:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,355,518
Активни 247
Страници 14,122
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Дерегулация настъпва

Емил Хърсев
Президентът на САЩ подписа разпореждане за ревизия на Закона Додд-Франк, законодателния акт, с който бе наложен финансов остеритет в САЩ. Пълното наименование на атакувания закон е "за реформа на Уол Стрийт и защита на потребителите". Той наложи най-тежките ограничения върху финансовите пазари и банките в САЩ след времената на Великата депресия. А отмяната му се определя от новата администрация като "завръщане на американската мечта". Американската мечта няма шанс без кредит за нови идеи. А



Законът Додд-Франк смачка кредита



за финансово неустойчивия и рисков, дребен до среден бизнес. Той съдържа над 200 регулации, които заставят трезорите да спрат кредита на цели отрасли, определени като "рискови" само защото фирмите нямат кредитен рейтинг и ликвидност като глобалните корпорации. Същият закон налага в САЩ режим, подобен на "Погребалната директива" на Евросъюза (BRRD, 2014/59/EU за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни фирми), по които банките са длъжни да пишат "завещание" - план за ликвидация, спиране и разпродажба на бизнеса при несъстоятелност. Огромна част от разпоредбите на Закона Додд-Франк в САЩ и на Погребалната директива в Европа и досега не са изпълнени. Базелският комитет на банковите регулатори, който трябва да създаде световния стандарт и ред за "подстригване" и "завличане" (bail-in, привличане към отговорност) на банкови депозитори и кредитори, се изпокара до сбиване и изглежда няма да произведе нито правилата за нов финансов ред в света, нито поредния (Базел IV) стандарт за капиталова адекватност на банките.



Може и да не потрябва стандарт



за разбиване и транжиране на банки, ако бъдат отменени американският закон и европейската директива, които го изискват. Разбира се, президентът на САЩ няма право да отменя закони, само Конгресът може да отхвърли мрачния акт на Додд-Франк. Но сигурно ще го стори, защото в него мнозинство има президентската Републиканска партия. По-страшно е положението в Европа, защото няма лесен начин да бъде отменена Погребалната директива и регламентите за финансов остеритет. Евросъюзът, за разлика от САЩ, няма истински законодателен орган, а процедурите на Съвета, Комисията и Парламента са безкрайно тежки. Европа няма смислен ред за



изхвърляне на законодателния боклук



Всеки вече разбра, че директивата за съсипване на банки няма да проработи. Тя беше явно суспендирана в Италия с приемането на спасителен държавен заем за Банка Монте дей Паски. Дори Германия, която наложи остеритета, сама не го спазва, иначе трябваше да хлопне кепенците на поне една от най-големите си банки. Така е в Европа: дефектните директиви и регламенти стоят, но се заобикалят, не се спазват от държавите и тихомълком се заменят със следващи регламенти и директиви, ужким по-добри. А какво става с националните закони, които страните в ЕС са длъжни да приемат за "транспониране" на дефектното европейско законотворчество? Европейското лицемерие се налага и в националната практика: приемаме закони заради европейски правила, но няма да ги прилагаме, защото са вредни, а не можем да ги отменим, за да не плащаме санкции. Това е истинска правна шизофрения, явно беззаконие.



Европа трябва да отмени остеритета,



негодните и неприложими регулации на финансовите пазари и банките и да приеме мерки за дерегулация в синхрон със САЩ. В противен случай рискуваме невиждан от времената на Рейгън отлив на капитал към Щатите, където ще има разумни закони, без съсипващи рестрикции. Дерегулацията е неизбежна, защото бюрокрацията стана несъразмерна, но вместо да предпази финансите от риск, сама стана опасност. Тя налага огромни разходи на банките и финансовите институции, те ги пренасят върху клиентите. В мотивите за отмяна на Закона Додд-Франк президентът Тръмп посочва, че този акт струва на американците "стотици милиарди долари". В Европа свръхнадзорът не е нито по-евтин, нито по-смислен. Което е по-страшно: непосилните ограничения спират възможностите за растеж. Без кредит икономиката няма да тръгне, ще се влачим в депресия, от която осем години след световната финансова криза не можем да излезем. Кредитът крие риск, защото бизнес без риск няма. Трябва да избираме между кредитен риск и лихвен данък, който всеки ден всеки вложител плаща чрез отрицателните лихви, - без него банковата система вече не може да съществува и той само ще расте.



САЩ избраха: дерегулация и растеж



За да запази конкурентна позиция, Европа не бива да се бави да поеме в същата посока: връщане към нормалността, към рискова пазарна конкуренция вместо скъпи рестрикции и всевластна, разрушителна бюрокрация. Осем години остеритет и депресия стигат, ограниченията и регулациите не проработиха. Финансовите рискове и натрупаните загуби не намаляха, бремето на държавните дългове се увеличи, вместо да се стопи. Време е идеолозите на остеритета в Европа да бъдат прогонени и забравени, както ще постъпят в САЩ с колегите им Барни Франк и Крис Додд.

10
5816
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
05 Февруари 2017 19:02
Европа трябва да отмени остеритета,
негодните и неприложими регулации на финансовите пазари и банките и да приеме мерки за дерегулация в синхрон със САЩ


С други думи Европа трябва да отмени Basel III, така ли да го разбираме? Абсурд, Хърсев, забрави!
Хвърляй по-често око на пролетните Annual Reports на BIS, 100-120 страници са, нема ти се уморят очите.
05 Февруари 2017 19:16
Абсурд, Хърсев, забрави!

Мерси за информацията, няма да го чета, а че краят на неолиберализмът настъпва, виждат всички.
05 Февруари 2017 19:20
Банкстери от всички страни, обединявайте се!


Той наложи най-тежките ограничения върху финансовите пазари и банките в САЩ след времената на Великата депресия. А отмяната му се определя от новата администрация като "завръщане на американската мечта". Американската мечта няма шанс без кредит за нови идеи. А
Законът Додд-Франк смачка кредита


Хърсев удобно забравя, че този закон, беше наложен заради кризата 2007.
Déjà vu. Вече се спасяваха банки и застрахователи "Too big to fail".
Тръмп с предложението си за отмяна на регулациите тръгва срещу течението на лайняна река (Catch 22).
USA няма да може да издържи друга криза като тази 2007-2008 година. Хърсев, ти къде ще бъдеш тогава? Ще продаваш библии по вратите на хората? То и за друго не ставаш...
05 Февруари 2017 19:52
боже какъв бред!

от безсилие и незнание се ползват фрази като законодателен боклук...
05 Февруари 2017 21:05
Без да разбирам от материята,ще посоча, че политиката "Преди да бъде въведена нова регулация, трябва да бъдат отменени две", много силно ме впечатлява. Звучи смислено, убедително, по Тръмповски.
05 Февруари 2017 21:08
политиката "Преди да бъде въведена нова регулация, трябва да бъдат отменени две", много силно ме впечатлява. Звучи смислено, убедително, по Тръмповски.


само дето няма да видим нищо такова.
на мястото на една отменена регулазия ще никнат две нови - тръмп вече действа така.
05 Февруари 2017 21:12
Кредитът носи риск. Чудесно. Значи неразумно рискувалите банки трябва да фалират, както фалират всички останали бизнеси. И откъде накъде закъсала банка трябва да бъде спасявана от държавата, а закъсала мандра не?
05 Февруари 2017 21:14
Кредитът носи риск.


другаре, регулациите нито почват, нито свършват с финансовата сфера.
05 Февруари 2017 22:04
"Чаеното парти" си намери Президент. Внесто Сара Пейлин- Тръмп.
05 Февруари 2017 23:51
Games people play... И хайде пак - Boom&Bust. То не може и да е иначе. Системните базисни проблеми с регулации могат само да бъдат "превързани". Дончо гледа в щатската паница. Плащането на масрафа, обаче, вече не може да е друго, освен глобално. Да си носим новите дрехи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД