:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,730
Активни 343
Страници 9,893
За един ден 1,302,066
Напрежение

Амбициозният Курц може да вкара Европа в нова криза

Звездата на австрийската политика оглави консерваторите и предизвика предсрочни избори, на които обаче могат да триумфират именно популистите
СНИМКИ: www.dw.de
Невинаги единни, външният министър Курц, вицеканцлерът Митерленер и канцлерът Керн (от ляво на дясно) в парламента.
Ако в началото на годината всички в Европа си отдъхнаха, след като Австрия избра за президент проевропейски настроения политик Александер ван дер Белен вместо кандидата на крайнодясната Партия на свободата, то през май политиците във Виена отново предизвикаха напрежение на Стария континент. Причината за това е младият и много амбициозен външен министър Себастиан Курц, който успя да се пребори за шефското място на Австрийската народна партия (АНП), след като лидерът й и вицеканцлер Райнхолд Митерленер подаде оставка след сблъсък с него. Съпартийците му също така приеха искането на Курц за свикване на предсрочни парламентарни избори. В първите изявления след избора си Себастиан Курц потвърди, че изискванията му за промяна на партията са били приети, и каза, че ще се е стреми към постигане на общо решение с коалиционната Социалдемократическа партия за произвеждане на предсрочни избори, което по-късно стана факт. Двете най-големи партии в Австрия решиха вотът да се проведе на 15 октомври.

Решението на Курц все пак отразява широкото разочарование от "голямата коалиция" в Австрия, която досега не успя да преодолее икономическата слабост на страната, въпреки че тя е сред най-заможните в Европа. Това се случва на фона на резултатите от социологическите проучвания, според които крайнодясната Партия на свободата излиза с малко пред двете водещи партии в страната и малко след като Марина льо Пен спечели 34% от гласовете на президентските избори във Франция. Явно звездата на австрийската политика е решил, че може да опита дали твърдата му линия по въпросите на имиграцията, желанието да се противопостави на германския канцлер Ангела Меркел за политиката за бежанците и харизмата могат да му спечелят привърженици, въпреки напредъка на популистите. Той признава, че решението му е противоречиво, но заяви, че "посоката, в която нашата страна трябва да тръгне, трябва да бъде определена от гласоподавателите". Себастиан Курц



се изправя обаче пред тежко предизвикателство



на фона на влиянието на канцлера Кристиан Керн. Бившият шеф на австрийската железопътна система, който оглави страната преди година, успя да възстанови подкрепата за своята партия на фона на планираните образователни, данъчни и дерегулационни реформи. Самият Керн предупреди Курц да не въвлича политическата му партия в политически скандал. "Не искаме нови избори, ще продължим да правим опити за постигане на важни политически решения в парламента и ако това е необходимо, с променящи се мнозинства. Това не е правителство на малцинството", заяви Керн. Той поиска и извинение от Себастиан Курц, като го обвини в нечестност. Това не се случи.

Когато стана външен министър на Австрия, Себастиан Курц бе на 27 години - най-младият външен министър в ЕС. Малко повече от три години по-късно АНП го избра за свой лидер с надеждата, че той може да заеме канцлерския пост. Курц, който сега е на 30 години, се превърна в един от най-популярните политици в Австрия. Още преди пика на бежанската криза през 2015 г. той предупреди да не се следва политика на отворените граници. Курц стана известен като един от най-острите критици на турския президент Реджеп Ердоган, призовавайки за спиране на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС. Анкара отговори с налагане на вето в НАТО и пактът бе принуден да преустанови програмите за сътрудничество с Австрия, която не е страна - членка на алианса. От Брюксел все пак успокоиха, че ще променят регламента в тази посока и ще се разрешат двустранни договори, за да не спира сътрудничество в тази област.

Курц се интересува от политика от много млад. Той е роден във Виена и



започва дейност в АНП, когато е на 16 години



След като беше избран за лидер на политическата сила, Курц каза, че висши служители на партията са се съгласили да му позволят да избере всички министри в евентуално свое бъдещо правителство, както и да предложи кандидати за депутати, сред които може да има хора извън партията. Той заяви след закрито заседание, че е било постигнато съгласие поне за следващите избори участието в надпреварата да се води под друго име. Курц и другите кандидати вероятно ще участват в предизборната надпревара под името "Листа Себастиан Курц - новата Австрийска народна партия". "Ние решихме да започнем движение", каза той пред репортери. "Ще разчитаме на доказани сили в партията, но същевременно ще включим нови хора", заяви Курц. Изглежда, че той е решил да превърне АНП в свое собствено политическо движение.

В деня след "революцията" поне фасадата на партийната централа не се е променила. Две малки сини табелки с логото на партията сочат пътя. Над сградата се развяват европейското и австрийското знаме. Нищо не говори за човека, който вече е начело на партията и който разбърка цялата политическа система в Австрия. Всъщност, партийният елит отдавна му беше предоставил възможността да се пребори за властта. Още на 10 май отслабеният вицеканцлер и партиен шеф Митерленер подаде оставка. Курц междувременно диктува условията, а влиятелните местни партийни шефове от неговата партия ги изпълняват. Той ще състави националната избирателна листа и щи може да блокира с вето местните листи. Курц ще определя самостоятелно и евентуалния бъдещ правителствен екип, съобщи "Дойче веле". По този начин той иска да създаде едно движение, подобно на това на Еманюел Макрон във Франция, но с предимствата на партийния апарат зад гърба си.

След оставката на Митерленер булевардната преса в Австрия гледа да не пропуска нито една информация от кухнята на АНП. В същото време



много австрийци са отвратени от политиката



и политиците. Според допитване, проведено през февруари, само 35% от австрийските граждани са доволни от работата на "голямата коалиция". В Германия, например, одобрението за същата местна "голяма коалиция" на канцлерката Меркел е два пъти по-високо. Последните предсрочни избори, проведени през 2008 г., бяха пък предизвикани от АНП, която обаче тогава ги загуби. В момента Курц минава за най-обичания политик в Австрия. Според анкета на телевизия ATV от февруари той би спечелил прекия избор за канцлер. "Всички превъзнасят Курц, обявяват го за политически талант. Аз обаче се съмнявам в това. Все още не съм чул от него нищо, свързано с вътрешната политика", каза Матиас Осиецки, пенсионер от Виена. По думите му, за разлика от германския Християндемократичен съюз (ХДС) АНП не е модерна партия. "Всичките й председатели са похабени", смята Осиецки. За последните десет години начело на партията се смениха четирима нейни председатели. Пенсионерката Хелгис Книрш не е изненадана от факта, че ще има нови избори. "Така не можеше да продължава повече. Правителството изобщо не управляваше", каза 74-годишната жена. Тя обаче не вярва, че ще настъпят истински промени. "Имаше безброй обявени намерения, но накрая всичко си оставаше по старому", припомня тя. Книрш очаква оспорвана борба между трите партии - консерваторите, социалдемократите и крайнодесните. Според последните допитвания трите формации имат почти равна подкрепа - между 26% и 28%. Федералният президент Александер ван дер Белен покани канцлера Керн и Себастиан Курц на среща, на която ги призова да си сътрудничат преди вота. Още отсега обаче има редица спорове, като социалдемократите натискат Курц да поеме вицеканцлерския пост, но той не желае да си цапа ръцете преди изборите. "Още с насрочването на датата за изборите ще започнат и ударите под кръста", убеден е 19-годишният студент по право Леонард Солдо. Това ще бъдат и първите национални избори, на които той ще има право да гласува. Младежът се опасява от възможна победа на Партията на свободата. "Тогава Австрия ще стане по-нетолерантна", допълва той.

Възможно е Себастиан Курц да иска също така да се впише в новия съюз на младите политици в Европа в лицето на Франция, Белгия, Люксембург и Италия. Техните лидери вече на няколко пъти се срещнаха неформално и съвсем открито заявиха своите намерения. Еманюел Макрон, Шарл Мишел, Ксавие Бетел и бившият италиански премиер Матео Ренци в момента събират единомишленици, готови да пропагандират идеи за по-тясна европейска интеграция във времена, когато избирателите са изкушени от твърдолинейната десница и левица. Тези млади лидери се самоопределят като нови лица, необременени от класовата война от миналия век между лявото и дясното. И Курц иска да бъде част от това ново явление.

 Пред канцлерството във Виена в момента е като затишие пред буря.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Крайнодесният Норберт Хофер от Партията на свободата не успя да стане президент на страната, но има големи шансове да направи фурор на предсрочните парламентарни избори през октомври.
1954
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД