:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,424,144
Активни 173
Страници 27,041
За един ден 1,302,066

Защо България не трябва да влиза в еврозоната

Отпадането на валутния борд ще обогати само политиците и свързаните с тях бизнеси и ще бъде за сметка на данъкоплатците
Снимка:ЕПА/БГНЕС
Знакът на еврото пред старата сграда на Европейската централна банка във Франкурт. Ако сме в еврозоната, нашите управляващи ще могат да се възползват от по-евтиното кредитиране, спонсорирано от ЕЦБ по същия начин, по който се възползват от финансирането по линия на еврофондовете. И ще повторим пътя на Гърция.
Напоследък евентуалното влизане на България в монетарния съюз на ЕС, т.нар. еврозона, се превърна в злободневна тема. Редица експерти, начело с бившия икономически екип на НДСВ и Иван Костов, се изредиха да обясняват в различни медии защо България трябва възможно най-скоро да премахне валутния борд и да приеме еврото. Като аргументи в подкрепа на това се изтъкват очаквания, че приемането на еврото ще доведе до по-ниски лихвени проценти, ще намали нивото на риск в банковата система, ще стимулира инвестиции и като цяло ще предостави възможност за увеличаване на икономическия растеж. Това, което тези коментатори удобно пропускат обаче, е, че едно потенциално влизане в еврозоната носи със себе си сериозни рискове конкретно за България.



Какво означава влизане в еврозоната?



В момента българското правителство е сериозно ограничено с колко може да си позволи да увеличава своите разходи. По-високите държавни разходи могат да се финансират по три начина: 1) чрез събиране на данъци, 2) чрез емитиране на дълг и 3) чрез "печатане" на нови валутни единици, т.е. пари, инициирано от централната банка (БНБ), които след това директно или индиректно попадат в държавната хазна.

Поради валутния борд, който беше наложен след хиперинфлационния епизод през 1996/1997 година, българската държава може да финансира своите разходи само чрез първите два метода - събиране на повече данъци и емитиране на дълг, но не и чрез печатане на пари чрез централната банка. Това е така, защото според валутния борд БНБ е задължена да спазва определен фиксиран курс на българския лев спрямо еврото (първоначално немската марка). Поради този факт БНБ е ограничена в това колко левове може да печата - тя на практика е задължена да следва посоката на монетарната политика на ЕЦБ и не може и да отпуска заеми нито на публични, нито на частни институции.

Ако премахнем валутния борд и преминем към еврото, това ограничение ще изчезне и нашите политици ще имат свободата да харчат много повече, отколкото сега. Защо това е опасно? Спомнете си харченето на гръцките политици през периода 2002-2008 г., което отвори огромен фискален дефицит и в крайна сметка доведе до една от най-катастрофалните фискални кризи в съвременната история на Европа. Ако приемем еврото, нашето правителство ще може активно да монетизира своя дълг, като продава държавни облигации, деноминирани в евро на частни банки, които след това могат да ги използват, за да получат заеми от ЕЦБ, за да увеличат своите банкови резерви, което, от своя страна, им позволява да увеличат нивото на кредитиране. Чрез този механизъм държави като Гърция финансираха по-голямата част от своите харчове преди кризата. Дори днес монетарната политика на ЕЦБ много повече вреди на страните в еврозоната, отколкото им помага, както от ЕКИП сме коментирали и преди.



Влизане в еврозоната означава повишаване на риска от фискална криза



Нека не забравяме и какво се случи у нас, в България, през 90-те. Хиперинфлационната криза, до която се стигна през 1996 година, бе следствие именно на безотговорната монетарна политика от страна на БНБ под натиска на тогавашното държавно управление. Фактът, че под условията на валутен борд БНБ не може да отпуска кредити на държавните институции и частните банки, е само и единствено плюс, като се има предвид традиционната безотговорност и корумпираност на нашите политици. Ако сме в еврозоната, те ще могат да се възползват от по-евтиното кредитиране, спонсорирано от ЕЦБ по същия начин, по който се възползват от финансирането по линия на еврофондовете - за осъществяване на корупционни схеми и облагодетелстване на политически свързани лица за сметка на данъкоплатците.

Като контрапункт на този аргумент често срещаме примери с държави като Словакия, Естония и Латвия, които след като влизат в еврозоната, не тръгват по стъпките на страни като Гърция, Испания и Португалия. Твърди се, че щом тези държави са успели досега да избегнат влошаване на фискалната дисциплина, то и България може да го направи. Но наистина ли искаме да поемем този сериозен риск и да приемем доста оптимистичното предположение (граничещо с феноменална наивност), че нашите политици са по-компетентни от гръцките? Готов ли е българският народ да се обзаложи на това? Със своите спестявания? Едва ли.



Влизане в еврозоната ще облагодетелства най-вече политическата класа



Каквото и да си говорим, българските държавници не са по-добри от гръцките. Ако погледнем което и да е изследване в качеството на българските институции, това ни става пределно ясно. Например в индекса за икономическа свобода, изготвян всяка година от фондацията "Херитидж", по показателите "интегритет на правителството" и "защита на частната собственост" България е много по-близо до оценката за Гърция, отколкото оценките за страни като Литва, Латвия и Естония. По тези показатели ние сме по-близо до всяка една от южноевропейските страни, чиято некомпетентна фискална политика (поддържана от активна монетарна политика чрез ЕЦБ) ги вкарва в изключително тежки икономически и банкови кризи. Да не говорим, че според индекса за усещане за корупция на Transparency International ние сме по-зле от абсолютно всички страни в ЕС, включително Гърция.

В този контекст в дългосрочен план резултатът от нашето евентуално влизане в еврозоната по всяка вероятност няма да е по-богато население и по-висок стандарт на живот за всички, дори напротив. Резултатът ще е поредното облагодетелстване на политическата класа в България за сметка на данъкоплатците. Безумно е да мислим, че със сегашните нива на корупция можем да разчитаме нашите политици да не се възползват от възможностите за злоупотреби с активна монетарна политика, които влизането в еврозоната би им предоставило. Дори корупцията да не беше толкова висока, рискът пак е твърде голям. Защо въобще да предоставяме на политическата класа още един способ, чрез който ще може да се облагодетелства за наша сметка?

Не сме ли научили нищо от политическата ни история? Колкото повече власт и ресурс бива концентриран в ръцете на нашите политици, толкова по-зле живеем ние. Всяко ограничение върху тяхната свобода на действие, каквото е валутният борд, е само и единствено позитив за всички данъкоплатци. Не им се позволява да печатат пари, за да финансират държавни харчове, които облагодетелстват само и единствено тях и свързаните с тях лица в частния сектор за сметка на всички останали. Нека направим всичко възможно това ограничение да бъде запазено.

Тази година се навършват 20 години от въвеждането на валутния борд у нас. На снимката - Светослав Гаврийски и Емилия Миланова, управител и подуправител на БНБ, дават пресконференция на първата годишнина през юни 1998 г.

 Тази година се навършват 20 години от въвеждането на валутния борд у нас. На снимката - Светослав Гаврийски и Емилия Миланова, управител и подуправител на БНБ, дават пресконференция на първата годишнина през юни 1998 г.


22
4389
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
07 Март 2017 19:55
Отпадането на валутния борд ще обогати само политиците и свързаните с тях бизнеси и ще бъде за сметка на данъкоплатците

Безспорна истина.
07 Март 2017 20:10
А ние най-добре да мрем, за да не облагодетелстваме политиците и свързаните с тех бизнеси с работната си сила и покупателната си способност.
07 Март 2017 20:21
"Вие ни освободайте, а пък ние ке я наредим!" - (Древна исконна черта на българските "политици"
07 Март 2017 21:29
Колкото повече власт и ресурс бива концентриран в ръцете на нашите политици, толкова по-зле живеем ние.

Научено беше по трудния начин...
Поздравления за г-н Вулджев. Ето това вече прилича на журналистически натиск.
07 Март 2017 21:52
Ако премахнем валутния борд и преминем към еврото.....

Премахването на валутния борд зависи от БГ политиците, но втората част, преминаването към еврото зависи от страните в еврозоната.
Така че статията е напълно безсмислена.
Нашите политици да начертаят пътна карта от 2 години и да кажат как да се справим с корупцията и с неработещата съдебна система и прокуратура.
07 Март 2017 22:24
piisnami " Нашите политици да начертаят пътна карта от 2 години и да кажат как да се справим с корупцията и с неработещата съдебна система и прокуратура."

27 години чертаят пътни карти и риформират, борят се с корупцията .
Писна ми !
Поздравления за автора на статията !
Еврозоната/ въвеждане на еврото е отчаян опит за сваляне на последните кожи от българина .
07 Март 2017 22:37
Намирам за доста добре, че вестникът дава място и на противоположното на актуалния mainstream мнение.

Само това
Редица експерти, начело с бившия икономически екип на НДСВ
малко ме смущава. В така наречения "бивш икомомически екип на НДСВ" не са ми известни някакви експерти. На Иван Костов по бих хванал вяра, специално по този въпрос.
07 Март 2017 22:42
България никой не я бръсне за слива - колкото ни пуснаха в Шенген, толкова ще ни пуснат и в еврозоната.
07 Март 2017 23:42
Отпадането на валутния борд ще обогати само политиците и свързаните с тях бизнеси и ще бъде за сметка на данъкоплатците

Ами и неотпадането на валутния борд пак ще обогати само политиците и свързаните с тях бизнеси и ще бъде за сметка на данъкоплатците.
Гарантирано от т.н. политическа класа, считаща себе си еманация на българския елит. А са просто , да ме прости Господ.
Като ги емне разяреният ограбен народец, след 50 години ще опяват, че бил претрепан "цветът на нацията"...
07 Март 2017 23:52
Отпадането на валутния борд ще обогати само политиците и свързаните с тях бизнеси и ще бъде за сметка на данъкоплатците

Сега сме във валутен борд, а политиците ни са бедни, свързания с тях бизнес фалира, а данъкоплатците богатеят, защото не плащат данъци.
08 Март 2017 00:01
И сега българското правителство може да заема по този начин, така че не виждам какъв му е проблемът на автора. Правителството на ГЕРБ пласира облигации за 8 милиарда евро през няколко банки, както сме във валутен борд.

http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/15214
08 Март 2017 07:49
Има едни 20 и кусур милиарда лева, не съм сигурен за точната сума, резерв на борда и им се точат. И това ще бъде предпоследната голяма кражба. Последната ще е по време на фалита на държавата след това. А тук не е Гърция - няма какво да се стриже и ще умират хора от глад. Махането на борда и влизането в еврозоната са последният възможен кошмар за бългрина. След това още 3 млн. Ще избягат от страната.
08 Март 2017 08:58
Тоя Вулджев някой от редовните форумни умници ли е? Ужасен клоун, защо ги публикувате такива...
08 Март 2017 09:23
Ако приемем еврото, нашето правителство ще може активно да монетизира своя дълг, като продава държавни облигации, деноминирани в евро на частни банки, които след това могат да ги използват, за да получат заеми от ЕЦБ, за да увеличат своите банкови резерви, което, от своя страна, им позволява да увеличат нивото на кредитиране.

Единственият аргумент против еврото е убеждението , че нашите политици са маскари. Тогава наред с приемане на еврото да се включи текст в конституцията( за да не може посмъртно да барат) , че дълга не може да се монетаризира и т.н и куп други предпазни текстове... Така на маскарите ще им се вържат крадливите ръчички , а ще можем да се възползваме от предимствата на еврото.
08 Март 2017 09:42
pisnami

07 Март 2017 21:52




Ако премахнем валутния борд и преминем към еврото.....

Премахването на валутния борд зависи от БГ политиците, но втората част, преминаването към еврото зависи от страните в еврозоната.


Колега, какво точно зависи от страните от еврозоната, ако решим да въведем еврото като официална платежна единица? Черна гора въведе еврото, а нито е в еврозоната, нито е питала някого.
08 Март 2017 09:45
Да уточня - не е в Европейския съюз Черна гора, а не в еврозоната.
08 Март 2017 09:55
Георги Вулджев, (ново)роден анализатор (полупрофил).
Натисни тук
08 Март 2017 12:37
Георги Вулджев, (ново)роден анализатор (полупрофил).

И икономистите ни като политиците ни.
С валутния борд си все едно в евро-зоната. Ама с пранги! По кройката на Германия към настоящия момент.
08 Март 2017 12:53
Имаше време, когато хората щяха да изпитват срам да пишат, еле пък да публикуват подобни дивотии.
08 Март 2017 21:11
"Хиперинфлационната криза, до която се стигна през 1996 година, бе следствие именно на безотговорната монетарна политика от страна на БНБ под натиска на тогавашното държавно управление."
Дали беше точно така?
08 Март 2017 22:16
Ужасен клоун, защо ги публикувате такива...


Аз мисля, че и от двете страни на дискусията са се наредили едни такива. Едни, дето с изплезени езици и течащи лиги търчат като пърле напреж макя си към Еврозоната.
Без да им е ясно всичко в детайли, използвайки аргумeнти от 90-те. И‌ другите, също въоръжени с аргументи, но от 80-те, дето стопират.
Досега не съм прочел нещо по-задълбочено по темата. Горанов беше направил опит миналата седмица в "24 часа", но само опит. Тва е дотука палижението, Минке!
09 Март 2017 07:09
Никой никъде няма да ни взима. И нашата борба е да сме във стората, а не в третата сиорост. Осрахме я отвсякъде за тия 29 години...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД