:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,855
Активни 456
Страници 8,698
За един ден 1,302,066

Харманли и с. Бояново - двете лица на бежанския проблем

Никой не си прави труда да успокои страховете на селяните заради бъдещия мигрантски лагер, докато центърът в града всъщност е донесъл повече сигурност и клиенти в магазините
Поделението в с. Бояново е в трагично състояние и превръщането му в бежански център ще го върне към живот.
"Защо питате? Терористична заплаха ли има?" - въпросът на възрастната жена от елховското с. Бояново изглежда странен, но всъщност доста логичен на фона на истерията около изграждането на нов бежански център край селото. През последната седмица стана ясно, че бившето ракетно поделение край Бояново е мястото, избрано от МВР за нов затворен център, ако има наплив от мигранти. Правителството отне имота от МО и го даде на областния управител на Ямбол, който трябва да организира изграждането на центъра.

Всъщност питахме жената от Бояново: "Как да намерим кмета?", но реакцията й е показателна за страховете, които постепенно нарастват в Югоизточна България заради високия ръст на мигрантите. В района вече има две поделения на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) - в Пъстрогор и Харманли, и един специализиран дом на дирекция "Миграция" на МВР - в Любимец. Всички са препълнени.

63-годишният кмет Кръстьо Драганов обаче е на другия полюс по отношение на лагера и видимо се е примирил с него. "След като МС взе решение за прехвърляне на имот, ми стана ясно, че всичко вече е решено. Скоро имахме среща и при областния управител, където имаше представители на ДАНС. Те обясниха всичко и съм по-спокоен", разказва Драганов. Той си припомня славното минало на селото: преди да се закрие поделението, в него са живеели 3600 души - основно военни и техните семейства. В него са били ракетните комплекси, които са били насочени към Турция. След решението поделението да се закрие и всичко да бъде преместено в Казанлък постепенно хората напускат селото.

В момента в него живеят 700 души, повечето са възрастни. Младите са предимно роми, но според Драганов са култивирани. И едните, и другите обаче се притеснени от плановете на правителството. Първите, за да не се увеличи престъпността, а вторите - да не ги лишат от социални помощи заради мигрантите. Истината е, че нито едното, нито другото ще се случи, но засега никой не желае да им го обясни. Поне докато не минат изборите за президент. Тогава се очаква да започне работата по изграждането на бежанския център.

Ракетното поделение



много прилича на това в Харманли



през 2013 г., преди да започне да се инвестира в него. Порутени сгради, паднали покриви, скъсани огради са първото нещо, което виждаш, като приближиш портала. Следващото са кучето Бойко и охраната от военната фирма "МОБА". Гардовете живеят в една стая. Те са събрали по 30 лв., за да я пригодят за живеене. Няма вода и ток, а ползват електроенергия от слънчева батерия. Затова и гледат по-философски на плановете за бежанския център. Според тях това е начин поделението да се върне към живот. Това го признава, макар и с половин уста, и кметът. За компенсация в селото ще бъдат инсталирани камери за наблюдение, ще бъдат ремонтирани пътищата и мостът, който е пред срутване.

Бонусите обаче са доста повече, ако се погледне случилото се в Харманли през последните години. Преди да започне ремонтът на поделението в града, магазините около него бяха изоставени. Днес, 3 години по-късно, бизнесът около бежанския център процъфтява. Основните клиенти на заработилата отново бакалия са именно чужденците. Продавачката Ваня разказва, че няма абсолютно никакъв проблем с мигрантите. Същото казват и хората от Харманли, независимо че преди избори политиците се опитват да внушат обратното. За 2 години е имало само една криминална проява. Мигрантите се разхождат из града спокойно, пазаруват и не притесняват абсолютно никого. Освен бума на бакалиите от лагера на практика местните жители имат и друг сериозен бонус - непрекъснато присъствие на полиция и жандармерия в центъра на града. Нещо, за което настояват повечето градове и села, но МВР се оправдава с липсата на хора. Благодарение на засиленото полицейско присъствие е намаляла престъпността в Харманли.

Ако някъде има проблеми, свързани с мигрантите, това е в самия бежански център. След масов бой преди 2 седмици между афганистанци, иракчани и сирийци се наложи близо 1100-те афганистанци да бъдат настанени в отделни сгради, които в момента се охраняват от жандармерия. Повечето от тях са на възраст между 13 и 21 години и са икономически мигранти и затова няма да получат бежански статут, колкото и да настояват. Настанените в Харманли ще останат там, докато започне да действа механизмът за връщането им в Афганистан. Затова и една част от центъра постепенно ще бъде превърната в затворен тип. С ограда с бодлива тел ще бъдат отделени сградите на бившите спални помещения, където сега са настанени иракски и сирийски семейства. Именно те имат проблеми с афганистанците.



"Много крадат и са невъзпитани",



разказва 27-годишният Ари Рахмади. Той живее от една година в лагера в Харманли с жена си, която е бременна, и малката си дъщеря. По образование е зъболекар, говори перфектен английски език и иска да остане в България, за да работи. Той е дошъл в България от иракски Кюрдистан и засега няма шанс да получи международна закрила. Негласно е правилото, че граждани от Ирак и Афганистан няма да получат статут. Само тези от Сирия, които наистина бягат от война. Другите му оплаквания са от храната, която според него не достигала, и от лошо медицинско обслужване. Според него, ако мигрант няма специална зелена карта, не може да си купи лекарства. А малката му дъщеря е с възпалено гърло. Не е ясно каква карта има предвид, при положение че в аптеката се купуват свободно всички лекарства без рецепта.

Съвсем друга картина описва 23-годишният Фархад Зебер от Сирия, който пазарува от бакалията. Той живее от 3 години в Харманли. Използвал е времето, за да научи български. Вече разполага с бежански статут, който му позволява да пътува. Вече има резервирани самолетни билети до Париж. Те са купени от чичо му и брат му, които са в Германия. Според него няма нито проблем с храната, нито с медицинското осигуряване. Той не крие, че се чувства добре в България. Не споделя оплакванията на Рахмади.

Сирийските и арабските семейства са настанени в бившите спални помещения на казармите. Повечето от тях не знаят, че преди три години сградите, в които спят, са били без покрив, без прозорци и напълно изоставени. Днес те са санирани, имат алуминиева дограма и всичко вътре е ремонтирано. Проблемът е, че никой не пази нужната хигиена. Работещите в бежанския център го обясняват с порядките на чужденците, но не са склонни да ги оправдават за това. "Там живеят стотици души, ако те сами не си чистят, няма кой", обясняват служителите.

Иракчаните обаче бързат да се оплачат, че е мръсно. Дават за пример купищата мръсни матраци, които са струпали в една от неизползваните тоалетни. Пропускат обаче да разкажат как са се изцапали иначе новите матраци. Оказва се, че през лятото са ги изваждали на плаца и са си почивали върху тях. Същата ситуация е и с тоалетните. Повечето нови врати са с пробити дупки, а част от мивките са счупени, защото мигрантите си качват краката, за да ги измият в тях.

Странно е и че повечето деца ходят без обувки при почти минусови температури, затова и боледуват доста. Но никой не може да си обясни защо чужденците отказват да ходят с обувки.

Според работещите в кухнята служители



няма проблеми с недостиг на храна, а с дисциплината



Някои от хората взимали по два пъти от храната, която се доставя в специални баки до спалните помещения. Според и. д. директора на центъра в Харманли Димитър Захариев се е наложило да въведат специална система за преброяване на получилите храна, за да не взимат повече от един път. Храната се носи в баки заради големия брой мигранти, които не може да бъдат поети в ремонтирания стол.

Преди 3 години тази сграда беше недовършена и само с тухли. Днес е модерна кухня и столова. Храната се подготвя от 7 души, които са наети от бюрото по труда. Те работят от ранни зори и не крият, че често са обидени от отношението на чужденците към тях. "Всяка вечер ние вадим от фризера 600 кг месо, което на другия ден трябва да разфасоваме и да сготвим. Задължително на обяд им даваме храна с 200 г месо. Представете си, когато трябва да им дадем риба. Как се чистят 600 кг риба?", питат работниците в кухнята. Те логично задават въпроса колко възрастни хора в България могат да се хранят по три пъти на ден, като задължително има месо на обяд. В същото време част от миграните не харесвали храната и я хвърляли или закачали жените, които я носят, и явно не оценяват какво прави за тях българската държава.

Всички тези проблеми обаче са напълно логични, когато става дума за над 3100 души на едно място, които имат различна култура, образование и възпитание. Факт е, че битовото подобрение в лагера за последните 3 години е радикално. Освен ремонтираните сгради няма и помен от временното селище от фургони, където се настаняваха първоначално бежанците. Сега поляната е празна и чака нови 52 фургона, които ще бъдат поставени временно там. Ако се наложи, те ще бъдат преместени в центъра в Бояново. Отделно в Харманли е изградено друго селище от 63 фургона за 400 души, което засега стои празно. То ще бъде използвано само ако има рязко увеличение на мигрантския поток, обяснява Димитър Захариев. Предстои да бъде създаден и нов център за приемане и регистрация на мигрантите.

Цялата информация за всичко направено, включително и по отношение на сигурността, е била разказана и на среща с жителите на Харманли. Подобно на жителите на с. Бояново и те са били притеснени от мигрантите. След срещата благодарили за информацията и заявили, че вече са по-спокойни за сигурността си. Нещо, което засега никой не прави в с. Бояново, където темата за мигрантите и страховете от тях тепърва ще се използва политически. Нищо че лагерът и работните места в него са шанс да се вдъхне отново живот на пустото поделение и обезлюденото село.
 След като броят на мигрантите в Харманли е минал 3000 души, храната им се носи в баки, тъй като столовата не може да ги побере.
 ДАБ е наела безработни, за да се грижат за приготвяне на храната за мигрантите.
 Мигрантите обичат да показват мръсните матраци, но се оказва, че те сами са ги докарали до това състояние.
 Повечето деца ходят боси в студеното време, което е причина за ръста на заболяванията.
 Липсата на хигиенни навици сред мигрантите е причина за лошите условия в спалните помещения. Това не е хотел, очаква се те сами да се грижат за чистота.
 Всеки ден бунището се почиства и 24 часа по-късно отново изниква.
 В Харманли има ново фургонно селище, което ще поеме евентуална мигрантска вълна.
 Димитър Захариев разказва, че всички легла, маси и столове са от винкел, за да не бъдат счупени от мигрантите.
 Само месец след като е била открита новата спортна площадка в центъра, е бил счупен един от уредите за фитнес.
 Мигрантите постоянно ходят до центъра на Харманли, за да пазаруват.
 Али Рахмади от Ирак разказва, че има проблеми с храната и медицинските услуги в бежанския център. Това обаче се оказва невярно.
13
3349
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
07 Ноември 2016 11:40
За господата Ангарев и Савчев. Имало и журналисти в БГ, не само журналЯсти.
07 Ноември 2016 13:41
"Истината е, че нито едното, нито другото ще се случи"
Кой Владетеля на истината???
07 Ноември 2016 13:42
Кой е Владетеля на истината?
07 Ноември 2016 13:54
Той живее от една година в лагера в Харманли с жена си, която е бременна, и малката си дъщеря. По образование е зъболекар, говори перфектен английски език и иска да остане в България, за да работи.


Великолепна мъжка ценностна система - да забремени жена си, докато "бяга от война".

Новороденото българче ли ще се води?

Нищо че лагерът и работните места в него са шанс да се вдъхне отново живот на пустото поделение и обезлюденото село.


Дали?

4-ма работници в кухнята и 1 селска магазинерка - струва ли си да продаваме България?
07 Ноември 2016 14:19
Много се извинявам, горната ми сметка не е точна. Пропуснала съм 20-тина надзирателя, счетоводителка, началникът им и секретарката му -25 човека.

Плюс вече споменатите - 30 човека , от които само селската магазинерка не е за наша сметка.
30 Ноември 2016 17:31
Странно е и че повечето деца ходят без обувки при почти минусови температури, затова и боледуват доста. Но никой не може да си обясни защо чужденците отказват да ходят с обувки.

Ами щото са джапанки, затва!
30 Ноември 2016 19:11

маргаритка2
07 Ное 2016 13:54
....
Великолепна мъжка ценностна система - да забремени жена си, докато "бяга от война".

Новороденото българче ли ще се води?


ех, марагаритка, новороденото ли ти се зловидя?

а е казано"Пущай хляба си по водите, защото след много дни ще го намериш"
30 Ноември 2016 19:19
Защо да ми се зловиди.

Аз на такъв въпрос съм отговаряла на изпит:

Ако двама китайци избягат в Бразилия, детето бразилче ли ще е?

- да.

А очичките му ще станат ли кръгли от това?
30 Ноември 2016 19:20
Лили, ние сме жени.
Ако някой ти направи бебе точно в този момент, как ще се чувстваш, а?
30 Ноември 2016 19:28

маргаритка2
30 Ное 2016 19:20
....
Лили, ние сме жени.
Ако някой ти направи бебе точно в този момент, как ще се чувстваш, а

не мисля за това по този начин, никой не прави бебе на другия, прави се заедно според мен

да оставим тези хора на мира, нищо не са ни направили, всеки търси добро за себе си
30 Ноември 2016 19:33
Прави се заедно от нас, ама при тях - не, душа!

Така че ако не искаш да си някакъв жалък инкубатор трябва да ограничиш техния начин на живот, айде култура да го нарека, в рамките на тяхната си география.
30 Ноември 2016 19:45
маргаритка2
30 Ное 2016 19:33
Мнения: 17,265
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Прави се заедно от нас, ама при тях - не, душа!


какви са източниците ти за това знание?
30 Ноември 2016 20:00
ЗабелезАх, че от два дни се мъчиш да се опознаем, ама сори - нямам никакво намерение да си разкривам богатата душевност пред теб.

Значи ориентирай се съвсем теоретично.

Падат бомби. Домът гори. Със сетни сили и риск за живота съпругът изважда парите, но не и документите, хваща те за ръка и тръгвате по трънливия път на бежанеца. Към първата сигурна страна, с твоята религия.
Хиляда километра след това ти раждаш, ей така от нищото, нали.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД