:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 162
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

МОН дава повече пари за ИТ технологии, по-малко за охрана

Министерството отпуска 59 млн. лв. на училищата за проектно финансиране
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Тази година МОН отпуска близо 3 млн. лв. повече за внедряването на ИТ технологиите в училищата.
По-висок бюджет за пенсиониране на учителите, повече пари за ИТ технологии в училище и по-малко за охрана, както и две нови програми - за детските градини и за обучение на приложни програмисти - това са накратко новостите в 11-те национални програми в средното образование, по които училищата у нас тази година ще получат централно или на проектен принцип пари извън делегираните си бюджети. Големи изненади няма, като общата сума се увеличава до 59 млн. лв. - с 9 млн. лв. повече от м.г. Както обикновено, анализите за резултата от това проектно финансиране не се обявяват публично, ако ги има.



"Оптимизация на училищната мрежа"



Програмата е от ключово значение за училищата, защото по един от модулите й - за оптимизиране на вътрешната структура на школата, държавата предоставя средства - за обезщетения на съкратени или пенсионирани учители, както и на преподаватели от закрити и преобразувани училища. Парите тук растат лавинообразно всяка година - от 17 млн. лв. през 2015 г., на 22 млн. лв. през 2016 г., за да стигнат до 28 млн. лв. за т.г. Разчетени са да стигнат за около 9000 учители и 2900 души непедагогически персонал - толкова, колкото се пенсионираха и през миналата година.

По модула за закриване и преобразуване на училища са предвидени с около 120 хил. лв. по-малко - намалението е от 1.92 млн. лв. на 1.79 млн. лв. По него могат да кандидатстват общините и регионалните инспекторати по образование, а срокът за това е до 31 май т.г. Ще се финансират ремонти на училища, подобряване на материално-техническото оборудване, закупуване на училищни автобуси, откриване на столове за хранене и др. По модула за оптимизация на професионалните училища са предвидени същите средства като м.г. - 900 хил. лв.



"Ученически олимпиади и състезания"



Бюджетът на тази програма е увеличен от 2.63 млн. лв. на 2.98 млн. лв. За международни и национални състезания и олимпиади са предвидени 1.48 млн. лв., (с 80 хил. лв. повече от м.г.), а за осигуряване на обучението на талантливи ученици за участие в ученически олимпиади - 1.4 млн. лв. (със 100 хил. лв. повече от м.г.). Няма разчети защо парите се повишават, макар и минимално, въпреки че прогнозните резултати остават същите - да се обезпечат 90 национални и международни олимпиади, в които да вземат участие 76 хиляди ученици, които пък да ни зарадват с 40 награди. Без отговор остават и въпросите дали се е засилил интересът на учениците към участието в олимпиади - каквато е една от целите на програмата, имаме ли и колко повече медалисти и т.н.



"Осигуряване на съвременна образователна среда"



Бюджетът на тази програма е намален от 5.2 млн. лв. на 4.7 млн. лв. На по-малко средства ще може да разчита модулът за модернизиране на системата на професионалното образование - намалението е от 2 млн. лв. на 1.5 млн.лв., които ще могат да се ползват за ремонтиране и оборудване на учебни кабинети с машини и инструменти, както и за провеждане на практики в реална работна среда. По-малко са и училищата, които се очаква да бъдат модернизирани - 20 школа (при 25 м.г.)

Бюджетите на останалите модули се запазват същите, но промени има в условията. За подобряване на условията за експериментална работа по природни науки са предвидени отново 2.4 млн. лв., които са предназначени за уреди, прибори и консумативи, необходими за провеждане на практически дейности по "Човекът и природата" в шести клас (преди беше в 5-и клас), както и - което е новото - по биология, физика и химия в 7-и клас. Вместо 62 хил. ученици т.г. е предвидено да бъде подпомогната експерименталната работа на 120 хил. ученици, а училищата, които ще получат допълнително финансиране се очаква да бъдат не 1750, а 2000. Модулът за подкрепа на целодневното обучение на учениците остава с 800 000 лв. - отново е планирано 1750 деца да бъдат обхванати в полуинтернатни групи, а 80 (а не 70) школа да бъдат оборудвани със стаи за занимания на въпросните групи.



"Без свободен час в училище"



Тук парите са увеличени с половин милиона лева - от 2 млн. лв. на 2.5 млн. лв., като "бонусът" отива за детските градини, които за първи път се включват в тази програма. От тази година и те, както и училищата, ще могат да получават пари за заплащане на заместващите учители при отсъствие на титулярите. Планирано е 800 школа и 300 забавачки да получат финансиране за общо 32 хил. заместващи учители.



"Сигурност в училище"



Програмата "Достъпно и сигурно училище" е с 500 хил. лв. по-нисък бюджет - 1.5 млн. лв. Модулът, по който се финансира изграждането на рампи, тоалетни и асансьори за деца със специфични образователни потребности ще получи повече пари - 750 хил. лв. при 500 хил. лв. за м.г. Проектите за сигурност обаче ще се финансират с наполовина по-малко пари - от 1.5 млн. на 750 хил. лв. Причината е, че занапред МОН ще дава пари само за разширяване на видеонаблюдението (30 подобни системи, като един проект може да е до 12 хил. лв.) и за паник бутони (40 на брой до 3500 лв. всеки), но не и за създаване на системи за достъп на учениците с магнитни или чип карти. От ведомството са се отказали от субсидиране на системите за чекиране заради опасения на родители, че подобни системи биха възпрепятствали децата да се евакуират бързо при евентуални кризи. Особеното тук е, че по програмата могат да кандидатстват само държавни училища. От 314 държавни школа през м.г. финансиране са получили едва 52.



"Информационни и комуникационни технологии"



След програмата, по която се изплащат обезщетения за пенсионираните учители, това е втората програма, зарадвана със значително по-висок ресурс - от 7.5 млн. лв. на 10.2 млн. лв. За това обаче също няма никаква обосновка. Въпреки повечето пари броят на училищата, които ще могат да обновят компютрите си, е намален - от 200 на 100. Планирано е минимум 300 детски градини също да бъдат включени в програмата, като не е ясно дали е постигната целта от м.г. - 30% от забавачките да разполагат с интернет. И т.г. като задача е записано "100% училища с осигурена интернет свързаност", което бе цел и за м.г. Планирано е още да се дадат средства за електронно образователно съдържание за всички училища, както и да се осигурят условия за обучение на учители за ползване на това съдържание.



НОВИ

Тази година ще има две нови национални програми. Едната е програмата за подкрепа на предучилищното образование, която преди беше модул към друга програма. По нея сега ще има 400 хил. лв. за осигуряване на равен старт за малчуганите в предучилищна възраст - чрез обучения по български език за децата, чийто език не е майчин, или други дейности. Планирано е да бъдат обхванати 130 детски градини и 1600 деца и техните родители.

Втората новост е "Обучение за ИТ кариера" с бюджет от 270 хил. лв. Тази програма е насочена към професионалните гимназии и профилираните училища с паралелки за професионална подготовка, които дават квалификация "приложен програмист". Очаква се поне 200 ученици да се включат в обученията, а поне 100 да получат диплома. Засега 19 училища са проявили интерес.



БЕЗ ПРОМЯНА

С непроменен бюджет от 4.4 млн. лв. остава програмата, по която т.г. ще се дадат пари за обезпечаване на външните оценявания - в края на 4-ти и 7-и клас, в края на 8-и клас за учениците с интензивно изучаване на чужд език, както и за матурата при завършване на средното образование. Очаква се изпити да положат 60 хил. четвъртокласници, 55 хил. седмокласници, 25 хил. осмокласници и 45 хил. зрелостници (при 50 хил. през м.г.). Предвидени са средства и за онлайн оценяването на дигиталните компетентности на десетокласниците, като тук обхватът на учениците е увеличен от 20 хил. на 50 хил. ученици.

Няма промени в програмата "Роден език и култура зад граница" - бюджетът остава същия като м.г. - 1.2 млн. лв., както и дейностите, които ще се финансират училищата ни зад граница - обучение по български език и литература, история и география на България на деца на българи в чужбина. И т.г. е заложено да бъдат подпомогнати 60 български задгранични школа, които ще могат да получат до 400 хил. лв.

Програмата "Развитие на педагогическите специалисти" се преименува в "Квалификация". Бюджетът й обаче остава същия - 600 хил. лв., като освен традиционните обучения - квалификации по приоритетни направления, по професионална подготовка, за директори и помощник-директори и др., се добавят и нови - обучения на преподаватели по технологии и предприемачество във 2-ри, 6-и клас и 8-и клас - по информатика, философия и др. (заради въвеждането от предстоящата учебна година на нови учебни програми по тези предмети). Прогнозите са по програмата да бъдат обучени 5000 педагози при 4000 за м.г.
2311
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД