Във френската столица се строят нови небостъргачи заради очакваното преместване на големите концерни и банки от Лондон. |
Париж притежава най-големите офис площи в Европа
Освен това тук има голям брой магазини, които предлагат всичко необходимо за фирмите и техните сътрудници, допълва Де ла Ферт.
Великобритания ще напусне ЕС най-рано след две години, но френското правителство още отсега се опитва да привлече британски компании към Франция - и най-вече финансови институти. Правителството вече създаде облекчения за регистрацията на желаещите компании и дори им предоставя английскоговорещи консултанти. Намали и данъците за онези висши мениджъри, които се връщат от Лондон обратно във Франция. Правителството работи в тясно сътрудничество с агенцията Paris Europlace, която представлява финансовите интереси на Париж. "След вота за Брекзит някои компании проявяват желание да преместят деловата си дейност", твърди генералният директор на Paris Europlace Арно де Бресон. "Париж е сред най-предпочитаните дестинации, също както и Франкфурт", каза той. Докато Франкфурт е предимно банков център, Париж е средище на компании от най-разнообразни сфери. Според Paris Europlace в резултат на британското решение във френската столица могат да възникнат десетки хиляди нови работни места. След като британският премиер Тереза Мей обяви, че формалната процедура за излизане от ЕС ще започне през март, има и все повече британски фирми, които проявяват интерес към Париж. "Френската столица е особено привлекателна за банките и за компаниите, които управляват активи", казва Марк Перон, сътрудник в парижкия офис на адвокатската кантора Linklaters, която консултира финансови институции със седалище в Лондон. В полза на френската столица говорят и добрите механизми за банков надзор, съществуващи в страната. Парижкият финансов сектор се справи относително добре с финансовата криза през 2008 година.
Не всички компании обаче се ориентират към Париж, твърди юристът, цитиран от "Дойче веле". Това се дължи на факта, че много фирми са си изградили погрешна представа за Франция. "Много от тях вярват, че данъчните закони във Франция се променят твърде често, а това впечатление не говори в полза на Париж, когато се взимат инвестиционни решения. Освен това френският трудов пазар минава за твърде закостенял, което също плаши фирмите", предупреждава Перон. Икономистът от парижката банка Saxo Bank Кристофър Дембик твърди, че Париж има съвсем реални недостатъци в сравнение с останалите европейски центрове, които се дължат на държавната политика. "Правителството трябва да намали данъците, които са твърде високи.
Особено данъците върху бонусите
Но дори това да стане, Париж пак няма да е №1 в Европа. Най-привлекателен за британските фирми си остава Франкфурт на Майн в Германия, тъй като там се намира и Европейската централна банка (ЕЦБ). "И тя ще стане още по-важна след излизането на Великобритания от ЕС", смята Дембик. Грегоар де ла Ферт признава тези аргументи, но им противопоставя чара на Париж. "Смятам, че при взимането на решение роля ще играят не само икономическите аспекти. Париж е един от най-динамичните градове в Европа и пленява сърцата на хората с многото си културни забележителности", допълва той. Междувременно деловият квартал "Ла Дефанс" се подготвя за ново начало. Там вече се изграждат три нови небостъргача с общо 170 000 квадратни метра офисна площ.
Не всички обаче очакват тези промени да настъпят толкова бързо и драстично. И след напускането на Евросъюза Лондон ще успее да защити мястото си като финансов център за Европа, смята главният финансов директор на Дойче банк Маркус Шенк. "Би било наивно да смятаме, че някой друг европейски град може да измести Лондон като финансов център на Европа", заяви Шенк в интервю за германския в. "Велт ам зонтаг". "Ситито е микрокосмос, който расте от над 30 години и който не може просто така да бъде пресъздаден", смята той. Решението на британците да обърнат гръб на ЕС причини безпокойство у банкерите, а някои банки вече обмислят преместване в други държави след речта на премиера Тереза Мей, след която стана ясно, че страната ще се стреми към "твърд Брекзит". Това може да се наложи, защото след излизането на Великобритания от европейския общ пазар банките може да загубят правото си да продават услугите си от Лондон в другите 27 членки на ЕС. Шенк обаче смята, че и германската столица може да извлече дивиденти. "Добри перспективи да стане значим финансов център има и Берлин. Защото самият град е атрактивно място за младите таланти", поясни той. Докато някои базирани в Лондон банки съставят планове да преместят служители в континентална Европа, две компании се възползват от този процес - компанията за човешки ресурси Adecco Group AG и рекламният гигант Publicis Groupe SA. И двете компании твърдят, че остават твърдо в Лондон заради ограничения ефект на Brexit, съобщи Блумбърг. "Няма да се местят много работни места в първите етапи на напускането от Великобритания на ЕС", каза директорът на Adecco Ален Дехейз по време на Световния икономически форум в Давос. Той не смята, че ще има много сливания и придобивания в близко бъдеще. Базираната в Париж Publicis няма намерение да мести служители от Лондон, потвърди в Давос директорът Морис Леви. "Брекзитът е огромна загуба и за Европа, като може само да се надяваме, че в следващите години никоя друга страна няма да последва примера на британците", коментира в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг".