България отново постави условия, за да подкрепи споразумението за свободна търговия (СЕТА) между ЕС и Канада. Страната ни ще иска гаранции за отпадането на канадските визи, за да подкрепи документа, съобщиха от правителствената пресслужба. Решението на правителството е да не подкрепи подписването на споразумението без наличието на "необратими гаранции "от страна на канадското правителство за падането на визите на българските граждани. Тази позиция премиерът Бойко Борисов ще защитава на започващия днес в Брюксел Европейски съвет. Това е обрат в българската позиция, след като в началото на месеца София се отказа да блокира споразумението след обещания от Отава.
В началото на октомври в телефонен разговор с Борисов канадският премиер Джъстин Трюдо пое ангажимент визите да отпаднат постепенно от 1 май 2017 г. Разговорът бил по инициатива на Трюдо. България приема решението на канадското правителство като стъпка за отпадането на визите за българските граждани. Страната ни заедно с Румъния постави това като условие да подкрепи СЕТА. София прие канадската оферта, след като шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер косвено намекна, че има връзка между финансовата подкрепа на Европа за охрана на границите и подписа на София под СЕТА.
Депутатите отхвърлиха предложението на БСП правителството да се обяви против бързата процедура по приемане на споразумението между ЕС и Канада. От левицата поискаха правителството да предостави доклад за ефекта от подписването на споразумението, както и да съгласува позицията си с парламента. Корнелия Нинова защити предложенията с очакваните негативи за България, ако самото предложение бъде подписано.
Румънските власти обаче отказаха канадското предложение за поетапно отпадане на визите за румънци, съобщиха преди седмица местните издания. Канадското правителство е изпратило предложение за отпадане на визите едновременно до властите в Румъния и в България, което предвижда визите да отпадат на етапи до май 2018 г. За разлика от българските власти обаче румънските не приели този краен срок. Букурещ настоява за точна дата през 2017 г.
Междувременно премиерът на френскоговорещия регион Валония Пол Манет категорично отхвърли поставения от ЕС ултиматум да подкрепи СЕТА до петък, писа електронното издание "ИЮ Обзървър". Местният парламент гласува срещу ратифицирането на споразумението, а белгийското правителство се съобрази с волята на Валония. "Не е възможно да подпишем преди петък", заяви той пред местното радио RTBF. Той добави, че знае, че това ще има политически последствия. Във вторник ЕС постави на Белгия срок до петък да ратифицира документа. ЕС се надява СЕТА да бъде подписан на 27 октомври, когато в Брюксел на визита пристига канадският премиер Джъстин Трюдо. Това обаче може да стане, ако всички 28 държави членки дадат зелена светлина за одобряването на СЕТА. Темата ще бъде основна на започващия днес в Брюксел Европейски съвет.
ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА
Правителството на Германия одобри вчера ратифицирането на СЕТА, съобщиха от пресслужбата на Министерството на икономиката и енергетиката, цитирана от местните медии. Кабинетът трябваше да разгледа въпроса на 5 октомври, но процедурата беше забавена, тъй като чакаше Конституционният съд да се произнесе дали споразумението отговаря на германското законодателство. Магистратите решиха, че Берлин може да подпише документа.