:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,087
Активни 398
Страници 16,017
За един ден 1,302,066
Истинската история

Укротяването на византийските славяни

През втората половина на VІІІ в. Морея е напълно славянизирана
Съставно изображение и снимки на автора
Св. Димитър поваля враговете на града Солун, детайл от икона "Вмч Димитър Солунски с жития", началото на ХVI в., Държавен музей-резерват "Ростовски Кремъл"-Ростов. Вдясно: Керамика на ръка от Олимпия, VII-VIII в., Археологически музей-Олимпия
Вероятно си е чисто мой проблем неразбирането като как славяните не успяват да превземат нито Солун при прочутите му обсади в края на VI в. и през VII в. (вж. Свързани текстове), нито Патра в началото на IХ в. (вж. по-долу); когато стоите в подножието на съвременните останки от крепостните съоръжения на тези два града никога няма да ви дойде наум, че десетките хиляди жадни за плячка славянски воини не превземат нито един от тези два града - струва ви се, че можете да се изкачите до зъберите и с въжена стълба. Вярно, че днес останките от крепостните стени са подведени под съвременното благоустрояване на околността им, включена в паркови пространства, но субструкцията на зидовете (тази част от градежа, която е предназначена да остане в земята като основа) е видима понякога и това още повече засилва недоумението ни.

И не, не е реалистично филмовото изобразяване на средновековни обсади на крепости, при които нападателите при атака с викове падат по половин минута от зъберите на куртината в рова, опасващ крепостта, сякаш са ги хвърлили от въртолет, а не от някакви десетина метра височина. Посещението във всеки съвременен магазин за строителни приспособления може да ни увери, че за такава височина са достатъчни дори най-обикновени стълби.

Височината на крепостните зидове в Средните векове, а и по-рано, рядко надвишава десетина метра, което е нито повече, нито по-малко, височината на съвременна триетажна жилищна сграда едва. В същото време - понеже съм участвал като консултант в изграждането на защитен надзид на археологически обекти - мога да твърдя уверено, че дори зидове с дебелини едва 0, 6 м (обичаен при изграждането на невисоки постройки в opus incertum - безреден градеж от ломени или речни камъни; този градеж най-често е ползван и при строителството на крепостни съоръжения) поглъщат безумно количество материал; за незначителен надзид с височина до метър в олтарната част на неголяма едноабсидна църква са нужни значителен брой товарни коли с камъни и спойка.

Та, изграждането на крепостни стени - често дори сдвоени - си остава най-трудоемкото в строителството през цялото Средновековие, но неспособността на обединените славянски войски да превземат Солун и Патра е загадка, която поне за мен е неразрешима.

Почудата ни ще нарасне още - ако това изобщо е възможно - докато четем "Чудесата на св. Димитър", средновековен исторически извор, който си остава най-важен за обсадите на Солун, а и за превземането на Старопланинския полуостров от славяните изобщо. Там първите атаки при първата славянска-аварска обсада на града са именно със стълби; и се оказват неуспешни. Съвременните ни византийски извори, като "Чудесата", обясняват това без затруднения - намесата на светеца спасява града, чиито защитници били и без това твърде намалели поради скорошната чумна епидемия. А същевременно пак "Чудесата" ни осведомяват, че славяните били толкова много, че "пресъхнали реките и изворите, при които [неприятелите] отсядали на стан. И цялата земя [около Солун], през която преминали, превърнали . . . в опустошено поле".

И не само борят на славяно-аварските нашественици е впечатляващ, има и други непонятни странности в тия обсади. След първият неуспех обсаждащата града огромна войска не ляга да спи, а се заема с построяването на обсадни машини. Изплашените до смърт солунчани също не спят; те твърдят, според извора, че "през цялата нощ чувахме шумовете наоколо. На другия ден те [славяните] започнаха да подготвят бойни кули, железни овни, грамадни каменометни уреди и така наречените костенурки, които заедно с каменометните уреди бяха покрити със сухи кожи. Но после, за да не пострадат тези съоръжения от огън или от кипяща смола, те промениха намерението си и заковаха на тези съоръжения кървави кожи от току-що одрани волове и камили [не бива да се удивляваме, камиларството е важен поминък по Беломорското крайбрежие до Първата световна война]. И така ги докараха близо до стената. От третия ден [на обсадата] нататък започнаха да хвърлят камъни, които по големина приличаха по-скоро на планини. Най-после и стрелците им със стрелите си наподобяваха зимен сняг, така че никой от тези, които стояха на стената, не можеше да се подаде без опасност и да види нещо навън. Като прилепиха и костенурките до външната стена, те с лостове и секири усилено къртеха нейните основи. Мисля, че тези [уреди] бяха над хиляда". Така може да се установи, че през втория ден от първата обсада на Солун славяните и аварите построяват 1000 костенурки, 50 каменомети само срещу източната стена на града и огромен брой стенобитни машини.

Да, сигурно средновековният автор е прибягвал до преувеличения за да подчертае опасността и силата на християнския светец. Впрочем, пак авторът на "Чудесата" лесно се е справил с обяснението на неуспеха и на тези атаки - светецът разрушил обсадните машини. Но въпреки това за нас си остава трудно обяснимо - особено когато днес оглеждаме тия прочути, и страховити през Средновековието, крепостни стени; обяснение как те остават непреодолени от десетките хиляди нападатели и огромен брой обсадна техника днес нямаме.

Едно уточнение се налага тук. Когато започват своите нашествия нито славяните, нито аварите могат да строят обсадни машини; за това са категорични и трите главни извора от това време - и Прокопий от Кесарея, и Маврикий в приписвания му "Стратегикон", и Теофилакт Симоката. Но, очевидно, твърде бързо нашествениците усвояват новите умения от домакините си; под Солун те сами построяват всички обсадни уреди.



* * *



Към средата на VII в. Старопланинският полуостров е залят напълно от придошлите от север славянски племена, които Константин Багрянородни нарича "славянско море"; само малки късове земя около големите пристанищни градове по бреговете на Черно, Бяло и Синьо море и малко повече в най-южната част на не твърде удобната за обитаване Морея (вж. Карта и Извори в продължението на този текст) остават всъщност под властта на византийците. Но дори Морея все същият Константин Багрянородни в De thematibus определя не толкова емоционално, но твърде точно като "славянска и варварска страна". Няколко важни крайбрежни военно-търговски средища там остават все още извън обсега на славянското нашествие; в тях са се приютили като в острови насред бурно море остатъци от старото византийско население.

Разполагаме отдавна и с достатъчно материални свидетелства за превземането на Морея от славяните; днес знаем, че това са племената на езерците и милингите. При разкопките на античната Олимпия (до днешното градче на западното крайбрежие на полуострова) през 1959 г. и през 1966 г. Николаос Янурис открива множество чирепи, а и цели съдове, от работена на ръка керамика точно там, където днес е разположена сградата на Археологическия музей. Бързо се установява, че съдовете служат като погребални урни и са част от огромен славянски некропол (вж. Speros Vryonis Jr., Essays on the Slavik World and the Eleventh Century. In: Byzantine Studies, N. Y. 1992, p. 15-16 = Славянската керамика от Олимпия, Гърция. В: Спирос Врионис, Славянското общество на Балканите (VI-VII в.), С., 1999, с. 113-114). Понеже находките са разположени непосредствено над римския пласт, Янурис ги датира в VI в. (вж. и Изображението).

Славянското нашествие в днешните гръцки земи е повсеместно и твърде цялостно, та от старата темна организация не остава нищо - няма нито стратиоти - местно военнозадължено опълчение, създадено едновременно с темите през първата половина на VII в. (вж. Георгий Острогорски, История на византийската държава, С., 1999, с. 163) при император Ираклий (610-641) - нито някой друг, който да защити тия вече бивши византийски земи. Единствено неразвитото обществено-политическо устройство на славянските племена спасява Византия от пълна загуба на целия полуостров. Така създаването и укрепването на старобългарската държава остава най-значителната опасност за Византия на запад; същевременно точно България след 681 г. е най-могъщата опора за славяните на полуострова, включително и за тези, които са в най-южните му части.

Примирение у централната цариградска власт обаче няма; от втората половина на VI в., та чак до IХ в. императорските съветници старателно изобретяват всевъзможни начини за справяне със славянската опасност. Упоритото преселване на опасните славянски маси в Мала Азия и Сирия и заместването им с автентични малоазийски заселници е вероятно най-важният метод за премахването на славянската опасност чрез разнообразяване на етническия състав - практически еднороден от VI-VII в. насетне и изцяло славянски - на византийските земи на полуострова. Впрочем, от края на VIII в. тези земи и правно намаляват катастрофално с присъединяването на много от тях към България.

Вторият метод за справяне със славянската опасност е типично византийски; в продължение на два-три века славяните са "опитомявани" чрез налагането на християнството сред тях, чрез постепенното им приспособяване към търговско-паричните отношения в империята.

От края на VIII и началото на IХ в. започва повсеместната употреба на въоръжена сила за укротяването на славянските племена. Опитите на езерците и милингите да превземат Патра през 807 г. (или 805 г.) - преди точно 1210 години, и изпратените от централната власт войски, които успяват да потушат славянския бунт, са завършващата фаза в един дълъг процес - укротяването на морейските славяни.

(следва)



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?psize=150&id=742418&command=fps

(Сътворени ли са славяните?)

http://www.segabg.com/article.php?id=743376

(Единен ли е "целият славянски народ"?)

225
38687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
225
 Видими 
25 Януари 2017 20:03
Единствено неразвитото обществено-политическо устройство на славянските племена спасява Византия от пълна загуба на целия полуостров.

Гаче ли четем Димитър Благоев отпреди сто годин...
25 Януари 2017 20:03
Вероятно си е чисто мой проблем неразбирането


Доживях и аз да
25 Януари 2017 20:09
Котка -
Компанията -
---------------------------
Сайтът на Генек
25 Януари 2017 20:13
Вторият метод за справяне със славянската опасност е типично византийски; в продължение на два-три века славяните са "опитомявани" чрез налагането на християнството сред тях, чрез постепенното им приспособяване към търговско-паричните отношения в империята.

Се пак, два или три века преди обсадата на Солун са опитомявани.
Или нема значение...
25 Януари 2017 21:06
Вероятно си е чисто мой проблем неразбирането като как славяните не успяват да превземат нито Солун при прочутите му обсади в края на VI в. и през VII в. (вж. Свързани текстове), нито Патра в началото на IХ в. (вж. по-долу); когато стоите в подножието на съвременните останки от крепостните съоръжения на тези два града никога няма да ви дойде наум, че десетките хиляди жадни за плячка славянски воини не превземат нито един от тези два града

Ми затова си е лично негов негов проблем - защото вярва в дивотии , които възпроизвежда тук. Колко "десетки хиляди жадни за плячка славянски воини"??? И как според него са били въоръжени и снаряжени тези хора?
1000 костенурки - как ли пък не !!! На какъв фронт да действат тези хиляда костенурки?!
25 Януари 2017 21:43
... Почудата ни ще нарасне още - ако това изобщо е възможно - докато четем "Чудесата на св. Димитър", средновековен исторически извор, който си остава най-важен за обсадите на Солун, а и за превземането на Старопланинския полуостров от славяните изобщо....
- Ами всички "летописци" лъжат кат дърти цигани. Ха о/на/писАл си "истината" - ха една глава по-ниско приживе си станал за официалната власт. А пък ако се запази за потомството "записано" от "съвременници", тълковници - бол.... - "Ами ако е истина?"....
25 Януари 2017 21:46
Едва ли някой от преподавателите в Магнаурската школа е предполагал огромните поражения които Симеон ще нанесе на византийщината
25 Януари 2017 21:57
Ами всички "летописци" лъжат кат дърти цигани. Ха о/на/писАл си "истината" - ха една глава по-ниско приживе си станал за официалната власт. А пък ако се запази за потомството "записано" от "съвременници", тълковници - бол....

"Чудесата" не са летопис. Това е агиографско четиво, което е четено в черква пред вярващите. Сам Петрински си признава "недостатъка" на извора, но пък желанието да вярва е толкова силно .... Ако тая история за обсадните машини беше верна, то околностите на Солун в околовръст 50 км. ще да са били обезлесени.
25 Януари 2017 22:02
Солун в околовръст 50 км. ще да са били обезлесени.
и подравнени кат тепсия да ги изтъркалят до стените.
25 Януари 2017 22:13
бонго-бонго - Така де.... То и СЕГА около Солун дървета няма - поне на около 100 км околовръст. Това прави ли тези "анали" достоверни? Или пък техните по-късни тълкуватели (интерпретатори)? Стремежът на всички съвременници )нявгашни и настоящи) е - "Да не се изложим пред чужденците!" Ако устоят на времето писанията ни. Проверката - mission impossible....
25 Януари 2017 22:23
За защо се съмнявате, че св. Димитър Мироточиви Солунски Чудотворец е бил способен да спаси града? Мощите му се намират в храм Св. Димитър в Солун. Всяка година на празника му правят литийно шествие, всенощно бдение. Църквата е впечатляваща има и аязмо.
http://www.pravoslavieto.com/life/10.26_sv_Dimitar_Solunski.htm
25 Януари 2017 22:34
Де ги чичовците на Св.Тривелий. За Куберовите българе от Солунско питам. Се пак.
Гаче ли Петрински нещо ги е пропущил...
25 Януари 2017 22:40
Дивотиите са най-паче в чутурите на туземците-манипулатори.
25 Януари 2017 22:41
Иван Петрински пак
Котка
Манипулаторите . Нали така, бонгович?
25 Януари 2017 22:43
Какво се разбира от написаното Петрински:
1) Крепостните стени в средновековието били безмислена работа. Толкоз ниски, че с бояджийска стълба ще се покатериш. Съответно не вършели никва работа.
2) Било супер трудно да се построи крепостна стена. Обаче такива били строени навсякъде въпреки, въпреки че не вършели никва работа (вж. т1)
3) Славяните били много, ама страшно много (разбира се по многобройните купчинки с фосилизирани фекалии открити от археолозите). Обаче славяните били тъпи и не можели да строят тарани и обсадни кули (това по принцип). Под Солун обаче им дошъл акъла и за една нощ сковали 1000 костенурки и 25 външни нужника.
4) Противно на "фактите" от т.1 и т.3 Солун не бил превзет. За това Петрински няма обяснение.
Котка

ПП. Камилите в Беломорско едногърби или двугърби са били?
ППП. Кат е имало толкова много славяни, защо в момента генетичните изследвания показват, че на практика почти няма славянска кръв в голяма част от населението на Гърция (че и на България ако трябва да бъдем честни). Да не е славяните да не са били ....такова ... с жените, ами основно с козите. За прабългарите имаше вече статия от Петрински че го правили често-често с конете.
25 Януари 2017 22:55
Щурав, стига с тоя Тривелий, дето няма нищо с хан Тервел, както ти и тебеподобните си мислите.
Статията е за славяните, а не за Кубер.
25 Януари 2017 23:03
То и СЕГА около Солун дървета няма - поне на около 100 км околовръст. Това прави ли тези "анали" достоверни?

Проблемът с дърветата е лесно решим на фона на покриването на всички машини с намокрени волски кожи.
25 Януари 2017 23:07
Браво, Петрински!
25 Януари 2017 23:14
Иван Петрински
25 Януари 2017 23:15
Кат е имало толкова много славяни, защо в момента генетичните изследвания показват, че на практика почти няма славянска кръв в голяма част от населението на Гърция (че и на България ако трябва да бъдем честни).

Щото такова нещо като"славянска кръв" просто няма.
Иначе:
It is now generally agreed that the people who lived in the Balkans after the Slavic "invasions" were probably for the most part the same as those who had lived there earlier, although the creation of new political groups and arrival of small immigrants caused people to look at themselves as distinct from their neighbors, including the Byzantines.

T. E. Gregory, A History of Byzantium. Wiley- Blackwell, 2010. p. 169.
Натисни тук
25 Януари 2017 23:15
Генек, Мика и компанията
25 Януари 2017 23:23
Проблемът с дърветата е лесно решим на фона на покриването на всички машини с намокрени волски кожи.


Забравяш за камилите. Само от гърбицата ще покриеш една костенурка, а от баджаците - един таран.
25 Януари 2017 23:29
Статията е за славяните, а не за Кубер.

Статията е с импакт фактор.
Като за времената на Вълко Червенков...
25 Януари 2017 23:37
А аз си представям какво липсва на възтановките на Петрински.
Фаща балтията и реже две борики.по къде 10 метра.За стълба.Носи си и гатер да ги разбичи, инак голямо рязане с бичкията ще падне да станат на дъски, вади клинците(купени от най-близкия "хардуер за славяна-изгодни цени).Още една за стъпала.Приемаме че е олекотен вариант и Петрински се набира по терена като пожарникар понесъл над главата обсадната стълба.поне последните 50 метра. Опира я на стената (30 стъпки-9 метра), мята на рамо щита, захапва между зъбите брадвата и се мята като котка нагоре....да го посрещне с тигана някоя гъркиня.Няма да е като паднал от хеликоптер"ААААААААААААаааааа, туп", а реалистично "туп,туп, Ааааааааааааа" Е туй е проблема с историческите експерименти.
25 Януари 2017 23:41
щурчо 25 Януари 2017 23:29
Статията е за славяните, а не за Кубер.

Статията е с импакт фактор.
Като за времената на Вълко Червенков...


Щурав, какъв е този комунистически синдром? Мозъчна деформация някаква си?
Поне с годините на събитията се съобразявай.
25 Януари 2017 23:53
Опира я на стената (30 стъпки-9 метра), мята на рамо щита, захапва между зъбите брадвата и се мята като котка нагоре....

Да бе да. (снимка: натиснете тук)
Животът е вкусен с Ути Бъчваров - 25 октомври 2014 г. с Иван Петрински.
25 Януари 2017 23:56
Е, мозъчните деформации не само у него.
Има ги и у някой дето цитират английски поръчкови "извори".
25 Януари 2017 23:59
Между извори и историография правиш ли разлика? Па и Грегъри бил поръчков?!
26 Януари 2017 00:02
(снимка: натиснете тук)

Дали човек може да падне по-ниско?
26 Януари 2017 00:06
" но неспособността на обединените славянски войски да превземат Солун и Патра е загадка, която поне за мен е неразрешима".

Не виждам какво недоумява толкова бай автор. Ако "обсадната техника" на славяните е била изпълнена със същата прецизност като кривите цукала, приложени като илюстрация към текста (който този път поне е забавен) не е чудно, че Солун е минал метър.
26 Януари 2017 00:07
Между извори и историография правиш ли разлика?

За разлика от теб, да. Виждал ли си кавички някога или у ваше село не са знаели що е то.
26 Януари 2017 00:13
Кое налага кавичките - някой е написал, че историята на Грегъри е извор?
26 Януари 2017 00:19
Абе не го заяждайте човечеца че пишел за някой друг лев хонорар. Все пак научаваме как не бива да се разглеждат историческите факти.
26 Януари 2017 00:29
Кое налага кавичките

Ти тъп ли си или само имаш проблем с разбирането на писан текст?
26 Януари 2017 00:32
Абе не го заяждайте човечеца

Като гледам откога човечецът пише тука, предполагам, че му е през ... дипломата кой го заяжда.
26 Януари 2017 00:33
Абе, т'ва на някои хора за каквото и да им говориш, те като латерни си знаят само едно.
Комунисти, Червенков, Ленин , Сталин, Путин и напоследък Трамп им е виновен.
Толко знаят, толко могат, а може и за това да им плащат.
26 Януари 2017 00:44
Поне с годините на събитията се съобразявай.

Хмм, в гореизложенето творчество нема никви факти и години.
Нито па доказателства от археологията. Примерно...
26 Януари 2017 00:58
Ти тъп ли си или само имаш проблем с разбирането на писан текст?

Kато изпаднеш в задънена улица, поради собствена грешка, винаги ли прибягваш към ad hominem?
26 Януари 2017 01:46
Ти тъп ли си или само имаш проблем с разбирането на писан текст?


26 Януари 2017 02:26
Мика
26 Яну 2017 00:29


Потребител "Мика" дава явна заявка за приза "Топ гаменка" на и-нет отряда "Ана Маймункова". Не е като да няма конкуренция, де.
26 Януари 2017 02:55

бонго-бонго
25 Яну 2017 21:57
Мнения: 24,213
От: Swaziland
Скрий: Име,IP
... Ако тая история за обсадните машини беше верна, то околностите на Солун в околовръст 50 км. ще да са били обезлесени.


Разбира се числото 1000 най-вероятно е сериозно преувеличено, но от друга страна не е и съвсем ясно какво се има в предвид под костенурка. Например римските легионери често са правели костенурка много бързо, използвайки само щитовете си. Костенурка може да означава много неща, особено за един свещенослужител.
Всъщност при нужда от дървен материал за обсадни машини, най-напред се е наблягало на вече готов... примерно от околни села, или от някакви сгради извън стените на обсадения град, дори и части от собствени обозни коли, а само при липса или недостиг на подобен се е прибягвало до суров. На всичкото отгоре, в случая специално е наблегнато върху кожите. Не бих се изненадал поне част от тези т.нар. костенурки да са изпълнявали единствено функцията на някакви преместваеми прикрития за стрелците. Такива биха били подложени на въздействието предимно на стрели /може и запалителни/, камъни от прашки /прашките масово се употребяват в ромейската армия по него време/ и евентуално плюмбати. Едва ли е имало нещо по-тежко за далекобойна стрелба по стените, т.е. не е изключено поне част от тези т.нар. костенурки да са били с по-лека конструкция и съответно да са изисквали по-малко дървен материал /за тези от тях дето са се допрели до стените, няма начин, трябва да са били доста яки, щото отгоре им защитниците със сигурност са хвърляли и по-тежки неща/.
Иначе относно отбранителните способности на крепостните стени, много са важни и бранителите. Разправят примерно, че римски легион в полевия си лагер е бил непобедим, а отбранителните съоръжения на такъв лагер сравнени с 10-метра висока градска стена... са скромни до степен едва ли не на пълна незабележимост...
26 Януари 2017 07:14
" Посещението във всеки съвременен магазин за строителни приспособления може да ни увери, че за такава височина са достатъчни дори най-обикновени стълби."

Аз не мога да се похваля с богатото въображение на Петрински и не мога да възстановя мислено фортификацията на средновековния Солун с едно посещение на "Практикер", но със сигурност вторият по важност град в Империята е изглеждал доста по-различно от начинът, по който той е решил да ни го представи. Градежът с ломен камък, никак не подхожда нито на епохата, нито на значимостта и богатството на града. 10-метровите стени, за които говори нашия паганист, също ми изглеждат доста семпли. Солун в края на краищата е устоял на норманите и арабите, в чието технологично превъзходство над велезгити, драгувити и пр. от 7в. не би се усъмнил и най-запаления панславист. Бялата кула, построена от Сюлейман Великолепни, вероятно на базата на някакви стари планове, ми изглежда далеч по-правдоподобна отправна точка за възстановяване на мащабите на мощните отбранителни съор6жения на Солун.
26 Януари 2017 09:53
*
26 Януари 2017 10:25
Kotka
генек
Петрински

26 Януари 2017 10:37
"славяните не успяват да превземат нито Солун..."
Ако се използва сравнителен анализ, може да се отговари накратко: Поради подобни причини
Кортес и Писаро успяват.
Отсъствието на писменост, идеология и развита държавност е от значение.
26 Януари 2017 11:15
Стана ми интересен въпросът за височината на крепостните стени и дебелината им. Някой има ли идея, какви са били тези показатели за крепостите в съответнич период в Източната римска империя. Предполагам, че в източните провинции на Византия, крепостите са били доста по-защитени от тези на Балканите.
26 Януари 2017 11:54
Кайзер Созе 25 Януари 2017 23:37

26 Януари 2017 14:33
Kато изпаднеш в задънена улица, поради собствена грешка


Първо, живея и работя на големи булеварди, като ти гледам жалките писания ти си някъде из тесните задънени улички на покрайнините.
Второ, аз никога не правя грешки. Запомни го добре!
26 Януари 2017 14:36
Стана ми интересен въпросът за височината на крепостните стени и дебелината им


Височината и дебелината на стените зависи от разположението на крепостта. Ако е на равно място, стените са по-дебели и по-високи. Ако са на височина, тогава няма нужда да са много дебели.
26 Януари 2017 14:42
като Масада ли?

http://patepis.com/?p=48616

класическа обсада от майстори.За малко да се провали.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД