2000 бежанци са временно настанени в лагера "Елеонас" в центъра на Атина, където чакат решение да бъдат преселени в други европейски страни. |
Мигранти от Близкия изток, които са в Сърбия в очакване да пресекат границата на ЕС, продължават да живеят по улиците на столицата Белград - в разрушени къщи и паркове, и отказват да бъдат настанени във временни центрове, съобщи междувременно БГНЕС, като се позовава на ТАНЮГ. В белградските паркове живеят около 1100 мигранти, посочва агенцията.
Мигрантите категорично отказват да се настанят във временни лагери в Южна Сърбия, защото според тях това е равносилно на "няколко крачки в обратна посока". Бежанците имат свои притеснения от пребиваване в лагери и разчитат на контакти с трафиканти на хора в столицата. Въпреки това сръбските власти не планират насилствено преместване на мигрантите в лагери. Освен това в зоните, където мигрантите са се настанили, е осигурен безплатен интернет.
В сравнение с началото на месеца, когато по улиците живееха 2500 мигранти, в средата на януари ситуацията се подобрява. Отчасти това се дължи на необичайно ниските температури, паднали до минус 20 градуса. Най-много бежанци има в парковете около железопътната гара и автогарата. Наскоро беше разтурен импровизиран лагер в парка до икономическия факултет на Белградския университет.
ТРАФИК
През Сърбия преминава балканският миграционен маршрут към Западна Европа. Според някои оценки от началото на миграционната криза през сръбска територия са преминали над 1 милион мигранти, което предизвиква сериозно натоварване за инфраструктурата на страната.
УСПЕХ
"Успяхме да прехвърлим в лагера в Обрановац 250 души благодарение на международни и неправителствени организации. Това е поредно потвърждение, че когато работим съвместно, можем да успеем", каза представителката на комисариата за бежанците в Белград Светлана Велимирович.