Централната избирателна комисия (ЦИК) най-накрая взе решение за обявяване на експресна обществена поръчка за наемане или купуване на машини за гласуване. Това става ясно от съобщение на комисията, публикувано късно вечерта в петък.
Поръчката е озаглавена "Осигуряване/наемане на специализирани устройства за машинно гласуване за произвеждане на изборите за народни представители на 26 март 2017 г.". Това може да се тълкува и като купуване, и като наемане. В съобщението пише, че се търсят 12 500 устройства. Прогнозната им стойност е 12.5 млн. лв. без ДДС, което според експерти е крайно недостатъчно и продавачи ще се намерят трудно. Таванът е определен на 15 млн. лв. без ДДС, който обаче пак няма да стигне за купуване.
Преди време Веселин Тодоров, директор на "Сиела норма" - фирмата, която два пъти досега е давала под наем машини за изборите, изчисли, че наемът на едно устройство струва 1800 лв., т.е. за предстоящите избори ще са нужни 22.5 млн. лв. Покупката би струвала 50-62.5 млн. лв., тъй като единичната цена е 2000-2500 евро.
Поради неяснотите около машинния вот и малкото оставащо време до изборите от фирмата заявиха, че този път може изобщо да не участват в конкурса. "Ако поръчката не бъде приключена и договорът не бъде сключен до месец преди изборите, ще бъде изключително тежко и почти невъзможно да се изпълни", каза за "Сега" Тодоров.
Дори да не се яви изпълнител или той да не успее да отговори на изискванията, това не би довело до незаконосъобразност и атакуване на резултатите от изборите, смятат от ЦИК. Служебният премиер Огнян Герджиков обаче смята, че това може да даде повод изборите да бъдат оспорени пред Конституционния съд.
ОПТИМИЗЪМ
"Каквито и да са средствата, колкото и повече да са - ще търсим решение", обеща неотдавна вицепремиерът Стефан Янев, който отговаря пряко за изборите. Служебният кабинет е готов да отпусне допълнителни 23 млн. лв. за машинното гласуване. Премиерът посочи, че един от вариантите е машините да се докарат от Холандия.
|
|