:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,266
Активни 404
Страници 16,196
За един ден 1,302,066
Наблюдател

Да си вземеш бюро под наем

Алтернативните лоукост офиси могат да генерират неочаквани идеи
"Малките пет" събират на едно място архитекти, дизайнери, програмисти.
Те си плащат, за да работят. Да, няма грешка. Стотици специалисти със свободни професии предпочитат да са коуъркъри, за да се реализират в една по-продуктивна и зареждаща работна среда и да правят печеливш бизнес. Новата и все още недостатъчно позната у нас концепция, наречена коуъркинг студио или споделено работно пространство, набира все повече привърженици и на родна почва. Философията на споделените пространства е проста - вместо да си наемеш офис, плащаш доста по-скромна сума за бюро, наето за няколко часа или за ден, за месец, за цяла година. И бързо попадаш на едно различно и вдъхновяващо място. В София вече има десетина такива.

-----------

"Пет месеца работих от вкъщи. През това време домът ми ставаше все по-подреден, а работата ми все повече изоставаше. Накрая си дадох сметка, че само истинската работна среда може да ме извади от отегчението и да ме държи в кондиция", връща се назад във времето Елена Демирева, специалист по интериорен дизайн на свободна практика, днес част от миниобществото на коуъркинг пространството "Малките 5".

Преди година и половина Елена решава да грабне лаптопа си под мишница и



да вкара в релси работния си ритъм



Да става сутрин рано, да се облече като за пред хората, а после да се шмугне в забързания поток от хора с фиксирани работни места. И тръгва да си търси алтернативно и гъвкаво работно пространство, едно от тия, които събират хора с различни умения и компетенции. Днес покрай развитието на интернет, покрай новите професии и икономическата криза, която изяде много от постоянните работни места, ритъмът на работа е твърде различен. В цял свят фрилансърите вече не са екзотика, а масово явление. Ненормираният работен ден се прилага в много сфери - консултантската, компютърните технологии, бизнес услугите, творческите професии. А когато нямаш работодател, трябва сам да си подсигуриш всичко - бърз интернет, удобно работно място, всички консумативи. Но пък този модел на работа има много предимства.

"В началото ти се струва, че работата от вкъщи е за предпочитане. Но постоянно се разсейваш с нещо, заглеждаш се в телевизора и избутваш все повече към края на работния ден служебните си ангажименти. На всичко отгоре губиш социалните си контакти. И двамата с Ясен, моя съдружник, сме фрилансъри. Знаехме какви са предимствата на споделеното работно пространство от Берлин, където имахме възможността да поработим. В Германия културата на споделените работни места е доста развита, както и в Англия. Там има много такива студия, които търсят баланс между домашната и работната атмосфера и ти позволяват сам да избираш стил на работа. Някои от тях са огромни коуъркинг пространства, но пък други са по-малки, разположени са в стари аристократични сгради, с приятна, зареждаща атмосфера. Още докато бяхме в Берлин, знаехме, че като се върнем, ще приложим този модел и у нас", казва Цвета Стоева, журналист на свободна практика и вдъхновител на идеята за коуъркинг студиото "Малките 5".

Този тип работа предпочитат най-вече млади хора, около 30-годишни. Част от тях са работили преди в различни компании, напуснали са работните си места, а заедно с това и професионалните си контакти. Коуъркинг пространствата им дават възможност да разширят връзките и познанствата си и да открият потенциални партньори с иновативни идеи. Повечето от тях предпочитат да наемат икономично работно място близо до дома си, пак от съображения за икономии, включително и на време. Като Елена, която сега дели една стая със своя колежка по интериорен дизайн, а до тях е бюрото на архитектка. Архитекти работят и в съседното помещение, в другото са програмистите, и всички са убедени, че връзките помежду им повишават тяхната креативност. А за Нико, програмист от Аржентина, женен за българка, коуъркингът пък е единственият шанс за лоукост офис. И за създаване на социални контакти. Семейството живее отскоро в България. А когато стъпиш за пръв път в непозната държава, не знаеш откъде да започнеш. Нямаш приятели, а точно тук, на споделената територия, лесно откриваш себеподобни. И се заразяваш с идеите им или пък ги вдъхновяваш със своите.

"Един от първите ни коуъркъри беше германец, който преподаваше у нас немски, той се занимаваше усилено и с тай чи. Много скоро половината от фрилансърите започнаха да правят заедно с него сутрин тай чи разгревки. А една от дизайнерките се записа при него на курс по немски. Програмистите ни пък запалиха жените, които се занимават с графичен дизайн, да се възползват от шанса за безплатни курсове за жени по програмиране и те се записаха", разказва Цвета Стоева от "Малките 5".

Идеята за споделените работни пространства се появява в САЩ. През 2005 г. американският програмист Бред Нюберк си дава сметка, че стандартните офиси имат недостатъци, но и работата в домашни условия не е за всеки. Нюберг предлага нов стил на офис организация - свободна и



широко достъпна за всички територия,



която събира предимно IT специалисти.

Така бюро до бюро започват да се трудят хора, които не са под шапката на една бизнес компания, имат различни творчески интереси, професии, цели, но пък могат взаимно да се обогатяват с идеи и да създадат нещо ново и нестандартно. Алтернативните офис пространства имат куп предимства пред стандартните. Те са своеобразни екосистеми, балансирани са като стил и функционалност, дават възможност и за взаимодействие на хората в тях. Мебелировката им не е скъпа, най-често създава усещането, че всеки сам е стъкмил работното си място. А схемата на функциониране на този тип офиси е проста - някой наема голямо помещение, обзавежда го с компактни и опростени мебели, оборудва го с цялата необходима техника - скенери, принтери, копирни машини, офис консумативи, подсигурява скоростен интернет и отдава бюрата на хора, които търсят евтини работни места. Този модел на работа е предпочитан и от малките фирми като доста по-изгоден. Особено ако става въпрос за двама-трима души.

Преди четири години Betahaus, първото споделено работно място у нас, промени бързо родния офис пейзаж с появата си на територията на бившата Телефонна палата в квартал "Лозенец". Идеята за него също е загребана от Германия и е пренесена у нас от двама ентусиасти с дипломи от страната на Гьоте. Те са и сред създателите на берлинския Betahaus - офис за хора, които иначе не работят в офис. Така зад стените на артистично променената сграда бързо се събират под един покрив различни наематели - стартиращи компании, фрилансъри, дигитални номади. А мястото бързо привлича и други посетители с възможностите, които предлага за научаване на много нови и интересни неща чрез лекции, консултации, семинари, бутикови партита, общи тематични закуски.

SOHO е втората интерактивна работилница за фрилансъри в София. Основателите му са петима, но в центъра е Люба Христова, продукт на френската образователна система. За разлика от Betahaus, който набляга на стартъпите, и на появилия се по-късно Puzl, който събира под един покрив IT специалистите, възпитаничката на Сорбоната създава холистично студио с цялостен интегрален подход - към физическите, емоционалните и духовните потребности на посетители с различни професии, търсещи уютно работно място. Коуъркинг пространството е разположено в триетажна сграда на централната част на града, има просторна лятна градина, с хамак под плачещата върба, с много маси сред зеленината. А от екипа на SOHO отбелязват, че домашният уют на интериора съдейства за постигане на вътрешно равновесие, на хармония със себе си и околните. Постигнат е с много дребни детайли, с цветя, статуетки, с наличието на кухненски бокс, в който можеш да си приготвиш нещо за бързо хапване. И дори с това, че можеш



да тръгнеш на работа с кучето си,



стига то да е добре възпитано. Артистичната им насоченост също ги отличава от по-стерилните работни пространства. На територията на SOHO се провеждат и изложби, литературни четения, концерти. А залата за йога, за театър, също както и джаз концертите, правят още по-популярна територията за споделяне.

С много събития, бар и креативно пространство се отличава и появилото се преди година и половина дизайнерско студио Cosmos. "Ние сме дигитална агенция. Искаме да развиваме общност от хора, които работят в дигиталната сфера, без да гоним комерсиални цели. Създадохме го, за да има къде да се събираме и обменяме проекти. Преди трудно намирахме партньори. Пък и ни беше писнало да работим от вкъщи или от шумните кафенета с интернет", казва Ангел Терзиев, програмист и уеб дизайнер, един от вдъхновителите на новото споделено пространство. Единственото условие да станете част от космическото общество на Cosmos е да сте си взели лаптопа. Студиото разполага с 80 работни места, някои са в общи пространства, други пък са обособени в кабинети, за малки творчески екипи. А младите хора, които се събират в старата сграда на ул. "Ангел Кънчев", вече се познават и работят по общи проекти.



Тихи кътчета срещу негативите на отворените офиси



Концепцията за отворените офис пространства вече е част от мениджмънта на много фирми по цял свят и надали скоро работодателите ще я загърбят. Но пък има и хора, които държат да имат свое тихо работно кътче за съсредоточена работа - зад четири стени и плътно затворена врата. Когато покрай теб е шумно и неволно чуваш чуждите разговори, лесно можеш да изтървеш мислите си, да се простиш дори с някоя блестяща идея. Шумните офиси изискват много повече усилия за концентрация в работата и според изследванията намаляват с 15% ефективността на труда на служителите в тях. Работодателите, избрали този тип работни места, се аргументират, че те дават по-голяма възможност за сътрудничество, пък и са по-евтини. Да, служителите в тях наистина разговарят помежду си повече, но не и за работа, твърдят обаче психолозите. Единствените професии, които биха могли да виреят в тоя тип работна среда, са тези, в които дейностите се повтарят, които разчитат на натрупана рутина. Професиите, които изискват повишено внимание и креативност, имат нужда от тишината на затвореното пространство - като творческото писане, финансово планиране, програмиране. Затова и някои компании балансират микроклимата, като предоставят на служителите си и малки затворени тихи помещения, в които можеш да избягаш на тишина. Ако пък искаш напълно да се откъснеш от чуждото присъствие, можеш да си наемеш миниофис.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
SOHO е второто споделено пространство, отворило врати в столицата.
5
3668
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
25 Януари 2017 20:40
Страхотна идея В дните, в които работя от вкъщи, ми е много трудно да убедя околните, а и себе си, че съм на работа. А и висенето във форума си е голяма краста
26 Януари 2017 09:26
Статията е интересна, но за да разбера всичко ми трябваше помощ. За такива като мен:

„Стартъпът е компания, създадена, за да расте бързо. Това, че дадена компания е новосъздадена, не я прави стартъп. Нито пък е задължително стартъпът да се занимава с технологии, да взима рискови инвестиции или да направи exit (да бъде придобит). Единственото основно изискване, за да се нарече една компания „стартъп“, е потенциалът за растеж. Всичко друго асоциирано със стартъпите следва от растежа.“ ~ Стийв Бланк


Само с ръчна раница и лаптоп, той избира географското си местоположение на воля, на базата на различни фактори – Wi-Fi скорост, средна температура, екзотична храна и разходи за живот. Всички тези неща имат малко влияние върху работата, която върши, но са част от начина му на живот. Нарича себе си дигитален номад. Взаимодейства си с градовете по начин, който е напълно различен от този на един турист, но няма статус на постоянен жител.


Но за това не мога да помогна. "Идеята за него също е загребана от Германия"
26 Януари 2017 11:05
Аз пък си работя вкъщи от 1993г. Много добре си се работи, стига да няма хора. Като има фамилия, те някакси приемат, че като си вкъщи си свободен. Изисква се време и усилия да ги научиш кога си зает и имаш нещо спешно
26 Януари 2017 16:36
кратък разбор на картинката:
САмо жени са снимани от които нито една не изглежда да "работи".
На монитора на тази засукана мацка се вижда отворена програма за фактури или нещо подобно за попълване на формички.
По начина с който си подпира главата е ясно че само цъка с мишката и втората и ръка явно бездейства . Другите изглежда
че само си чатят в нета. Спартанските условия в офиса се виждат от масите които биха били напълно на място в някой
работническо-заводски стол през 80-те и неудобните твърди дървени столчета с дървени твърди облегалки.
Ако се наложи да поседите пред компютъра повече от 3-4 часа на такова столче скоро единственото за което ще можете
да мислите ще са ставите и мускулите на опорно-двигателния ви апарат. Такива столчета не предполагат да се вглъбите
в работата и да прекарвате много време седейки на тях. Напълно на мястото си са в някоя закусвалня/баничарница
където да спуснете набързо една баничка с боза на крак и умишлено са направени неудобни за да не се заседяват клиентите
на тях.
По това че на масите не се вижда нищо освен лаптопите чаши с вода и творчески пакет с неясно съдържание но пък с етикет
от някоя спедиторска фирма означава че тези "коуркъри"" нито са програмисти нито счетоводители или каквото и да е технически
ами са си някакви волни писарушки или даже с по-голям полет на фантазията - платени тролове в нета. Макар че едва ли - за
интернет-троллинг едва ли жените на снимката са подходящи. По разхвърляните чанти/торби по пода съдя че даже и закачалки
или поне гардеробче да си оставят връхните дрехи няма този офис. Просто набързо обзаведено таванско помещение в което
някой се отбива набързо и за кратко уж да е в офис. По големия часовник със стрелки в дъното съдя че и работното време
се спазва - стане ли 6 следобяд даже и да искате да останете след това той ви напомня че е време да се махате от тук.
Творческата атмосфера се допълва и от небрежно захвърлените ръкавички на перваза на прозореце - все пак може и да се
вдъхнови някои от тях. Единственият стол с мека тапицерия явно е предназначен за посетители или външни хора дошли да
огледат този офис и евентуално като нови "мющерии" както би се изразил един наш мустакат герой. От цялата картинка
излиза че са ги наредили само за снимката тези уж творчески личности и затова и позират толкова дървено и цялата
работа е постановка за рекламата.
26 Януари 2017 17:18
Алтернативните лоукост офиси
...
Стотици специалисти със свободни професии предпочитат да са коуъркъри
...
За разлика от Betahaus, който набляга на стартъпите...

Това са думи, непреводими за някого, май...
Да ви имам новоговора и широките (в смисъл, разшлякани) езикови познания.
Ще спра до тук, щото не ми се ходи пак във фризера, поне за седмица ще устискам...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД