Сигналите за контролиран вот са значително повече от регистрираните при предходни избори, съобщи асоциация "Прозрачност без граници". Ако доскоро варираха до 16-18%, този път са над 28 на сто от всички нарушения, уточни Линка Тонева пред BIT TV в понеделник. Тя се позова на обобщените данни на асоциацията към 21 ч. в неделя. Сред примерите за оказан натиск са изплатените бонуси в мини "Бобов дол". Според наблюдателите опитите за въздействие върху избирателите са се осъществявали предимно от членове на секционните комисии.
Тонева отбеляза, че има и немалко сигнали за купуване на гласове и незаконна агитация - в по-периферни секции в големи градове като Пловдив например. В село Буковлък представител на партия влизал в тъмната стаичка и указвал на избирателите как да гласуват. 12% от анкетираните от "Галъп" казват, че знаят за случаи, в които е упражнявана принуда да се пуска бюлетина за конкретна партия.
Близо 100 разследвания заради изборни престъпления е започнала прокуратурата. В неделя главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че сигналите за нарушения са били в пъти повече в сравнение с предишни избори, освен това има два ареста - на председател на секционна комисия в Плевенско и на кмета на провадийското село Снежина.
"50-годишният кмет А. И. плащал по 20 лв. на човек, ако гласува за определена партия. По 20 лв. получавали и членовете на домакинството му", пише в съобщението на прокуратурата. Засега кметът е задържан за 72 ч., а от прокуратурата заявиха, че ще искат постоянен арест за него. Трима души са с повдигнати обвинения в района на Бургас. Всичките са с мярка "подписка".
Най-много разследвания срещу престъпления по време на изборите - по 22 - са образувани в районите на Бургас и Велико Търново. В Пловдив са образувани 211 преписки, но по 173 от тях прокурорите са отказали започване на разследване с аргумента, че няма извършено престъпление. Общо в страната са образувани 797 преписки, като отказите са 597.
|
|