членка на ЕС или НАТО", каза тогава Ненчев пред бТВ.
Според доклада на комисията допуснатият участник е изготвил "оферта, която е пряко обвързана с договорености между него и производителя/конструктура на самолети МиГ-29 (ОАО "РСК - МИГ"), който е ангажирал за производство на новите и ремонта на използваните двигатели Чернишевския завод (производител на всички серии двигатели РД-33)". В същото време в първоначалното задание на тръжната процедура е записано, че "до участие в процедурата ще бъдат допускани само участници/кандидати, за които и/или за техните подизпълнители не са налице забрани, установени в актове на Европейския съюз и отнасящи се до конкретни участници/кандидати/подизпълнители като физически или юридически лица, образувания или органи". Срещу Русия има наложени санкции от ЕС и това многократно е било изтъквано от МО като мотив за отказ от рамковото споразумение за ремонт на МиГ-29, което доведе до сегашните проблеми. Вчера за тези аргументи обаче не стана и дума.
|
|