Миналата година през март клиенти на столичната "Топлофикация" протестираха. Очевидно назряват нови протести |
Цяла седмица след като половин София продължава да е без парно и топла вода посред зима изпълнителният директор на столичната "Топлофикация" Георги Беловски разкри, че системата му от тръбопроводи се е превърнала в "пробита лейка". Остава да се добави, че управлението на това дружество е "куха лейка".
Дни наред няма смислено обяснение за следващите една след друга аварии. Няма и срок, в който отоплението навсякъде ще бъде възстановено. Има само невнятни обяснения за евентуални причини. Колкото повече стават тези разнопосочни обяснения, толкова повече лъсва иначе знайният факт за безхаберието на общината, която е собственик на дружеството. Един след друг се наслагват и факти за нахално, нагло, арогантно отношение от страна на топлофикацията, но и на общинарите към гражданите.
Вчера
кметицата Йорданка Фандъкова достигна своеобразен връх.
Тя заяви, че ще сезира прокуратурата за изясняване на причините за аварията, които все още не били напълно ясни. Дори възложила на независими експерти от Техническия университет да ги изследват. Напомням за по-късопаметните. Йорданка Фандъкова бе заместник-кмет на столичната община от 2005 до 2009 г. След броени месеци като министър на образованието в първия кабинет на Бойко Борисов, от 23 ноември 2009 г. е кмет на София. Години, в които около парното винаги е имало скандали, които вървяха под рубриката "порното с парното". В този период се развихри историята около Вальо Топлото, в която лъснаха скандални факти за източване на дружеството. Преди 2 години лъсна още нещо - че софийската топлофикация е изгоряла при фалита на КТБ с близо 90 милиона лева - предназначени, забележете - за инвестиционната програма. Тогава бе сменен изпълнителният директор, а служителите спретнаха контрапротест срещу уволнението му. Защо общината си има Общинска банка и що щат парите в проблемната КТБ - отговор нямаше. Ами заради комисионните, които са плащани на ключови общинари и шефовете на топлофикация да държат парите там.
Това е просто припомняне. Но какво точно ще проверява прокуратурата по искането на кметицата. Саботаж? Престъпна небрежност? Доставка на некачествени тръби? Неизпълнена инвестиционна програма? Поредно източване на дружеството? Или всичко накуп. За тази авария, впрочем, прокуратурата би могла да започне проверката от самата община. "Топлофикация-София", когато закъса, с разни счетоводни хватки биваше прехвърляна на държавата, после пак на общината. Но от много години си е чисто общинско дружество и е
задължение на общината да го надзирава и контролира, да определя ръководството му.
В общината се одобрява и бизнес планът на дружеството, който след това минава и през КЕВР.
Пак само напомняне, но прокуратурата от миналата седмица вече е в софийската топлофикация. Поводът за нея е информацията на омбудсмана Мая Манолова за огромни разходи за правни услуги заради делата срещу длъжници. Затова главният прокурор Цацаров се е самосезирал и е разпоредил на специализираното звено "Антикорупция" да направи проверка за безстопанственост.
Както в. "Сега" писа съвсем наскоро, "Топлофикация-София" влиза в групата на енергийните фирми, чиито разходи за т.нар. външни услуги растат главоломно. За тази година компанията предвижда плащанията по това перо да нараснат с почти 4 млн. лв. и да достигнат 22.6 млн. лв. спрямо 19 млн. лв. през 2016 година. Данните са от бизнес плана на компанията. За тази година "Топлофикация-София" планира да увеличи и разходите за заплати въпреки планираните загуби за 2016 г. и за настоящата 2017 г. Дружеството очаква отрицателен финансов резултат за 2017 г. в размер на 35 млн. лева. А разходите за външни юристи станаха особено актуална тема на фона на информациите, че за неплатена сметка от 30 лева крайната "присъда" може да надхвърли 1000 лева. Да не говорим за заведено дело за дълг от 21 ст.
А за компенсациите - забравете!
Вчера, когато стана ясно, че положението е неудържимо, изведнъж всички заговориха за компенсации. Пак само напомняне - още преди 3 дни във в. "Сега" написахме, че парното дължи компенсация и това е записано в общите условия. Но, както е винаги при взаимоотношенията на обикновен човек с монополист, това е колкото условно, толкова и почти невъзможно.
Съгласно общите условия "Топлофикация-София" дължи неустойки, ако сграда е останала без парно повече от 48 часа. В общите условия не е посочена точна сума за неустойка за всеки час над това време и до този момент не е изплащана такава, казва на заседанието на СОС вчера Георги Беловски. Трябва да се направи преглед на всяка една сграда, за да се види колко часа след двете денонощия не е имала парно и топла вода.
От два дни насам и юристи предупреждават, че компенсацията не е автоматична, а трябва да се подаде индивидуална жалба. И то - до края на този месец, щото после мандалото хлопва. Както и да го гледаме - това се нарича гавра с потребителя. Само че - законна гавра, резултат на и без това безкрайно усложнените и напълно неразбираеми за обикновения човек правила за отчитане на потреблението на топлоенергия. В СОС съветници настоявали компенсациите да се отразят още във февруарските сметки. Опасявам се, че не са чували за понятието
"изравнителна сметка", която за повечето потребители идва в средата на лятото
и в която няколкото дни на студено и без топла вода няма как да бъдат видяни, а най-вероятно няма и да бъдат отразени. Тези сметки се правят от други търговски дружества - посредници, топлинните счетоводители.
Но това е нормативен проблем. Иначе за столичното парно, не искам да съм лош пророк, сериозните проблеми едва сега започват. Казват, това била най-тежката авария от 26 години насам. Това значи, че в тези 26 години нормалната поддръжка на системата е била занемарена. Сега аварийните екипи се ориентират само по това къде тръбите пушат, за да знаят къде има проблем. Няма съвременни системи за контрол. Няма авариен план. Няма засилен контрол и обновяване, поне в критичните участъци. Смело може да се прогнозира, че сега някак си нещата ще бъдат закърпени, но ще видим не една и две "профилактики" през лятото, след които ще дойдат нови и нови аварии.
Впрочем аварии в топлофикациите в студовете имаше и в още много други градове на страната, не само в София. Така че не е въпрос чия е собствеността. Общият проблем е, че тези дружества се управляват като касички за източване - отчасти и заради така нареченото високоефективно производство на ток. Топлинната енергия някак си се оказва страничен продукт от дейността им. Колкото до потребителите, да бъдат доволни, ако не им спре и токът.