:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,721
Активни 375
Страници 286
За един ден 1,302,066

БСП пак забоде нос в 16-милиардния дълг

Критиката на сляпо убива в зародиш полезния разговор за задълженията на държавата
Снимка: БГНЕС
През 2015 г. социалистите направиха ефектна акция, като "произведоха" и раздадоха банкноти "горановки" с номинал 16 000 000 000 лева.
БСП поиска от служебното правителство ревизия на външния дълг от 16 млрд. лева. Новината е несериозна. Но много често несериозни новини получават много по-голямо внимание от сериозните теми, затова ще се опитам да обясня къде греши най-голямата лява партия.

Социалистите щели да питат служебния премиер Огнян Герджиков "Кога е взет (външният дълг), колко, при какви условия, с какви лихви, от кои банки и кои са консултантите". Това обаче са въпроси, чийто отговор е известен.



"Парите къде са?",



допълни една от големите телевизии. Естествено средният телевизионен зрител не е длъжен да помни перипетиите около спорната ратификация на тригодишната програма на стойност 8 млрд. евро през 2015 г. или да знае бюджетните показатели.

А ето какви са фактите.

Народното събрание наистина даде право на МФ да емитира до 8 млрд. евро дълг в рамките на тригодишна MTN програма (средносрочни ценни книжа). Смисълът бе правителството да може гъвкаво да управлява емисиите, без да прибягва до ратификация всеки път. Програмата, както многократно се коментираше, бе раздута. В рамките й бяха емитирани пет транша през 2015 и 2016 г. Общата им стойност е 5.19 млрд. евро, като част от тях замениха стар дълг.

В резултат на емисиите се увеличиха парите във фискалния резерв (без вземанията от ЕС) - от 8.12 млрд. лв. в края на 2014 г. на 11.1 млрд. лева в края на 2016 г. Той е много по-голям от необходимото, което създава изкушения за харчене (например, защо държавата да не купи обратно електромрежата от ЧЕЗ, както писа един всекидневник).

ГЕРБ увери, че парите са налице. С част от постъпленията от дълга бившият финансов министър Владислав Горанов се презастрахова преди стрес тестовете на банките, а вероятно и заради водените съдебни дела срещу България. Сега част от последната емисия стои във фискалния резерв и ще бъде използвана за погасяването на петгодишните облигации, емитирани от първото правителство на Борисов (950 млн. евро), чийто падеж е през юли 2017 г.



Не е на място изразът "ревизия" на дълга



Вероятно БСП иска служебното правителство да им обясни какво се е случило с програмата и дали някъде има нередности.

Може би имаше, но не за милиарди. В края на 2015 г. МФ емитира (без да го обявява) допълнителни 50 млн. евро към единия от траншовете при доста неизгодни условия. Емисията бе направена в полза на необявена тогава институция. Но това е единственото, за което - на база на публичната информация, може да се каже категорично и еднозначно, че е било нередно.

Останалата част от анализа опира до преценка за целесъобразност и до това дали постигнатите ценови условия са били най-добрите. Имаше мнения, че през миналата пролет България е постигнала много добри лихви, но сравнението на база рискови премии и последващите котировки не дават чак такива поводи за аплодисменти. Във всеки случай това е изключително сложен анализ, който предполага да се отчетат много повече променливи и доста зависи от допусканията. А и във финансите постфактум оценките винаги са по-точни. Има смисъл да се направят, даже е задължително, но това може би не е работа на служебния кабинет.

МФ може също да бъде питано за това дали е оптимизирало лихвените плащания и защо бе необходимо да се трупат повече от година лихви по дълга, а парите да стоят при нулева доходност във фискалния резерв. Нека да припомним, че по емисията, чийто падеж предстои през юли, се начисляват лихви от 4.25% годишно, което от днешна гледна точка е твърде много. Впечатлението за стабилност, което се създаде с големия фискален резерв, си има цена. Това се вижда и в нарастването на разходите на държавния бюджет за лихви.

Накратко, дискусия по дълга е необходима, но критиката "на сляпо", която ни предлага БСП, я убива още в зародиш. Случайно или не, лявата партия подава доста ниски топки на опонентите си от ГЕРБ.

Снимка: БГНЕС
В БСП са убедени, че печелят лесни точки, като атакуват дълговата политика на предишното правителство. Очевидно смятат, че в политическата битка не са важни фактите, а посланията.
36
3629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
23 Февруари 2017 19:44
Не е на място изразът "ревизия" на дълга


Не е на място тази "дописка" за дълга. Както и да го усуквате, все някой ден ще се разсучи.
23 Февруари 2017 19:45
според математиката на бай струй е 16 млрд на герп < 1 млрд на орешарски
23 Февруари 2017 19:48
Името на експертката, написала текста ми е тотално неизвестно
23 Февруари 2017 19:56
Я, ма и глиганите ли са дали добро за дълга?
Е бива ли така, прогресивната част на форума се кълнеше, че бай Ахмед е новият по-по-най-родолюбец?
Или родолюбието не се отнася до дреболии като теглене на милиардни кредити...
23 Февруари 2017 19:58
Я, ма и глиганите ли са дали добро за дълга?


Ти чак днес ли разбра? Че си играйкат с Баце в една сценка?
23 Февруари 2017 20:00
Няма 16 милиарден дълг.
23 Февруари 2017 20:04
Няма 16 милиарден дълг.


Няма, само 11 милиарда е. Без вътрешния. Но ние няма да се караме за 2-3 милиарда, нали? Не сме толкова дребнави.
23 Февруари 2017 20:07
Не били 16 ами само 11-12.. и само падането на правителството на ББ забавя взимането на другите 4
23 Февруари 2017 20:08
падането на правителството на ББ


правителството на бб не е падало, ТОЙ сам подаде оставка обиден на народа си неизбрал цеца
23 Февруари 2017 20:11
Спасители, едва ли не...

Малко реиндустриализация, някакви утешителни части от голям шлем, още някоя фалирана банка и ще минат 20 милиарда.
23 Февруари 2017 20:12
Вероятно БСП иска служебното правителство да им обясни какво се е случило с програмата и дали някъде има нередности.

Не мисля. Това което иска е да лови шарани, предизборно, на голи, популистки куки.
23 Февруари 2017 20:13
Въпросът за 16-те милиарда дълг може и формално да изглежда излишен, но съпоставен до твърдението за оставения 14 милиарда фискален резерв си е напълно резонен.Излиза, че резерва е увеличен не от по-голяма събираемост и приходи, а от емитиран дълг.При коректен отговор за дълга ще лъсне, че финансовата стабилност на кабинета Борисов е просто една финансова еквилибристка.
23 Февруари 2017 20:13
И после се бият в гърдите - имаме голям растеж..

Няма да се учудя да е едно към едно.. без никакъв мултипликатор или със ама по-малко от 1.. на дълга и парите от ЕС..

А би трябвало да има умножение 2.. че и повече в дългосрочен план.. теоретично до 10.. ама като гледам горивото ще свърши преди мултипликатор да мине 1.
23 Февруари 2017 20:14
В резервът се включват и неполучените пари от ЕС...

23 Февруари 2017 20:15
Не били 16 ами само 11-12

Да, ама ги е турил у резерва, неблагодарници такива
23 Февруари 2017 20:20
Излиза, че резерва е увеличен не от по-голяма събираемост и приходи, а от емитиран дълг


Не само че излиза, ами Той, под път и над път, с простудушната си тъпота, го твърди с някаква гордост.
23 Февруари 2017 20:23
Да резерва.. голям уж..

Обаче задържаха капиталови ремонти за почти 2 милиарда.

Само и само да се правят на самаряни и да ги дадат тия пари за "безплатното" саниране. А инфраструктурата.. кучетата я яли.

Казано по друг начин - нарочно зарязаха задълженията на държавата.. само и само да има излишък и пари за предизборни глупости .
23 Февруари 2017 20:27
И вдигнаха винетките щото нямало пари??? При 14 милиарда в резерва.. МВР проси за консумативи..

Общините пък чакат само на еврофондове.
23 Февруари 2017 20:36
Името на експертката, написала текста ми е тотално неизвестно

а пък името на Румен Гечев ни е до болка познато ...
23 Февруари 2017 20:38
Атанас Димитров 23 Февруари 2017 19:45
според математиката на бай струй е 16 млрд на герп < 1 млрд на орешарски

Поредните две лъжи... Втората е за единия милиард. орешарски изтегли към шест милиарда за година и половина. Голяма част от тях - за погасяване на стари заеми. Както и тези след него.
23 Февруари 2017 20:48
Не бойте се, идва КоРни с Големият Член да ги опукат, ще се разходват на поразия! Ще гръмнат по стар комунистически обичай заедно с #КОЙ и някоя банка за разнообразие!
Ами нали трябваше да се покрият в началото на 2014 г. последствията от управлението на най-експертното паравителство на Олигарски! А България при Олигарски загуби над 10 млрд. лева и предизвика рекорден бюджетен дефицит в размер на 3,7% от БВП - цели 3 млрд. лева, както и през 2009 г. Този дефицит трябваше да се покрие с външен заем, друг начин няма измислен! Върна държавата 3 години назад. Орешарски е назидание за българските финансисти и българските министър-председатели. Упадъкът, който осигури, е неизмерим с нравствения упадък на държавата. Премиерът Олигарски беше една бутафория на лъжата, презрението, зависимостта и стила на българския простак. Това не е държавност, това не е стил за последователен интерес в името на обществото. Това е самоличен, подъл и инерционен стил на разрухата и разпада, който бе подкрепяна изцяло от силовите институции – МВР, ДАНС. В края на 2013 г. държавният дълг е бил малко над 7 млрд. евро или 14,118 млрд. лева. За цялата 2013 г. държавният дълг, по официални данни, е нараснал само с 222,7 млн. евро или 444,9 млн. лева.
Но пък за осемте месеца на 2014 г. нарастването на дълга е почти 2,5 млрд евро или 5 мрд. лева. Което не говори никак добре за финансовата политика на премиера Орешарски! Както и допусна бюджетен дефицит в размер на 3,7% от БВП - цели 3 млрд. лева.
И като теглим чертата, излиза че България заради Олигарски и Чобанов, завърши 2014 г. с държавен дълг от 23,5 млрд лева. Което ще означава ръст на дълга за една-единствена година с повече от 9 млрд. лева. Като се прибавят и спрените еврофондове, загубите надхвърлят 10 млд. лева за една година управление!
Така или иначе дълговете трябва да се плащат, а дефицитите да се финансират със кредити, външни или вътрешни! Що не каже , "финансовият гений" Олигарски, що я докара дотам, само за една година управление!
23 Февруари 2017 20:51
На комунистите им изтекоха лигите по тия 16 млд. На Орешарски за 1 млд. му го изкараха през носа, докато Бойко направо цопна в дълбокото и ги отнесе комунистите, като куцо пиле домат ... 16 млд. А сега да видим, кой е по-голям бабаит. Формулата е ясна: Бели, готови пари за крадене, а народът ... ... да го духат бедните, пак те ще плащат сметката!
23 Февруари 2017 21:42
Атанас Димитров 23 Февруари 2017 19:45
според математиката на бай струй е 16 млрд на герп < 1 млрд на орешарски


Единият милиард на Орешарски влиза в хазната къде две седмици преди Орешарски да си подаде оставката. Та и тоя милиард пак герберите го оплюскват.
23 Февруари 2017 22:00
Не е сериозно да се говори за дълг и задължения - защото красивите умници стоят високо над дребните интереси на плебса. Затова носовете им са вдигнати нагоре и не се завират в ненужни неща като реалността... Ако трябва да се пускат подобни материали за плурализъм, то есето на Донков е добър баланс. Умно е, смислено, полезно, написано майсторски - всичко, което в горната... хм, хм, как да се изразя по-политкоректно... в туй струпване на букви липсва...
-----------------------------
Сайтът на Генек
23 Февруари 2017 22:07
Нищо не са прилапали... Това са бели кахъри... и сиромахомилски ПиАр... Но - аку влезем в еврозоната - тогава ще сме свидетели на плюскане...
23 Февруари 2017 22:13
Но - аку влезем в еврозоната
Не аку, а куту
23 Февруари 2017 22:27
"Кога е взет (външният дълг), колко, при какви условия, с какви лихви, от кои банки и кои са консултантите". Това обаче са въпроси, чийто отговор е известен.
Отговорите били известни. Тогава госпожата защо не ги сподели.
Бай Х. действа типично по мафиотски -само той и още двама-трима знаят кой и по колко разделят баницата . А на всички останали ни миришат краката и не заслужаваме истината.
23 Февруари 2017 22:36
Статията борави с известни публични и верни факти, но и липсва, като число, сумата от тези реално изтеглени 10 милиарда лева, която е отишла за погасяване на стари заеми. А и то е известно.

В крайна сметка още при гласуването на споразумението с банките за обслужване на евентуален дълг до 16 милиарда лева (а не теглене на заем за толкова), от начина по който бе раздухвано си личеше, че раздухващите или нищо не разбират или разчитат, че публиката нищо не разбира. И се заговори за взет заем от 16 милиарда лева, при положение, че такъв нямаше.

Най-показателно е обаче, че БСП не се поучи от случката с милиарда на Орешарски, при който Герб и "реформатори" пееха същата глупава пропаганда. Вероятно в началото на 2015 г. БСП е смятала, че никога повече няма да управлява. Интересно, дали подновяването на тази пропаганда означава, че и сега продължава да мисли същото ?

Защото вземането и връщането на дълг, харченето и трупането на фискален резерв са политики спрямо икономическата конюнктура, които когато се правят умно са много полезни.
23 Февруари 2017 22:41
БСП пак забоде нос в 16-милиардния дълг

Ей че дребнави душици! Че 16 милиарда пари ли са? Сумарните загуби на държавата от "Аферата КГБ" са горе-долу толкова, ама да сте чули някой "държавник" това да му е направило впечатление? Няма и да чуете коментари за такива дребни суми.
24 Февруари 2017 11:23
Истината е, че излизат най-различни за държавните дългове, но никой не казва точно и ясно. Явно никой няма интерес.
24 Февруари 2017 12:37
Формулата е ясна: Бели, готови пари за крадене, а народът ... ... да го духат бедните, пак те ще плащат сметката!

Това не са реални банкноти, да ги пипнеш, да ги помиришеш, да ги разтриеш между пръстите. Това са ценни книжа, емитирани за обслужване на външен дълг, при които при умела игра с лихвените проценти, може да се печели, демек да си на кяр, или поне да не си зян. Това, Neopol, го е обяснил много добре.
24 Февруари 2017 15:16
Как така БСП ще забодва нос в някакъв си нищожен дълг? Това е територия на герберастията и авторката на дописката основателно е застанала на амбразурата.
24 Февруари 2017 16:02
Социалистите щели да питат служебния премиер Огнян Герджиков "Кога е взет (външният дълг), колко, при какви условия, с какви лихви, от кои банки и кои са консултантите". Това обаче са въпроси, чийто отговор е известен
Барем да бяхте дали един линк, вместо да пишете общи приказки. Какви са тези лихви от 4.25%? Как така Хърватия плаща 2.7%?? С 67% дълг/БВП. На който не му е ясно - министерството на финансите се управлява от некомпетентни хора, които покрай краденето на комисионни пилеят безугледно малкото пари, които успява да събере.
24 Февруари 2017 17:27
Интересно другарят Сорос колко е платил на тази кака за статията ?
24 Февруари 2017 19:13
няма нов дълг от 16 милиарда, няма и постъпления в резерва от 16 млрд.
каквото е взето е погасило стар дълг, другото просто не е изтеглено
25 Февруари 2017 08:46
Аз от тая статия разбрах следното: Идеята да се разгледа (не ревизира) дълга е добра, ама щом БСП е забола нос, не е добра. Откъде ги намират тези каки от разни институтчета да пишат глупости. Прав беше един дето каза за РБ-то, а то важи и за всички десни,, че не стават и за чеп на каца за зеле.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД