Председателят на еврокомисията Жан–Клод Юнкер започва радикална реформа с цел да спре практиката националните правителства да омаловажават ролята си във взимането на решения в Брюксел. |
Юнкер предлага при гласуванията, в които националните власти имат тежест, да няма възможност за "въздържал се" и позицията на всяко правителство да бъде публично обявявана. В момента големите държави понякога отказват да заемат позиция по спорни въпроси и оставят ЕК да носи политическите последствия от взетите решения, припомня "Политико". Председателят на ЕК настоява да бъде променена системата, която отчита и страните, гласували с "въздържал се", при изчисляването на това дали има квалифицирано мнозинство. Ако предложението бъде одобрено, то ЕК няма да е длъжна да взема окончателното решение. Новите правила предвиждат, ако не бъде постигнато споразумение между държавите - членки на ЕС, по даден въпрос, да се проведе второ гласуване, а в краен случай всяка страна публично да обяви позицията си. Реформата, предложена от Юнкер, обаче трудно ще бъде приета, твърдят източници на "Политико". Тя трябва да бъде одобрена както от страните - членки на ЕС, така и от Европарламента.
Председателят на ЕК не за първи път изразява недоволството си от навика на много държави членки да се оправдават с Брюксел. В годишната си реч "За състоянието на съюза" м.г. той заяви: "Не е правилно ЕК да бъде принудена от ЕП и Съвета да взема решение, когато държавите членки не могат да решат сами. Ще променим тези правила, това не е демократично."
ПРОМЕНИ
В техническо отношение реформите, предложени от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, ще засегнат процеса, наречен комитология - процедури, чрез които страните членки контролират как ЕК прилага правото на ЕС.