Денков и Кунева очевидно имат сложни отношения. Борисов хвърли светлина по случая: Когато дал МОН на Кунева и по нейно искане махнал зам.-министъра Денков, в ГЕРБ с месеци не му говорили. |
На прицел са управлението и изпълнението на програмата, за което отговорност носи доскорошният министър Меглена Кунева, обясни Денков, който известно време бе неин заместник. Проблемът бил, че не са разграничени функциите между звеното, което дава парите, изпълнителя и звеното, което проверява изпълнението. "ЕК иска получателите на средства да не могат да влияят на онези, които ги предоставят, и да има независима проверка", каза Денков. Той припомни, че от 5 юли до 24 октомври м. г. Кунева е била едновременно ръководител на управляващия орган, който отпуска парите, и на дирекциите, които изпълняват повечето проекти, което е неприемливо.
Бившият премиер Бойко Борисов също сипа масло в огъня, като се разкая за назначението на Кунева. "Голяма грешка беше. Когато при изключително сложни условия правехме коалиция, ние дадохме на нашите коалиционни партньори образованието. И тогава Фандъкова, Милена Дамянова и други учители не ми говореха с месеци. А когато по изричното настояване на Кунева махнахме сегашния министър Николай Денков, тогава зам.-министър, още три месеца не ми говореха", заяви той на кръгла маса за образованието във Велико Търново в събота.
Кунева, която наскоро декларира, че иска да е партньор на ГЕРБ, отвърна на удара в неделя. Тя попита защо през 2009 г. Борисов е заварил бюджета на образованието в размер на 4.1% от БВП, а после го е свалил до 3.5%. "Това беше неговият самостоятелен мандат. Защо не застана до мен, когато аз поисках скромното 10% увеличение на заплатите на учителите, защо се сети сега да говори за образование?", каза тя по БНР. Според нея европрограмата за наука не е спряна, а ставало дума за стандартна предварителна проверка с цел установяване на потенциалните рискове и слабост.
Директорката на програмата Цветана Герджикова, която досега не е подала оставка, както поиска Денков, също реагира остро. "Не приемам да нося вината за грешки, допуснати от други ръководители", заяви тя в писмо, цитирано от OFFNews. Герджикова посочи, че в проблемния за ЕК период главен директор е бил Иван Модев - днес началник на кабинета на министъра, и самият министър. "Всъщност на поста главен директор реално съм била само два месеца - от 1 декември 2016 г. до 1 февруари 2017 г.", защити се тя.
СПЕШНО
Очаква се днес екипът на МОН да предложи план за разрешаване на проблемите, произтичащи от временно спрените плащания. Денков загатна, че се обмислят 4 варианта за спешни мерки - например да се променят длъжностните характеристики на служители в МОН, за да се гарантира независимост на управляващия орган на програмата. Ясно разписана система за управление и контрол би помогнала да се гарантират перфектни процедури за провеждане на следващи конкурси за проектни предложения и за тяхното оценяване. "Заради голямото натрупване на проблеми обаче това може да не е достатъчно за ЕК", опасява се министърът. Представители на ЕК са лансирали идеята управлението на програмата да се поеме от независима агенция извън министерството. Според министъра обаче това би означавало сериозно забавяне на много проекти и трябва да се избегне.