:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,408
Активни 503
Страници 23,818
За един ден 1,302,066

Кой пречи на България за еврото

Волни упражнения на тема " бедност, девалвация, неравенство" объркват хората и заглушават "Одата на радостта"
Проф. Христина Вучева
"Един от факторите, определящи съдбата ни, е съвкупността от убеждения, които битуват в обкръжението".

Хосе Ортега-и-Гасет



В България странни твърдения и дори очевидни измишльотини могат да се прочетат, видят и чуят по всякакви въпроси. Това отдавна не впечатлява никого. То е част от нашия живот, несъмнено по-богат на информация благодарение на технологичните новости при общуването ни. Дори конвенционалните медии не държат на точността и безкритично цитират своите автори.

Вярно е, че свободата да изразяваш мнение е свещена, но все пак е добре да се познават и уважават фактите, особено при боравенето с числа. Защото, ако съзнателно или от невежество разпространяваме неверни обобщения и неточни факти, изкривяваме представите и преценките на хората. За съжаление точно това се наблюдава при формиране на отношението към нашето членство в ЕС. "Одата на радостта", този блестящ химн на Европейския съюз, преди 10 години пораждаше искрено вълнение у нас. Днес не е така и причините за промяната са различни. Но една от тях несъмнено е произволното използване на неточни данни и неверни твърдения.

Например от години се говори, че България е ощетена от членството, защото вноските й в бюджета на ЕС надхвърлят полученото от еврофондовете. Това е опашата лъжа. За периода 2007 - 2016 г. вноските ни са общо 8.1648 млрд. лева, а сумата на получените европейски средства по различните програми е двойно по-голяма.

Отделен въпрос е



какъв е ефектът от европейските пари



Често може да се чуят критики за начина, по който се разпределят и използват средствата. Според някои поддръжници на пазарните регулации безвъзмездните милиарди стимулират корупцията и намаляват интереса към истинската предприемаческа инициатива. Да, там, където има значителни парични потоци, неизбежно се появява корупция. Но от нас зависи дали ще допуснем този разрушителен ефект да надделее над благотворното влияние на добре обмислените инвестиции. През настоящия програмен период това трябва да бъде една от задачите ни.

Ето и друг пример. Често се споменава, че сме най-бедната страна в ЕС. Това е безспорен факт, но е неправилно и несправедливо да не се отчете и това, че България щеше да е още по-бедна, ако не беше влязла в Европейския съюз. През 2007 г. брутният вътрешен продукт на глава от населението в стандартна покупателна способност на нашата страна е бил 40% от средната стойност за ЕС, а през 2014 г. вече е 46%. Очевидно вървим нагоре, а ако искаме това да става с по-висока скорост, трябва да се постараем европейските пари през новия програмен период да се харчат по-ефективно.

Показателен пример е и неясното говорене за



пътя на България към еврозоната



Чуваме всякакви коментари и прогнози, но за съжаление истински експертни дебати почти няма. В същото време високопоставени администратори дават изявления, а на другия ден ги забравят или отричат.

В средата на 2009 г. тогавашният министър на финансите Симеон Дянков заяви, че правителството ще работи усилено за членството в еврозоната.Това не беше подкрепено с програма или действия. В края на същата година тогавашният управител на БНБ Иван Искров обяви, че страната ни трябва да покаже силна конвергентна програма и успехи, за да получи покана за ERM II - "чакалнята за еврото". Той сподели, че през 2007 г. сме били посъветвани да не бързаме, защото сме имали проблеми с платежния баланс. Тук е трябвало да възразим, че включването в ERM II е предвидено в договора за членство в ЕС и изисквания няма. От тази клауза през 2004 г. се възползваха трите балтийски страни.

Чакалнята за еврото е минималният период от време за стабилизиране на местната валута в определени граници, преди дадена страна да приеме еврото. Това обаче се отнася за държави с плаващ курс, а сред кандидатките за членство има и такива с валутен борд като България, в която курсът на лева е фиксиран към еврото. Още през 2000 г. ЕЦБ е приела, че такива държави могат да влязат в ERM II със своя фиксиран курс, като го пазят непроменен, независимо колко дълъг ще е престоят им в "чакалнята" - минималните 2, 5 или повече години. Тази клауза е от изключително значение за нас. Фиксираният курс е спасявал България от кризи и катаклизми от 1998 г. до днес. В голяма степен на него се дължи и прочутата наша финансова стабилност.

Историята на големите кризи по света през 90-те години на ХХ век показва, че всички те са започнали с пазарна стихия около валутния курс и неговата обезценка. Това се наблюдава в Мексико през 1992 г., в някои азиатски страни и в Русия през 1998 г., в нашата криза от 1996 - 97 г. Но вместо тези кризи да се анализират, продължава да се счита за вярна установената от началото на 30-те години на миналия век "аксиома" за целебната сила на девалвацията.

Поддържането в учебниците на



тезата за "лечебното" обезценяване на националните валути



е в основата и на препоръките на някои наши експерти да излезем от валутния борд. От същият характер са и предложенията за закъсали в икономически план европейски страни да се разделят с еврото и да девалвират националната си валута, за да тръгнат "на чисто".

Евентуално отприщване на стихията на инфлацията и девалвацията няма да направи по-богати и щастливи хората в Гърция, Испания, или Португалия. Всъщност девалвацията има разрушителна роля. От игрите с валутния курс печелят отделни лица и групи, но те задълбочават неравенството. От тях губят значителната част от населението, малкият бизнес, публичните финанси. Странно е, че днес за неравенството шумно говорят и тези, които със своите теории и практики го създават. Най-новият пример са част от темите на икономическия форум в Давос.

Има и други причини - извън нас, - които силно заглушават европейския химн. Вина имат европейските ръководители, които се отдалечиха от първоначалните цели на европейското единение. Принос има и усърдието, с което в много западни страни се поддържат постоянни съмнения за възможностите на еврозоната и еврото. А истината е, че не ЕС и еврото породиха кризата от 2008 и дълговата криза от 2010 г.

Българският интерес е в укрепването и развитието на ЕС, еврото и еврозоната, в която да се включим в обозримото бъдеще. Подобно разбиране ще ни помогне много в усилието да подобрим живота си.

снимка: БНБ
Надеждите са новият гуверньор на БНБ Димитър Радев да ускори включването на България в ERM ІІ. Необходими са много повече усилия от наша страна, ако твърдо сме възприели идеята да влезем поне в чакалнята на еврозоната.
Снимка: БГНЕС
Миналата година ЕЦБ прие допълнителни разпоредби, които й дават право на индивидуална преценка за всяка държава - кандидат за членство в еврозоната. На това основание през лятото на 2016 г. за България бе посочено, че законодателството й не гарантира достатъчно ясно независимостта на централната банка.
23
4686
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
26 Януари 2017 20:08
26 Януари 2017 20:30
Убедително, професор Вучева!
Но какво да кажем на фона на приказките за разпадане на ЕС? Ще си държиме... еврото, а?
26 Януари 2017 20:31
Никой, никога и никъде не обича рационалния подход, изказ и приносителя му!
26 Януари 2017 20:32
Но какво да кажем на фона на приказките за разпадане на ЕС?


ми четете и нещо друго освен форума.
26 Януари 2017 21:25
Не съм икономист и не мога да си съставя обективно мнение. Но съм забелязал, че далеч по добре икономически страни не са хукнали да го приемат и си ползват своите си ?. Питам се защо?!
26 Януари 2017 22:10
Но от нас зависи ... трябва да се постараем ... Вина имат европейските ръководители, които се отдалечиха от първоначалните цели на европейското единение. Принос има и усърдието, с което в много западни страни се поддържат постоянни съмнения ...Българският интерес е в укрепването и развитието на ЕС, еврото и еврозоната, в която да се включим в обозримото бъдеще. Подобно разбиране ще ни помогне много в усилието да подобрим живота си.




Нещо тук ми напомня стила на речите от времената на презрелия социализъм, когато все по-често започнаха да ни призовават да си кажем и ние кривиците. Кои ние, не ставаше ясно. И сега, от тази статия, не става ясно кои са тези "ние", "от нас зависи" и т.н Завършекът пък направо ми звучи като "Другари и другарки, ние неотклонно ще вървим по пътя на социализъма към светлото бъдеще и нищо няма да ни отклони от предначертания път. Животът на хората се подобрява и ще се подобрява все повече и повече. В обозримото бъдеще ще се включим в голямото братско семейство на СССР" и т.н. (ръкопляскания)
27 Януари 2017 00:33
Както винаги, проф. Вучева е аргументирана и точна, но защо е тази щадяща мекота на изказа към разсипниците на съвременна България?
27 Януари 2017 04:47
Обща валута на държави в различна степен на икономическо развитие не е добра идея. Тази система има много критици в еврозоната. И някои икономисти твърдят, че въвеждането на еврото е огромна грешка. Явно Вучева не е от тях или е неутрална. България и в момента е закачена за еврото, макар че не го е приела. Желанието на някои икономисти и онези, които те обслужват, е: да падне борда. За да могат да предизвикат дефлация и да се случи това, което описва Вучева:
Евентуално отприщване на стихията на инфлацията и девалвацията няма да направи по-богати и щастливи хората в Гърция, Испания, или Португалия. Всъщност девалвацията има разрушителна роля. От игрите с валутния курс печелят отделни лица и групи, но те задълбочават неравенството. От тях губят значителната част от населението, малкият бизнес, публичните финанси. Странно е, че днес за неравенството шумно говорят и тези, които със своите теории и практики го създават. Най-новият пример са част от темите на икономическия форум в Давос.

Много е лесно да се предизвика икономическа нестабилност от заинтересованите фактори през разни НПО-та, финансирани отвън и от известни спекуланти, както и от олигарсите, които имат кредити и дългове. Ще им бъде трудно да фалират наново банките, но има и български банки, които ще паднат жертва като КТБ. Падането на борда ще обезцени спестяванията и доходите, а печалбите ще отидат в определени джобове като загубите на държавата ще нараснат. Трябва да се отбележи, че други държави в Централна Европа не желаят да приемат еврото, а запазват собствената си валута. След блокирането на банките в Гърция, се видя как действа този механизъм. И какви действително са част от целите му.
27 Януари 2017 08:14
Например от години се говори, че България е ощетена от членството, защото вноските й в бюджета на ЕС надхвърлят полученото от еврофондовете. Това е опашата лъжа. За периода 2007 - 2016 г. вноските ни са общо 8.1648 млрд. лева, а сумата на получените европейски средства по различните програми е двойно по-голяма.
Опашата лъжа е именно твърдението на корифейката професор. В нетни числа може и да е така , но дали се калкулират пропуснатите ползи за България ? НЕпроизведената енергия на атомните блокове на Козлудуй ? НЕзасадените площи с култури , за които нямаме квоти в Съюза ?... И тов не е за една-две години , а започна още далече преди присъединяването ни 2007 ! Професорката иска да ни убеди че ЕС е алтруистично дружество , някаква Майка Тереза , която дава пари на прошляци като нас , без да си прави сметката , на чиста загуба ! Така че опашата лъжа има , и тя е в бравурното и безкритично оценяне на ползите и вредите от членството ни в Съюза. А западняците , те цепят стотинката на две , добре са си направили сметката , не ги мислете... Що се отнася до влизането ни в еврозоната , така и не се разбира конкретиката в тезата на професорката. Какво конкретно ще спечели редовия българин от този , иначе признава се , технически акт ? Единственото сигурно , което ще "спечели" , видяно в други страни приели общата валута , единственият незабавен ефект е скока на цените /"закръглянето от търговците"/ ...Така че за какво да ручаме и тези жабета ? ... В близка перспектива, политическата карта на континента държи много неизвестни с решаваща важност. Предстоят избори в страни като Франция , където съвсем реални шансове имат политици , обещаващи изход от еврото и ЕС ! Имаме ли план "Б" за такъв сценарий ? Професорката нищо не казва по този въпрос , само пляска с ръце...
27 Януари 2017 08:36
Например от години се говори, че България е ощетена от членството, защото вноските й в бюджета на ЕС надхвърлят полученото от еврофондовете. Това е опашата лъжа. За периода 2007 - 2016 г. вноските ни са общо 8.1648 млрд. лева, а сумата на получените европейски средства по различните програми е двойно по-голяма.


Вноските - толкова са! А какви огромни потоци (парични!) България позволи да изтичат към компании от 25-те държави-членки на ЕС, само и само въпросните 25 да се съгласят да турят подпис 2005-та под т.нар. договор за присъединяване (а точния термин е АНШЛУС!) - то не бяха 4-те малки реактора, банките ни, търговията на дребно, изместването на българските храни с техните СУБСИДИРАНИ от ОСПолитика! Да не говорим за най-скъпия ни актив - ЧОВЕШКИЯ КАПИТАЛ, който ни отмъкнаха срещу по-високо заплащане, асистирани от тукашните компрадори, дето като чуят от синдикатите за по-високи заплати мигом напущат тристранкатата!

Та, не сте права, проф.ВУЧЕВА! Не е ОПАШАТА лъжа, че ни ОГРАБВАТ! И Вие го знаете! ТРЯБВА обаче и такива като Вас, експерти с ГОЛЯМ авторитет, да започнете и да го признавате, и в статиите си да го и ПИШЕТЕ! Няма смисъл да се крие, че както някогашна хитлерова Германия източи с 70 милиарда лева Българията на Борис Три, така и сегашната меркелова Германия, център на метрополията, източва България (и други като нея), които са от периферията на новия imperium!
27 Януари 2017 09:28
Мдаа европейските регулации ни закопаха и ни превърнаха в консуматор на европейските стоки. И на консуматори на техните помощи. Спрат ли ни помощите - умираме на часа.
27 Януари 2017 09:33
Като дошли данъчните, нашият съселянин твърдял,че има една овца, а пък козите му са по малко от овцете...( Радичков по памет). Неприятен привкус ми остави тази статия, иначе досега с удоволствие съм чел професор Вучева. Много бакалска направила сметката проф Вучева - и много лесна, взел Кольо, дал Кольо - 8 милиарда за десет години дадохме, 16 взехме, на кяр сме, хем голям. А какви са структурните промени в икономиката ни тези 16 години, къде отидоха тези осем милиарда, какъв е дългът ни сега, защо не можем да се изхраним и даже домати да произведем за вътрешния пазар, да не говорим за нещо по технологично? Най важното, което уважаваната професор Вучева разбира, надявам се, много по добре от мен, простия икономист - какво е нашето ново място в международното разпределение на труда след 2007? Ние какво сме - транспортен кордор и отстрани крайпътна кръчма, тоалетна, магистрални труженички и зад тях - поле с бурени и развалини на фабрики? Ккаво е новата структура на обществото и защо, ако са вярни изследванията, които съм чел, сега 80% от населението са под средната класа, а 30% са в бедността? Ккаво става с една малка и периферна икономика, когато я закачиш за силен и технологично напреднал център, без протекционизъм и защити? 8 милиарда сме взели - ние, българите, де. Кой ги взе, КОЙ? Щото останалите плащаме загубите. В чии ръце са банките, енергетиката, добивната промишленост ( колкото е останала ), търговията на едро и дребно ( големите вериги магазини), селкосто стопанство ( с квотите), за промишленост няма какво да говорим - и тн. 8 те милиарда, уж кяр, отдавна са се върнали обратно в Европа ( плюс печалба) чрез нашата консумация на европейски стоки. Общата валута, еврото, помогна ли на сходни с нас страни, на Гърция, например?
На нас ни остава да свирим Одата на радоста на гайда, направена от кожата на единствената ни овца и да пасем козите, дето са ни по малко от овцете.
27 Януари 2017 09:51
Проф. Вучева Да, от истината остава неприятен привкус, дори понякога боли. Но само ако си разпространител на лъжата. И винаги е по-добра от лъжите, които повтарят безспир червени шамани и преповтарят наетите интернет писачи.
27 Януари 2017 09:56
.
27 Януари 2017 10:55
Освен преките вноски, които се внасят веднага и безусловно към ЕС, влизат и постъпленията от митническите сборове.

Това не го разбрах, искаш да кажеш, че предаваме постъпленията от митницата "веднага и безусловно" в бюджета на ЕС??? Може ли малко инфо по въпроса?
27 Януари 2017 11:01
.
27 Януари 2017 11:11
Това не го разбрах, искаш да кажеш, че предаваме постъпленията от митницата "веднага и безусловно" в бюджета на ЕС???


80% от събраните мита.
27 Януари 2017 14:43
Да освен това има и много допълнителни плащания. Примерно тези 10 милиона еднократно дето ги гласуваха за намкво си в Брйксел, Евро плюс, принуденото увеличаване на вноската в МВФ по решение на Брюксел беше стотици милиони и т.н.
Изобщо нагла и лъжлива.
27 Януари 2017 15:31
Бегемот, Кептън Бъди!

С две думи - лукави професорката, като не казва цялата истина, а само удобната част от нея, като по този начин в крайна сметка прикрива паразитите, и не дава ясен и точен отчет за минусите и плюсовете от членството ни до момента. Такива има, те имат и конкретно материално изражение, както и последствия за бъдещещто. Обиковено хвърляне на шепа прах в очите на четящите.

И тук е редно да запаитаме - абе няма ли у нас свестни икономисти дето да седнат да направят анализ и да го представят на обществото. С какво се занимават тия хора, не ги ли интересува какво става в държавата ни? Къде спи опозицията в лицето на БСП? Къде е Атака? Получават годишни субсиидии за милиони, а не могат да поръчат едно изследване на избран икономически експертен екип. Мисля, че всички се сещат защо това не се случва.
27 Януари 2017 16:11
27 Януари 2017 16:19
"Селскостопанската политика" и свързаните с нея плащания на площ е пример за вредата от почти половината реално "усвоен" "приход" .
27 Януари 2017 16:28
Винаги съм харесвал проф. Вучева, но днес малко ни баламосва с инвестициите от ЕС.
Дали от старостта е недогледала , но твърденията й за рационално усвояване на еврофондовете не касаят територии зад Околовръстното на София !
27 Януари 2017 19:09
До редакцията на "СЕГА":

Защо не дадете думата за представянето и на други гледни точки. Например потърсете мнението на проф. Павлина Чернева относно валутния борд и еврозоната. Тя е преподавател по икономика и декан на департамента по икономика и финанси в американския Бард колидж. Онзи ден говори в испанския парламент, а вчера в италианския относно въвеждането на постоянна държавна програма за гарантирана, преходна заетост. Ето превод на интервюто и в испанската преса: http://www.dpzcs.com/разходите-от-безработицата-са-огром/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД