След тежки спорове парламентът реши, че МВР ще може да изгражда временни възпрепятстващи съоръжения и извън граничната ивица. Това ще се прави, когато са налице "тежки теренни и други специфични условия и/или при доказана технико-икономическа целесъобразност". Другото условие е преградите да са в "максимална близост" до границата. Идеята е на шефа на вътрешната комисия в НС Цветан Цветанов. Поправката бе вкарана в Закона за МВР, който депутатите разглеждат на второ четене от две седмици.
Светослав Белемезов от АБВ възрази, че прилагането на новата разпоредба ще остави неохранявани зони между преградните съоръжения и границата, което е своеобразен отказ от суверенитет. Същия аргумент извадиха и от БСП.
Управляващите не приеха аргументите на опозицията. "След като от турска страна няма ограда, това означава ли, че всичко до Босфора е българска земя? Физическото трасе няма нищо общо с трасето на оградата, тя е временно съоръжение", коментира Емил Димитров от ПФ. Според националистите оградата щяла да предпази страната и от животни, пренасящи опасни заболявания като шап, срещу които държавата харчела по 10-12 млн. лв. на година за превантивни мерки.
Съпротива предизвика и предложение на кабинета, засягащо правомощията на служители на МВР, наети да охраняват обекти на ведомството или да съдействат при наблюдението на държавната граница. Те ще могат да задържат нарушители и ще използват физическа сила и помощни средства, но "само когато това е абсолютно необходимо, ако лицето оказва съпротива или се опитва да избяга".
и извън граничната ивица
Като начало предлагам- на Лъвов мост