След протестите миналата неделя в Русия се очерта нов феномен - все пак има протестиращи, предимно млади хора, които не искат да се примирят с положението в страната. Интересното е, че повечето от тях са израснали именно в ерата на Владимир Путин. Доскоро се смяташе, че по-голямата част от младите го подкрепят безрезервно и държавните телевизии обичат да показват изразите на тези симпатия по време на значими събития за страната, като празненствата преди няколко седмици по случай присъединяването на Крим през 2014 г. Но в неделя от Москва до Владивосток десетки хиляди излязоха на улицата, за да протестират срещу ширещата се масова корупция сред държавната върхушка. Подобно нещо не се беше случвало през последните пет години. Най-вече млади хора последваха призива на най-активния опозиционен лидер в момента Алексей Навални, който във видео, качено в Ютюб и гледано вече от над 15 милиона души, направи разкрития за корупция срещу самия премиер Дмитрий Медведев. В редица градове, включително и в Москва, протестите бяха забранени. Но това не попречи на демонстрантите, които излязоха по улиците на столицата, в Далечния изток, в Сибир, Урал, Черноморието и в крайните северни райони. Във Владивосток на Тихия океан полицията извърши десетки арести. Над 5000 души не се подчиниха на полицейските предупреждения да не участват и в демонстрацията в центъра на Санкт Петербург.
Арестувани бяха над 1000 демонстранти, включително 50 деца, както и организаторът на акцията Навални. В понеделник московски съд го осъди на 15 дни лишаване от свобода и глоба в размер на около 300 евро. Според правозащитници в момента все още стотици са намират в различни следствени изолатори(СИЗО) и най-вероятно ще бъдат осъдени на високи глоби или обществено-полезен труд. На тях им помагат десетки доброволци адвокати и оцелели от репресиите неправителствени организации. За разлика от председателя на Съвета по развитие на гражданското общество и правата човека към президента Михаил Федотов, който разкритикува организаторите на забранените акции и защити действията на полицията, ЕС и САЩ веднага поискаха всички задържани да бъдат освободени и властта да започне диалог с протестиращите. Това допълнително подразни Кремъл, чийто говорител Дмитрий Песков заяви, че става дума за "платени протести".
В Москва протестиращите се бяха събрали на площад "Пушкин", намиращ се съвсем близо до Кремъл и бяха облепили известния паметник на поета с антиправителствени стикери и надписи "Медведев на съд". Именно за това някои медии и анализаторите определиха демонстрантите като "Пушкинските деца". "Във всяка нормална европейска страна твърдения, че премиерът е замесен в огромна по размерите си корупция, биха довели до разследване", смята Павел Трошин, 20-годишен студент, малко преди няколко десетки полицаи с бронежилетки да предприемат първия от няколко опита за разчистване на площада. Но в
Русия няма абсолютно никаква реакция от властите,
допълни той. Трудно е да се прецени колко хора са взели участие в митинга в Москва, но полицията, която обикновено значително занижава броя на участниците в опозиционни протести, заяви, че те са били 8000. Реалното число най-вероятно е двойно или тройно по-голямо. За първи път в действие активно влезе Националната гвардия на Русия - ново подразделение на силите за сигурност, сформирано, за да потушава именно масови безредици. Протестиращите след това се отправиха с шествие към Червения площад, където скандираха "Русия без Путин" и "Медведев е крадец". "Младите хора са повече в час с положението в страната ни", каза 17-годишната Екатерина пред Би Би Си. "Получаваме информацията си от интернет, докато повечето от възрастните гледат само държавната телевизия", допълни тя.
След една година в Русия отново ще има президентски избори. И Путин отново ще има право да се кандидатира. Алексей Навални иска да бъде негов опонент и още през миналия декември оповести кандидатурата си. Но през февруари руски съд го обяви за виновен за икономическо престъпление, а това ще попречи на плановете му да се кандидатира. В момента върви обжалването на тази присъда. Самият Навални не вярва в обективността на руското правосъдие и разчита единствено на Европейския съд по човешките права в Страсбург.
40-годишният мъж стана известен като блогър и борец срещу корупцията, който особено залага на социалните мрежи. В началото на политическата си кариера той клонеше към национализъм и получаваше доста упреци заради това. Най-големият му успех досега бяха кметските избори в Москва през 2013 г., когато получи повече от една четвърт от гласовете и остана втори. Наскоро той отново привлече вниманието с разкритията си за предполагаема корупция сред държавното ръководство. Алексей Навални вложи много усилия в поредица документални филми, които разпространи чрез социалните мрежи.
Почти 15 милиона души са изгледали
последния филм на Навални за премиера Медведев с името "Он вам не Димон" (Той не ви е Димон, закачливо обръщение в руския интернет към Дима Медведев ). Авторът му твърди, че с помощта на мрежа от фондации, финансирани от бюджета, премиерът е натрупал несметни богатства - "тайни дворци, лозя и яхти". Досега министър-председателят не е отговорил на тези обвинения, а само публикува снимка в Инстаграм, че е карал ски по време на протестите. Неговата говорителка заяви обаче, че филмът на Навални е част от предизборната борба.
Размахът на неделните протести и фактът, че привържениците на опозицията не се подчиниха на забраната на властите за демонстрации, предизвика безпокойство в Кремъл. Депутати от комунистическата партия, втората най-голяма фракция в парламента, дори поискаха парламентарно разследване на разкритията за Медведев, което предизвика учудване във внимателно направляваната руска политическа система. В парламента обаче на практика няма истинска опозиция, а държавните медии дори упорито мълчаха няколко дни за новите протести . Но в ерата на интернет подобна цензура винаги се пропуква. Това показаха и руските филмови награди "Ника", които бяха раздадени във вторник и на които редица
режисьори и актьори разкритикуваха действията
на властите и подкрепиха арестуваните. Награденият режисьор Александър Сокуров в речта си на церемонията каза: "Аз, както и много други хора, видяхме в неделя какво става из цялата страна. Струва ми се, че държавата прави голяма грешка, като се отнася по този начин с младите хора, със студенти и ученици". Той призова политиците да чуят младите и поиска от депутатите да приемат закони, които да забранят арестите на жени и момичета, участващи в обществени акции. Предложението му бе предизвикано от придобила популярност снимка как няколко тежко екипирани полицаи изнасят млада жена от протеста, която на всичкото отгоре не е участвала в него, а само е минавала през центъра на Москва. Дни по-късно руски политици, сенатори, депутати и общественици започнаха дискусии за случилото се, като повечето медии вече се занимават с въпроса, но водещите в контролираните телевизии настояват, че става дума за объркани младежи, "подведени от провокатори и манипулатори".
Въпреки че популярността на Путин остава висока, почти три години на икономически спад хвърлиха милиони хора в бедност, а Кремъл е чувствителен към твърдения за корупция по високите етажи. "Навални притиска и ще продължава да притиска Кремъл, той е непредвидим и участието му в изборите ще направи кампанията доста трудна за Путин", каза пред "Политико" Глеб Павловски, бивш съветник в Кремъл, който сега е възприел критично отношение към Путин. "Кремъл ще иска да го държи извън изборите", прогнозира той. Днес мнозина се чудят как Навални изобщо е успял да предизвика тези необичайно многочислени за Русия протести и най-вече да мотивира толкова много млади хора. Факт е обаче, че критичните възгледи срещу властта и симпатиите към Навални се развиват и в редица училища в провинцията. Наскоро се вдигна голям шум около ареста на ученик в Брянск. След инцидента директорката се срещна с класа на момчето, а после в социалните мрежи изтече таен видеозапис от срещата. В това видео един от учениците се обявява против партията на Кремъл "Единна Русия". "Значи вие мислите, че под управлението на Путин и Медведев животът в страната се е влошил?", пита с изненадана директорката. Ученикът отговаря: "Не. Просто са прекалено дълго горе".