Бойко Борисов се влюби. При това (да не повярваш!) - в румънския модел. Той, дето не искаше да чуе за него, сега изведнъж взе да го възхвалява.
Известно е, че влюбените идеализират обекта на любовта си. Ето как изглежда възлюбеният модел на Борисов: "Като се събудиш сутрин, да чуеш кого разследват. Бой по всички, така че да има превенция и да спре да се говори каквото и да е за съмнения за корупция".
Ето какво било! Ние си мислехме, че се е влюбил в румънската воля да се разчисти политическата система от корупция, а то се оказа друго: Той да не е разследван (защото си спи вкъщи и чува по радиото за други жертви) и
да не се говори, че има корупция в управлението му
"Показвайте пътища, театри, аули, библиотеки, спортни зали и не коментирайте нищо" - такъв пиарски акъл даваше Борисов на журналистите през 2012 г. Същото му се иска и сега. И почти го е осъществил - колко критици останаха, на пръсти се броят.
Като една наивна девойка, бъдещият бивш премиер се заусуква около главния прокурор, за да му пипне големия мускул: "Поздравявам действията на прокуратурата! Който където и както го заварят, всичко трябва да се провери и да се повдигат обвинения!"
Поводът за натягането е влизането на юруш на прокуратурата в офисите на пътната агенция и енергийния регулатор и разнищването на "брадати" истории точно в момент, в който главният прокурор Сотир Цацаров е под светлината на прожекторите заради излязлата му наяве неофициална среща в офис на партиен функционер с издателя на "Сега", на която недоволствал от редакционната политика.
Борисов не смее да произнесе каквато и да е фраза по случая, за да не сбърка -
от другата седмица той ще е на пангара
Затова пък изведнъж разпозна румънски модел в поведението на Цацаров. Което е пълен абсурд, защото румънският модел (с всичките му кусури) успя да постигне едно - там има орган, който да разследва главния прокурор. Това е огромната разлика между българския и румънския пейзаж. Тук главният прокурор може да бъда съден само от Господ и няма кой да провери действията му, защото всички разследващи са му подчинени. В Румъния не е така, но Борисов няма изгода да го оповестява публично. "Искахме румънския модел, това е румънският модел" - заблуждава той избирателите си.
Ако толкова имаше желание за независима антикорупционна прокуратура, все щяхме да разберем. Нищо подобно! През март самото лице на румънския модел - Лаура Кьовеши, главен прокурор на Националната агенция за борба с корупцията в Румъния, дойде в София на конференция, организирана от шефа на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Къде беше тогава Борисов, та не се видя с хубавата прокурорка?
Точно в същия час ГЕРБ организира кръгла маса с тема правосъдието, на която Борисов заяви, че в момента има абсолютно независима съдебна власт и никой не може да й повлияе. Точно обратното се говореше на конференцията на Кьовеши.
Борисов имаше и други румънски "срещи". През май 2015 г. в София дойде и Моника Маковей - евродепутат и бивш министър на правосъдието, повела битката срещу политическата корупция в Румъния. "На Румъния ще й видите правосъдната система. Бях там, видях - нищо не се случва, различно от гонения политически", посрещна я Борисов от тв екрана. "Лъжа. Пълна лъжа. Бойко Борисов няма намерение да води борба срещу корупцията в България", отвърна му тя. Толкова за румънските му пристрастия.
Виж към Цацаров, заради когото не се променя системата, чувствата са съвсем други. Като се започне от 2012 г.: "Това е най-добрият окръжен съдия, с когото съм работил като главен секретар на МВР", мине се през признанието на бившия прокурор Николай Кокинов: "Ти си го избра!", и се стигне дотам как Борисов бламира съдебната реформа на собствения си правосъден министър заради ДПС.
"Бях подведен за съдебната реформа", заяви през юли 2015 г. лидерът на ГЕРБ и тогавашен премиер, след като в нечий офис му разясниха, че не бива да се води по идеите на Христо Иванов и Съюза на съдиите. И той веднага направи обратен завой, като заяви категорично:
"Всички реформи са за след Цацаров."
Какво повече от това признание? Че двамата с главния прокурор пеят в един хор, се разбра и от изтеклите записи по "Яневагейт". Там се чува, че премиерът е поръчал на обвинителя "да опраска" бившата председателка на Софийския градски съд.
И да не забравяме, че много преди Цацаров Борисов тръгна да недоволства от критиките в медиите и карикатурите на Христо Комарницки в "Сега". То не бяха гневни SMS-и до репортерите, писма до главните редактори с въпрос оказва ли им натиск и очакване за отрицателен отговор, преки включвания в сутрешните блокове, когато му скимне, ревове срещу карикатуриста, че го изкарвал дебел. Та чак и откровения като това това от 5 февруари 2013 г.: "Днес мога да разпоредя на службите да образуват дела на всичките ви журналисти, на всички!"
Най-добре любовта на Борисов към румънския модел пролича на 9 декември 2015 г., когато в парламента се проведе инфарктното второ четене на промените в конституцията, с които имаше шанс все пак да се направи съдебна реформа. По същото време той игра мач с фланелката на Бистришките тигри и се прибра в Министерския съвет колкото набързо да приеме оставката на правосъдния министър.
Невярна е очевидно тази любов към румънския модел. Затова пък нашенският модел е поставен на пиедестал от влюбения. Борисов съвсем правилно хваща същината му през 2014 г.: "Доган пръв осъзна, че ако има медийна империя и контрол върху съдебната власт, може да управлява." И от тогава не е спрял да му раздава картите...
бъдещият бивш премиер
"Бъдещ бивш премиер" е едното от двете агрегатни състояния Бокови. Другото е "бивш премиер".