:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,943
Активни 489
Страници 24,353
За един ден 1,302,066

Капаните пред служебния кабинет са отворени

Много бързо новият президент ще трябва да се определи спрямо партията, която го подкрепи
Първан Симеонов
Когато едва познат до преди три месеца пилот стана президент с почти исторически резултат, няма нищо по-банално от авиационни метафори. Но на Румен Радев наистина му се наложи да направи нещо като вертикално излитане в политиката. Наложи му се да набира височина рязко и от нищото. Първата задача на току-що влезлия в политиката Радев е да прави кабинет. И по всичко личи, че това няма да е просто служебен кабинет, а ще прилича по-скоро на

опит за пълнокръвно правителство

с утвърдени фигури.
Проблемите са няколко. Първият е очевиден: първите стъпки на Радев няма да са президентски, т.е. тържествени и далече от злобата на деня, а ще са на практика премиерски. Това значи под зорко око, с доста критики, при зимни условия - буквално и преносно.
Със сигурност в главите на мнозина ще остане сравнението "при Борисов беше така, при Радев беше онака". Следователно, ще трябва да се търси начин потенциалните негативи да се пишат по-скоро на кабинета, а не на самия Радев. Това значи, че ще трябва да се намери авторитетен министър-председател и познати лица за министри, които поне частично да изпъкват и да "обират" евентуални критики и негативи. И тук идва вторият проблем: ако си авторитетен и си познат, не си нов. А българите току-що видяха в лицето на Радев "новия", който идва на мястото на "познатите". Представете си сега как слага "познатите" на власт. Това е вторият голям проблем.

Каквото и да направи, Радев ще бъде критикуван яростно от опонентите си. Ще се обсъждат биографии на министри, ще се търсят свързаности.



Ще се пита "Кой ти го предложи"



(или дори "КОЙ ти го предложи"), ще се търси ръката на някоя чужда столица. А за Радев, дори и с добри съветници, едва ли е и толкова лесно да се ориентира в уловките и потайностите на една или друга политическа биография, след като собствената му политическа биография е започнала едва преди месеци.

И това води след себе си още едно предизвикателство. Надали е толкова леко да се намерят точните фигури именно в този момент. Изпита го на гърба си и Плевнелиев. Точно в днешната ситуация на малцина им се поема отговорност. Дори в опитите за съставяне на правителство с последния мандат, по-разсъдливата част и от реформатори, и от патриоти имаше едно наум.

Един от големите проблеми пред Радев е БСП. Някак си много бързо новият президент ще трябва да се определи спрямо партията, която го подкрепи. Вместо за няколко години, отношението му към БСП ще трябва да проличи за няколко месеца. Радев трябва и да вземе, и да не вземе дистанция спрямо БСП. Да изглежда центристки, за да звучи обединяващо, както се стараеше досега, а в същото време да не загуби рязко подкрепата на привържениците на БСП - които бяха основна сила в избора му - и да не навреди на Корнелия Нинова.



Това ще е сложен и прецизен баланс



Най-логично изглежда за министър-председател да се търси фигура с по-центристко излъчване. Тук обаче ще се появи още един потенциален проблем. На Радев постоянно може да му се натяква, че възкресява модели на сътрудничество между леви, центристки и какви ли не сили, познати по времето на тройната коалиция например, по времето на Орешарски или за каквото още време противниците на Радев се сетят. А заедно с това идва и евентуален опит на ДПС да се "долепи" имиджово до Радев.

Другото предизвикателство е просто служебното правителство да работи добре. Особено ако на Румен Радев му се наложи да носи отговорност по-дълго - например, ако се стигне до зацикляне на преговорите за ново правителство или пък до нови избори. Тогава Радев може да назначава, преназначава, променя, но отговорността в смутния период все ще е негова.

Достатъчно е да се сетите само за излъчването на български еврокомисар. Горещ картоф, който Радев получава от Борисов. Това е тема, която в момента се подценява, но може да има дълготрайни и знакови последици.

На фона на всички проблеми обаче Румен Радев получава и едно огромно предимство. Трудното може да мине в началото - когато има запас на обществено доверие и инерция от изборите. А и при успешно справяне ще набере собствен политически ресурс и еманципация, които в следващи етапи от биографията си би могъл да инвестира.

СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Политическата биография на Румен Радев е кратка, а той трябва да лавира през много препятствия.
19
4661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
09 Януари 2017 19:36
Много сложен и безсмислен анализ за едно най-обикновено служебно правителство, чиято основна задача е да проведе избори. Както се казва във вица - да нахрани кучетата и да не пипа нищо.
09 Януари 2017 19:53
Първата задача на току-що влезлия в политиката Радев е да прави кабинет.

Първане, стига си повтарял като папагал. Мигар нищото, Симеончо, Герджиков, любимата ви тиква, Цв. Цв. и който щеш друг имаха някакъв опит в политиката. А пък
Станишката нямаше и един ден трудов стаж.
09 Януари 2017 21:22
Тези дни с изумление чета и слушам коментар след коментар за служебното правителство, което Радев предстои да назначи. Изумлението ми расте с всяка нова функция и роля, която коментиращите възлагат на това правителство. Според мен - напълно неоснователно и погрешно. От иначе умни хора прочетох безумия от рода на това, че въпросното правителство трябва да разполага и да ни предложи визия за развитието на България до ... 2050 година! Леле, мале!

На служебното, "президентско", правителство се стоварват очаквания, които са непомерни дори за едно редовно правителство, разполагащо с подкрепата на парламентарно мнозинство, а то ще рече и с ефективна и ефикасна законодателна инициатива, освен другото. От това можем да си изведем твърде съществен и нерадостен списък изводи. Това, впрочем, си струва и да бъде анализирано от политическите анализатори. Вакханалията на откъснати от реалността щения, мераци или просто сърбежи на трудни за почесване, но лесни за наритване места.

Служебното правителство има къс списък прости, но нелеки, задачи. Да осигури интегритета, ефективността и ефикасността на изпълнителната власт в следващите месеци при изпълнение на приоритетните и функции - защита на населението в зимния период от бедствия и аварии, обществен ред и сигурност, гарантиране на общото, равно и пряко избирателно право при тайно гласуване. Ако се провали в тази си функция, служебното правителство не ще може да компенсира провала си с дългосрочни визии, планове и програми или проведени "обществени" говорилни на речовити "общественици" и "експерти" - адепти на логорейната безотговорност.

В този ред от мисли - на Радев и на назначеното от него служебно правителство БСП им е най-малкия дерт. На БСП и предстои конгрес, зареден с доста рискове. Като, например, този да разпилее каквото е събрала покрай победата на Радев или каквото е останало от събраното. Тук авторът е прав - БСП ако не е проблем за Радев и служебния кабинет, то служебният кабинет може да се окаже проблем за БСП. Съставът му, ако не друго, може да се окаже аргумент във вътрешнопартийното противостоене. На първо ниво - като индикатор за връзката между Дондуков 2 и Позитано 20.
09 Януари 2017 21:23
фашистите и комунистите с оръжие издевателствали над българските селяни и работници сега ни разиграват демокрация и държавно управление
тод ор жив ков
09 Януари 2017 21:32
Това изглежда специално се учи - да скриеш позицията като пишеш ли... пишеш едно такова ... внимателно
и така, ама и инак...).
Елена Йончева отказа да е шеф на президентския кабинет май. Ами ето - този млад човек е точно за там. Не знам какво му е политологическото на написаното, но четейки, оставам с впечатление, че грижата му не е даже за капаните пред служебното правителство, а за президента Р.Радев.
10 Януари 2017 07:33
гарантиране на общото, равно и пряко избирателно право при тайно гласуване.


За тази цел Радев да разпусне всички СИКове, РИКове и ЦИК, да прати войската да пази фабрично запечатаната урна и да отмята гласуващите, а всички запечатани урни да събере при себе си, и неговите хора, начело с него, да ги отварят пред т.в. камерите и да броят - е те това ще ГАРАНТИРА не само горните принципи от Чл.10 на Конституцията, но и ОБЕКТИВНОСТ на данните в протоколите! 25-годишната гавра с понятието "протокол от СИК" трябва да бъде НЕЗАБАВНО прекратена!
10 Януари 2017 08:29
Firmin
09 Яну 2017 21:22

Тече една организирана кампания Радев да бъде превърнат в носител на отговорността за цялата несвършена от Герб работа. И за всички бъдещи несгоди, пък Бай Хуй ще се бори като един ... Винету
10 Януари 2017 11:41
Тече една организирана кампания Радев да бъде превърнат в


За мандата на Президент на Републиката може би в най-голяма степен е вярна метафората за всяка друга публична длъжност - прокрустово ложе. Не изпълваш ли със съдържание мандата си, според отредената ти конституционна рамка, а и спроти очакванията на тези, които са ти го дали, разпъват те, боли. Щръкнеш ли извън нея, режат те, боли. Следователно, като и във всяко друго, мярата е, която подкрепя успеха. И ... позицията. Тук от един летец-изтребител очакваме съществено по-дълбоко разбиране и усет за позиция. На това се и надяваме - на опита и изградения с него усет. Да използваш възможностите на самолета максимално, но не и над тях. Да заемаш позиция, която да ти позволи да наложиш надмощието си над противника. Останалото е ... висш пилотаж и точна стрелба.
10 Януари 2017 12:35
да не пипа нищо


.....и да чака Боко да се върне на бял кон. Не! Истината за истинската инвентаризация на наследството на Боко да започне сега.
10 Януари 2017 13:19
Да използваш възможностите на самолета максимално, но не и над тях.
10 Януари 2017 13:21
Политическата биография на Румен Радев е кратка, а той трябва да лавира през много препятствия.

А тази снимка е прекрасна!
10 Януари 2017 13:56
Първият е очевиден: първите стъпки на Радев няма да са президентски, т.е. тържествени и далече от злобата на деня, а ще са на практика премиерски.

Първане-е-е, Първане. Това, горе, са бели кахъри.
Основният проблем на Радев е да докаже на българските граждани, че интервюто на ген.Решетников пред руския пропаганден канал Царъгород е част от хибридната война, която Русия води срещу България. Т.е. да докаже, че не е подвластен на чужди интереси, насочени срещу Родината му. Че всичко там е една клевета и опит за личното му злепоставяне.
Успее ли, ще направи много силна заявка за уважаван Президент и, защо не, втори мандат.
Не успее ли - дупе да му е яко. 10 януари 1997г. ще му се стори като лирична коледна песен.
10 Януари 2017 14:12
Аз мисля, че Радев няма особени проблеми доколкото действа в рамките на Конституцията. А там не пише, например, министър-председателят на служебния кабинет не може да бъде от еди-коя си партия. Всичко друго е чешене на незиците.

10 Януари 2017 14:21
10 януари 1997г. ще му се стори като лирична коледна песен.


Майдан-че, невям?

Ох, несретници мамини ...
10 Януари 2017 14:34
Майдан-че, невям?

Ох, несретници мамини ...


Викаш , няма кой да прави майдани .Те са специалитет само на едни.
10 Януари 2017 16:20
Firmin
10 Януари 2017 14:21
10 януари 1997г. ще му се стори като лирична коледна песен.


Майдан-че, невям?

Щом държиш на русизмите, така да бъде.
През 1990, 1997 и 2013-14, една част от българския народ показа, че не са стадо уфсе и прогони националните предатели от властта.
За Майдан се заговори след това. Ама щом искате да се натягате на Решетников и с-ие - ваша воля.
10 Януари 2017 17:53
Нещата със сл. кабинет наистина се преекспонират. Президентът може и да няма политически опит, но има богат опит за работа с хора, нормативни документи и действия в критични ситуации. Той сега е като треньор, който прави селекция без да е виждал играчите в реални условия. Няма време за "контролни мачове", но има възможност да прави смени. Мисля, че ще се справи. Пожелавам му успех.
10 Януари 2017 21:09
През 1990, 1997 и 2013-14, една част от българския народ показа, че не са стадо уфсе


... щото, оказа се, и уфсете са по-умни от въпросната част.
11 Януари 2017 03:44
Само референдума да успеят да забатачат - и това стига.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД