Колко ще вземе Каракачанов на изборите зависи от това доколко тези двамата /Валери Симеонов и Волен Сидеров/ работят активно в кампанията |
Иде реч за твърдите електорати. За избирателите, на които любимата партия и магаре да посочи, ще го подкрепят. Не осъждам акта на гласоподаването им. Обсъждам нагласите, трепетите, чувствата, с които го извършват и се впускат в препирни. Да, тези хора горят за претенденти, които до вчера не са познавали, или не са и помисляли, че ще се налага да харесват.
За този вид електорат трудно може да се каже нещо ново. Но е важен.
Той определя изборите
На него разчитат политиците (знаят си стоката). Поради незрялост ли, друго ли, точно с неговата реторика се води публичният дебат. Няма полутонове, без или -или. Ако не играят чувства, влиза разумът, като пластилин. Такива страсти видяхме и при Бокова - Георгиева. Единият лагер: "Георгиева знае три езика и е технократ!; другият: "Бокова знае пет и е дипломат!"; първият: "Да, ама най-важното е, че е технократ!". Ако любимецът им бе дипломат, щяха да отсекат: "Великолепно е, че е дипломат!". И искрено щяха да си вярват. Тъй и с кандидат-президентите, такова е въобще отношението към любимите/омразните партии. Всъщност, точно това са политически активните българи. Повечето твърдят, че са отдадени на ценности, идеи, каузи... Дойде ли време разделно обаче, т.е. избори, винаги хващат познатата бюлетина и активно агитират за нея, макар да знаят, че ценностите им са били предавани.
Има някаква дълбока психологическа причина за подобни нагласи и поведение. Не мисля, че е разгадаема научно. Тези нагласи обаче ни позволяват да прогнозираме с абсолютна точност какво ще сторят на първи тур съответните електорати. В българската политика, където важните решения се вземат от един -двама души, това е най-лесната прогноза.
Вляво Румен Радев ще обере целия вот на БСП. И Орешарски да бе издигнат от партията, и той щеше да го обере. Ще си позволя пак лично наблюдение (в ерата на измамната социология този метод е най-правдив). Мой възрастен родственик, половината живот член на БКП, а после гласувал все с червената бюлетина, бе омерзен от случая "Пеевски". "Повече никога няма да гласувам за тази партия", казваше ми той. Още на следващите избори гласува пак за същата партия. На въпроса защо, отвърна: "Не знам, остави ме!". Оставих го, имаше болка и безнадеждност... Такова е положението.
Ивайло Калфин ще си вземе гласовете на АБВ. Някъде там ще е и Татяна Дончева. Единствената енигма вляво е
за кого точно ще гласува Стефан Данаилов -
на миналия вот вице на Калфин, сега председател на инициативния комитет на Радев. Боли ме за моя родственик, но за Данаилов не ме боли, на тези нива игрите са други.
Вдясно. Трайчо Трайков ще обере целия вот на ДСБ. Лесно е да се прогнозира - ДСБ е с най-твърдия електорат от Реформаторския блок, Радан Кънев е най-активният му застъпник. Подкрепата от другите формации в блока зависи дотолкова, доколкото там са налице твърди привърженици, а и от ангажираността на лидерите (истински ли помагат на Трайков). За електората на ДСБ може да се направи прогноза и за втори тур. Най-сигурното нещо на света е, че ще застане зад Цачева - в името на "единното дясно", "да спрем комунистите", "да ударим Путин" и т.н. Никакви разсъждения - дясна ли е Цачева, спира ли тя Путин и т.н. - може да повлияят. Те щяха и на първи да подкрепят Цачева, ако по някаква причина бе издигната от Радан Кънев. Щяха да хулят Трайков, ако бе посочен от Борисов. Пак лично наблюдение - мой познат, изключително твърда тъмносиня електорална единица, преди 3 години се кълнеше, че ДСБ никога няма да се коалира с Борисов. Буквално бе готов да пререже вени при "съюз с мутрата". След като коалицията се случи, телефонирах разтревожен. Вдигна все така бодър и здрав: "Ти не виждаш ли какво става? КТБ замина...Нужни са непопулярни действия!". Разумът наистина е пластелин.
При Цецка Цачева обаче има нещо интересно. "Баш герберите" ще я припознаят. Ако ГЕРБ здраво впрегне изборната машина, на първи тур ще вземе към 1 млн. гласа.
Въпросът е ще я впрегне ли?
Стори ли го, значи ГЕРБ се хвърлят здраво, а Борисов е бил абсолютно сигурен, че когото и да посочи, печели. Ако машината не бъде задействана, значи Борисов нарочно е тръгнал да губи. Без да е демон, Цачева е наистина малко харесван политик.
Националистите. Красимир Каракачанов ще си вземе процентите на ВМРО. Мнозина наблюдатели му предричат ръст поради "националистичната вълна", но доста информации сочат, че Валери Симеонов и Волен Сидеров се вълнуват повече от гъбите в гората... Т.е. и тук, както за част от РБ и ГЕРБ, питанката е ще има ли "подривни организационни мероприятия"?
Като се замисли човек, налице ли е въобще кандидат, който на първи тур може да събере подкрепа извън твърдите ядра. За Каракачанов и Трайков е съмнително, при Цачева абсурдно. Дончева и Калфин можеха, ако са единствени вляво. Като нов политик Радев е в състояние да печели симпатизанти (генерал, влиза и в патриотичния сегмент), но пък левият клон е наистина пренаселен. На втори тур всичко е възможно, но на първи
трудно някой от претендентите ще излезе от тесните ядра
на издигналата го партия. Впрочем, не бе ли това целта?
Тези дни се случи още нещо интересно. Румен Радев заяви в ефира на Нова телевизия, че България следва да преразгледа участието си в ЕС и НАТО с цел да налага по-активно решения. 99% от сайтовете и вестниците предадоха чрез заглавие първата част от изречението - "Радев иска да преразгледа...". Втората бе поместена в текста отдолу. Реакциите бяха такива, че никой не обърна внимание на целия текст и смисъла. Твърдите десни заклеймиха Радев, вместо да го поздравят, твърдите леви се радваха, вместо да го порицаят (та той реално се обяви за повече ЕС и НАТО). Всеки чу каквото искаше да чуе, истината бе без значение. Най-забележителното е, че воювайки помежду си, двата лагера искрено вярват, че се различни един от друг и по-добрата част от човечеството.
В период на магарета сме. Тотален период. И всеки, който не ще да е магаре, ще бъде обвиняван, че е аполитичен или конформист.