След няколко отлагания здравното министерство се отказа от идеята да се въведе т.нар. ценови коридор при лекарствата. Целта му беше пациентите да доплащат по-малко за частично поетите от НЗОК медикаменти. От МЗ искаха доплащането за лекарства в дадена терапевтична група да не е повече от 60% от стойността на най-евтиния медикамент в групата.
Последните планове на министерството бяха таванът за доплащането да влезе в сила от началото на 2017 г., но след оценка на въздействието ведомството се е отказало от тази мярка. В свой доклад здравният министър в оставка Петър Москов посочва, че допълнителният анализ на мярката показва, че голяма част от сега съществуващите лекарства на българския пазар няма да могат да отговорят на изискванията и ще бъдат изтеглени, което да доведе до компрометиране на започнало лечение или до неговото преустановяване. Той припомня и че има заведено дело срещу въвеждането на ценовия коридор.
Сериозна част от промените на Москов бяха спрени от съда - на първа инстанция ВАС отмени пръстовия отпечатък, бяха спрени редица медицински стандарти, въвеждането на анкети за удовлетвореност на пациентите, от които да зависи финансирането на болниците. Конституционният съд отмени и текста за разделяне на пакетите лечение на НЗОК на основен и допълнителен.
Въпреки че Москов е в оставка, министерството обяви тези дни електронния търг за лекарства за 150 болници за следващите 2 години. Поръчката е за 1.2 млрд. лв.
|
|