Виктор Йоцов, Искра Белева, Александър Тасев и Григор Сарийски (от ляво на дясно) представиха вчера пред медиите актуализираната прогноза на Икономическия институт на БАН. |
Последните седмици донесоха серия подобни оптимистични корекции. Международният валутен фонд, агенцията за кредитен рейтинг "Мудис", българското Министерство на финансите също вдигнаха предвижданията си. Засега прогнозата на МВФ е най-висока - за 3% ръст на брутния вътрешен продукт, а МФ е най-сдържано, като очаква 2.6 на сто увеличение на БВП тази година.
Според учените от БАН икономиката би могла да постигне и повече през 2016 г., но два от двигателите й в момента почти нямат гориво. Това са инвестициите - чуждестранните и по линия на бюджета. При заложени за годината капиталови разходи на държавата за над 6 млрд. лева реално за първите шест месеца са инвестирани едва около 860 млн. лева, посочи доц. Виктор Йоцов. Това е и основното обяснение за рекордно големия излишък в бюджета - 3 млрд. лева за първите шест месеца, или 3.5% от БВП. Според експерта закъснението с публичните инвестиции не може да бъде наваксано - дори с голямо форсиране предвидените средства няма как да се изхарчат в оставащото малко време до края на годината. Спестяването на разходи би трябвало да доведе до балансиран бюджет или поне до по-нисък от планирания бюджетен дефицит, като доц. Йоцов смята за реалистично правителството да отчете около 0.8% - 1% превишение на разходите над приходите.
Икономистът разкритикува увеличението на държавния дълг през последната година - особено на фона на огромен бюджетен излишък и рекордно голям фискален резерв. Според него вероятно правителството се е презастраховало заради непредвидени и значителни разходи - като парите, които НЕК трябва да плати по делото за АЕЦ "Белене" и покриването на задължения към американските тецове в комплекса "Марица-изток", а може би и покупки на фрегати или друга военна техника.
България остава със сравнително нисък външен дълг, но темпото на нарастване е тревожно, допълни доц. Григор Сарийски. Икономистите от БАН все пак се надяват, че държавният дълг няма да превиши 30% от БВП и през 2018 г. ще тръгне надолу.