:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,662
Активни 397
Страници 227
За един ден 1,302,066

Бюрокрацията гони чуждите специалисти от Германия

ФРГ изпитва остра нужда от квалифицирана работна ръка, която обаче масово се насочва към други страни заради бумащината и сложните правила
Във ФРГ има 50 различни вида разрешителни за престой и за работа.
"Това беше истински кошмар", така пакистанската журналистка Хани Юсуф описва личния си опит в общуването с германски институции. Преди шест години тя кандидатства за работна виза, но цялата процедура й коствала толкова много усилия и нерви, че никога повече не иска да минава по този път. Служителите в германското посолство в Пакистан били крайно неучтиви и се държали така, сякаш нямали никакво желание да й съдействат, спомня си Хани, която в крайна сметка получила разрешително за работа. "Не бих отишла отново в Германия. Освен ако не получа някакво наистина добро предложение. По-скоро бих заминала за Канада, защото там поне знаят как да се отнасят към квалифицираните кадри", казва пред "Дойче веле" пакистанската журналистка. Защо Федералната република се оказва не особено привлекателна за висококвалифицираните кадри? Най-вече защото действащите миграционни правила са твърде объркващи - те са същинско "бюрократично чудовище" според германския социалдемократ Буркхард Лишка, експерт по въпросите на вътрешната политика. Чужденците, които не са бежанци или граждани на страни от ЕС, са изправени пред наистина трудна задача, защото в Германия има



50 различни вида разрешителни за престой



и за работа. "Дори юрист трудно би се ориентирал", смята Лишка. Неговата партия има решение на проблема - с въвеждането на нови имиграционни правила по канадски образец.

Според социалдемократите, които наскоро представиха свой законопроект за трудовата имиграция, Германия трябва да положи много усилия, за да се наложи в битката за квалифицирана работна ръка от чужбина. "Канада, Великобритания и скандинавските страни са отчасти много по-привлекателни от нас", твърди председателят на фракцията на социалдемократите в Бундестага Томас Оперман. При това през следващите десетилетия Германия ще изпитва остра нужда от чуждестранна работна ръка, тъй като германското население се топи и масово застарява. От икономическите среди се опасяват, че скоро няма да разполагат с достатъчно квалифицирани кадри. Германските социалдемократи, които открай време настояват за приемането на нов закон за имиграцията, твърдят, че предложените от тях правила ще улеснят набирането на нови кадри. Опирайки се на канадския модел, те предлагат въвеждането на точкова система: чужденците да кандидатстват онлайн за разрешително за престой и за работа, като основните критерии, по които ще се оценяват, да бъдат квалификациите им, езиковите познания, възрастта и способността да се интегрират. Според Германската социалдемократическа партия (ГСДП) роля трябва да играе и трудовият стаж, както и това дали кандидатите имат роднини в Германия. Те предлагат Бундестагът да взима всяка година решение за броя на кандидатите, които могат да бъдат одобрени по точковата система. 25 000 на година е според тях добро начало.

Предложенията на ГСДП съдържат и ново изискване: преди да пристигнат в Германия, одобрените кандидати да бъдат подлагани на проверка от страна на германските представителства в чужбина и службите за сигурност. Баварският Християнсоциален съюз (ХСС), според който правилата при подбора на имигрантите трябва да са още по-строги, настоява при взимането на решение



да се има предвид и културната принадлежност



на отделния кандидат. Според ХСС чужденци, които идват от култура, която е по-близка до германската, би трябвало да имат предимство. Експертът по въпросите на миграцията Оркат Кьоземен от фондация "Бертелсман" гледа скептично на плановете на социалдемократите. Според него Германия няма нужда от нов имиграционен закон, тъй като вече разполага с адекватни инструменти - т.нар. синя карта, както и възможността да издава 6-месечни визи за търсене на работа. "Инструментите са налице, но правителството не ги рекламира достатъчно активно", казва експертът. "Поради тази причина почти никой не се интересува от възможностите за работа в Германия. Висококвалифицираните кадри просто се отправят към други страни", допълва той.

Всяка трета фирма в Германия се сблъсква с проблема. И далеч не само инженерните и компютърните компании. Според данните на Германската търговско-промишлена камара 33% от фирмите смятат, че недостигът на специалисти е най-сериозният риск за развитието им през следващите 12 месеца. За сравнение - само допреди 2 години на това мнение са били едва 16% от фирмите в Германия. "Ситуацията на пазара на труда е благоприятна и много фирми разширяват персонала си", каза преди време пред "Ди Велт" шефът на камарата Хайнрих Дрифтман. Липсата на специалисти обаче проваля плановете им, допълва той. Данните сочат още, че докато броят на безработните намалява постоянно, в същото време расте и броят на незаетите работни места. Преди няколко месеца те са били почти половин милион, или с близо 30 000 повече, отколкото година по-рано. За решаването на проблема с недостига на кадри Германия се нуждае от 3 стъпки: да оптимизира образователната си система, да мобилизира най-вече неработещите жени и по-възрастните хора в трудоспособна възраст и да осъвремени политиката си спрямо имигрантите. Трудовата миграция в рамките на ЕС продължава да функционира трудно. Вярно е, че заради кризата все повече хора в Европа си търсят работа. И въпреки това гърци, испанци и португалци не идват масово в Германия. С въвеждането на т.нар. синя карта за висококвалифицирани чужди специалисти страната отвори широко вратите си и за специалисти от други краища на света. Условието е те да печелят годишно най-малко 35 000 евро. Това обаче съвсем не е достатъчно, за да стане Германия атрактивна за чуждите специалисти, твърди Бернхард Роледер от Съюза на технологичните фирми Битком. "Неотдавна един компютърен специалист от Индия ме попита с какво е съгрешил, че му се е паднало да работи в Германия. Вероятно той знае името на един или друг германски футболист, чувал е за тази или онази германска марка автомобили, но като цяло този индийски програмист гледа на работата в Германия като на един вид наказание. Очевидно Германия не е страната на мечтите за много висококвалифицирани кадри", констатира той.

Хроничният глад за обучени специалисти разкрива нови шансове и за много българи, смята съветничката по социалните и трудовите въпроси към българското посолство в Берлин Тинка Троева. За "Дойче веле" тя съобщи, че за една година броят на българите в Германия е нараснал от близо 75 000 на почти 94 000. Троева допълва: "Нарастването на общия брой на българските граждани също е показател, че те намират възможности за работа, особено квалифицираните и висококвалифицираните", припомня тя.

СНИМКИ: www.dw.de
Германия има остра нужда от компютърни специалисти и инженери.
 Чуждите специалисти масово се насочват към други страни заради бумащината и сложните правила.
11
2974
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
24 Ноември 2016 20:44
Евробюрокрацията съсипва съюза като цяло и съставляващите го страни.
24 Ноември 2016 21:18
Служителите в германското посолство в Пакистан били крайно неучтиви и се държали така, сякаш нямали никакво желание да й съдействат
Естествено -- всеки родолюбив държавен служител ще създава пречки, чужденци от друга раса, кръв облик, възпитание и поведение да се заселват в Родината му.
Това е по подразбиране -- по Неписаните Обюочовешки закони за защита на рода и расата -- такова е било естественото поседение от веки веков и такова е редно да бъде
24 Ноември 2016 22:41
Снимковият материал към текста кърти - боливудска офис-шпага хвърля мазни "къси-дълги" и дългокрако блонди с подчертано 70-тарски вид, отчаяно от задушаващата хватка на бундес-бюрокрацията, не позволяваща й да разгърне потенциала си, един Господ знае в коя област, чака нетърпеливо полета си, който ще го отведе завинаги от това отровно място.
24 Ноември 2016 23:05
Пакистанската циганка е нагла и арогантна. Никой с нищо не й е длъжен. Ако наистина има качества и ги продава на конкурентна цена ще я наемат бързо като член на виртуален екип, без да стъпва в Германия.
25 Ноември 2016 10:15
Защо Федералната република се оказва не особено привлекателна за висококвалифицираните кадри?

Примерът е крайно неудачен. В Германия имат достатъчно журналисти. За какво са им повече? Търсените специалности са съвсем други.
25 Ноември 2016 10:52
Само не разбирам защо нашата служителка е толкова ентусиазирана от увеличения брой българи в Германия. В крайна сметка това обезкръвява страната ни откъм квалифицирани работници и специалисти. Разбира се не става дума за ограничаване на правата на хората, но от гледна точка на държавата (а това би трябвало да е гледната точка на един държавен служител) това не би трябвало да е повод за гордост.
25 Ноември 2016 15:05
Това е само жалка пропаганда. Дори и да имате разрешително за работа никъде не Ви допускат и не Ви се дава шанс за да се докажете тук. Аз след като завърших университет в Гемания търсих 10 месеца работа с тяхна диплома преди да започна и то на супер късмет при положение,че знам руски език. Това дето го тръбят германците не е вярно и е масова лъжа. Действителността изглежда абсолютно по различен начин. Минава се през 50.000 иинтервюта, все нещо не му харесва на работодателя ти и накрая искаш много пари, но вземат ли те изцеждат от тебе повече отколкото от местните.
26 Ноември 2016 00:45
Да си оправят образованието, да приемат повече немци инженери, а не местните само да се бутат уманитари на лесното. Да почнат да възпитават в семейни ценности, та един ден германките да почнат да раждат. А не да обучават учениците на ролеви игри (като някои провинции) "как гей да каже на майка си, че е такъв" и подобни.
Не Германия ѝ трябват немци, че се топят, а останалите и сега са много. Все пак държавата е малка по площ за 82 млн. и дано си остане Германия, а не Вавилония или Северна Мюсюлмания.

26 Ноември 2016 01:36
injenercheto, 25 Ноември 2016 15:05

Докато си учил някой трябва да те е забелязал, че си кадърен и да ти предложи добра работа.
Щом нищо не са ти предложили... направи сам извод за себе си.
На мен ми предлагат, аз също питам и разпитвам... Има си хора за всичко.
Трябва да търсиш упорито за да си намериш мястото.
И къде е казано, че трябва да ти осигуряват работа? Защо сам не си създадеш такава?
Нали си кадърен?
Аз намерих компромисния вариант - съдружие с местен. Аз осигурявам едната страна на медала, той - другата!

Така, че винаги има изход, но трябва да си го намериш!

26 Ноември 2016 01:38
Германците вместо да хрантутят пришълците да дават парите на германките и те ще си раждат бели, руси германчета, които ще им работят след време. А приемайки идиоти, които никога няма да се изучат и започнат да работят ще разрушат държавата си.
26 Ноември 2016 02:29
И туй без референдум...
Ако имаше референдум всички щяха да напъдят и Германия да се обезлюди...

Ако съдим по нашта обективна преса - такава е съдбата на Британия - първо всички бягат и ще избягат с писъци, след това ще потъне в морето... Дано Царицата им поне се спаси...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД