:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,068
Активни 313
Страници 18,478
За един ден 1,302,066

Когато инспекторатът удари, как съдебното ехо заглъхва

Докато политици и магистрати се налудуват по темата "Съдебна реформа", констатации на контролния орган показват в прав текст какво е състоянието на системата
СЕГА СНИМКИ
Ако се съди по докладите на Инспектората на ВСС, то на съдебната система й е още рано да празнува, още по-малко в Съдебната палата.
Всекидневно слушаме какви ли не коментари, обвинения, похвали и обещания, свързани със съдебната система, от политици, експерти, магистрати какви ли не още специалисти. Едни твърдят, че системата била реформирана и дори вече Европа ни ръкопляскала. Други казват, че тя е като пробит кораб, който бавно потъва. Трети обясняват как ще я реформират. Четвърти искат мониторингът върху нея от ЕС да падне, а други казват, че ако това се случи, ни чакат още по-мрачни времена. Има и такива, които искат съдиите и прокурорите сами да се оправят, но противниците им казват, че няма нищо по-лошо от капсулирането на система.



С две думи, много приказки



Но има един орган, чиито констатации правят добра дисекция на самата съдебна система - инспекторатът към Висшия съдебен съвет. Макар и още постнички, напоследък докладите и отчетите на въпросната структура определено бъркат директно в раните на правосъдието. Още повече като се има предвид, че тя не може да се произнася по съществото на съдебните или прокурорски актове, а в общи линии може да гледа на съда и прокуратурата повече като изпълнени или неизпълнени законови процедури. От друга страна обаче, инспекторатът ще става още по-значим, като се има предвид, че ще следи и проверява отблизо, например, за имущественото състояние на съдии, прокурори и следователи. В общи линии без значение от това на какво ниво са. А става дума за над 4000 магистрати.

Но нека се върнем към наличното. Преди дни инспекторатът обяви доклада си за миналата година. Веднага след това пък отчете и резултатите от дейността си през първите три месеца на тази година. И в тях може да се види действителната картинка в съдебната система. Или да се видят случаи и процеси, които показват истинското състояние - далеч от политико-магистратските говорилни и игрички.

От доклада се видя, например, че



държавата е платила 600 000 лв. като обезщетения за бавно правосъдие



за 2016 г. При това тук става дума само за компенсациите, които са платени по споразумения с министъра на правосъдието, които се изплащат по реда на закона за съдебната власт. В тях не са включени обезщетенията, които са платени по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, както и от спечелени в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. При тези дела пари се плащат за нарушения, свързани не само с бавно правосъдие като за последното не се води отделна статистика. Такава статистика обаче има за случаите, при които държавата чрез Инспектората на ВСС и министъра на правосъдието признават, че е имало бавно правосъдие. Този механизъм бе въведен с промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) през 2012 г. като



опит за намаляване на броя на жалбите в Страсбург, където



България беше масово съдена и осъждана по тази тема.

С въпросните изменения в ЗСВ бе създадена възможност за "разглеждане на заявления срещу нарушаване правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок". Тези заявления могат да бъдат подавани само от граждани и юридически лица, които са страни по приключени граждански, административни и наказателни производства. Те може да са и обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства. По този ред се "определя и изплаща обезщетение в съответствие с практиката на Европейския съд по правата на човека в размер не повече от 10 000 лв." Иначе казано, по този ред не може да се получи по-голяма сума като обезщетение, независимо колко и какво е забавянето.

В доклада на ИВСС е посочено, че миналата година граждани са подали до тях



497 заявления за обезщетения за бавно правосъдие



Инспекторите са приели за основателни 339 от тях. Процедурата приключва с акт на министъра на правосъдието, който определя размера на обезщетението и със споразумение с лицето, което е станало "жертва" на бавно правосъдие. Средствата се осигуряват от държавния бюджет, а изплащането е през Министерство на правосъдието.

От доклада става ясно, че най-много основателни искания за компенсация има заради забавяния по облигационни и търговски спорове, както и за дела за непозволено увреждане и неоснователно обогатяване - 92. Следват исковете за собственост - 34 основателни заявления и трудовите спорове - 33. Исканията за обезщетение заради забавени административни дела са 25. При наказателните дела статистиката сочи, че най-много основателни заявления за компенсация има заради дела за престъпления срещу собствеността - 36 и срещу личността - 35. В първите попадат престъпления като кражби, грабежи, а във вторите -престъпления като убийство, изнасилване, телесни повреди.

От доклада става ясно, че заявленията, по които е установено забавяне,



са в пъти повече в Софийския апелативен район



При това тази статистика се отнася, както за гражданските, така и за наказателните дела. Обяснението е, че именно в този район има както най-много хора и регистрирани фирми, така и дела, които са в пъти повече от другите места.

Пак от документите на инспектората хората можеха да разберат, че тази работа с бавното правосъдието е наистина драматична.

Така в отчет бе разкрито, че 17 години, 3 месеца и 28 дни е продължило производство за кражба на лада от паркинга на ВМА в София, извършена на 1 април 1999 г. Констатацията е направена при проверка на заявления от пострадалото семейство за нарушаване на правото му на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, съобщиха от ведомството. Заявленията на съпрузите са сред 33-те основателни заявления за забавени наказателни производства, установени от Инспектората към ВСС при проверки, извършени в периода 1 януари - 31 март 2017 г.

Продължилото над 17 години производство за отнемането на ладата се е водело за кражба в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. Четири пъти прокуратурата го е връщала на органите на досъдебното производство за допълнително разследване. Съществени забавяния е причинило и връщането на делото от съда на прокуратурата - три пъти. Три съдебни производства, образувани в Софийския районен съд, едно през 2002 г. и две през 2009 г.,



са били прекратени поради констатирани пропуски



при изготвяне на обвинителния акт, представляващи съществени процесуални нарушения, установила проверката на Инспектората на ВСС. В съдебната фаза са установени забавяния, причинени от действията на съда по третото от делата, прекратени и върнати на прокуратурата. То е продължило 4 години и 7 месеца. Проведени са 16 заседания, на 14 от които не е даден ход поради нередовно призоваване на подсъдимите или на някои свидетели. В 16-ото заседание съдът е прекратил производството поради пропуски при изготвяне на обвинителния акт, които е следвало да бъдат установени още при подготвителните действия за разглеждане на делото в съдебно заседание. Въпросното дело все пак е приключило окончателно с акт на Софийския градски съд (СГС) от юли миналата година. Извършителят е бил осъден на 1 година затвор, макар че делото се е водело за кражба при условията на опасен рецидив, предвиждаща далеч по-тежко наказание.



Случаят обаче ясно показва истинското лице на правосъдието,



на процедурите, по които то работи. Междувременно се разбра, че ладата е била нарязана след кражбата. На практика хората, от които е била открадната, не само са изстрадали 17 години делото, но и колата си не са видели.

От отчета на инспектората се вижда, че друго дело за кражба е продължило "по-кратко" 12 години и 12 дни. При това става дума за кражба на 2 решетъчни метални тръби и метални платна на стойност 154 лв. от оградата на къщата музей "Александър Стамболийски" в София на 22 септември 2004 г. по обяд. Делото обаче се е водело за квалифицирана кражба, защото за извършването й било използвано техническо средство - ножовки и ключ. И цели 12 години не е било възможно осъждането на установен извършител.

10 години, 11 месеца и 6 дни пък е продължило дело за кражба на музикална уредба на стойност 193 лв. и тон колони от фризьорски салон в софийски квартал в нощта срещу 21 юли 2005 г. Извършителите са разбили входната врата на салона, за да проникнат в него. Тук производството също се е водело по квалифициран състав за кражба, извършена чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот,



известна и като взломна кражба



Всеки сигурно ще изпита дори гняв, като чете как по 10-15 години съдебната система не може да накаже крадец на неща за 200 лв. И напълно основателно ще се пита колко ли ще им стигнат за крадците на милиони и милиарди?

При това тук говорим за дела, по които има установен извършител, има обвинителен акт, има обвиняеми, подсъдими. Какво да говорим за 1 млн. дела, по които изобщо няма разкрит извършител, които са прекратени последните години по давност. Тях дори и в докладите на инспектората няма да можем да ги видим. Но пък ние няма да спрем да ги напомняме. Защото това е провал не на само на съдебната система, на политическата класа, но и на цялата държава.
СЕГА СНИМКИ
Шефът на Инспектората на ВСС Теодора Точкова
3
3491
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
07 Юни 2017 08:29
Най-добре го каза оня ден при Кулезич екс-съдията (т.е. свободен вече човек, по негови думи) Николов от Пловдив (май Пламен му е първото име) - НЕСМЕНЯЕМОСТТА на съдиите, и на прокурори, и следователи, която всички изредени си уредиха да влезе в Конституцията (Чл. 129, ал. 3) ТРЯБВА да бъде премахната!!!! Зависимостите на магистратите не се връзват с НЕСМЕНЯЕМОСТТА!!!! На нейно място - ИЗБОРНОСТ на всички т.нар. (от самия екс-съдия! шефове в съдебната система - поне те да се отчитат на 3 месеца ПРЯКО и ПУБЛИЧНО пред избирателите! А съдиите, прокурорите и следователите в магистратската си работа per se наистина да се подчиняват САМО на ЗАКОНА, но не и на административния си шеф! Той/тя да е само АДМИНИСТРАТИВЕН шеф, и нищо друго!!!!
07 Юни 2017 10:46
Подкрепям съдържанието, авторът е показал грамотност в материята и информираност.
Правосъдието винаги и във всички държави е било в пълно, много голямо или поне относително подчинение на управляващата класа, елит или клика. Така е във сичкуту ЕС, така е и у нас. Управниците тук няма да позволят независимо правораздаване, тъй като са всестранно уязвими от евентуално такова. Те управлява,т меко казано, користно, във вреда на населението и държавата, затова.
08 Юни 2017 04:03
Хубаво има обезщетения, но има ли наказани?! Ако съдиите плащаха същите, дали щяха да бавят делата??? След 1-2 години вече и свидетелите не могат да се намерят,а и правосъдието няма смисъл ни за виновните, ни за жертвите. Просто съдебната система разиграва хората! За да се преструва, че работи. Особено безотговорно се отнасят съдиите към гражданските дела на обикновения човек. Статията можеше да бъде далеч по-конкретна и критична.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД