ДАБ е поставена пред единствения избор - да държи в центровете си бежанците, тъй като те няма къде да отидат заради блокирането на интеграцията им. |
В нелепа ситуация се намират дирекция "Миграция" към МВР и Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Това са структурите, които би трябвало да осигурят процеса на задържане на нелегално влезлите мигранти, проверката им, разглеждане на документите на кандидатите за международна закрила. ДАБ има грижата за чужденците, докато молбите им не получат положителен отговор. Тя осигурява условия и на тези, които получат отказ, докато не бъдат изведени, а често и на бежанците със статут, които не могат да се установят никъде
заради "традиционното българско гостоприемство"
Многократно от агенцията за бежанците са обяснявали, че те не отговарят за интеграцията, а само за даването на статут. Затова, след като такъв бъде даден на един чужденец, той трябва да започне да интегрира. Приетата за това специална наредба обаче беше отменена от служебното правителство, защото президентът Румен Радев имаше спешно да изпълнява предизборно обещание. Не че дотогава някой се интегрираше. Точно обратното - нито един бежанец със статут, проверен от ДАНС, "прономерован и прошнурован", не успя да сключи споразумение с някоя община, независимо че издръжката му щеше да се осигурява с европейски пари - говореше се за 3 хил. евро на човек за 9 месеца. Според наредбата с договора бежанците щяха да поемат ясни ангажименти за поведението си - да се регистрират по местоживеене и в бюрата по труда, да си намерят личен лекар и децата им да бъдат записани в училище или детска градина. И съответно
щяха да бъдат контролирани дали ги спазват.
При неспазване се предвиждаше прекъсване на финансовата помощ.
Служебното правителство обаче се поддаде на натиска и без да се интересува как ще работи ресорната агенция от следващия ден, за нула време отмени наредбата. Така тя остана без правила за хората, на които дава статут - по 100-200 души на месец.
Останалите държавни органи, ангажирани с интеграцията, също не могат да работя без отменената наредба. След получаване на статут с интеграцията досега се заемаха министерствата на труда, на образованието, на здравеопазването и Агенцията по заетостта. Те трябва да осигурят достъп по борсите по труда, обучение, получаване на месечни помощи и здравеопазване. Това обаче е невъзможно, ако не се знае къде пребивава бежанецът, тъй като нито една община не иска да го приеме.
До тази абсурдна ситуация се стигна уж в името на националната сигурност. Единственото сигурно в момента обаче е, че
никой не знае къде отиват чужденците, получили статут.
Никой не се интересува от тях и те вероятно поемат към границата по добре разработените канали и оттам към Западна Европа.
"След като им дадем статут, чуждите граждани трябва до 14 дни да напуснат поделенията на ДАБ и тук би трябвало да започне интеграцията им, но това не се случва", оплакват се от агенцията. От началото на годината е бил даден бежански статут на 349 души, а хуманитарен на - 384. Изходът им е или през границата, или да останат у нас, където никой не ги ще. Тези близо 800 души очевидно трябва да се хранят всеки ден. Тоест могат или да си потърсят работа у нас, или да крадат. Кое предпочитаме?
Лъжите, изговорени около президентските и парламентарните избори от "патриотични" радикали, внушаваха, че бежанците ще тежат на българската икономика, ще харчат парите, които се полагат на българските деца, майки и пенсионери и т.н. неверни популизми.
Цялото подпомагане всъщност е за сметка на Европейския съюз,
но никой политик не се осмелява да го каже публично, за да не обере негативите на избирателите.
Пълно мълчание цари и по задължението, поето от българската държава, да приеме мигранти от Гърция и Италия. Българската квота за прием е 1302 души, но досега страната ни е приела едва 29 бежанци от Гърция и нито един от Италия. Оправданието е, че нямало желаещи. Само че и за тях трябват действащи интеграционни правила, каквито в момента не съществуват. Да не говорим за релокацията на мигранти от Турция, която също беше приета, а след два дни отменена от най-нелогичното служебно правителство, което сме имали досега.
Под диктовката на президента служебното правителството изработи нов вариант, в който с усилие могат да бъдат открити разлики със стария. Проблемът е, че всичко пак зависи от местната власт, което означава отново нулев ефект. И като ще е така - за какво плащаме на тази безбройна администрация, която уж трябва да интегрира?