Преференциалният вот за пореден път постави куп партийни любимци пред заплахата да загубят запазените си места в парламента. 38 % от избирателите са се възползвали от преференцията.
Най-фрапиращият случай е с бившия председател на НС и неуспял кандидат-президент от ГЕРБ Цецка Цачева. Тя беше изместена от избираемото второ място в Плевенско от Пламен Тачев и Владислав Николов, които заемат трето и четвърто място в местната листа на ГЕРБ. Причината е, че Цачева има 3714 преференциални гласа, докато за Тачев са гласували 4533 души, а за Николов - 5403. Бившият вицепремиер Томислав Дончев, който е член на партийното ръководство, заяви, че би било "против правилата на демокрацията" да бъдат принуждавани преференциално избрани кандидати да се откажат от местата си. И тъй като ГЕРБ, изглежда, ще получи три мандата в Плевенско, на Цачева й остава да се надява водачът на листата Ивайло Московски да бъде изтеглен като министър както преди. Тогава ще може да заеме неговото място в парламента.
За объркването на партийните сметки допринесе и т.нар. синдром 15-15 - когато заблудени избиратели гласуват преференциално за кандидат със същия номер в бюлетината като този на партията. Вероятно заради това бившият енергиен министър Теменужка Петкова от ГЕРБ се оказа изместена от второто си място в столичния 25-и изборен район от съпартиеца си Христо Гаджев. Той е на 11-а позиция (като номера на ГЕРБ в бюлетината) и има 5591 преференции, а Петкова - едва 484. Ексминистърът обаче не е толкова притеснена като Цачева, тъй като води партийната листа в Търговище.
Синдромът 15-15 може да облагодетелства и екскмета на Пловдив Спас Гърневски, който заема 11-а позиция в местната листа на ГЕРБ и печели 4486 преференции. В 24-и МИР кандидатът под №11 Борислав Борисов събира достатъчно гласове, за да измести втория в листата - бившия конституционен съдия Георги Марков. Сходен е случаят в Бургас, където 11-ата в местната листа на ГЕРБ Ася Пеева, шеф на женската организация в Поморие, има преференциалния вот, за да измести от второто й място журналистката Диана Саватева. А във Варна най-много хора са избрали персонално Даниела Панайотова, която беше №11 сред тамошните кандидати на ГЕРБ.
Преференциите разбъркаха почти до неузнаваемост листата на ГЕРБ в Благоевградско. Последният в листата Стефан Апостолов - футболен съдия и син на кмета на Симитли Апостол Апостолов, става депутат благодарение на събраните 6637 преференции. В парламента влиза и шефът на агенцията по метрология Александър Манолев. С 6703 преференции той се изкачи от 5-о на 2-ро място в листата след водача Цветан Цветанов. Георги Динев от Петрич, който е личният избраник на 5532 души, също ще стане депутат, макар че заемаше 6-ото място в листата.
Проблеми заради предпочитанията ще има и БСП. Параолимпиецът Михаил Христов, който беше на второ място в 25-и МИР, е изместен от заемащия 10-а позиция Николай Цонков (като номера на столетницата в бюлетината). В Бургас Димитър Стоянов, който е №10 в червената листа, има 4566 преференции и така отнема второто място на областния соцлидер Николай Тишев. В Русе 10-ият в листата на БСП Георги Стоилов измества втория - Добрин Данев.
Недоволни ще има и в ДПС. За Ангел Исаев, който бе под №9 в бургаската им листа, са гласували 3366 души. Това му дава второто място, което заемаше бившият депутат Дурхан Мустафа.
|
|