:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,101
Активни 453
Страници 7,004
За един ден 1,302,066
Съседи

Македония е пред следизборна криза

Създаването на правителство след предсрочните избори ще е тeжка задача
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Поддръжници на ВМРО-ДПМНЕ празнуват изборна победа в Скопие на 12 декември.
След предсрочните избори в Македония в неделя, завършили с пат, според наблюдателите е малко вероятно подновяването на старата правителствена коалиция между ВМРО-ДПМНЕ и младшия й партньор, партията на етническите албанци Демократичен съюз за интеграция (ДСИ), макар на теория да е възможно.

От друга страна, малко вероятни изглеждат и шансовете основната опозиционна партия на социалдемократите СДСМ да събере под един покрив всички партии на етническите албанци, за да създаде правителство.

Всичко това навежда на мисълта, че на страната може да й се наложи да повтори изборите скоро, за да разплете настоящата ситуация. Следващата възможност това да се случи е през май, когато са местните избори.



Всички възможности са като "мисия невъзможна"



На пресконференция в понеделник Държавната избирателна комисия (ДИК) обяви, че ВМРО-ДПМНЕ печели 51 депутатски места в 120-местния парламент, а основната опозиционна сила СДСМ ще има 49 депутати.

ДСИ взема 10 места. Опозиционната албанска партия БЕСА ще има 5-има депутати, опозиционният Съюз за албанците - 3-ма депутати, а опозиционната Демократическа партия на албанците ще има 2-ма депутати. Минималният брой депутати, нужни за формиране на правителство, е 61, с които ВМРО-ДПМНЕ и ДСИ в момента разполагат. Според наблюдатели ДСИ, които понесоха съкрушителна загуба на вота в неделя и спечелиха едва половината от местата, които си бяха осигурили на предишните избори през 2014 г., ще трябва доста да се потрудят, за да убедят членовете си да подкрепят отново ВМРО-ДПМНЕ.

"ДСИ в момента е силно уязвим след този политически нокдаун. Можем да очакваме вътрешни сътресения в партията. Има информации, че част от депутатите и членовете на партията силно ще се противопоставят на идеята за подновяване на коалицията с ВМРО", коментира политическият анализатор и бивш депутат Исмат Рамадани. Според него всички налични в момента конфигурации за създаване на правителство са "мисия невъзможна".

Основна причина за сгромолясването на ДСИ се очертава в упорството на партията да остане на власт през последните 8 г. в коалиция с ВМРО-ДПМНЕ, чийто лидер в очите на повечето албанци е радетел за антиалбанска политика.

"Ще е много трудно да се поднови коалицията, защото на тези избори ДСИ получи послание от избирателите си, че са недоволни от политиката, водена от партията по време на съюза й с ВМРО-ДПМНЕ", казва политическият анализатор Митко Гаджоски. Според наблюдателите решението на ДСИ ще зависи до голяма степен от сметките й за предстоящите местни избори през май. Ако ДСИ влезе в правителството въпреки недоволството на албанците, спадът в доверието ще продължи и ще се прояви и на местните избори.

Груевски, който е обвиняван в корупция и в това, че е националист, има още по-малко шансове да привлече опозиционните албански партии, които го критикуваха остро по време на кампанията, смятат анализаторите.



Непреодолими разногласия в албанския блок



Огромният разрив между ДСИ и другите три партии на етническите албанци вещае беди за потенциално правителство на опозиционния лидер Зоран Заев, смятат наблюдатели. Според тях, макар и на теория СДСМ да може да опита да привлече в коалиция всички албански партии, което ще му осигури 69 депутати, на практика ще му е невъзможно да убеди БЕСА и другите малки партии да влязат в съюз с ДСИ, който обвиняват, че се подчинил на Груевски и се е отдал на корупция.

БЕСА заяви в понеделник, че няма намерение да дели властта нито с ДСИ, нито с "политици, които са разследвани за сериозни престъпления от спецпрокуратурата".

Лидерът на опозиционната Демократическа партия на албанците Мендух Тачи казва, че за него БЕСА е моралният победител на изборите и че той ще отстъпи двамата депутати на партията си на БЕСА, за да има партията по-добра позиция в евентуални бъдещи преговори за ново правителство.

Каквото и да е новото правителство, според наблюдателите то няма да е дълготрайно решение на ситуацията в страната.

"Най-вероятното нещо, което може да се случи в близко бъдеще, е създаването на правителство, което няма да е политическо. То може да е технократско, може да е широка коалиция, подкрепена от всички партии, която да подготви следващите избори", коментира политическият анализатор Никола Дуйовски пред 24 News TV.

По конституция новият парламент трябва да се събере най-късно в края на този месец. А крайният срок за съставяне на правителство е 16 февруари.
3
1851
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
15 Декември 2016 22:06
Македония е пред следизборна криза

А може би е след предизборна криза?

Кой да ти каже? Кой? Той?
16 Декември 2016 08:51
Любчо Георгиевски им го каза преди 15-20 години: Албанизираните македонски територии трябва да се отделят и трампят с територии населени със славянско население в Албания. Но кой да слуша, дебели и празни македонски тикви.....Албанците усвояват всяка година все повече македонски земи.
17 Декември 2016 08:31
И те стават като при нас, пропорционалната изборна система прави така, че третият ще управлява. Т.е. албанците.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД