"Кметството в Галиче работи и без кмета. Единствено отказал да работи климатикът, на който с големи букви пишело, че е дарен от Ценко Чоков." Звучи като виц, а всъщност е част от репортаж на bTV за това как Общинската избирателна комисия в Бяла Слатина остави Чоков на поста му въпреки близо едногодишното му отсъствие от работа поради арест. Той е подсъдим по пет обвинения - за ръководене на организирана престъпна група, лихварство, отвличане, побой с нанасяне на телесни повреди и палежи. Случаят не е частен -
казусът "Галиче" стана емблема на абсурдите в България
Почти година вече Ценко Чоков се намира в ареста и покрай престоя му в килията станаха много скандали - оплакваше се, че е много болен, и дори беше освободен, макар и за кратко, под домашен арест. Заради това се стигна дори до разправия във Висшия съдебен съвет, където започна дисциплинарно производство срещу съдия от Специализирания апелативен съд, който промени мярката му за неотклонение. След като изкара само няколко дни вкъщи, Чоков бързо бе върнат обратно в ареста.
Куриозът е, че той ще продължи да кметува оттам, защото Общинската избирателна комисия (ОИК) в Бяла Слатина отказа да се съобрази с Централната избирателна комисия (ЦИК) и го остави на поста му. Обяснението е, че Чоков бил в неплатен, а после и в платен отпуск, нищо че е зад решетките. От гласувалите само един бил против.
Казусът се точи още от 17 юни 2016 г., когато в ОИК-Бяла Слатина постъпва писмо от Специализираната прокуратура, че кметът на Галиче е обвиняем и задържан. Така започват терзанията на комисията какво да прави. Няколко пъти членовете й
разискват дали трябва да прекратят мандата на Чоков,
но до решение не стигат. Изискана е информация от общинската администрация в Бяла Слатина, "къде се администрират трудовите досиета на кметовете на кметства в общината относно явяването на работа на Ценко Кръстев Чоков".
С писмо с вх. №266/01.08.2016 г. е получена исканата информация, като към нея са приложени и документи. В писмото се казва, че кметът на Галиче ползва полагащия му се платен годишен отпуск, считано от 31 май до 23 ноември 2016 г. Впоследствие е направено ново запитване до общинската администрация, като отговорът е, че Чоков ползва неплатен отпуск до 31 януари 2017 г.
През август 2016 г. всички членове на ОИК са изразили становище, че нито една от посочените хипотези за прекратяване на мандата на Чоков не е налице, а в същото време няма и законова разпоредба за назначаване на заместник, определяне на временен кмет или друга опция. Затова е пратено запитване до ЦИК с молба за методически указания за действие по казуса. ЦИК е сезирана и от Районната прокуратура в Бяла Слатина. Интересно е, че писмото на ОИК е получено в ЦИК едва в края на януари тази година, а ЦИК се произнася чак през април.
От стенограмата от заседанието на ЦИК от 6 април 2017 г. се вижда, че единодушно членовете й дават становище, че правомощията на Чоков следва да се прекратят. Аргументите на ЦИК са, че повече от 10 месеца с. Галиче е без кмет и
населението не може да получава адекватна административна услуга
Затова мандатът следва да бъдат прекратен.
Според ЦИК, щом не може да бъде кмет онзи, който е в невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от шест месеца поради заболяване, значи не може да бъде кмет и човек, който над 10 месеца има фактическа невъзможност да работи независимо от причината. ЦИК посочва, че последните известни факти са, че Ценко Чоков е ползвал неплатен отпуск до края на януари и не се знае към настоящия момент дали изпълнява задълженията си - пълен абсурд, след като е в ареста в София.
След като получи тези методически указания, Общинската избирателна комисия се събра и почти единодушно не се съобрази с тях - така Чоков остана кмет на селото. Комисията прие, че правомощията на кмета могат да се прекратят само ако е починал, ако отсъства повече от месец без основателна причина или повече от 6 месеца поради заболяване, както и ако има влязла в сила присъда. ОИК решава и че през цялото това време, включително и сега, Чоков е в законен платен, а после и неплатен отпуск. Позовава се на Инспекцията по труда и на общинската администрация в Бяла Слатина.
Нещо повече - тя твърди, че е направила запитване до общинската администрация в Бяла Слатина за това дали кметът на Галиче изпълнява задълженията си в момента. С вх. №282/02.05.2017 г. е получено писмо от администрацията, в което е посочено, че той ползва неплатен отпуск от 1 февруари до 31 май 2017 г.
Всички са единодушни, че кметът си е на мястото и законът е спазен
Само един от членовете на комисията пише особено мнение. В него той посочва дословно: "Гласувам "против", тъй като моралът не ми позволява да гласувам "за". Наясно съм, че нямаме законово основание за предсрочното прекратяване на пълномощията на Ценко Чоков".
Чоков е кмет на Галиче вече 22 години. При един от поредните арести през 2002 г. в репортаж на "Сега" мазохистичната склонност на галичани да го избират се обяснява с местния лаф: "Той ни пасе, той ни дере". Тогава из селото се е понесъл слух, че Чоков ще си връчи оставката. "Петра Кюрделийска е много люта. Кълне се, че няма да му даде да остави селото без кмет, пък ако ще, тук, пред къщата му, да легне. "Златно е това момче, от нищото почна и сега му завиждат, дето успя. Ама това са една шъпа хора. Ми те не са ли го виждали как е навил крачолите и в кочината гледа прасета? Ами през зимата сам вади трактора и ни прокарва път. Само той ни изкупува млякото. Верно, на 30 стотинки, ама кой дава повече, а? То бива-бива, ама без него сме заникъде! Аз съм му пожелала още 5 мандата", нарежда леля Пеца. Тя лично писала писмо на Бойко Борисов да му влезе в положението на Чоков. Това е от 2002 г. Нищо не спря през следващите 15 г. галичани да си го избират, а той "да ги пасе и дере".
Настоящият казус определено поставя нови въпроси, за част от отговорите мълчат дори и законите. Не е нормално поради болест кмет да си отива дори само след 6 месеца, а пък дори след 1-годишен арест да продължава да е кмет.
От друга страна, прокуратурата и съдът могат да започнат да кадруват в местната власт с продължителни арести, а като не се стигне до присъда, данъкоплатците да плащат обезщетения заради техните действия. При това става дума за хора, които са избрани в пряк, мажоритарен избор. От трета страна, изобщо не е нормално да не може нищо да се направи по отношение на кметове тип "Чоков". Затова казусът трябва да стане повод за дебати и законодателно решение. Отделен е въпросът дали галичани ще харесат вкуса на свободата.
|
|