:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,480
Активни 181
Страници 18,890
За един ден 1,302,066
Криза

Изолацията на Катар е естествена в света на Тръмп

Емирството си извоюва уникалната роля на Швейцария на Близкия изток
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Катарският министър на енергетиката Мохамед Салех ал Сада разговаря с журналисти в централата на ОПЕК във Виена на 25 май т.г.
Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн, Египет, Малдивските острови, Йемен и Либия прекъснаха отношения с Катар. Страната бе изгонена от водената от Саудитска Арабия коалиция срещу подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен. Авиокомпаниите Emirates, Etihad и FlyDubai обявиха незабавно прекратяване на всички полети към Доха.

Ролята на президента на САЩ Доналд Тръмп в драмата от Персийския залив може да не е очевидна, но визията му за арабски свят, воден от Саудитска Арабия и обединен срещу Иран, всъщност е отговорна за тази дипломатическа олелия.

Преди две седмици емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад ал Тани критикува политиката на Доналд Тръмп спрямо Иран и определи Иран като "регионална и ислямска сила". Коментарът му бе публикуван онлайн, но Доха обяви, че сайтът на официалната информационна агенция бил хакнат и че (по същество безобидно) изказването не е автентично. ФБР се притече на помощ в разследването на евентуалната хакерска атака.

В отговор на изявлението Саудитската информационна агенция писа, че "(Катар) подкрепя множество терористични и сектантски групировки, чиято цел е дестабилизиране на региона - като "Мюсюлмански братя", "Ислямска държава"," Ал Кайда" и бунтовническите милиции в Йемен".

Истината обаче трябва да се търси другаде. Твърдата линия в отношението на Тръмп към Иран, оттеглянето от Парижкото споразумение за климата, отказът му да препотвръди ангажимента на САЩ в НАТО по чл. 5 от Вашингтонския договор и изявлението на администрацията му, че "светът не е глобална общност, а арена, на която нациите, неправителствените играчи и бизнесът се състезават за превъзходство" на практика е декларация, че ерата на преговорите е свършила и е заменена от



ерата на конфронтацията и сблъсъците



Ако продължаваха преговорите между Иран и Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) - алианс, създаден да противостои на иранското влияние в региона, би имало смисъл да се позволи на Катар да остане квазинеутрален (страната е част от ССПЗ, така че всъщност не е неутрална). Ако имаше преговори между "Хамас" и Израел, между Египет и "Мюсюлманските братя" или между САЩ и талибаните, би имало смисъл да се позволи на Катар да остане нещо като спасителен остров.

Катар има уникална възможност да играе такава роля в преговорен процес. Страната си изгради запазена марка на играч, който



не взема страна



и действа като посредник между регионалните сили на всички нива. Тя поддържа добри отношения с "Хамас" и осигуряваше убежище за някои от лидерите й в Доха - поне до миналата неделя, когато ги помоли да напуснат. Катар се радва и на добри икономически отношения с Иран, с който дели собствеността върху огромен залеж от природен газ, жизненоважен за икономиката й. Затова страната се въздържа от критики към иранската политика въпреки членството си в ССПЗ.

В Катар има и политически офис на талибаните, който действа активно почти 4 г. Талибаните избраха Катар, защото се смята за "неутрална територия" и САЩ не възразиха срещу това.

Въпреки сърдечните си връзки с терористични организации Катар е домакин и на 11 000 американски войници във военновъздушната база Ал Удейд - най-голямото военно съоръжение в региона. Радва се и на по-добри отношения с Израел в сравнение с повечето държави от региона. Катар финансира изграждането на футболен стадион в Израел. Страната дори започна търговски контакти с еврейската държава през 1996 г., макар те да бяха прекратени през 2009 г. Тогавашната израелска външна министърка Ципи Ливни се срещна с емира на Катар и страната тихомълком позволи на израелски представители да работят на нейна територия. Накратко казано - Катар поддържа сложна система от отношения с почти всички страни в региона.

Две са основните причини за позицията на Катар като



Швейцария на Близкия изток



Това е малка страна с население от 2.2 млн. души и затова е важно от гледна точка на сигурността да не се изолира от нито една мощна регионална сила - била тя Иран, Израел или Саудитска Арабия. Желанието й да приютява офиси на големите терористични организации пък я пази да не става тяхна мишена.

На второ място - възможността да играеш ролята на посредник и да си в центъра на регионалните битки за власт и на мирни преговори позволява да добиеш повече тежест в международните отношения и в регионалната политика. Това не е новина, то е добре известно на всички държави в региона. Но въпреки това в последните денонощия се разигра истинска дипломатическа драма.

Ако има завой към конфронтация, Катар може да бъде притиснат от съседите си да влезе в строя срещу враговете на Саудитска Арабия. Сухопътните граници на Катар са само със Саудитска Арабия и страната зависи от Рияд за 40 на сто от хранителните си доставки. Цените на дребно рязко се повишават, не е изключено скоро да започнат обири на супермаркети.

Единственият начин Катар да устои на саутидския дипломатически и икономически натиск е САЩ да се намесят и да поговорят със саудитските си съюзници. Но в "света на Тръмп" говорят парите - Катар може да е богата страна, но Саудитска Арабия е далеч по-богата.

-----------

Авторът е изследовател в Института за световна политика и старши изследовател в Центъра за граждански инициативи в колежа Бард, САЩ.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разговаря със саудитския крал Салман бин Абдулазиз ал Сауд преди общата снимка с лидерите на страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив в Рияд на 21 май т.г. Първото посещение в чужбина на Тръмп като президент на САЩ бе в Саудитска Арабия.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Доха грижливо изгради през годините си образа на идеалния посредник в Персийския залив и постигна статут и на международната сцена.
3
3602
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
06 Юни 2017 21:54
Е...
може ли таква изостаналост, да се явяват в национални носии...?
Каде й Кайзер, или Генуи, да му се скарат?
06 Юни 2017 22:29
Саудитска Арабия е пазител на свещените мюсюлмански градове Мека и Медина и така има централно място в религиозния им свят. Грешка на управляващата династия е,че започна активно да се меси в политиката.
07 Юни 2017 00:43
не е изключено скоро да започнат обири на супермаркети.
Мега яко се посмях
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД