САЩ са дали срок от три месеца на Белгия да подобри споделянето на разузнавателна информация, свързана с тероризма. В противен случай белгийските граждани ще бъдат извадени от списъка за безвизово пътуване, потвърди пред в. "Де Тихт" белгийският министър по имиграцията Тео Франкен. Американските служби за сигурност се опасяват, че белгийски джихадисти могат да се смесят с останалите пътуващи за САЩ граждани на Белгия и да извършат атентат, става ясно от интервюто на Франкен. Причина са терористичните атентати в Париж и Брюксел, чиито автори в голямата си част бяха мароканци родом от Брюксел, с белгийско гражданство. Отговорност за атаките пое "Ислямска държава", като за някои от атентаторите е доказана връзката им с терористичната организация в Сирия. Американска делегация от експерти на тайните служби е посетила Белгия още миналия ноември и е отправила искания за по-интензивен достъп до лични данни и друга разузнавателна информация. "Американците не са особено щастливи от обема информация, която споделяме", каза министърът по миграцията. В противен случай има риск САЩ да въведат отново визи за белгийски граждани.
В същото време в САЩ активисти призовават да се проведе "обща стачка" в страната заради управлението на Тръмп, съобщи "Дойче веле". Не е сигурно дали планът ще успее. Но призивът за обща стачка на 17 февруари в САЩ е дързък за страна, в която подобни стачки са почти рядкост. И ясно показва колко е силна съпротивата срещу президента Доналд Тръмп, коментират експерти. "В САЩ не съществуват общи стачки", поясни експертът по американските социални движения Кевин Бойл от Северозападния университет. Колегата му от Сиракузкия университет Ендрю Уендър Коен допълва, че е имало общи стачки на местно ниво. Но и те са рядкост. "Последната обща стачка е проведена през 1946 г. в Оукланд, Калифорния", посочва той. Тогава десетки хиляди работници прекратяват работа. Коен е скептичен, че подобна планирана обща стачка може изобщо да има успех в една страна, където хората не са така добре защитени от трудовото право, както в Европа. И където много по-малко хора са организирани в синдикати. "Основният въпрос е дали организаторите ще успеят да убедят хората да поемат риска да бъдат уволнени или да си навлекат гнева на работодателите", казва Ендрю Коен. Според Кевин Бойл самата идея за обща стачка е проблематична, тъй като тя може да бъде подета предимно от хора от средната класа.
НАМЕРЕНИЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля възможността да подпише нов указ за имиграцията, след като съдът блокира действието на сегашния указ, въвеждащ временна забрана за допускане на територията на страната на граждани от седем държави в Близкия изток и Африка. Пред репортери на борда на президентския самолет на път за Флорида Тръмп изрази убеденост, че ще спечели съдебния спор. "Имаме и много други варианти, включително просто да изготвим съвсем нов указ", каза той. "Нужно е да се действа бързо от съображения за сигурност. Така че може и така да направим", добави Тръмп. Той заяви, че развитие по въпроса може да се очаква днес или утре.
САЩ са дали срок от три месеца на Белгия да подобри споделянето на разузнавателна информация, свързана с тероризма. В противен случай белгийските граждани ще бъдат извадени от списъка за безвизово пътуване, потвърди пред в. "Де Тихт" белгийският министър по имиграцията Тео Франкен
Дончо все повече почва да ми харесва! Както би казал ЗИП-а - ще става феерично!