:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 116
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Смешен плач за храните

След като установи, че ядем по-качествен шоколад и по-скъпо масло от германците, държавата включва "биг брадър" за цените
Снимка: МЗХ
Министър Румен Порожанов разглежда щанд на "Отгледано с грижа в България" - инициатива, която осигурява пряк излаз на родните производители на храни до търговските вериги. Скъсяването на пътя от фермата до магазина е далеч по-сигурен начин да се засили ценовата конкуренция от всякакъв държавен мониторинг.
Държавата пак ни изненада в стил "Къде го чукаш, къде се пука". "Разследването" за двойните стандарти в качеството на храните, продавани у нас и на запад, приключи с идея за ценови мониторинг. Понеже в съставките големи различия нямало, но пък някои артикули в България били скандално скъпи - като едно детско пюре, което в Берлин и Виена струвало двойно по-малко, обясни министърът на храните Румен Порожанов.

Това с мониторинга е напълно безсмислено упражнение. От наблюдението нищо няма да излезе - цени със съзерцание не се свалят. И други министри преди Порожанов имаха подобни хрумвания за "биг брадър". И нищо не постигнаха. Но както се казва, нов министър, нов късмет. Вместо да се фокусират да изгонят от българските магазини истинските боклуци - като онова сирене, произвеждано в гараж, "кравето" мляко от палмово масло, и колбасите без месо, армия чиновници ще наблюдават ценовото разнообразие. Вероятно ще си правят и командировки екскурзии из Европа - за да наглеждат как вървят котировките на маргарина и швепса в други страни от ЕС.



Но каква ще е ползата за българския потребител?



При представянето на резултатите от тестовете министърът на храните и кадрите от Агенцията за храните доста ни объркаха - ту говорят за разлики и"двойни стандарти", ту ни уверяват, че стоките са си съвсем качествени. Даже ни съобщиха, че един вид шоколад и една газирана напитка са с по-добър състав от немските им "близнаци". И за да ни разсеят допълнително, съобщиха, че българската домакиня купува пакетче масло от марката "Х" два пъти по-скъпо от фрау Мадлен и че големите разминавания не са в състава на храните, а в цените им. Което изобщо не беше предмет на изследването.

За отбелязване е, че държавата ни най-сетне се престраши да направи нещо, което неправителствената асоциация "Активни потребители" и медиите от години правят - да сравни качеството и цените на определени храни в помощ на потребителя. Може би защото Унгария и Словакия вдигнаха шум за двойните стандарти и стана неприлично нашата администрация да се скатава.



Самото проучване е доста аматьорско



Поне на пръв поглед. А втори, по-дълбок поглед се оказа невъзможен - възложителите на тестовете отказват да ги публикуват. Това автоматично ни лишава от шанса да разберем как са направили подборката на храните за изследване. Озадачаващо е, че при цялото многообразие на пазара са решили да изследват толкова скромен брой продукти - по 6 млечни, 6 месни, 6 шоколадови и т.н. Това няма как да са представителни извадки. Поради което резултатите силно олекват.

Дори малката гражданска организация "Активни потребители", в която работят шепа хора, когато прави своите проучвания, подхожда далеч по-професионално от мастодонта БАБХ и Министерството на храните, които са на бюджетна хранилка и разполагат с десетки хиляди персонал. "Активни потребители" изследват поне десет продукта - примерно десет марки кисело мляко или кашкавал, или майонеза, обясняват какви показатели са обект на теста, посочват на кои фирми са стоките, откъде са купени, колко струват и какво съдържат. Всичко е подредено в цветна таблица, от която и второкласник ще разбере



коя стока е "екстра", коя е "второ качество",



а отдолу има разяснения какво точно не е наред при продуктите с показатели, оцветени в червено. Проучването се публикува на сайта на организацията. Така всеки може да се запознае с резултатите и когато отиде в магазина, да гласува с портфейла си за или против съответния продукт.

А какво направи държавната агенция БАБХ? Чиновници напазарували храни от наши и чужди магазини, изследвали ги в лаборатории, установили, че има разлики в състава на уж идентични изделия, стоки, купени у нас и в Германия. Сега ни уверяват, че разминаванията в съдържанието били дребни, невинни. "Доказват" го с резюме на резултатите, пълно с числа, от които разбрахме малко - че ядем безопасна моцарела, че има един вид шунка, която е по-мокричка от немската и че пием енергийни напитки, в които дозата кофеин е леко смалена в сравнение с австрийските им аналози. Няма фирми, няма марки. Цялата тази анонимност прави проучването абсолютно безсмислено.

Изумително е, че при десетки, ако не и стотици марки бяло и жълто сирене, нашите "тайни агенти" са решили да сложат в пазарската чанта моцарела, сякаш без нея нито един българин не сяда на трапезата. В групата на безалкохолните кой знае защо е включена и енергийна напитка - може би според Агенцията за храните стоката е масова? .

Много важен въпрос е кои са производителите на сравняваните стоки - примерно онова краве масло, което българските домакини купуват двойно по-скъпо от германските, какво е - немско, полско, френско? Това би могло донякъде



да обясни разликата в цената



Но марката е тайна. Впрочем откакто съществува, БАБХ нито веднъж не е съобщила на българските потребители - ето тази стока, произведена еди-къде си от еди-коя си фирма и продавана еди-къде, не струва, защото ...

Проучването оставя неприятното усещане, че изследователите много са се постарали да не открият разлики в качеството и да не обидят някоя голяма компания от хранителния бранш. Вероятно и защото, ако има "двоен аршин" за качеството, това би означавало, че държавните контролни институции не си вършат работата и са го допуснали.

За отклоняване на вниманието бе пусната новината, че са открити стоки с необяснимо "западни" цени. Полезно ще е да разберем на какво се дължи това - на някакъв дефект в уж свободния пазар или на обективни причини. Дано, ама надали.

От изказванията на държавните институции по последните дни по темата



струи откровена управленска неграмотност



Министър Порожанов щял да постави въпроса за скъпите храни на Комисията за защита на потребителите. Моля? Министърът бърка трибуквието. Не е КЗП, КЗК (Комисията за защита на конкуренцията) е органът, който трябва да се заеме, ако нещо с цените не е наред. Работа на КЗК е да изясни картел ли има, злоупотреба с пазарна сила ли, защо конкуренцията на българския пазар, която изглежда толкова жестока, не успява да натисне достатъчно надолу цените, субективни или обективни са причините (твърди се например, че някои храни струват в Германия по-евтино заради по-ниския ДДС). КЗК може да направи анализ и да види къде по веригата от фермата до щанда се лепят най-много стотинки в цената на млякото или салама и защо.

Порожанов щял да постави въпроса и пред потребителските федерации и организации. Не трябва ли да е обратното - министърът да дава решенията на проблемите?

Порожанов каза, че "резултатите ни карат да се замислим за качеството..." Само че ние даваме данъците си за заплати на министри и чиновници не да се чудят и умуват, а да действат.

Ясно е, че на КЗК ще й се наложи да се произнесе по въпроса. Но нямаме никакви основания да очакваме изясняване на картината. Вече много години напразно се надяваме тази комисия да разгадае енигмата защо в България цените на бензина и дизела, преди облагането с акциз и ДДС, не са най-ниските в ЕС, защо най-големите вериги непрекъснато равняват цените си, има ли картел и монопол... КЗК досега не е успяла да обясни странностите на българския петролен пазар. Няма да успее и с хранителния.
архив СЕГА
...
17
4018
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Юни 2017 20:47
От чиновника по отвратително животно НЯ-МА.

Не че е най-важното, но как пък никой не се намери някой да пита защо трябваше да се командироват хора в чужбина да купуват стоки. Не можеха ли примерно посолствата да купят списък с продукти и да ги пратят?
29 Юни 2017 21:31
Сега какво, комисия за гледане на цените ли ще създават!
Порожанов изглеждаше що-годе нормален , а се оказа на ниво "Корделия Нинова"
29 Юни 2017 23:51
Преди десетилетия бе въведена т.н. "държавна приемка" и един стар ерген ни побъркваше. Беше приятел, инженер от Предавателя, дойде при нас, където имаше доста колеги, всичките карали първо Телеграфо-пощенския в Дървеница, после задочно МЕИ. Човек с опит, неподкупен (бай да вея, партиец), изяде стандартите и вкара продукцията ни в пътя. Така беше и със сиренето, и с олиото и прочее. Фитоконтрол, ветеринарен контрол, морави печати по месото. Бяха служби от края на 19 век създадени - по европейси тертип. Нали агрономите и ветеринарите ни бяха учили все там. На най-евтините цигари пишеше "Тройно обезпрашени" - и бяха. Технологиите не позволяваха измама. Машината за кока-кола беше спряла, когато инж.-технолог Ганев беше намалил захарта (виц, бе, Уили). И ттази инерция трая дори след промените донякъде. Сега от гаражното ли производство да се пазим, от вносното ли? Крайно време е по закон да може да се казва явно и ясно кой какво прави. Защо кисело мляко, напр. "Саяна", 2 %, е по-мазно от разни други 3,6 %? И каква мазнина, захар и киселина има в млеката точно? Много лесно е тая агенция да си купи по една кофичка от всички кисели млека и за някое време да им направи количествен, качествен и органолептичен анализ. За последното да ме викат, ще си платя изяденото. И да се публикува, за сведениие на "потребителите" -- ега ти съществителното. Направо ми е криво да съм част от потребителско общество. Аз съм всестранно развита и всестранно незадоволена личност, ям, пия, чета, слушам и гледам всичко "по принцип", а всъщност - доколкото мога, и напразно не се давам. Дали честно или не, ще умра, още една-две петилетки, то ще се усети. И накрая, понеже не съм вчерашен, прави са тези, които смятат нашите сегашни управници за "ограбници". Имат хубави имена (Порожанов, Борисов, Московски - звучат!), някои са и угледни на вид, но са или бездарни, или безгласни спрямо нещо друго, или просто безочливи нувориши-парвенюта-самозванци, или амбициозни реститути (някои). Интересно е да се публикуват анкети на общи теми с тях, тестове за интелигентност и тем подобни, както и семейните им саги. Например на Пожарникаря и на Артилериста докторските дисертации, авторефератите, рецензиите и протоколите от съветите в съответните учебни и научни звена (вероятно т.н. "Академия" на МВР и под. 22810 (Научно Управление на БНА), или където и да е било). То с тия набедени шоумени забравихме що е хумор, сатира и забава. Ех, где си, где си Поликрайще ...
29 Юни 2017 23:51
Преди десетилетия бе въведена т.н. "държавна приемка" и един стар ерген ни побъркваше. Беше приятел, инженер от Предавателя, дойде при нас, където имаше доста колеги, всичките карали първо Телеграфо-пощенския в Дървеница, после задочно МЕИ. Човек с опит, неподкупен (бай да вея, партиец), изяде стандартите и вкара продукцията ни в пътя. Така беше и със сиренето, и с олиото и прочее. Фитоконтрол, ветеринарен контрол, морави печати по месото. Бяха служби от края на 19 век създадени - по европейси тертип. Нали агрономите и ветеринарите ни бяха учили все там. На най-евтините цигари пишеше "Тройно обезпрашени" - и бяха. Технологиите не позволяваха измама. Машината за кока-кола беше спряла, когато инж.-технолог Ганев беше намалил захарта (виц, бе, Уили). И ттази инерция трая дори след промените донякъде. Сега от гаражното ли производство да се пазим, от вносното ли? Крайно време е по закон да може да се казва явно и ясно кой какво прави. Защо кисело мляко, напр. "Саяна", 2 %, е по-мазно от разни други 3,6 %? И каква мазнина, захар и киселина има в млеката точно? Много лесно е тая агенция да си купи по една кофичка от всички кисели млека и за някое време да им направи количествен, качествен и органолептичен анализ. За последното да ме викат, ще си платя изяденото. И да се публикува, за сведениие на "потребителите" -- ега ти съществителното. Направо ми е криво да съм част от потребителско общество. Аз съм всестранно развита и всестранно незадоволена личност, ям, пия, чета, слушам и гледам всичко "по принцип", а всъщност - доколкото мога, и напразно не се давам. Дали честно или не, ще умра, още една-две петилетки, то ще се усети. И накрая, понеже не съм вчерашен, прави са тези, които смятат нашите сегашни управници за "ограбници". Имат хубави имена (Порожанов, Борисов, Московски - звучат!), някои са и угледни на вид, но са или бездарни, или безгласни спрямо нещо друго, или просто безочливи нувориши-парвенюта-самозванци, или амбициозни реститути (някои). Интересно е да се публикуват анкети на общи теми с тях, тестове за интелигентност и тем подобни, както и семейните им саги. Например на Пожарникаря и на Артилериста докторските дисертации, авторефератите, рецензиите и протоколите от съветите в съответните учебни и научни звена (вероятно т.н. "Академия" на МВР и под. 22810 (Научно Управление на БНА), или където и да е било). То с тия набедени шоумени забравихме що е хумор, сатира и забава. Ех, где си, где си Поликрайще ...
30 Юни 2017 00:46
Че стоки с едни и същи марки и опаковки в България от една страна и Западна Европа, Гърция, Турция, Сърбия и Македония, от друга, са с много различно качество, го знае всеки, който е пътувал достатъчно из Европа. Няма нужда от специални изследвания и докзателства.

Например, Ариел, Персил и т.н. в идентични опаковки купени от България, Гърция или Турция, са коренно различни, като изпиращо действие. Купените от Гърция или Турция изпират, купените от България - не. Вярно, веществата слагани в продавания в България, може и да не са вредни, но пък нямат изпиращо действие.

Идете в Германия или Дания и си купете Хотдог. Веднага ще установите по вкуса и твърдостта, че кренвиршите там са от месо. При нас не са. Вярно, не са вредни, защото соята не е вредна, но пък нямат месо, освен прах от смлени бели чевеи, специано отглеждани за влагане в такива продукти.

В Западна Европа, дори когато цените на нещо са по-високи, то винаги има промоции, при които цените са на до една десета от тези в България. Ако пазаруваш само на промоции (както правят българите там, но не само те), то ще можеш да си набавиш всичко нужно на цени на половина на тези в България, при положение, че дневната ти надница там е колкото месечна заплата в България.
30 Юни 2017 08:34
Добра статия, особена на фона на смешките, които ни показват някои телевизии и вестници!
30 Юни 2017 09:19
Отлична статия!

А това:
Че стоки с едни и същи марки и опаковки в България от една страна и Западна Европа, Гърция, Турция, Сърбия и Македония, от друга, са с много различно качество, го знае всеки, който е пътувал достатъчно из Европа. Няма нужда от специални изследвания и докзателства.

Например, Ариел, Персил и т.н. в идентични опаковки купени от България, Гърция или Турция, са коренно различни, като изпиращо действие. Купените от Гърция или Турция изпират, купените от България - не. Вярно, веществата слагани в продавания в България, може и да не са вредни, но пък нямат изпиращо действие.


написано тук по-горе, е чистопробен фейкнюз (подобно на простотиите, изляни вчера от 'коуегата' Гумен Речев по отношение заема от 200 млн евро) - една вярна дума няма!!!!
30 Юни 2017 09:26
Идете в Германия или Дания и си купете Хотдог. Веднага ще установите по вкуса и твърдостта, че кренвиршите там са от месо.

Сигурно.
Пазарът - огромен, конкуренцията - жестока. Покупателната възможност - също много голяма, поради това производителите се борят за клиентите с качеството, а не с цената на продукта. То и тук могат да ги направят от месо, ама надали някой ще си купи кренвирши за 10 лева...
30 Юни 2017 09:32
У нас спокойно можеш да си купиш български кренвирши от месо, и наистина струват 10-11 лева. Мога и марката да ви кажа...
30 Юни 2017 09:38
Поредната придобивка от капитализма - за здравето на хората да се грижат ветеринарните лекари...
30 Юни 2017 09:45
Идете в Германия или Дания и си купете Хотдог. Веднага ще установите по вкуса и твърдостта, че кренвиршите там са от месо. При нас не са.


Купих си преди 2-3 дни т. нар. "кренвиршка". Кренвиршът се беше разпаднал до розово-виолетова пихтиеста маса.
30 Юни 2017 10:28
Купих си преди 2-3 дни т. нар. "кренвиршка". Кренвиршът се беше разпаднал до розово-виолетова пихтиеста маса.
Между другото, баничките и другите тестени закуски са едни от най-подправяните и опасни храни. В тях се влагат най-евтините и долнокачествени ерзац мазнини, колбаси и млечни продукти. Предполагам, че съдържанието на трансмазнини в баничките е поне колкото във фалшивото сирене или кашкавал.
30 Юни 2017 10:49
Веднага ще установите по вкуса и твърдостта, че кренвиршите там са от месо.

"Месото е вредно"
(снимка: натиснете тук)
30 Юни 2017 11:17
Една доста интересна тема рядко или никога не се засяга. Колко милиона получават български потребителски организации по проекти и проектчета и колко реални данни получават потребителите в България? Не само за качество и цени на храни, перилни препарати и прочие а и за доста други неща. В Германия например, дори и без такива финансирания по европроекти, потребителските организации правят и публикуват хиляди изпитания на най-различни неща които представляват интерес. У нас си остава само "усвояването" с дребни изключения потвърждаващи правилото.
30 Юни 2017 12:06
http://aktivnipotrebiteli.bg/%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%88%D0%B8
30 Юни 2017 17:09
Абе има нещо гнило в Дания... И то не само и не толкова в храните. Има разлики там, но общо взето са описани в етикетите. Макар и с дребен шрифт. Общоизвестно е, и големите компании не го крият, че съобразяват продуктите си с местния вкус. В Близкия изток и Турция например, продуктите на Кока-Кола са по-сладки, с повишена захарност. Там са такива предпочитанията. Не е това проблемът. Проблемът е в качеството. Аз се бръсна всеки ден. Използвам от години "Жилет-Фюжън", с пет ножчета. С едно ножче от комплект, купен от Германия, Франция, Великобритания се бръсна около три месеца. С ножче, купено от България, не изкарвам и месец. Същата марка, същата опаковка, не можеш ги позна. Обаче разлика има, а цената им е горе-долу еднаква.
01 Юли 2017 02:48
У нас спокойно можеш да си купиш български кренвирши от месо

в креМвирша по рецепта няма месо. би трябвало да се правят от дехидратирана сланина..иначе няма как да са с това име..имало и бирени , птичи от фазани от кво ли не..
Кашкавал от Сърбия и месо и зеленчуци пак от там.Миналата година прясно агнешко в Гръцки лидл бе на цена 3,5 Евро за килограм по великден..в булгаристан бе минало 7Е.
мнозина не забелязват че в кока -колата отдавна няма и милиграм кофеин..но вървят легенди как сваляла ръжда как тровела мравки и кърлежи, как ставала з а добавка за повишаване на октана...
В много лекарства има необявени съставки. най често е използван кофеинът ..на който се дължат уж лечебните ефекти ...преди години парацетамола бе забранен сега не..в т.н хранителни добавки в 90 % от тях няма и молекула активно вещество...Те така..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД