:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,630
Активни 505
Страници 2,533
За един ден 1,302,066

Референдумът ще ни докара политически монопол

Предлаганите три въпроса могат да доведат до изчезването на малките партии
Антоний Тодоров
Проведените през последните две години референдуми в Европа вероятно ще изпарят у мнозина убеждението, че "народът винаги има право". Никога не става въпрос за "народа" като цяло, а за по-голямо или по-малко мнозинство, което с решението си ангажира всички останали. Всъщност това е и характеристиката на всеки референдум, важен инструмент на демокрацията. Нека повторя, референдумът е като скалпел, може да помогне, но може и да нанесе непоправими вреди - зависи от начина, по който го използвате.

Макар да не достигат едва 13 000 гласа, за да стане задължителен, инициаторите на референдума в България през 2016 г. спечелиха: 71.94% избраха въвеждането на мажоритарна система в два тура и абсолютно мнозинство за парламента; 61.89% се изказаха за задължително гласуване и на референдумите; 72.16% гласуваха да намаляване на държавната субсидия за политическите партии повече от 10 пъти. Слави Трифонов обяви:



"Политическата класа получи звучен шамар



от своя суверен, от своя началник, с гласуването на този референдум. 3 млн. човешки съдби и личности показаха, че искат те да бъдат управляващите."

Това е вярно само в първата си част - резултатите на референдума показаха огромното недоверие на гражданите към професионалната политика, към политическите партии, към политическия елит. Втората част от заявлението е в най-добрия случай желано бъдеще, но иначе евтин реверанс към "народа" и най-вече към зрителите на "Шоуто на Слави". На референдума са гласували почти 3.5 млн. души - едно недостижимо число, ако не беше по същото време като президентските избори (гласували над 3.8 млн.). По трите въпроса имаше гласували против (над 0.5 млн. по първия и третия, почти 1 млн. по втория), както и средно 330-350 хиляди по всеки въпрос не са избрали някоя опция. Следователно сме далече от това да обявим, че "народът" иска мажоритарни избори, задължителното гласуване и драстичното намаляване на партийните субсидии - всъщност референдумът показва, че по тези въпроси има разделение. В действителност с "да" на въпросите са отговорили средно 32%-37% от всички избиратели.

В една толкова изчерпана електорална демокрация, при която



гражданите нямат доверие дори на изборите,



те използват всички достъпни възможности, за да изразят омерзението си от политическата класа. Въпросът е доколко това омерзение, преливащо в гняв, може да навреди дълготрайно на самите граждани. Така както един яростен човек е способен да навреди и на себе си. Ако приемем, че референдумът е успял юридически и е станал задължителен (или парламентът приеме съответните законодателни промени), ще сме в ситуация, в която народът е навредил на самия себе си.

Най-сериозната промяна ще предизвикат мажоритарните избори в два тура с абсолютно мнозинство. Привържениците на системата ни убеждават, че тя се прилага в такива стари демокрации като Великобритания и Франция. Пропускат да допълнят, че в Европа тя се прилага още в Македония, Беларус и Азербайджан, а като смесена (паралелна) система в Русия, Украйна, Армения, Грузия и Латвия. Да не говорим, че от всичките европейски държави тя се прилага като единствена едва в 5 държави. Останалите (повече от 20) използват пропорционалната система -



вероятно не са вникнали в доводите



на нашите инициатори на референдума.

"Мажоритарната система избира хора с качества, а не послушковци", твърди убедено Слави Трифонов. Независими в смисъл на избрани не по партийно предложение кандидати, и в мажоритарно избраните парламенти има единици: във Великобритания и Франция те днес са между 3.2 и 3.7% от депутатите. Инициаторът на референдума твърдеше също така, че малките и средни партии не изчезват от парламентите, избрани с мажоритарни избори. Прав е, не изчезват, но са толкова незначителни, че повечето обичайно разполагат с 2-3 места. Това е ефектът от мажоритарната система - политически монопол на две партии при фактически контрол върху номинирането на кандидатите. Нямаме основание да смятаме, че в България ще бъде по-различно.

Ще добавя и още нещо - едномандатните избирателни райони. Навсякъде борбата за тяхното разчертаване е била много остра. В старите демокрации отдавна действат независими комисии, но българският опит ми подсказва, че едва ли такава независимост ще е постижима у нас. В България един мажоритарен район ще има средно около 25 000 избиратели - достатъчно малко, за да се опасяваме, че контролът върху района от страна на местен бизнесмен или групировка ще бъде много лесен. Вижте на много места избираните мажоритарно кметове - нима забравихме за Филип Беев във Велинград и много други подобни случаи. За сравнение, избирателният район във Великобритания е средно от 70 000 избиратели, а във Франция е средно от 100 000 избиратели.

Ако към мажоритарната система добавим и



драстичното намаляване на партийната субсидия,



ефектът от партийната монополизация ще се усили - малките партии фактически ще изчезнат поради липса и на средства, големите ще продължат да трупат пари по сметките си. Ако към това затвърдим и задължителното гласуване - монополът на големите също ще стане задължителен. Подписах текст, който предупреждава за недемократичните последици от въвеждането на мажоритарен вот с абсолютно мнозинство. Реакцията на Слави Трифонов на това предупреждение беше такава: "Това, което говорят в момента политолозите, е последният изблик на болка. Когато най-много го боли човек, най-много пищи". Отново е прав, писъкът ще бъде много по-мощен в цялото общество, когато предлаганата система бъде въведена.

Гневът ни срещу политическата класа може да реши един проблем, но да ни докара други.

 Гневът ни срещу политическата класа може да реши един проблем, но да ни докара други.


195
5180
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
195
 Видими 
13 Ноември 2016 21:52
професионалната политика, към политическите партии, към политическия елит


професионална политика, политически елити ... хм, хм
13 Ноември 2016 21:56
айде почнаха жалейките
13 Ноември 2016 21:58
Извинете, а кому - освен на някои политикани и далавераджии - са нужни малките апртии? За големите разбираме - необходими са на останалите политикани и далавераджии...
---------------------
Сайтът на Генек
13 Ноември 2016 22:10
Само да питам- ами в най-най-най демократичната държава- САЩ колко партии има??
13 Ноември 2016 22:17
Сегашната пропорционална система ни гарантира бат Сали...
13 Ноември 2016 22:21
автора
13 Ноември 2016 22:53
Къде бяхте, когато трябваше да говорите, даже да крещите?
13 Ноември 2016 22:55
Той специално винаги си е говорел точно тези неща. Но, в сравнение със Славчо, разполага с няколко хиляди пъти по-малко ефирно време.
13 Ноември 2016 22:57
Къде 82% от избирателите веке гласуваха за мажоритарни избори. Мнението на Тодоров нито е актуално, нито е интересно...
13 Ноември 2016 23:01
истината, щурчо, винаги е на мода.
13 Ноември 2016 23:04
истината, щурчо, винаги е на мода.


Четеш ли какво пише горе? "Референдумът ще". Това е прогноза. Истина е съвсем друго нещо.
13 Ноември 2016 23:13
за материала.
14 Ноември 2016 01:01
Още един закъснял мислител. Дано поне хонорара си струва.

От написаното излиза, че имаме най-загубената партокрация на света, щом досега не са се сетили да приложат принципите, заложени в Референдума. Живи да ги ожалиш...
14 Ноември 2016 01:03
Не е закъснял мислител, ама не сте го слушали. Е, ако ви го беше изпял на Орлов мост можеше и да има някакви шансове

За материала
14 Ноември 2016 01:47
Не участвах на референрума, защото съм категоричнo против първите два от поставените три въпроса.
14 Ноември 2016 02:17
професионална политика, политически елити ... хм, хм


Това ми звучи, като да си направим 240 футболни отбора с по 20 -тина играчи да има и резерви.
И да са все професионалисти .
И да започва една покупко продажба и ние да залагаме кой ще спечели.

То не че сега не е така.
Даже сега не знаем кой кого купува , а тогава ще знаем ли?
14 Ноември 2016 03:55
в моя 1 от 240 избирателен район гласувам в 2 тура и ще се потрудя да знам за кой гласувам и няма много да ме интересува в коя партия членува и дали изобщо членува някъде, мажоритарните избори са за Личност, надявам се стана ясно след вчерашните избори. На място могат да бъдат издигани независими от партиите кандидати, които да бъдат наистина отговорни пред избирателите си. Мажоритарната система има един ефект в USA, съвсем друг в БГ ... тук всички в околията, искаме или не, се поназнайваме
14 Ноември 2016 04:06
Не участвах на референрума, защото съм категоричнo против първите два от поставените три въпроса.

Аз също, по същите причини. И поздравявам и другите, които постъпиха така и по този начин не позволиха това малоумие да стане задължително.
14 Ноември 2016 05:39
Не мога да разбера демократи вярващи, че народа е:
- достатъчно умен да ги избира да му правят законите и
- недостатъчно умен сам да си прави законите

Изглежда не са наясно, че многото прост народ и техните "възвишени" умове са свързани с едно нещо наричано понякога "колективен ум".
И изглежда не са никакви демократи, а вярващи лицемери.
"Вярващи" съм го подчертал не случайно. За вяра в различни идеологии и философски системи става въпрос.
Вярващи в демокрацията, но когато въпросът опре до пряка демокрация (единствената демокрация) , някак естествено в тях се събужда "бащинския" инстинкт и желанието да покровителстват невинното детство на народа си...

Иначе... И двете системи си имат своите предимства и недостатъци... Предимства, когато хората са убедени, че "обществения договор" трябва да се спазва и ярки недостатъци, когато неспазващото го малцинство порасне твърде много.
Но "обществения договор" не е толкова свързан с политическата система, колкото със справедливостта. И когато с погазването на справедливостта се прекали, до което води неолибералната вяра, народа може да делегира спазването на "обществения договор" дори на диктатор!
14 Ноември 2016 07:33
Малките партии са като дървено желязо. Партиите имат смисъл само когато са големи и обединяват големи групи хора. А не когато са малки и разделят хората на колкото се може по-малки конфронтиращи се групи. Ключовото е - ОБЕДИНЯВАТ.

Малките партии обратното - те РАЗДЕЛЯТ, заради това са и малки. Имат прекалено крайни възгледи.

Защо СДС или ДСБ не станаха големи партии? А искат да управляват? Да извиват ръце и да консумират властта? Която партия иска да участва в управлението на страната трябва първо да е голяма, т.е. да обединява голяма група от хора.

Малките партии - мястото им е извън парламента. Малките партии това са групички по интереси, не може с 200 хил. гласа да иска партия да участва в управлението. Щото обикновено го прави напук на всички останали а те са 3 милиона че и отгоре.
14 Ноември 2016 07:41
Пропорционалната система ни докара до състояние в което - не големите партии, а малките партии управляват, без да поемат отговорност. Малките партии консумират властта. Какво беше досега - първия печели изборите, втория се кара с първия и третият управлява и консумира. Последните години, даже и петия се включваше на масата на властта с консумация.

За това ли плачем? Не първият, а последните няколко малки партии да го играят брокери и да преяждат с власт и пари?

Който печели изборите той трябва да поеме цялата отговорност за управлението на държавата и да има съответните лостове за да управлява. А не - отговорността да е негова, а да трябва да се моли/търгува/ на дребните партии-брокери за формиране на мнозинство.
14 Ноември 2016 07:50
При мажоритарните избори наистина големите партии имат предимство пред независимите кандидати или кандидатите на малките партии.

НО, само ако издигнат достатъчно качествени кандидати. А това е много важно. Щото досега - качеството на партийните кандидати е плачевно - реално партиите нямат достатъчно членове-личности - те, заради пропорционалната система и големите субсидии не разчитаха на членове, ами на поддържници.

Така, че докато партиите намерят личности - новият парламент ще е доста пъстър.



14 Ноември 2016 07:53
Лемата
"народът винаги има право"

не се доказва.
В нея се съмняват хора, които не са си сложили очилата за далечно виждане.
Гледат листата и се сърдят, че това не е гората.
Трябва да се гледа голямата картина.
Болшевишкия пуч от '89-та лиши българския избирател от нормален политически процес, както го беше лишавал и дотогава.
Бяха струпани изкуствени партии, които НЕ представляваха българите тогава,
не ги представляват и днес.
Така че народът си иска представителството и ето, ще го получи.
Това ще бъде ПРОЦЕС.
И той ще бъде полезен за нас защото ще се учим на политика.
Което не ни бе дадено.
Останалото е смешен плач или по-скоро злокобно грачене.
Айде да видим, кой политолог ще се заеме да разгледа какво реално става и да видим ПОЗИТИВНИ очаквания, а не само хейтърско грачене.
...
14 Ноември 2016 09:03
надявам се инцидента с последния вот да стане прецедент
14 Ноември 2016 09:16
Малките партии са като дървено желязо. Партиите имат смисъл само когато са големи и обединяват големи групи хора. А не когато са малки и разделят хората на колкото се може по-малки конфронтиращи се групи. Ключовото е - ОБЕДИНЯВАТ.

Малките партии обратното - те РАЗДЕЛЯТ, заради това са и малки. Имат прекалено крайни възгледи.

Защо СДС или ДСБ не станаха големи партии? А искат да управляват? Да извиват ръце и да консумират властта? Която партия иска да участва в управлението на страната трябва първо да е голяма, т.е. да обединява голяма група от хора.

Малките партии - мястото им е извън парламента. Малките партии това са групички по интереси, не може с 200 хил. гласа да иска партия да участва в управлението. Щото обикновено го прави напук на всички останали а те са 3 милиона че и отгоре.


Първо, имаш фундаметналното право на сдружаване. То не не дава предимства на големи политически сдружения пред малки.
Второ, конкретно за ДСБ: още през 2004 тя записа в програмата си необходимостта за съдебна реформа, която беше призната едва десет години по-късно от големите партии. Тезата, че прокуратурата трябва да стане адвокат на държавата е от 2006 и да мине към министерството на правосъдието , още не е приета от големите партии, но съм оптимист, че и това ще стане след десетина - петнадесет години.
Трето, при около 6 млн избиратели , от които гласуват около 3.5 млн., да твърдиш, че партии, за които са гласували около 200 хиляди трябва да останат извън парламента, е меко казано недемократично.
14 Ноември 2016 09:46
Поздравления на автора за добрия и честен коментар.
Не съм в никакъв случай противник на референдумите. Само че този на сЛафчо не беше допитване до народа, а активно мероприятие.
Като хватка в каратето, когато събаряш противника като използваш собствените му движение и инерция.
Съжалявам за привържениците на референдума. Макар и водени от съвсем правилни начални съждения, те така и не разбраха, че всъщност гласуват за обратното на това, което искат. Въпросите бяха въпроси-капани. Уловки, на които се хванаха мнозина. Да припомня, че в първата редакция на въпросите ни в клин, ни в ръкав беше пробутана и възможността мафията да си "купува" (мажоритарно разбира се) началници на райнните управления на полицията. Съвсем не случайно, разбира се.
14 Ноември 2016 09:50
бонго-бонго
14 Ноември 2016 09:16


Само тия дето гласуват само те имат значение, другите са "съгласни" каквото и да става. Освен това, къде ги тия 6 милиона избиратели?? Че ние сме под 6 милиона. Хората в чужбина.. помагат на чужди икономики, плащат там данъци, консумират чужди блага - и според мен не трябва да гласуват в България.


Вярно има собода на сдружаването, НО в управлението трябва да има големи партии. Малките партии като искат да управляват - трябва да станат големи. А не да се правят на много разбиращи, но когато попаднат в управлението вднага да започнат да издишат.

14 Ноември 2016 09:54
Много е лесно малка партия да предложи "супер" реформи. Щото не се съобразява с възможностите си. Хайтов е казал - едно е да искаш, две е да можеш, три и четири да го изпълниш. Малките партии стигат само до 1. И то само на приказки, щото няма как да се докаже, че наистина искат.. не стигат до следващите точки изобщо.
14 Ноември 2016 10:24
А поддръжниците на мажоритарната система само да ми обяснят запознаха ли се подробно с личностите на 21-те кандидати за президенти? И ще го правят ли на парламентарните избори? А съгражданите (или съкварталците) им, дали ще го направят? В устойчивите демокрации има институционални и тайни стабилни прегради пред луди или особено нелепи решения. У нас- няма! Какво ще стане, ако следващият парламент е с % на луди и тотални идиоти, по- голям от сегашния?
14 Ноември 2016 10:38
само да ми обяснят (кандидатите)

Веднага. Радев е ЯРКО мажоритарен избор. Хората от всички партии избраха по-читавия кандидат.
ако следващият парламент е с % на луди и тотални идиоти

ми няма да може да стане,
както може сега. Надлъгването е ... смешно.
14 Ноември 2016 10:40
Веднага. Радев е ЯРКО мажоритарен избор.


Новият кмет на Младост също е ЯРКО мажоритарен избор. Нали ГЕРБ уж щели просто да развържат кесията и да си напазаруват? Що не им се получава?
14 Ноември 2016 10:47
"Защо ГЕРБ не си напазаруваха..."
Може би, защото в момента са решили, че не им трябва.
Вероятно по същата причина агитираха за кандидата си за президент със стари календарчета и материали от предишни кампании.
14 Ноември 2016 10:52
Може би, защото в момента са решили, че не им трябва.


Аха. Значи няма как да докажа, че мажоритарен вот е за предпочитане. При всякакъв резултат ще ми бъде обяснено, че "ГЕРБ така са решили".
14 Ноември 2016 11:07
Пропорционалната система ни докара до състояние в което

Твърде много анализ трябва за да се разбере точно тя ли ни е докарала до това състояние или нещо друго.

Антоний Тодоров
14 Ноември 2016 11:21
Увеажаеми колега Тодоров,
(обръщам се така, защото завършихме заедно в същия факултет, макар и различни специалности)

Чета и слушам винаги с интерес изявите ти, в пресата и в ТВ, но мисля, че страховете ти са прекалени, т.е. ушите на старият сив, страшен вълк не са чак толкова големи. Ако депутатите не са 240, а 120 (напр.), т.е. страната се раздели само на 120 едномандатни избирателни зони, тогава ще са нужни 50000 гласа. Никак не е зле, ако ги сравним с къде по-големите държави, за които споменаваш. Никоя избирателна система не е идеална, но след като за 27 години сегашната вкарва постоянно послушковци и лобисти на сенчести бизнеси, както и открито криминално-проявени лица, купуващи си имунитет, нека да опитаме нещо друго. Никога не е късно, ако резултатите са не такива, каквито очакваме ("станем за резил" ), да се променят отново правилата и се потърси друга, по-оптимална формула. В спарения кокошарник на хилавата българска демокрация свежият въздух е добре дошъл, па макар и някои да понастинат от него.
14 Ноември 2016 12:10
Скъпи Doziris,
как да докажа, че мажоритарен вот е за предпочитане

показва, че и сам стигаш до логичния отговор.
Когато се отвори вратата само парите да определят крайния резултат, е невъзможно да се докажат предимствата на каквото и да е.
Така е и в образованието, в здравеопазването, съдебната власт, приватизацията и т.н., и т.н.
Порочността на псевдорефередума на Слафчо е, че от всичките над 3000 форми на мажоритарен вот той предложи само една. И тя е най-корумпираната.
За реализиране на действителен мажоритарен вот у нас въобще не е необходимо да се вика Велико народно събрание и да се пише нова Конституция.
С два реда в следващия Изборен кодекс може да се върне преференциалният вот, но без висок (или въобще без) праг за зачитане.
Това е напълно достатъчно за да се избират личности, при това пресяти от два филтъра. Веднъж пред собствените си съидейници и съпартийци, втори път пресяти от избирателите.
Да, ама преференциалният вот е "сложна работа": трябва да различиш повече от едно квадратче в бюлетината.
Както се оказа сложна работа за някои да се чете и осмисли повече от една дума на изречение.
14 Ноември 2016 12:11
С интерес следя мисловните салтоморталета на червената диаспора. До преди няколко дни референдума се бойкотираше , щото (попълнете опорните точки тук).
Днес виждам че на едни ора им е просветнало - няма къде да се ходи, ще се приема, и от друга страна така или иначе това е добре за нас, щото малките партии ще има по 2-3 човека в парламата и сме си ОК ...
и днес чета - ама какво му е лошото на мажоритеарния избор, какво е лошото на (същите опорни точки от горе) ..? Ами че то така е в САЩ - демокрация и други работи ...
Изобщо, голяма забава стана напоследък, чета и рева
14 Ноември 2016 12:17
Мажоритарният вот би имал реален смисъл, ако избирателите получаваха правото да отзовават провален депутат. Това би бил действащ политически договор.
14 Ноември 2016 12:34
С два реда в следващия Изборен кодекс може да се върне преференциалният вот, но без висок (или въобще без) праг за зачитане.
Това е напълно достатъчно за да се избират личности, при това пресяти от два филтъра. Веднъж пред собствените си съидейници и съпартийци, втори път пресяти от избирателите.
Да, ама преференциалният вот е "сложна работа": трябва да различиш повече от едно квадратче в бюлетината.
Както се оказа сложна работа за някои да се чете и осмисли повече от една дума на изречение.



По-голяма глупост от преференциалния вот няма. Щото много лесно се променят избраните лица с тези преференции. Няма нищо демократично в това с няколко процента/5%/ да се променят кандидатите. Отделно - най-големият проблем на пропорционалната система си остава - в парламента ще влязат поне 5 партии - 2 големи и 3 малки партии брокери. Накрая победителят вместо да управлява, ще търгува мнозинство и то при всяко гласуване. Както е сега.


Ако ще е мажоритарна система - трябва да е мажоритарна, а не замазана пропорционална система.
14 Ноември 2016 12:38
Интересно ми е как едни и същи ентелектуални титани се радват едновременно на отпадането на мажоритарната система, на избирането на мажоритарен президент и на собствените си велики преценки.
14 Ноември 2016 12:40
А и пропорционалната система си е пак проблем - ако в листата на Герб или БСП - са наредени магаре1, магаре2.. магареН.. коя преференция ще изберете? Ако друга партия има ат1, ат2.. ?

Преференциите не сблъскват кандидате на различните партии. Всеки гласува първо партийно и чак тогава ползва преференциите - евентуално.

При мажоритарния вот е обратното - първо се гласува мажоритарно и след това партийно. Т.е. ако кандидатът е калпав - хората няма да гласуват за него. А за някой читав.
14 Ноември 2016 12:52
В България един мажоритарен район ще има средно около 25 000 избиратели - достатъчно малко, за да се опасяваме, че контролът върху района от страна на местен бизнесмен или групировка ще бъде много лесен. Вижте на много места избираните мажоритарно кметове - нима забравихме за Филип Беев във Велинград и много други подобни случаи.

Често го срещам този довод и всеки път недоумявам, тези анализатори и експерти изобщо ли не правят разлика между парламентарни и местни избори или поне между депутат и кмет? Какво би правил някой местен феодал или даже и по-голям олигарх, с един или двама или с петима или даже с десет-петнадесет... депутата в парламента? Това не са кметове, нищо достатъчно ценно за него сами, поради прекалено малкия си брой /при мажоритарна система имам предвид/ не биха могли да му предоставят. Колко обаче би струвало вкарването в парламента на достатъчен брой депутати, които да могат сериозно да повлияят на политиката в полза на олигарха на републиканско ниво, само чрез директни плащания на избирателите, при положение, че за гласовете на същите се борят и традиционните партии, също понякога плащащи, а защо не и други олигарси? Този довод срещу мажоритарната система почива върху напълно нереалистични представи за действителността. Съвсем неслучайно навремето дори простия Бай Х@й предпочете да стане кмет на София, вместо лично да се възползва от спечелените депутатски места /ако не ме лъже паметта, но те даже май бяха две/... Кмет и депутат са съвършено различни неща... Оставете го този глупав довод най-сетне...
14 Ноември 2016 12:54

tsombain
14 Ное 2016 12:11
Мнения: 1,262
От: Bangladesh
Скрий: Име,IP

Кого точно имате предвид?
Не за друго, но поне да го поздравя...
14 Ноември 2016 13:06
Забележки за промяна на мнение не примам, защото съм участвал и се застъпвам за мажоритарни избори далеч преди сЛафчо да се сети да ги използва за маркетинг на политически проект.
Системата от неговия референдум е менте и не става.
Doctore, напълно вярно!
14 Ноември 2016 13:10
Порочността на псевдорефередума на Слафчо е


Че мразиш Славчо. Нямаше нужда от цял ферман. Известно ми е, че противниците на референдума са всъщност противници на Славчо. Аз също хич не го харесвам, но въпреки това смятам, че е време за промяна на системата. Не ми се чака някой "гений" да го предложи, щото може да си чакам цял живот.
14 Ноември 2016 13:32
kаily
14 Ное 2016 12:38Мнения: 214
От: Bulgaria
Интересно ми е как едни и същи ентелектуални титани се радват едновременно на отпадането на мажоритарната система, на избирането на мажоритарен президент и на собствените си велики преценки.
Сигурно защото не са се сетили че може да се избира пропорционален президент
А как никой застъпник на идеята че трябва да загинат малките партии не сети че вече е пробвана. Довежда до монопол на две големи или до "блок на комунистите и безпартийните".
14 Ноември 2016 13:40
ако следващият парламент е с % на луди и тотални идиоти
в карлуково има ли секция?
14 Ноември 2016 13:44
При мажоритарния вот е обратното - първо се гласува мажоритарно и след това партийно.
затова от него има полза при президент и кметове, които трябва да управляват всички като едноличен орган на властта.

при парламентарните избори се избира парламент. след избора там се провеждат политики, които са партийни, там управлението е от групи, а не от индивидуалисти.
14 Ноември 2016 14:05
Doziris1, 13 Ноември 2016 23:04

ще сме в ситуация, в която народът е навредил на самия себе си.

Аха. И как ще сме сигурни дали е навредил или не? Ще се яви някой експерт и ще сравни едно несъстояло се бъдеще с едно пропуснато минало и ще заключи: ето! доказах ли ви!

ще сме в ситуация, в която народът е навредил на самия себе си.

А по-добре ли е на народа да му вреди някъв политически "елит", с извинение? Конституцията не е приета с реферрендум, значи Великото народно събрание е осигурило тази възможност на народа да наврежда сам на себе си.

Да не говорим, че от всичките европейски държави тя се прилага като единствена едва в 5 държави. Останалите (повече от 20) използват пропорционалната система -

И що за аргумент е това? Някаква корелация с просперитет има ли? В България от десетилетия нещата се правят така, "както е по целия свят" с резултат - най-бедна и корумпирана в ЕС, но с възможно най-добрата пропорционалната система.

Това е ефектът от мажоритарната система - политически монопол на две партии при фактически контрол върху номинирането на кандидатите.

Щото пък у Бундестага (например) е прекалено плуралистично....

но българският опит ми подсказва, че едва ли такава независимост ще е постижима у нас.

Ми хайде тогава да се откажем от всеки нов опит и само да слушаме социолози.

за да се опасяваме, че контролът върху района от страна на местен бизнесмен или групировка ще бъде много лесен.

Всеки сам си носи отговорността за гласа, останалото е детска градина.
14 Ноември 2016 14:52
Това е ефектът от мажоритарната система - политически монопол на две партии при фактически контрол върху номинирането на кандидатите. Нямаме основание да смятаме, че в България ще бъде по-различно.

Да, точно това ще стане. И понеже не съм привърженик на нито една от трите големи партии ГЕРБ, БСП и ДПС нямам никакъв шанс избран от мене кандидат да влезе в Парламента. Вероятно така ще е и за в бъдеще: няма да имам реален избор.
Извинете, а кому - освен на някои политикани и далавераджии - са нужни малките апртии?

И какво ми предлагаш? Задължително гласуване за една от големите партии, въпреки че не ги подкрепям само и само гласът ми да не отида напразно? Или да се разхождам всеки път до урните само за да напиша една майна на всичките умници, гласували с ДА за такива малоумни предложения?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД