Бившият британски премиер Тони Блеър е остро критикуван, че е настоявал за освобождаването на Джамал ал Харит от "Гуантанамо". |
Взривилият се Джамал ал Харит е един от 16-те бивши обитатели на затвора "Гуантанамо" с британски паспорти, осъдили родината си, че е позволила да бъдат изпратени там. Те общо са получили през 2010 г. от Лондон компенсации в размер на 12.4 млн. лири, след като са освободени от военния затвор.
Разкритието, че атентаторът от "Ислямска държава" е получил обезщетение от британската държава, взриви общественото мнение на Острова. Компенсацията е платена на базата на договорено
извънсъдебно споразумение с властите.
Това решение е предложено от държавата вероятно заради страх, че тайните на националната сигурност може да бъдат разкрити с влизането на делото в съдебна зала. "Когато става въпрос за гражданско дело за нанесени щети, трябва да бъдат представени съответните материалите, а в този случай някои от документите може да са свързани с националната сигурност", казва лорд Карлайл, независим експерт по антитерористично законодателство, цитиран от Би Би Си.
Бурята се разрази, след като "Ислямска държава" обяви, че Абу Закария ал Британи - името, под което Джамал ал Харит се подвизава в организацията - е един от тримата атентатори самоубийци, атакували коалиционните сили в селище, намиращо се близо до иракския град Мосул. Джихадистите разпространиха и негова снимка, на която Харит беше идентифициран от брат си. На фотографията британецът се усмихва, седнал в камион, натоварен с експлозиви.
Джамал ал Харит е роден в Манчестър през 1966 г. с името Роналд Фидлър, което той носи до преди 30 години, когато приема исляма. Според документи на британското Министерство на отбраната, разпространени от "Уикилийкс", Харит
е задържан от талибаните в Пакистан през 2001 г.
по подозрения, че е шпионин на Запада. Изпратен е в Афганистан, след което е предаден на американските войски. През февруари 2002 г. влиза в затвора "Гуантанамо", но няколко месеца по-късно управата препоръчва Харит да бъде освободен, тъй като няма доказателства, за да се смята, че е "свързан с "Ал Кайда" или с талибански лидер". Препоръката обаче е отхвърлена девет месеца по-късно заради нови разузнавателни данни, според които "задържаният вероятно е замесен в предишни терористични атаки срещу САЩ".
Харит е държан без обвинения в "Гуантанамо" в продължение на 2 години. Той твърди, че е бил бит, държан е изолиран в отделна килия и насила са му слагани инжекции с неизвестно вещество. Според досието от "Гуантанамо" Харит е пътувал в Близкия изток между 1992 г. и 1996 г. Бил е и
в Судан с добре известния член на "Ал Кайда" Абу Бакр
през 1992 г., когато организацията на Осама бин Ладен е активна там.
След освобождаването си Харит работи като уебдизайнер в родния си град и като администратор в ислямско училище. През 2015 г. обаче напуска Великобритания и заминава за Сирия, за да се присъедини към "Ислямска държава". Това става ясно, след като втората му съпруга и петте им деца успяват да избягат от контролирана от джихадистите територия в Сирия. Тя твърди, че е заминала с надеждата, че ще убеди мъжа си да се върне обратно на Острова, но не успяла.
Семейството на Харит разпространи изявление, в което се казва, че представянето на неговия случай в медиите е "изопачено". "Той коренно се промени от физическата и психическа жестокост и нечовешкото отношение, на които е бил подложен през 2-те години в "Гуантанамо", смятат роднините му, цитирани от Би Би Си.
Случаят обаче разбуни духовете сред политическия елит на Великобритания. Членовете на основните политически сили взаимно си отправят критики за сключеното през 2010 г. извънсъдебно споразумение с бившите обитатели на "Гуантанамо". Тогава то е одобрено от водената от консерваторите управляваща коалиция, но за самото освобождаване на Харит от "Гуантанамо" през 2004 г. се произнася кабинетът на лейбъристите с премиер Тони Блеър.
След като бяха направени разкритията за атентатора Харит, Тони Блеър разпространи изявление, в което заяви, че не е справедливо да бъде обвиняван за решението на мъжа да се върне към джихадизма. Той също така подчертава, че за освобождаването му е бил постигнат консенсус и че размерът на платеното му обезщетение е договорено по време на управлението на Консервативната партия през 2010 г., дълго време, след като той се е оттеглил от властта.
Бившият вътрешен министър Дейвид Бланкет написа в "Гардиън", че през 2004 г. е одобрил освобождаването на Харит и на останалите, тъй като смята, че ще бъдат "обект на наблюдение от службите за сигурност". Когато Харит пътува до Сирия 10 години по-късно, настоящият министър-председател Тереза Мей е била начело на Министерството на вътрешните работи, което носи отговорност за наблюдението на обектите, криещи рискове за националната сигурност на страната.