:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,611
Активни 748
Страници 24,176
За един ден 1,302,066

Износът на либерална демокрация доведе до упадъка й на Запад

На практика се развива нов световен ред
Офер Израели е преподавател в Интердисциплинарния център в Херцлия и гостуващ изследовател в Центъра за изучаване на мира и сигурността в Джорджтаунския университет.
Краят на Студената война и крахът на Съветския съюз в началото на 90-те години на миналия век доведоха до оптимистичен период в международните отношения. Изглеждаше, че "краят на историята" на американския философ Франсис Фукуяма се материализира и че човешката история, която преди това се характеризираше като битка между идеологии, е стигнала до своя край.

След всичко това застъпниците на този подход настояваха, че трябва да живеем в свят, в който либералната демокрация преобладава, без идеологически предизвикателства. Атаките от 11 септември 2001 г. разбиха тези оптимистични прогнози. Изведнъж сякаш се оказа, че по-подходяща е противоположната "теория за сблъсък на цивилизациите" на американския професор по политически науки Самюел Хънтингтън, който има песимистичен поглед за битката между народи и цивилизации.

По този начин, преди да слегне прахът от срутващия се Световен търговски център, американската външна политика остро зави към неоконсерватизма, в съответствие с което американската военна и икономическа сила беше използвана за налагане на либерално-демократични режими като средство за разпространяване на световния мир. Това беше вкарано в употреба от президента Джордж У. Буш в Афганистан през 2001 г. и Ирак през 2003 г. Войните в Афганистан и Ирак имаха две значителни регионални последствия. На първо място те разбиха баланса на силите в Персийския залив, което доведе до възхода на Иран.

Вашингтон беше този, който елиминира идеологическата заплаха срещу режима на аятоласите от режима на талибаните в Афганистан, а по-късно и военната заплаха от страна на режима на Саддам Хюсеин в Ирак. Така неговите бивши противници бяха елиминирани без помръдване и на пръст и Иран се извиси до силно, заплашително регионално положение, което доведе до увеличаване на историческата враждебност между сунити и шиити.



Друго влияние с не по-малка сила беше демократичният "взрив",



който президентът Джордж У. Буш искаше да провокира в целия Близък изток, което в крайна сметка сработи, но чак след като той напусна поста си и с непредвидими последици. Избирането на Барак Обама на власт през януари 2009 г. даде нов дух на мира и свободата по света. Обръщението от Кайро, което Обама направи през юни същата тази година, говореше за необходимост от разпространяване на демокрация и човешки права в арабския и ислямския свят. Арабската пролет, която се разрази около година по-късно, даде израз на амбициите на много жители на региона да заменят репресивните режими с по-отворени и либерални политически системи. Политическият завой на президента Обама и неговото въздържание от военно участие в Близкия изток доведоха в голяма степен до израждането на Арабската пролет в сериозна регионална криза, която, вместо да води до добре приемана промяна на "разпространяване на демокрацията и човешките права", имаше много неблагоприятни последствия.

Обама изостави египетския си съюзник Хосни Мубарак, в резултат на което Египет влезе в хаотичен период, който включва два преврата; САЩ и западните операции в Либия в крайна сметка доведоха до падането на режима на Кадафи и разграждането на държавата; след гражданската война Сирия се превърна в провалена държава, без ефективно правителство, в която много радикални сили, такива като "Ислямска държава" (ИД), въоръжените бунтовнически групи и "Хизбула" се сражават заедно с регионалните и световни сили, включително Турция, Иран, САЩ и най-вече Русия. Въпреки това войната в Сирия също е причина и за една от най-тежките хуманитарни кризи в днешни времена, която доведе до смъртта на около половин милион души. Действията на Обама и неговата политика "стойте и не правете нищо", която не се промени дори след като Асад използва химически оръжия, допринесе значително за притока на бежанци, който се разпростря над европейски страни. Ироничният резултат може да се тълкува като един вид неумишлена "историческа справедливост".

Европа, която бе оставила Близкия изток в края на Втората световна война, след десетилетия на финансово ограбване на региона и неговите жители, сега трябваше да приеме потомците на своите бивши субекти. Атаките на 11 септември доведоха до разширяване на влиянието на САЩ в Близкия изток, разстроиха регионалния баланс на силите и причиниха избухването на Арабската пролет.

Въпреки това последствията не бяха ограничени само в Близкия изток. Изглеждаше, че опитът за разпространяване на либерална демокрация в арабско-мюсюлманския свят не само е неуспешен, но в голяма степен може да бъде определен като фактор, който доведе до упадъка на тези ценности в самия западен свят. "Западната зима", която се развива в предимно богатото, свободно и демократично северно полукълбо, се характеризира с цялостно либерално движение, което се трансформира в дясна фашистка посока и лява антиглобалистка посока.



Тежкото положение, пред което е изправена западната либерална демокрация,



е разрушаването на съществуващия ред, както показва възходът на десните сили и ксенофобските партии в Европа, и Брекзит, отцепването на Великобритания от Европейския съюз. Ехото от този взрив също така прекоси океана до САЩ и се прояви в една омразна борба между враждуващи фракции в президентската изборна кампания в САЩ.

За да бъде картината завършена, трябва да бъдат споменати две други важни промени на международната сцена. Първата е появата на недържавни субекти на международната сцена, независимо дали те са терористични организации като "Ал Кайда" и ИД, или личности, такива като основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асанж и информиращия обществеността за дейността на Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън. Втората значителна промяна е преходът от традиционни, бавни и регулирани медии към нови, бързи и всеобщо достъпни медии. Събитията от Арабската пролет доказаха, че социалните мрежи са способни да мобилизират големи тълпи и дори могат да доведат до свалянето на режими. Провалилият се опит за преврат в Турция показа също така, че режимите могат да използват социалните мрежи, за да задържат властта. Връщането обратно в Близкия изток разкрива, че регионът, който през последните сто години беше управляван въз основа на Договора Сайкс-Пико и принципите на европейските нации-държави, които се развиха след подписването на Вестфалския мирен договор през 1648 г., също включва много райони, в които липсва управляемост. В Сирия, Ирак, Либия и Синай държавните механизми бяха заменени от преддържавни или недържавни механизми, които включват контрол от банди и ужасяващо насилие срещу цивилни. В предишното столетие там имаше три войни, които доведоха до системни промени - двете световни войни и Студената война. Въпреки че сегашното столетие едва прохожда, то вероятно ще бъде идентифицирано с атаките от 11 септември, които макар и ограничени от гледна точка на разрушения и жертви, със сигурност са направили света по-различно място и до голяма степен много по-опасен. (Превод БГНЕС)

-------------

* Офер Израели, преподавател в Интердисциплинарния център в Херцлия и гостуващ изследовател в Центъра за изучаване на мира и сигурността в Джорджтаунския университет.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
11 септември 2001 г. Ню Йорк - Преди да слегне прахът от срутващия се Световен търговски център, американската външна политика остро зави към неоконсерватизма, в съответствие с което американската военна и икономическа сила беше използвана за налагане на либерално-демократични режими като средство за разпространяване на световния мир.
12
3375
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Февруари 2017 19:56
Израелската гледна точка винаги има своята специфика, но не винаги се споделя от всички.
01 Февруари 2017 20:59
американската външна политика остро зави към неоконсерватизма, в съответствие с което американската военна и икономическа сила беше използвана за налагане на либерално-демократични режими като средство за разпространяване на световния мир.


четох дотука. И тоз човечец е професор. УСА влезе в Афганистан, щото в едни пещери се криеше Осама, който пък беше набеден, че взривил кулите, а в Ирак търсеха едни ОМП-та, които така и не намериха. Арабската пролет си беше активно мероприятие по подобие на цветните революции.
01 Февруари 2017 23:59
По явашевски опакован ционизъм Все не ми се вярва, че Тръмп ще изпълни едно свое предизборно обещание: да извади истината за 11 септември.
02 Февруари 2017 06:18
Събитията от Арабската пролет доказаха, че социалните мрежи са способни да мобилизират големи тълпи и дори могат да доведат до свалянето на режими.

Кого баламосвате бе????? В социалните мрежи се организират протести, но на тях излезат десетки хора. Никога огромни тълпи! Тълпите ги организират партии, НПО-та финансирани отвън и организацията става през корпоративните медии, които нахъсват хората. Съответно се намира повод. Най-важното е, че падането на правителствата се иска от загубилите властта. Които съответно не могат да я спечелят с избори, защото избирателите са предпочели други. Трябва да има безредици, ранени, ако не може да се измисли друго. Технологията е изработена отдавна и сценарият се разпространява навсякъде. Това не е износ на демокрация. А износ на политиката на глобалния елит, който се опитва да управлява целия свят. Като ползва ислямистки банди в Близкия изток, фашизоидни групировки в Украйна и въобще всякакви, които могат да свършат работа, но нямат либерални възгледи. Нов вид колонизация: който не може да бъде купен, ще бъде отстранен или убит. Естествено, че "революционерите" нямат идеология и цели, които населението да припознае. Тълпата е събрана от кол и въже, нейнота цел е падането на властта, която е посочена, но тя няма никаква идея какво иска и какво ще се случи след това. Така, вместо демократи в Египет дойдоха на власт ислямисти. Навсякъде, където имаше подобни "революции", режисирани отвън, избухнаха граждански войни и държавите се разпаднаха на части, където вилнеят въоръжени групировки. А населението бяга. Бяга на Запад, където организаторите го "спасяват" за сметка на собствените си държави и народи. И му дават права да си строи джамии, да си спазва недемократичните традиции, да паразитира върху социалните системи на задлъжнялата Европа. Либерализмът разбива обществата и държавите от идиотизъм или преднамерено. И това среща съпротива. Ако социалните мрежи имаха такава сила, отдавна европейските политици щяха да са избесени по дърветата или щяха да последват Кадафи. Поне щяха да са паднали от власт и да се крият на някой остров. НО демокрацията, която се прилага в другите държави, не е позволена навсякъде. В Европа бият, арестуват, съдят, блокират в социалните мрежи, забраняват новините. Когато Обама и компания репресираха бунтуващите се хора по улиците, медиите го подкрепяха. Но сега същите медии са на страната на протестиращите против Тръмп..?!
02 Февруари 2017 06:44
"Words, words, words". В превод на български - думи, думи, думи. На турски - лакърдии, лакърдии, лакърдии. На френски - бля, бля, бля...
Де е емотиконът за прозявка?
02 Февруари 2017 10:28
02 Февруари 2017 11:06
Либерализмът разбива обществата и държавите от идиотизъм или преднамерено.


Следователно нео-консерватизмът ще ги сплоти.

Но е истина, че докато има свобода на религиите, нищо добро не може да се очаква. Това е най-големият грях на либерализма. Той позволява капсуловане по религиозен признак и претендирането за собствени правила в групата/ общността, които произтичали от правото им на автономност. Тактиката е да бъдат разширявани тия граници на автономност (погледнете всички евангелски дейци - школувани в САЩ адвокати) чрез непрестанни дела в страната-домакин, или чрез използване на международни механизми за човешки права. По този начин държавният контрол отслабва и всяка секта може да има право на съществуване.

Получава се привиден парадакос, при който се използват либерални постулати за налагане на неокон идеи. Но всъщност САЩ се възприемат като истински защитник на християнството, новите кръстоносци, които фактически започнаха войните с исляма. После видяха, че принципът работи навсякъде. Първо беше Ирак (на два пъти), после Афганистан, после Тунис, Либия, Египет и накрая Сирия. Запалиха и етно-религиозен конфликт в Югославия - първо между католици и православни (хървати и сърби), после между мюсюлмани и православни (основно, макар в Босна и Херцеговина да участвахи и хървати). В Украйна конфликтът започна между католиците-униати и православните, но прерастна в междуетнически.

Днес американската администрация е напълно доминирана от такива луди (представлявани от Майк Пенс). И ако Тръмп успее да го разкара, ще имаме къде по-добро бъдеще.
02 Февруари 2017 15:10
Обръщението от Кайро, което Обама направи през юни същата тази година, говореше за необходимост от разпространяване на демокрация и човешки права в арабския и ислямския свят.
Това беше най-голямата глупост на западните държави. Мюсюлманският свят е още в ъв времето на феодализма, въпреки, че са им достъпни най-новите технологични играчки. Моя братовчедка работи в Либия. Самите либийци, въпреки, че бяха много добре материално, са казвали: "Ние сме 300 години след вас". За американците тези държави са много важни, заради нефта, и затова се опитаха да ги зарибят с тяхната идеология и резултата го виждаме. Американците създадоха такава каша в света и военна и икономическа с техния неконтролируем долар, като резервна валута, че как ще се из;езе от това положение не е ясно. Самите САЩ са отчайващо разделени.
02 Февруари 2017 15:31
Когато някой народ смята за грешни свои решения появата на Исус, Маркс и Ленин - ами трябва винаги внимателно да се чете. То пак един от същия народ е казал, че няма по-кръвожадни и по-коравосърдечни хора от философите - те винаги си седят по кабинетите, пишат усамотени своите си теории и философски трактати, след което гледат как хиляди млади хора гинат да претворят и да унищожат тези идеи.
02 Февруари 2017 17:58
...и какво, в крайна сметка е искал да каже лирическият герой? Господинът (може би професор) Израели така и не е споделил своята теза. Увод, увод и пак увод... и нищо повече.
02 Февруари 2017 19:07
Оригиналът:
http://www.jpost.com/Opinion/A-new-world-order-479498
Много смислен анализ.
06 Февруари 2017 01:14
Сега не страдаме от прилагане на демокрация, а от въведеното неправилно управление на паричната система. Тази държавна грешка е водещ причинител за актуалните злини.
При наличие на държавната грешка да е въведено неправилно управление на паричната система, колкото по-добре се реализира демокрацията, толкова по-силен потенциал за множество стопански кризи се развива и съпътстващите злини са по-болезнени.
Преди всичко друго, за благодатна демокрация е потребно правилно управление на паричната система.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД