Предадените на турските власти преди броени дни са се надявали да бъдат изправени на съд в България и да поискат убежище в страната ни. МВР обаче твърди обратното. |
Не е ясно кога двамата мъже са били задържани и предадени. "Сега" зададе въпроси на пресцентъра на МВР. Оттам заявиха само, че не могат да потвърдят информацията. Неофициално източници от ДАНС казаха, че агенцията няма нищо общо със случая. Въпреки че бе на заседание на правителството, вътрешният министър Румяна Бъчварова не каза и дума по случая. Информацията за поредното предаване на противници на Ердоган идва само два дни след като стана ясно, че МВР е върнало седем души, допускайки куп нарушения на закона и конвенцията за правата на човека.
Според изявлението на Ала организацията зад профила Фуат Авни е огромна. Бившият министър обяснява, че те са се занимавали с проучване на документи и досиета. Според него организацията годишно е подслушвала между 250 хил. и 1 млн. души, сред тях е имало дори хора от правителството. Властите в Турция обаче още не знаят колко точно души стоят зад Фуат Авни. Двама от тях обаче избягали у нас, но след това били предадени обратно.
Скандалното мълчание на МВР вече се превръща в традиция. При предишния случай полицията мълча един ден, а след това заяви, че няма проблем хора да бъдат предавани по този начин, тъй като спогодбата за реадмисия с Турция изключва произнасяне на съда по експулсирането им. Стана ясно обаче, че седемте мъже нито са имали време, нито възможност да обжалват изгонването си. От МВР твърдят, че турците не са поискали убежище и адвокат.
Пред bTV обаче бившият главен редактор на българския в. "Заман" Мехмед Юмер заяви, че това не е вярно. "Сега е важно, понеже МВР казват, че са им осигурили преводач, какво пише в тия протоколи, какво са казали те, дали са поискали политическо убежище. По разказа, който аз съм чул, те са искали такова. Казали са им, че ги водят в Любимец, но оттам нататък се озовават в Одрин", заяви той.
"Моят баща е отговорен гражданин. Служил е на страната ни с години. Преди два-три месеца той спря да контактува с нас. Не знаехме какво прави. В петък вечерта в 7.30 ч. ни изпрати съобщение, че е в България и че там ще се изправи пред съда... Обади се отново тази сутрин и каза: "Аз съм в Истанбул и ще ме съдят там. България ме изпрати тук". Бяхме шокирани. Оттогава не сме го чували и не знаем какво прави. Не мога и да си представя, че баща ми е екстрадиран обратно в Турция, която вече е противозаконна държава. Държава, която дори все още иска да стане член на Европейския съюз. Това, което ме ядосва повече от абсолютното противозаконие и нетолерантност, е фактът, че ми беше забранено да виждам баща си. Какво се случи с Всеобщата декларация за правата на човека? Мислех, че България няма да приключи случая с баща ми по този начин - без съдебен процес", заяви той.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Българите, пътуващи за Турция, да се съобразяват със заплахите от терористични атентати, призоваха от външното министерство. Оттам обръщат специално внимание на пътуващите за Истанбул, Анкара, Анталия, Измир и Газиантеп, като призовават за повишено внимание на възлови места като летища, гари, пристанища, площади, туристически обекти, търговски центрове, пазари, места с висока концентрация на хора. "С решение на областния управител на Анкара е въведена забрана за осъществяване на масови мероприятия в града от съображения за сигурност до края на ноември 2016 г.", се казва в съобщението.