:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,133
Активни 380
Страници 26,543
За един ден 1,302,066

От Сполуката към поуките

Припомнянето на събитията от 1996-1997 г. е сериозен сигнал към политическите процеси с днешна дата, когато БСП предлага до болка познат "нов модел за управлението на България"
Снимка: webcafe.bg
Бардът на българските протести Георги Минчев възпя зимата на 1997 г. и цената на второто и тъй болезнено мъчително българско освестване: "Ще запомним добре кръвта на площада, ще запомним как попи в снега на площада, ще запомним как се смеси с калта...".
Не всяка зима в България е истинска "политическа зима", но пък за сравнение тази от 1997 г. със сигурност ще си остане като българската "зима на катастрофата", когато, вцепенена, страната удари дъното. Без този път природата да ни е виновна. За да приключа с метеорологията, само ще кажа, че студовете бяха като сегашните, снегът бе сякаш по-малко. Поне в спомена ми, а пък "снегът на спомена вали", както пееше някога бардът на българските протести Георги Минчев. Та и в моя спомен ясно виждам как Гошо Минчев в кучия студ край парламента, заедно със "Стари муцуни" и цялото множество там, напява: "Никога вече/никога вече/никога вече комунизъм...".

Помните ли тази песен? Ако ли не (особено най-младите), наистина няма как да усетите случилото се тогава, защото тя казва много за смисъла и



цената на това второ и тъй болезнено мъчително българско освестване:



"Ще запомним добре кръвта на площада, ще запомним как попи в снега на площада, ще запомним как се смеси с калта...".

Думи, които изобщо не са метафора, те са разказ за много болка, мизерия и отприщено отчаяние. За протестите и сблъсъците в цялата страна, за десетките пребити в центъра на София през нощта на 10 срещу 11 януари, за сцепената глава на първия демократичен премиер Филип Димитров, за барикадите в столицата, в Дупница и на толкова други места. И най-вече те пресъздават насилието, с което БСП, партията спечелила пълно мнозинство на изборите през 1994 г., искаше да усмири една страна, доведена от същата тази партия до пълен разпад: страна, в която не достигаше хляб, хиперинфлацията върлуваше като в романите на Ремарк (при курс 3000 лв. за долар в обменните бюра), пенсиите се бяха свили до 3-5 долара, а заплатите до 10-15 долара. Това са фактите. Ала някой представя ли си днес как се кара цял месец с тези пари? Как се храни семейство, как се купуват лекарства, как се покриват сметките за ток и парно? За хората, решили тогава веднъж завинаги да напуснат страната, както и за неродените деца просто не ми се говори...

Никога няма да забравя очите и лицата на хората през онази "политическа зима", съсипията и безнадеждността, излъчваща се от тях. Френският писател и журналист Франсоа Масперо, минал тогава оттук, посвети на България есето си "Страната на хората без усмивки". Иди се усмихвай, когато не знаеш с какво довечера ще нахраниш децата си; когато в магазините хората можеха да си позволят да купят по 50-100 грама сирене; когато започнаха да затварят хляб в буркани (и това го имаше!); когато отказваха да продадат на клиент нещо си, защото никой вече не знаел колко струва; когато бездомници не само ровеха в контейнерите по "Граф Игнатиев", но и нощуваха в тях. Иди се усмихвай, смачкан по този начин от безумията на това БСП управление, приключило, по думите на Иван Кръстев, с "полицейски социализъм". Период, по-известен сред народа като "Виденова Коледа" (сигурно заради близкото си звучене с Видовден).

Може много да се разказва за онези дни, да се показват кадри, с които ни заляха тези дни телевизиите.



Проблемът опира не само до припомнянето, той е в осмислянето



В осъзнаването на това конкретно политическо крушение като споделена и споделима отговорност.

Защо въобще се стигна дотам? Събитията през Виденовата зима имат своята предистория, от която днес сякаш се разтоварваме. А тя е голямата предпоставка в силогизма и на вчерашната, че и на днешната българска политика.

Всичко започна с изборите на 18 декември 1994 г., когато БСП, оглавявана от своя млад и напорист лидер Жан Виденов, спечели доверието на 2 258 212 български граждани (43.4% от гласовете) срещу 1 254 465 (24.1%) за опозицията (СДС). Политическата отговорност на СДС за онзи период е отдавна поета: десницата в продължение на поне две години се занимаваше единствено с дрязги, вперила поглед в самата себе си, затова логично го отнесе на изборите.

Въпросът, пак повтарям, е защо хората толкова масово подкрепиха Жан Виденов и неговата програма "Да спрем разрухата, да обновим България"? Тези дни, по една случайност, мярнах на някаква сергия очукана значка, на която пишеше "Сполука за България" - спомен от първата кампания на БСП през 1990 г. Общото и в двата политически лозунга е едно и също - връщане към статуквото на соца. В този смисъл Жан Виденов може да бъде основателно обвиняван в какво ли не - в управленска некадърност, в обвързаност с кръга "Орион", в съсипване на държавата, но той на практика е един последователен политик, който осигури на тези 2 млн. и половина български граждани тъкмо онова, което им бе обещал: напомпване на държавните предприятия с невъзвръщаеми кредити от държавните банки ("реиндустриализацията" според БСП); отказ от реална приватизация с упражнения по масовата приватизация с бонове, недонесли нищо на притежателите им; обръщане на външнополитическия курс към Русия и отказ от НАТО, но пък депозиране на българската кандидатура за членство в ЕС и т.н.

С други думи, цялото управление на Виденов мина в лакърдии и социални лъкатушения



как да се върнем към "социализъма на Живков"



И това сякаш предвещаваше неговата устойчивост, доколкото огромна група от носталгици продължаваха "да си искат социализъма". И си го получиха! Но пък го отнесоха всички.

БСП тръгна да атакува и частната собственост на земята, бълвайки лозунги от рода на "земята на тези, които я обработват". Идеята бе съвсем проста: създаване по места на кооперации от "социалистически тип", без нотариални актове, щедро кредитирани от държавните банки - т. нар. "орсовки", по името на нашумелия тогава, а днес напълно забравен депутат Златимир Орсов. В резултат на което в началото на 1996 г. две банки фалираха тъкмо заради несъбираеми кредити от въпросните "орсовки". Други пък изгърмяха след непремерени изявления на вицепремиера и министър на икономическото развитие Румен Гечев, който пред единствената тогава национална телевизия заяви, че редица банки ще фалират. Хората панически започнаха да теглят спестяванията си и банковата система колабира, което трайно спечели на тогавашния и днешен икономически стратег на БСП прякора Поразяващата уста. Така влязохме в спиралата на хиперинфлацията.

Не по-малко проблематично беше и външнополитическото състояние на България, провъзгласила своя "траен неутралитет" на фона на войната, водеща се до нейните граници - на територията на бивша Югославия. През март 1996 г., по време на среща в Кремъл, на която Русия, Казахстан, Киргизстан и Беларус заявиха готовност за връщане към нещо, което журналистите нарекоха "СССР-2", Борис Елцин директно заяви, че се обмисля структурата да се разширява, като там да се включи и "една България". Стъписването у нас бе огромно, ала правителството на БСП изобщо не реагира. А само два месеца по-рано руският министър на отбраната Павел Грачов (по време на преговори с НАТО) заплаши, че ако атлантическият алианс разположи бази в Полша, Русия ще стори същото на територията на България. Президентът Желю Желев единствен изрази позиция и в обръщение към нацията от 30 март същата година поиска БСП публично да отговори поемани ли са подобни ангажименти към Русия. Отговор не последва и такъв до ден днешен няма. А както изглежда, няма и да има, защото



цялата тази "решетникова дипломация" си продължава,



въпреки разразяващите се от време на време грандиозни скандали.

Припомням тези позабравени обстоятелства, защото смятам, че са важен акцент от проблемите на онова време.

Ала те са и сериозен сигнал към политическите процеси с днешна дата, когато БСП предлага до болка познат "нов модел за управлението на България".

Когато Румен Гечев е отново икономическият стратег, начертал "национален план за развитието на България", а Таско Ерменков и Георги Божинов пак са рупорите за строежа на АЕЦ "Белене" с държавни средства.

Когато, според БСП, в основен външнополитически приоритет на България (и българското председателство на ЕС) би трябвало да се превърне отпадането на икономическите санкции срещу Русия.

Всичко това няма как да не е стъписващо, колкото и да ни крепи надеждата в здравия разум. Колкото и да си вдъхваме кураж, че изброеното дотук би трябвало да ни е като обеца на ухото, за да не тръгнем втори път да се давим в една и съща река.

Нали тъкмо това са поуките от Сполуката.

Снимка: БГНЕС
Тони Николов

Румен Гечев (вдясно), който беше дясна ръка в правителството на Жан Виденов, сега отново е рупор на БСП. Как да очакваш нещо по-добро да се случи.

 Румен Гечев (вдясно), който беше дясна ръка в правителството на Жан Виденов, сега отново е рупор на БСП. Как да очакваш нещо по-добро да се случи.


91
5244
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
91
 Видими 
12 Януари 2017 19:39
"Култура" се издържа от Държавния Департамент, нали?
12 Януари 2017 19:43
ще запомним как попи в снега на площада

Глупости, тогава нямаше сняг, което добре се вижда и от колашчето под заглавийцето.
Щом и за най-дребното нещо лъжат, разбирам на какво ги учат от Държавния Департамент.
12 Януари 2017 19:51
"зима на катастрофата", когато, вцепенена, страната удари дъното.

"И тогава някой почука отдолу..." /мисля че беше лаф на Йежи Лец/
Така си е мислел Тони тогава. Оказа се че дъното е мноооого по надълбоко - факт, че още не сме го стигнали
Нямаше дъно - просто едни момченца искаха /и успяха/ да изпържат Жан чрез велика лумпениада по жълтите павета. Ама...след още 20 год. ще стане съвсем ясно
12 Януари 2017 19:53
Както историята доказва многократно, българският избирател не си взема поука нито от сполуката, нито от виденовата, нито от лукановата зима, нито от големите шлемове, нито от гласуванията за Пеевски.
Но като е казъл класикът- лош мат'риал.
12 Януари 2017 20:18
Някак си не вярвам на хора, събрали в едно две различни души...
А ми беше интересно да видя какво са подготвили за младите вместо реалната картина...
-------------
Сайтът на Генек
12 Януари 2017 20:26
Редакцията,
откакто излизате ВСЕКИ брой съм си го купил НА ХАРТИЯ!
Утре - НЕ!
За тази моя утрешна парична санкция срещу вас благодарете на автора на горния бълвоч!
12 Януари 2017 20:36
Брилянтна статия!!!
Сополука за Б-я даде фира и вампирясване
.Тони
12 Януари 2017 20:42
откакто излизате ВСЕКИ брой съм си го купил НА ХАРТИЯ!
Утре - НЕ!

Споко колега, СЕГА не зависи от твоите 60 стотинки.
12 Януари 2017 20:45
....руският министър на отбраната Павел Грачов (по време на преговори с НАТО) заплаши, че ако атлантическият алианс разположи бази в Полша, Русия ще стори същото на територията на България....
.
Късий I би възкликнал : - Приятна вспомнит :-)))
12 Януари 2017 20:53
Все повече си мисля, че в България имаше поне два режисирани майдана под външна диктовка. Единият беше през 1997, а втория през 2012. 1997 едни досиенца изчезнаха яко дим, а през 2012 от задкулисието си поискаха отново пълната власт. Най-странното е, че двата майдана, на пръв поглед, изглеждаха диаметрално противоположни по идеи и масовка...
12 Януари 2017 21:06
Така беше.
12 Януари 2017 21:12
Все повече си мисля, че в България имаше поне два режисирани майдана

Ти пък, толкоз скромно, ами къде остана "Време е танковете да дойдат",
12 Януари 2017 21:42
Ти , пък - а къде остави белия роял, умните , красивите и голата гръд ?
Тоновете курабийки?

Щом и до Иван Кръстев да цитираме опряхме - пай се ....
12 Януари 2017 21:50
Толкова много лъжи на едно място не бях чел. Големият крах настъпи, защото Виденов не успя да отложи връщането на взетия от Филип Димитров заем.
Това беше оранжева революция, платена от Сорос. А че беше оранжева революция се разбра, когато артистката Йоана Буковска /тогава студентка/ каза, че на техните групови отговорници са плащали по 10 марки на ден.
След като никой не успя да накара проф. Тодор Вълчев да спре да рефинансира стотината търговски банки и всичките откраднаха парите и банките фалираха. Че приватизацията не Виденов била сгрешена. Автора, защо мълчиш за разбойническо-мениджърската прихватизация на Иван Костов и на мистър 10%?
Защо не казваш, че когато инфлацията удари 3000 % един син депутат си върна заема от 50 000 долара за жълти стотинки?
И всички тези гадове и досега си бършат тлъстите задници със Виденов.
За връщането на земята в реални граници - това създаде предпоставки да се унищожат кооперациите, да се появят едри латифундисти, а на село хората нямат никаква работа и са в безпътица като цялата ни държава, превърната в просяка на последно място в евросъюза.
12 Януари 2017 21:52
а къде остави белия роял, умните , красивите и голата гръд ?

При: "Или гласуваме Пеевски, или кабинетът пада"
12 Януари 2017 22:03
туй в графа "писмо до сина ми".

Тони Николов е интелектуалец.Тоест- издържа се като му плащат да е умен. Учудващо е какво е видял, при все че гледането не винаги е виждане, но пък рядко се случва така да не ....но творец- как да го разбереш.


Малко след описаните събития- лятото на Командира, се мотая по морето.Тъкмо паля цигара и гледам как изхвърля охраната познат художник. Антикомунист.Пръв в протести и щурмове . Иначе готин тип- пробутваше компилативни мотиви на туристите по морето- изключителен копист.Само му тежеше че друг бе получил признание- местен "комунист" когото учил на занаят. Сега правел изложби, а той....Но иначе талантлив мъж.май ще трябва малко ретроспекция-предната година, лятото на Виденов (не плащайте на чорбаджиите- фразата която му изяде главата заедно с руското посолство,Сорос и Газпром)излизах с една - да ти надуе главата с "композиция,колорит, виж каква експресия"-дето ме мъкнеше на всяка провинциална изложба. Та на една такава- спряла пред някакъв кич на "комуниста" и въздиша - "какъв шедьовър, какво не бих дала за това".



Идва ми идея и отивам на алеята край плажа.Моя човек- наредил "платната" (тогава на мода бяха германците- беше взел някакъв каталог с картини от берлински и мюнхенски музеи и бичеше на квадрат "по мотиви" халтура на кило0.Разбира се -вече на градус.Хващам го под мишница и директно в галерията: "виждаш ли това- можеш ли да повториш стила? " "тоя бездарник ли?Веднага-с вързани очи"....и директно отиваме в магазина за бои, купуваме маслени, За час "шеджовъра е готов.Разбира се-без подпис.За 50 долара-толкова.Вземам сешоар и почвам да го духам-да се понапука (имаше идея и да го препикая, ама ми се видя радикална) .Моя човек решава че ще мамя галеията и почваме за спор рамката включена ли е в цената- накрая доплащам още 10 долара. вечерта , с шедьовъра под мишница- при Дулсинеята....


Та тоя тип-кописта- тъкмо виждам как го изхвърлят от "казиното".Докато се шмугна в пресечката- видя ме и се залепи да се жалва от мръсните мутри, дето не ценят твореца.Докато седим на по бира (платена от мен) изслушвам цялата история- двете кариатиди пред входа на "казиното" - негова изработка (ютонг, отгоре гипсово мляко и малко грунд- почти мрамор), взел парите и ги проиграл, при опит да вземе кредит го изхвърлили мръсниците, несъмнено комунисти. От дума на дума- питам го тоя път от кой музей е копирал, оказва се че били по модел.И докато се чудя коя е била тая съвършена красавица (александра- очите и зелени, ама такова зелено не си виждал) през мръсното стъкло и окачената рибарска мрежа вижда някой в тълпата, скача, обръща пластмасовата чаша с бира върху възмазната мека цаца и хуква навън.След секунди се появява с една възцърна циганка, с виднала гръд, мътни очи, уста "маймунско дупе" и едва удържани от сутиена гърди-устремили се към изсипалия се над полата и загубен в назни гънки пъп.


Как тоя човек на изкуството бе видял в нея една Венера Милоска- не мога да кажа.Интелектуалци.
12 Януари 2017 22:10
За автора
Статията купчина лъжи и тъпи манипулации. Ще отбележа само две-три:
1. Никакви кървища по площада не е имало, полицията главно се защитаваше, не биеше извън самозащитата. Не е имало кой да разкървави главата на Психотерапевта и още няколко глави, освен елементи от групата на вандалите, трошили и палили парламента. Всички "цветни революции" и тази също се организираха по един исъщ сценарий и модел, от едни и същи централи, под една и съща режисура. Гледахме този филм наскоро в Киев, преди това в Северна Африка. Гледахме го и у нас първо през 1990 г., после преди 20 години, последно през 2013 г. с фувузели и бяло пиано. Никакъв народ не участва в тези "революции", не е участвал и българският през 1997 г., само платени хора и шепа наивници.
2. Хиперинфлацията беше естествен резултат от "революцията" и поддържането на нестабилност в страната, много по-слаби сътресения в много по-устойчиви държави водят до по-краткоктрайни или по-дълготрайни колебания на борсата. Сорос допълнително изигра своята мръсна игричка в тази посока и по различни данни спечели между 160 и 300 млн долара. И туземни гяволета припечелиха яко, защото участваха в инсценировката и знаеха как да се възползват от нея, лично познавам такива, които играха както на повишенвие, така и на понижение. Пенсиите и заплатите естествено се смалиха до 10-15 долара, но за кратко, а се набива друго. Една от важните причини да стане така беше синия президент Желев, който отказа да изпълни конституционното си задължение и да връчи втория мандат на БСП. Нарочно забави това след 20 януари и нови - Петър Стоянов - и така преднамерено удължиха желания от сценаристите и седесарите период на политическа нестабилност и криза след погрома над парламента.
3. Манипулативно се пропуска, че Жан Виденов повече от година управляваше под ударите на вътрешнопартийните си противници-западняци начело с Луканов и си подаде оставката три седмици преди 10. 1. -97 г. От лъжливата статия следва, че "бунтовниците" са сваляли него от власт, а не са протестирали против съставянето на второ правителство на БСП с председател Първанов и проектопремиер Н. Добрев. Впоследствие на Първанов осигуриха два президентски мандата за компенсация, а Добрев и досега наричат "достоен", защото, видите ли, спасил народа от кръвопролития. Съучастници в тази крайно вредна за Бг далавера са Костов, Доган и Първанов - триото, което доста години след това държеше лостовете на колониалната администрация у нас.
Има и още, но и без това стана дълго, съжалявам за което.
12 Януари 2017 22:10
За статията.
.
Като свидетел и участник във всички събития ,
от "танковете да дойдат",
през "градът на истината", когато Пешо пияницата подаде оставка
и във всички шествия, последвали "щурма на парламента" на 10.01.1997,
зная , че тази статия е вярна до последната запетая.
Авторът само е забравил да спомене, как при августовския пуч в Русия, комунистите от БСП пак си траеха и мечтаеха България да се завърне като сателит на СССР-2.
12 Януари 2017 22:12
и друга позиция: https://trud.bg/%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%b0%d1%82%d0%be-%d1%82%d1%8a%d0%bb%d0%bf%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%b1%d0%b8-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0/
12 Януари 2017 22:14
Още "дайте си ни иметата" беше началото на първия майдан - един модел на всякъде.
12 Януари 2017 22:20
Да, и сега се включи а борбата на прогресарията. Плачи дете, десницата е невинна!!!. Руско-американски нефтогазов консенсус през 90 те бастиса Бъ лгария. Не простиха ориентацията на страната към ЕС.

А писачите от куллтура са си магистралки от асякъде
12 Януари 2017 22:23
Изправи се гора от стоманаааа...
Suum cuique decus posteritas rependit...
12 Януари 2017 22:23
Културолог да си в днешно време. Любимци на Шорош и паничари, лека пръст на покойника. Като Ивайло Дичев.
12 Януари 2017 22:29

Културолог да си в днешно време.

А по ваше време какво беше на мода ?
Разправи ни.
Не се стеснявай.
12 Януари 2017 22:42
И хляба в буркани и 50-те лева за 5 грама салам (по скечовете на Шкумбата) са верни. По-младите може и да не вярват, но...да - пенсиите бяха 4-5 долара, заплатите - 10-12. Сега червените се стягат за нов щурм, но Цвоко за първи път рече истина, че президентски и парламентарни избори не са едно и също. Ние гласувахме за човекът, за личността Радев, а не за бесепаря Радев.
Кой ще се хваща за големите пръсти най-накрая е въпроса...
12 Януари 2017 23:05
Един от 20-те въпроса към Тони Никоов в "Сороска правда " / септември 2015 г/

Въпрос : "Три места в интернет, които посещавате най-често?
Отговор : "От българските издания dnevnik.bg. Много ценя сайта на радио "Свобода" (svoboda.org) като инакомислие и добра журналистика спрямо Путиновата пропаганда."
Интересно е и финансирането на майката - фондация "Комунитас" .....
12 Януари 2017 23:07
Защо не казваш, че когато инфлацията удари 3000 % един син депутат си върна заема от 50 000 долара за жълти стотинки?
Как ли е успял да си купи 50К долари за жълти стотинки? Каква връзка има заем в долари с обезценяването на лева?
12 Януари 2017 23:16
При курс 3000 лв за долар продаваш ония $50000 и при курс 1500 лв с придобитите левове си купуваш други $100000. Игра на повишение и понижение. Писах го по-горе...
12 Януари 2017 23:24
Доста от коментарите тук, мога да послужат за нагледен пример зa понятия, като post-truth, post-faкtisch и прочее модерни евфемизми на долни лъжи.
Например като
"Йоана Буковска /тогава студентка/ каза, че на техните групови отговорници са плащали по 10 марки на ден"
или
"полицията главно се защитаваше"
12 Януари 2017 23:38
Дорис : " Културолог да си в днешно време. Любимци на Шорош и паничари, лека пръст на покойника. Като Ивайло Дичев."

Рики Еповери : "А по ваше време какво беше на мода ? Разправи ни."

По времето на Дорис на мода беше да се творят поезия, филми, песни , които и до ден днешен хората с удоволствие слушат , четат, гледат и пеят . Като " Булевардът с лиричния ритъм " по текст на Миряна Башева , в изпълнение на Мишо Белчев, " Нека да е лято " по текст на Миряна Башева , в изпълнение на "Тоника ", лирика, сценарии и т.н.
А ти , с евроатлантическата си лирика , докъде ще я докараш?
12 Януари 2017 23:51
песни , които и до ден днешен хората с удоволствие слушат

Не че нещо, но ако Вие считате стихоплетството и шансонерството за лирика, очевидно критериите наистина са се сринали.
13 Януари 2017 00:01
Поредният жалък опит за пренаписване на историята!

13 Януари 2017 00:03
Егати сполуката от поуката.Егати бълвоча.Живи хора сме,помним,жал ми е за тези след нас.Както каза някой скоро,докато не се обесят 1500 държавници,и тръгнем начисто,нещата няма да се оправят.
13 Януари 2017 00:10
Поредният жалък опит за пренаписване на историята!

Ясно. На чужд гръб и сто тояги...
13 Януари 2017 00:42
Автора не познавам, но статията е вярна до последната буква.
Всичко бе точно така, както е описано.
За камунезлъка, изходил се тук, че туй не било така, а другото било иначе - имам приготвени хубави изрази за майките ви и роднините ви до девето коляно, които ще си премълча по хигиенични съображения (като се бориш с прасе, се каляте и двамата, но само прасето си прави кефа).
През 1997 лично съм си купувал 10 долара с цялата си януарска заплата.
2 дни по-късно с тези пари можех да си купя само 7 долара.
Заплатата ми беше 21 500 лева.

Макар понякога да тъгувам за Родината си, съм щастлив, че се оттървах от булгаристанщината и бкп-ейските изчадия.

Смърт на комунизма, свобода на народа!
13 Януари 2017 00:50
напълни се с творци. А като погледнеш-все тапети.
13 Януари 2017 01:02
Някои колеги не ме четат и страстите им варират между смущение и стъписване до възмущение...
Ако ме бяха чели, щяха да знаят точно коя преса точно колко процента е...
13 Януари 2017 01:08
....
По времето на Дорис на мода беше да се творят поезия, филми, песни....
.
A днес не ли ?
13 Януари 2017 01:22
Рики Еповери : "A днес не ли ?"

Понеже питаше за времето на Дорис - отговорих какво тогава се е творяло.
Слава Богу , и днес има хубави неща .

Но има и много бисери от типа на :
zdran :
" Не че нещо, но ако Вие считате стихоплетството и шансонерството за лирика, очевидно критериите наистина са се сринали."

Да наричаш стиховете на Миряна Башева и изпълненията , примерно , на Мишо Белчев - стихоплетство и шансонерство ?
Муха-а-а.
13 Януари 2017 02:02
хиперинфлацията върлуваше като в романите на Ремарк (при курс 3000 лв. за долар в обменните бюра), пенсиите се бяха свили до 3-5 долара, а заплатите до 10-15 долара. Това са фактите.

На баба ти кътният зъб е факт. Много добре си спомням онова време.
Не сме пазарували в "Кореком", а в обикновените магазини. Колко е била заплатата ми тогава в долари, въобще не ме е интересувало. Както винаги, важна е ПОКУПАТЕЛНАТА СПОСОБНОСТ с онези пари. Не си спомням да ми е гладувало семейството с тези "долари", дето ми ги пришиват разни умствени трътки. Точно по това време, благодарение на големите лихвени проценти по депозити, си позволявах да си купя неща, за които сега само мога да мечтая. Или поне сериозно да се натоваря.
Стига нечистоплътни уфлянквания.
Вън тиквите от управлението и всички ПРЕСТЪПНИЦИ да заминават в затвора. Законът и Конституцията НАД ВСИЧКО!
Другото са алабализми на непочтени люде...
13 Януари 2017 03:21
Много добре си спомням онова време.
Не сме пазарували в "Кореком", а в обикновените магазини.


А, браво. Я по-концентрирано. Обърка пищова.Тук трябваше да кажеш нещо ехидно за пукнатата кратуна на Фил Ди.
13 Януари 2017 04:41
Как да превърнем/ облечем пладнешкия грабеж на държавата и спестяванията на хората в успех и промяна за добро? То, разбира се, че БСП са виновни! Дума да няма. Те не казаха и до момента кой и защо искаше да свали правителството и да разграби България. Няма съмнение, че и техните също не само са мълчали, но са и потривали ръчички, че могат да спечелят от грабежа. Много е лесно, когато външни фактори искат да свалят неудобно правителство да се мобилизират криминалните и безработните елементи, а в случая и интелигентите и реститутите, когато е на власт БСП. Като няма валутен борд, безредиците вдигат курса на долара, инфлацията расте с чудовищни темпове и вече и останалите имат причини да се бунтуват. Ако не се получи, малко кръв плюс чужди посланици и революцията е готова. Но винаги трябва да се питаме: Кой има полза? Та какво спечелиха българите от нея? Загубиха си парите, шанса да участват в приватизацията, работните си места и доходите. Доходите се стопиха, заводите отидоха за скрап. Кредиторките доволни, спекулантите доволни, олигарсите забогатели за отрицателно време. Край тях уредени и повечето манипулатори и измамници, които спретнаха далаверата. Мошениците не си върнаха дълговете, а с откраднатото приватизираха живота ни. И от тогава винаги за тях са печалбите, а за нас са загубите. Дори пак се опитаха да фалират банки, да свалят борда и да ни ограбят като почнаха с КТБ. Защото пак имат дългове и пак огладняха. Ако падне борда, пак ни чака чудовищна инфлация, те ще си отпишат дълговете и ще спечелят милиони от курса. Но този път външните фактори не бяха на тяхната страна. Банките са чужди, на ЕС и на кредиторките не им е изгодно да позволят далаверата. Така че на измамниците им подхвърлиха само една банка и то българска. А българите пак бяха ограбени, но не толкова.
13 Януари 2017 05:58
Аз също съм пряк свидетел на събитията и подкрепям на 100% писаното в статията.
Лека добавка - в статията трябваше да се споменат механизмите за ограбване на предприятията, от самите директори, считай номенклатурата на БКП(БСП).
Както и задкулисните игри на някои членове на СДС ( пребоядисани номенклатурчици).
13 Януари 2017 06:06

Като стана дума за поуки, така и не съм благодарил на др. Виденов че ме излекува от заблудата че политиката не ме засяга. Вярно че лечението беше скъпоструващо и болезнено, но поне ефектът се оказа дълготраен...


През март 1996 г., по време на среща в Кремъл, на която Русия, Казахстан, Киргизстан и Беларус заявиха готовност за връщане към нещо, което журналистите нарекоха "СССР-2", Борис Елцин директно заяви, че се обмисля структурата да се разширява, като там да се включи и "една България". Стъписването у нас бе огромно, ала правителството на БСП изобщо не реагира. А само два месеца по-рано руският министър на отбраната Павел Грачов (по време на преговори с НАТО) заплаши, че ако атлантическият алианс разположи бази в Полша, Русия ще стори същото на територията на България.

Благодаря на автора на статията че припомни тези дребни детайли. Те нямат нужда от коментар...
13 Януари 2017 06:42
*
13 Януари 2017 08:58
.
13 Януари 2017 09:11
Това беше времето, когато "другарете" камунези, използваха политическата власт на Жан Виденов и Гумен Речев, да окрадат спестяванията на народа, както крадяха по мандрите едно време, превърнаха се в капиталисти и кредитни милионери, и така завзеха икономическата власт во веки веков! Като се огледате, ще ги видите, около двеста фамилии от ЦК и Политбюро на БКП, притежават цялата държава! Мавърът Костов, верен възпитаник на КГБ, след задкулисни преговори взе властта, за да не потърси никаква отговорност на завлеклите държавата кредитни милионери!
13 Януари 2017 09:45
Трябва да си политически профан, за да не съзреш почерка на ЦРУ, това беше нашият майдан.
След това видяхме същият сценарий в Македония, в Грузия, в Украйна – все едно и също, очевидно режисьорите от ЦРУ ги мързи да фантазират. Пък и защо да променят нещата, като им вършат работа.Никой не беше съден за палежа и грабежа на партийния дом през 1991 година, никой не беше съден за вандализма през 10 януари 1997 година, никой не беше съден за пораженията от организираните и платените протести през 2013-та…
Истината:
Историята на Софийския майдан през 1997 г.
http://bultimes.com/istoriyata-na-sofijskiya-majdan-prez-1997-g/
Американският сценарий, който подари властта на Иван Костов
http://bultimes.com/amerikanskiyat-stsenarij-koito-podari-vlastta-na-ivan-kostov/
13 Януари 2017 09:46
Captain Buddy,

Авторът е човек със скромни възможности и съответни на тях претенции за полагаем се хонорар.Важното е да бъде забелязван когато е нужно от правилните хора.
13 Януари 2017 09:55
През 1997 лично съм си купувал 10 долара с цялата си януарска заплата.
2 дни по-късно с тези пари можех да си купя само 7 долара.
Заплатата ми беше 21 500 лева.

Така беше. Инфлацията и фалитите на банките изядоха спестяванията на хората и активите на фирмите.
Някои трябваше да започваме от нулата след като бяхме изгубили почти всичко.

Пък вие се приказвайте за майдани, външни сили, соросоиди и т.н. с цел оправдаване на некадърността на управляващите.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД