Президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът Маргарита Попова устроиха истинско шоу на последната пресконференция преди напускането им на "Дондуков" 2. На нея се разбра, че двамата имат дълбоки различия във виждането им за работата на институцията. От думите на Плевнелиев се разбра, че мандатът е бил труден, но успешен. Като грешка той обяви появата на снимки на планини в САЩ при приветствието му в новогодишната нощ на 2013 г. След изтъкването на постиженията на президента думата взе Маргарита Попова и го поля със студена вода. "Не може да говорим просто така, плувайки по повърхността, за стабилност на политическата система". Без да назове нито веднъж по име Плевнелиев, тя коментира, че той оставя обществото разделено. "Имаме проблеми със стабилността на политическата система и тези проблеми са последица от разделението сред хората. Тези проблеми се дължат на ежедневно насажданата в обществото омраза и агресия".
Попова атакува президента за съавторството му на модела "Кой", защото е позволил специалните служби да бъдат иззети от правомощията на държавния глава. Вицето се възмути, че президентът с лека ръка се е съгласил шефът на ДАНС да не се назначава с президентски указ и това е помогнало да се говори за модела "Кой". "Не допринесе ли и нашата институция за това да се случи този модел "Кой"?", запита Попова и допълни, че "отказът на държавния глава от това правомощие" е довел до протестите през 2013 г. Тя се обяви за по-силен президент, с повече правомощия и изрази надежда, че някой бъдещ държавен глава ще инициира промени в конституцията. "Конституционната симетрия" е заложена в равната отдалеченост между институциите, но тя е била нарушена и това е "категоричен провал" на държавния глава, констатира тя.
Плевнелиев се похвали, че е "първият демократично избран български президент, който системно и категорично се противопоставя на руския президент", но това в никакъв случай не го прави ястреб, а "политик и гражданин с позиция". Попова заключи, че на България ще бъде трудно да намери мястото си на глобалната политическа карта, ако политиците й водят "измислени, съчинени, привнесени и родени тук войни". "Ако правим война вътре в държавата, пита ли се някой какво изнасяме навън?", реторично запита тя.
Президент и вицепрезидент влязоха в спор и за съдебната реформа. Плевнелиев посочи, че в неговия мандат е направена "важна крачка напред в процеса на реформиране на съдебната система" и че процесът трябва да продължи. Той се обяви за "спешни действия за повече справедливост в държавата". Попова репликира, че "няма как да си говорим за справедливост, която да провиждаме само и единствено през някакви структурни реформи в съдебната система". И бе категорична: "Стига толкова структурни реформи. Още структурни реформи няма да решат тежките социални проблеми и проблемите, които ражда разделението в обществото".
---------РАПОРТ ДАДЕН
Плевнелиев: "Обещах да овластя гражданите и го изпълних с инициативата "Диалог с гражданите" и като първия президент, който инициира референдум. Аз съм първият български президент, публично свалил доверието си от правителството и мандатоносителя след скандален акт на задкулисни зависимости. Първият, отказал да присъства на клетвата на конституционен съдия, със съмнения за липса на интегритет и морал. Първият, който си тръгва в добри отношения с партията, която го издигна и нейния лидер. Първият, въвел дългосрочното планиране в държавата и постигнал пълно съгласие по програмата за развитие "България 2020".
Борих се години наред с три парламента, докато накрая 43-тото НС прие пакета закони в сектор "Сигурност", по който постигнах консенсус на КСНС. Водих изключително активна външна политика, за да позиционирам страната ни като видим и незаобиколим фактор на международната сцена".
-------РЕАКЦИИ
Красимир Каракачанов, ПФ: "Росен Плевнелиев е най-слабият държавен глава, който сме имали. Едностранчивата му външна политика може би се харесва на някои политици от Брюксел или Вашингтон, но на практика не води до това България да провежда балансирана и изгодна за страната външна политика".
Желю Бойчев, БСП: "От началото на своя мандат до края президентът Росен Плевнелиев не успя да излезе от политическата зависимост от ГЕРБ и лично от Бойко Борисов. Кулминация на тази зависимост бе отказът на Плевнелиев да състави трето служебно правителство, с което остави кабинета на Борисов на власт".
Цветан Цветанов, ГЕРБ: "Президентът Плевнелиев затвърди и запази единствения възможен път за България - европейския. Като председател на най-голямата парламентарна група мога да кажа, че това е мнението и позицията на всички народни представители и на партията като цяло".