"Ние ще изправим пред съд хората, които са участвали в тази корупционна схема. Тя обаче ще се възпроизведе отново, защото просто агенцията издава всичко онова, което е необходимо, за да имате два товарни автомобила, за да имате няколко таксиметрови автомобила и най-сетне автомобилите на агенцията са по пътищата, които проверяват професионалните шофьори и извършвания превоз. Казано по друг начин, държавата трябва да прецени дали всичко това да продължава да бъде концентрирано в едно структурно звено на нейната администрация и дали тези режими трябва да продължават по този начин. Защото цялата корупционна схема се възпроизвежда, на практика сменят се само
хората през определени периоди". Това са думи на главния прокурор Сотир Цацаров, казани по повод шумната операция в ДАИ в края на март 2016 г. Тогава имаше масови арести в централата на ДАИ. Задържан беше дори шефът на агенцията. Направени бяха потресаващи разкрития за корупционни схеми и вериги, за открити близо милион левове по домовете им. Стана ясно, че подкупността в тази сфера не е масова, а повсеместна.
През 2013 г. също имаше антикорупционна операция в ДАИ, нея копира последвалата я през 2016 г.
Директорът - в ареста заедно с още дузина подчинени
Има и още куп пример за последните години и месеци на арести на шефове на областни звена на същата служба, на задържането на цели смени митничари, на всички работещи на една магистрала полицаи.
В сряда към всичко се прибави поредната мръсна дузина арестанти от ДАИ. Пак шумно и зрелищно. Запечатване на помещения, обиски. Откриха над 100 000 лв. Шофьорските изпити в София бяха временно отложени. Пак същият транспортен министър обяви, че ще бъдат безкомпромисни към всички подкупни, че бил наясно с подготовката на операцията на ГДБОП и прокуратурата от 6 месеца, подкрепял ги с две ръце. Сякаш случващото се е в някакво НПО, а не мощна инспекция, която е под ръководството на министъра.
Този път Московски се похвали, че създадените терминали за теоретичните изпити са "непробиваеми". Вече за месец и половина минали 20 000 кандидат-водачи и нямало нито едно оплакване, нито един сигнал.
То като че ли при операциите през 2013 и 2016 г. имаше сигнали? Новата пробойна, открита от ГДБОП, е при практическия изпит - кормуването. Мизата вървяла между 50 и 100 лв. Не е трудно с най-повърхностни сметки да се види за какви обеми става дума. Ако 20 000 души минават на теоретичен изпит за месец и половина и дори само една част от тях да са давали пари за кормуването...
Сега прокуратурата каза, че
новата мръсна дузина разказала как взема пари само от лошите шофьори
Това накара държавното обвинение да прозре, че това е голям проблем, дори заплаха за националната сигурност, защото пътните трагедии били в пряка връзка с качеството на обучение и на шофиране.
И за малките деца е ясно, че в тази работа изобщо не се подбира и към подкупи са принуждавани не само шофьори, които не могат да карат. Всеизвестни са номерата как може човек да бъде късан няколко пъти, само и само да му се вземат парите я за допълнителни часове, я за да се плати на някой инструктор. Новото тук е, че при сегашната операция са арестувани и двама шефове на школи за обучение на шофьори, което идва да подскаже всъщност за колко развити схеми става дума.
В ДАИ са концентрирани огромни интереси, свързани с издаване на регистрационни, лицензионни и всякакви други документи на превозвачи, с организирани и контролиране на полагането на изпити и оценка на резултатите от тези изпити - и на любителите шофьори, и на професионални водачи. На практика едно звено, в едно министерство концентрира в себе си интересите, от които по думите на шефа на държавното обвинение зависи буквално бизнесът на всеки превозвач и прехраната на всеки професионален шофьор.
След операцията през 2016 г. премиерът
Борисов подскачаше от радост, че това е истинската борба с корупцията,
при която "всички шапки и каскети", стоящи над корупционна афера са установени и арестувани. Тогава най-високото ниво бе шефът на агенцията. И трябва да си мислим, че тези шефове са соло играчи? Че току-така се оставени да съберат близо 1 млн.лв. В сегашната история откритите кеш са "само" 115 000 лв., но сигурно събрани само за някой и друг месец.
Имаше закани, че ще се обявят за невалидни книжки, дадени против правилата. Колко такива има - една, две, 10, 20 ... Ами например само хиляди са тези, които нямат дипломи за основно образование, но имат книжки.
Или пък онези, които не могат да прочетат една дума, а камо ли да могат да отговорят дори на един въпрос от листовката. Те поне не са ли лесни за проверка? И поне да се санкционират всички по веригата, които са им дали книжките? Или може би сега няма хора като горепосочените, които да взимат книжки? И които не стават например таксиметрови шофьори? И как ли точно ги взимат? И как тези стройни, изградени и работещи с години схеми, са действали и действат безотказно? Как се случва така, че през две години се арестуват мръсните дузини?
Би трябвало вече да не са останали неарестувани
Да не говорим, че всяка власт задължително си сменя шефовете на структури от типа на ДАИ. И после, като ги арестуват, се започва - ето каква борба водим ние с корупцията, на никого не прощаваме. Сякаш някой друг ги и проверявал и назначавал.
Очевадно в огромната част от тези шумни случаи става дума за пушилка. След шумните акции от 2013 г. и 2016 г. няма нито един осъден поне на първа инстанция. Поне за втория случай все пак арестуваният шеф на ДАИ и седем негови бяха дадени на съд. Години ще минат за присъда на три инстанции. А само тя е валидна. А уж всичко в тези акции, поне по думите на МВР и прокуратурата, е доказано. Все имало СРС, достатъчно данни и доказателства, свидетели, всичко. А наказание няма. Кой тогава е виновен - прокурорът, антимафиотът, съдът, законът, законодателят?
ДАИ, митниците, полицията, КАТ са като брашнян чувал. Изтупват ги периодично, особено когато пак натиснат правителството, че заради корупцията Шенген ще остане мираж. И тук следват арестите на дузините. Няма край.