Активни 267

България е с три титли от Евро`16 по бокс за жени

За първи път дамският ни тим взима толкова златни медали наведнъж
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Деница Елисеева, Севда Асенова и Станимира Петрова (от ляво на дясно) позират със златните си медали.
Българският женски отбор по бокс постигна най-големия успех в историята, след като на европейското първенство в столичната зала "София" завоюва общо три златни медала. Севда Асенова (кат. 48 кг), Станимира Петрова (54) и Деница Елисеева (57) спечелиха финалните си битки и допринесоха за големия успех. До вчера българският женски бокс имаше само една европейска титла - на Стойка Петрова в кат. 51 кг от Букурещ`14. А общият брой завоювани медали в десетте първенства на континента бе 8 - 1 златен, 3 сребърни и 4 бронзови.

Златната сметка за България откри Севда Асенова, която спечели и първия въобще евромедал за страната ни в женския бокс - бронз във Вейле (Дан) през 2007 г. Русенката, която досега бе губила два европейски финала в кариерата си, се наложи убедително с 3:0 съдийски гласа над Лизе Сандебер (Шв) в кат. 48 кг. 31-годишната Асенова получи по 40:36 удара във фишовете на тримата арбитри край ринга.

За първи път до европейското злато стигна и Станимира Петрова, световната шампионка от 2014 г. За своята титла 25-годишната асеновградчанка победи с единодушно съдийско решение (3:0) Анна Алимарданова (Азер) в кат. 54 кг. Това бе реванш за Петрова за загубата от азерката на 1/4-финал на Европейските игри в Баку`15.

В последния финал с българско участие Деница Елисеева също надигра по точки съперничката си - Сати Бурку (Тур). Така 35-годишната ветеранка от София, която работи като преподавател в детска градина, най-сетне стъпи на европейския връх след три бронзови отличия досега.