Председателката на "Алтернатива за Германия" Фрауке Петри е много популярна, а формацията й успя да победи християндемократите на канцлера Меркел в родната й провинция Мекленбург-Предна Померания. |
След като избирането на Тръмп за президент стана реалност, тези лидери замълчаха, а враговете им ликуваха. В победата на Тръмп популистките лидери от Марина льо Пен до Найджъл Фарадж и Геерт Вилдерс видяха началото на бунта срещу елитите, които управляват Запада в продължение на 70 години. "Поздравления за новия президент на САЩ Доналд Тръмп и за свободния американски народ", написа в "Туитър" лидерката на крайната десница във Франция Льо Пен, която според социологическите проучвания ще стигне до балотаж на президентските избори в страната през 2017 г. "Техният свят рухва, а нашият започва да се строи", казва Флориан Филипо, който е най-близкият съветник на Льо Пен. Други му пригласяха - от Холандия до Германия и Чехия. Всички популистки лидери в Европа са съгласни за едно нещо: Тръмп като президент на САЩ означава отхвърляне на старото либерално управление и приемане на тяхната антиевропейска и антиглобалистка политика.
Вилдерс, който е начело на антиислямската Партия за свобода в Холандия, туитна снимка на Тръмп, поздравяващ привържениците си, а над него има надпис: "Ще си върнем обратно страната". Лидерката на евроскептичната и антимигранска партия "Алтернатива за Германия" Фрауке Петри заяви, че избирането на Тръмп е "историческа възможност". И в Унгария популисткият крайнодесен премиер Виктор Орбан, който се опълчва на европейските елити от 2014 г., ликуваше: "Каква прекрасна новина. Демокрацията е жива".
Вълната "Тръмп" тръгва към Европа?
След Брекзит европейските популисти приветстваха първа победа на "народа" над статуквото. Голямата победа на Тръмп им показа, че социологическите проучвания и традиционните мъдрости в голяма степен са пренебрегвани - те имат малко значение за властта в предстоящите важни избори.
Във Франция гласоподавателите ще застанат пред урните, за да избират държавен глава през май догодина, ситуацията изглежда още по-подходяща за популистки възход, отколкото в САЩ, където президентът Барак Обама има сравнително висок рейтинг на одобрение, което скрива слабостите на неговия екип. Френският президент Оланд обаче е печално непопулярен, няма ясно очертана лява алтернатива на неговата кандидатура за втори мандат и един популистки опонент изглежда по-силен от всякога. Президентските избори са след 7 месеца, но Марина льо Пен никога не е изглеждала толкова близо до Елисейския дворец. В последните две години над 40 социологически проучвания показаха, че тя ще достигне до балотаж срещу опонент, който все още не е определен.
Според повечето анкети десноцентристкият бивш премиер Ален Жупе е най-добре стоящият конкурент на Льо Пен през 2017 г. в битката за Елисейския дворец. Нейният профил - политическата й кариера, широката подкрепа в проучванията, но повече по подразбиране, а не по избор - наподобява този на Хилари Клинтън. "Вятърът на свободата полъхва навсякъде и според мен елитите начело на Франция трябва да се събудят... и да осъзнаят колко са безотговорни", казва Филипо пред радио "Франс инфо".
"Алтернатива за Германия" на Петри също набира сила. Тя нанесе на християндемократите на канцлера Ангела Меркел голямо поражение в родната й провинция през септември. Рейтингът на одобрение на Меркел, който обикновено е стабилен, започва да пада заради недоволството от мигрантската й политика. "Алтернатива за Германия" печели, а проучване от септември показа, че партията достига най-високите нива на одобрение от създаването й.
В Холандия Вилдерс може да вземе 18% от гласовете на парламентарните избори следващия март, но ще остане зад управляващата Народна партия за свобода и демокрация. Той е убеден, че е време да застане начело на страната. "Мога да стана следващият министър-председател", заяви той по време на конгреса на Републиканската партия, състоял се в американския град Кливланд през юли.
Нов световен ред
Популистите се радват на избирането на Тръмп и правят сметки как ще се промени светът, докато те го оглавяват. В техния свят националната сигурност побеждава международните споразумения, в които миграцията е сведена до минимум и съюзите, съществуващи от десетилетия, вече не са на власт. Филипо от Националния фронт похвали избора на Тръмп като дар за "мира в света". "Може и да пропуснахме война с Русия", казва той, чиято партия, както и Тръмп, се възхищава на Владимир Путин и настоява за съюз с Русия, за да се бори с организацията "Ислямска държава" в Сирия.
От друга страна, възможността президентството на Тръмп да пренареди съюзите и да намали участието на САЩ в НАТО предизвика вълнениe сред източноевропейските лидери, които се чувстват изложени на опасност от руската военна сила. "Победата на Доналд Тръмп е бедствие", казва Петр Йезек, който е депутат в ЕП от Чехия. Според него изборът на Тръмп е "нов елемент и потенциален проблем" за отношенията между Европа и САЩ. Тръмп много пъти подчерта по време на кампанията си, че някои европейски държави не изпълняват ангажиментите си към НАТО относно разходите за отбрана. Сега лидерите на тези държави изглеждат готови да се съгласят на промяна. "Централна Европа трябва да очаква напрегнати бурни времена", заяви Андраш Шимони, който е бивш унгарски посланик в НАТО и САЩ. "Европа ще открие една Америка, която ще настоява Европа да участва повече в споделяне на тежестта в сферата на отбраната".
Сега Тръмп беше обявен за победител в американските избори. Само изчакайте момента, в който влезе в Белия дом и започне да променя традиционната роля на Америка по света.