:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,570
Активни 474
Страници 7,473
За един ден 1,302,066

Плащаш за Коледа в Занзибар, а отиваш за зелен хайвер

Гигантът "Алфатур" се запъти към фалит, държавата малодушно зае ролята на посредник, а виновни и наказания за провалените почивки няма
Една от примамливите реклами на "Алфатур" за посрещане на новата 2017-а година в чужбина. За 580 клиенти на компанията споменът със сигурност ще остане незабравим - с неприятностите заради фалита.
До 12 декември "Алфатур" бе сред флагманите на българския туризъм. Само за ден обаче се превърна в поредната фирма, поела към фалит. Умишлено или не, в последния си сезон на пазара "Алфатур" е действала като пирамида - клиентите получавали обещания за бляскави коледни и новогодишни трипове и плащали, а сега туроператорът ги праща за зелен хайвер. Компанията до последно е приемала плащания за екзотични почивки - като Куба, Танзания, Занзибар, Шри Ланка, Тайланд, Аржентина, Бразилия.

Днес офертите на "Алфатур" в интернет са заличени. Сайтът на компанията също е изчистен. Там стои само "некрологът", който известява, че всички предплатени празнични пътувания са анулирани поради фалит. А вместо да стягат куфари и да се зареждат с празнично настроение, 580 души, платили към 717 000 лева за "незабравима" почивка, ще трябва да се разправят със застраховки.

Виновните за провалената Коледа на стотици българи са се покрили и не дават никакви обяснения. Само са качили на сайта на "Алфатур" оправданието, че арабски революции, атентати, тежка конкуренция и агресивни нискотарифни авиокомпании са довели до фалита. Със сигурност "Алфатур" е пострадала, но всички тези проблеми не са нито от вчера, нито от миналия месец. И подриват печалбите и на другите от бранша. Те защо не фалират? Може би имат по-оправен мениджмънт и са успели да се пренастроят според предизвикателствата...

Туристите съвсем не са единствените жертви. Има и хотелиери, на които триото, обявило фалит - "Алфатур", "Алфамарина" и "Алфамарина Бг", дължи пари. Съдът тепърва ще изяснява кои са всички, към които трите фирми имат дългове.



А какво прави Министерството на туризма?



Министър Николина Ангелкова казва, че е притеснена за задълженията на "Алфатур", но дебело подчертава, че МТ може само да е медиатор. Среща се със застрахователя и с Комисията за защита на потребителите, които могат да си вършат работата и без посредничеството на МТ. Виновникът за ситуацията дори не откликва на поканата на министерството за среща. Въпреки това Ангелкова ни уверява, че фирмата следва "коректни стъпки" при спирането на дейността. Дали е така? Да, в бизнеса има рискове и всеки може да стигне до фалит. Ето, и Доналд Тръмп е банкрутирал неведнъж, а сега е президент на САЩ. Само че въпросът е, когато фалираш, кого завличаш и дали си направил необходимото да минимизираш щетите за своите кредитори. Защо "Алфатур" до последно са ловили "шарани" с екзотични оферти?

Има и други интересни факти и въпросителни около фирмата. През лятото собствениците на "Алфатур" са обявили общо събрание с дневен ред освобождаване на членовете на борда от отговорност, разпределяне на печалбата за 2015 г. и промяна на седалището на фирмата. Часове след като дойде новината за фалита на "Алфатур", друга компания - "Тез тур", обяви готовност да отведе злощастните туристи на мечтаните почивки. А двете фирми са "роднини". "Тез тур" държи 10% от капитала на "Алфатур", а закъсалото дружество е собственик на 10% от "Тез тур". Те споделят и съседни стаи на един и същ адрес - столичния бул. "Мария Луиза" 9-13. С фалиралата "Алфатур" са свързани още десетки фирми от бранша - като "Ласт минит", "Орбелос БГ", "Алфаризорт" и др.

Самата "Алфатур" съвсем не изглежда толкова зле, че да се предаде и да поиска от съда да я обяви в банкрут. До миналата година е била на печалба и не е имала никакви просрочени задължения.

Застрахователят "Евроинс" вече обяви, че има



съмнения за инсцениран фалит



Но това е въпрос на доказване. Само съдът може да каже има ли сценарий, крият ли нещо собствениците, игра за измъкване от дългове ли е, или наистина компанията е изпаднала в неспасяемо затруднение. А като имаме предвид скоростта на нашето правораздаване и доверието в него, и "Евроинс" може да предпочете да си спести разправиите в залите на Темида.

Междувременно Министерството на туризма ни увери, че "продължава да следи ситуацията и има готовност да реагира в случай на възникнали проблеми между клиентите и дружествата". Комисията за защита на потребителите пък посъветва закупилите пакетни пътувания "да се обърнат към застрахователя и да се въздържат от пътуване". Голяма помощ, няма що!

Цял късмет е, че застраховката в случая покрива напълно дълга на "Алфатур" към злощастните туристи. Но ако тя не стигаше, хората, попаднали във фирма "Коледата невъзможна", трябваше да влизат в съдебни разправии и да водят дела срещу туроператора, а Ангелкова (или друг министър) пак щеше само да кърши тревожно ръце.

А помните ли драмите около "Алма Тур" - друг исполин в туристическия бранш, който през 2011 г. закъса и заряза клиентите си по летища. Месеци след като завлече с милиони авиокомпании, хотели и туристи, се разбра, че тя е мутирала в нова туристическа агенция, регистрирана от бивши служители и роднини на собственика на "Алма тур". От ресорното министерство тогава обясниха, че дори да има очебийна връзка между новото дружество и фалиралото, не могат да откажат регистрация. Имаше ли наказани, глобени, съдени за фалита и щетите? Историята немее по въпроса.

Сега поне няма зарязани по летищата клиенти на "Алфатур". И "Евроинс" ще покрие преките щети. Но кой ще компенсира клиентите на "Алфатур" за причинените нерви и неудобства? Бедата е, че когато туроператор се изложи пред клиентите си, няма предвидени глоби и последствия за директора, собственика или управителя.

Случаят "Алфатур" е поредната илюстрация за



сбърканата и криворазбрана роля на държавата



Когато някой понечи да завърти бизнес, строгата бюрокрация заприщва входа и за да му издаде "работна виза", започва да го тормози с документи, справки, удостоверения, подписи и такси за щяло и нещяло, със специални изисквания за помещенията и за персонала. После обаче държавата регулатор забравя строгостта и контрола, а когато стане беля, министри и чиновници вдигат безпомощно рамене и обясняват, че нищо не могат да направят.

Според Закона за туризма фирмите, които искат да работят в бизнеса с организиране на ваканции и екскурзии, трябва да се регистрират и да плащат такси за това. Само за да разгледа заявление за регистрация, министерството взима от бъдещия туроператор 1000 лв., а от кандитата за туристическа агенция - 500 лв. И това не е всичко. Ако се добере до вписване в регистъра, туроператорът трябва да брои още 4000 лева, а агенцията - 2000 лева. Да се чуди и мае човек какво толкова правят чиновниците, че взимат 4000 лева за качването на данни за една фирма в онлайн регистъра.

Има си закон, според който таксите трябва да са минимални и да покриват само реалните разходи на администрацията, но кой да го спазва. Туризмът е просто поредната сфера, в която таксите са се изродили в данъци. Оня ден правителството в оставка реши на промени тарифата. Но и новите размери са такива, че таксите си остават данък за започване на бизнес - 500 лева за разглеждане на заявление, 3500 и 1800 лева за вписване съответно на туроператори на агенция.

А стигне ли се до фалит, държавата е пас.

БГНЕС
29 ноември, министър Ангелкова в отлично настроение открива първия Международен конгрес на световните цивилизации и модерния туризъм в София и дори не подозира, че един от най-големите български туроператори се кани да обяви фалит.
15
3862
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
16 Декември 2016 08:18
Прочитайки статията се сетих за "Златния телец" на Илф и Петров.
16 Декември 2016 08:24
При думата „Херкулес“ зицпредседателят се размърда малко. Остап дори не забеляза това леко движение, но ако на негово място беше която и да било жилетка от пике от кафене „Флорида“, познаваща отдавна Фунт, например Валиадис, той щеше да си рече: „Фунт ужасно се е разпалил, той е просто извън себе си.“
Как да не познава Фунт „Херкулес“, когато последните четири излежавания в затвора бяха свързани непосредствено с това учреждение! Покрай „Херкулес“ преживяваха няколко частни акционерни дружества. Имаше например дружество „Интензивник“. Поканиха за председател Фунт. „Интензивник“ получи от „Херкулес“ голям аванс за доставка на някакъв дървен материал — зицпредседателят не е длъжен да знае за какво именно. И веднага фалира. Някой прибрал парите, а Фунт отиде в затвора за половин година. След „Интензивник“ се създаде командитното дружество. „Трудов кедър“ — разбира се, под председателството на благообразния Фунт. Естествено — аванс от „Херкулес“ за доставка на отлежал кедър. Естествено — неочакван крах, някой забогатява, а Фунт отработва председателската заплата — лежи в затвора. После „Трионопомощ“ — „Херкулес“ — аванс — крах — някой задигнал парите — лежане в затвора. И отново: аванс — „Херкулес“ — „Южен секач“ — за Фунт затвор — за някого печалба.
— Но за кого? — разпитваше Остап, като обикаляше около стареца. — Кой ръководеше фактически?
Старецът мълчеше, сърбаше чай от чашата и едва повдигаше натежалите си клепачи.
— Кой го знае? — рече той горестно. — От Фунт криеха всичко. Аз съм длъжен само да лежа, това е моята професия. Лежал съм и при Александър Втори, и при Трети, и при Николай Александрович Романов, и при Александър Фьодорович Керенски. И при непа, преди опиянението от непа, през време на опиянението и след опиянението. А сега съм без работа и трябва да нося великденските си панталони.
16 Декември 2016 08:27
Eто затова все повече хора си организират сами почивките!

Стругацки, хубаво подсещане за великия роман!
16 Декември 2016 08:54
Доживяхме г-жа Бончева да започне да агитира за повече държава и то в туризма, при взаимоотношения между частни субекти. Невероятно, но факт.
16 Декември 2016 08:57
Ха-ха, Дежурния, пак си чел-недочел. Това, което Бончева казва в статията е, че държавата си пъха носа в бизнеса, когато не трябва - пречи му на старта, и не си върши работата точно когато наистина се налага - когато трябва да намира виновни и нарушители! Пише си го ясно - "криворазбраната роля на държавата".
16 Декември 2016 09:05
После обаче държавата регулатор забравя строгостта и контрола,

Е, тази забрава се купува, разбира се. Иначе тормозът си продължава.
16 Декември 2016 09:27
Нищо странно и необичайно няма в поведението на държавата - когато трябва да разреши бизнес, събира пари, които влизат в нейния джоб, когато платилите за разрешение фирми фалират, загубите излизат от джоба на потребителите. Толкоз просто и логично
16 Декември 2016 09:30
държавата малодушно зае ролята на посредник,

Ужасно съм любопитен да науча какво ли е 'многодушното' поведение, което държавата би трябвало да прояви, според авторката.

Целият материал е боза, инжектирана с въздух под налягане
16 Декември 2016 09:45
Това, което Бончева казва в статията е, че държавата си пъха носа в бизнеса, когато не трябва - пречи му на старта, и не си върши работата точно когато наистина се налага - когато трябва да намира виновни и нарушители! Пише си го ясно - "криворазбраната роля на държавата".

Така де, "държавата регулатор забравя строгостта и контрола" може да го е писал Доналд Тръмп и да не е било забелязано в суматохата.
При това очевидно става въпрос за неща, които се решават от съдебни процедури между частни субекти.
Е, има и видима непоследователност, до скоро се убеждаваше колко е хубаво да се започне бизнес с 2 лева в джоба и без никаква държавна намеса. Ама то редовно става така, и десният популизъм и дясната андрешковщина са до първия разклон.
16 Декември 2016 09:54
Междувременно Министерството на туризма ни увери, че "продължава да следи ситуацията
16 Декември 2016 10:04
Имам чувството, че г-жа Авторката е написала статията , за да заработи някой лев за уикенда! А пропо, какъв е хонорара за статии като тази?
16 Декември 2016 12:15
" Часове след като дойде новината за фалита на "Алфатур", друга компания - "Тез тур", обяви готовност да отведе злощастните туристи на мечтаните почивки. А двете фирми са "роднини". "Тез тур" държи 10% от капитала на "Алматур", а закъсалото дружество е собственик на 10% от "Тез тур"..."


Алфатур, Алматур - каламбури да стават. Редактори, коректори няма ли в редакцията? А самата авторка чете ли си написаното преди да се публикува??
16 Декември 2016 12:24
Голямо тур ане пада!
16 Декември 2016 12:52
три и пе'есе, по мои разчети
16 Декември 2016 23:38
Фирма с руски капитали. Поредното кешаутване за наша сметка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД