:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,375
Активни 226
Страници 17,785
За един ден 1,302,066
Въоръжаване

Русия и САЩ ухажват с оръжия неутрална Сърбия

Москва обеща на сръбската армия изтребители, танкове и десетки бронирани коли, американците се отчетоха с "Хъмви"-та
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Руският президент Владимир Путин (в центъра) и неговият бивш сръбски колега Томислав Николич (вторият отдясно) присъстваха през октомври 2015 г. на военния парад по случай 70-годишнината от освобождаването на Белград от нацистка окупация.
За всяка от водещите велики сили доставката на военна техника се определя не само от икономическа гледна точка, но най-вече от степента на влияние в един или друг регион. Именно затова както Западът, така и Русия постоянно ухажват редица свои партньори в различни места по света. Това засяга и Балканите, където в последно време Москва и Вашингтон постоянно захранват с оръжия Сърбия, както и разбира се, нейните съседи.

Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин обяви наскоро готовността на Русия да достави ракетни комплекси "Бук", "Тор" и С-300 за сръбската противовъздушна отбрана (ПВО). Рогозин потвърди пред журналисти по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург, че "за Сърбия няма никакви ограничения" и доставката на руско въоръжение ще зависи единствено от възможностите на бюджета на Белград и от отбранителната стратегия на Сърбия. "Сърбия е заинтересована от гарантирането на своята противовъздушна отбрана на близко и по-далечно разстояние и в това отношение руските ракети могат да гарантират изпълнението на тази задача", смята Рогозин. Сръбски медии цитират мнението на експерта по борба с тероризма Мария Борич, според която "доставката на руско въоръжение за ПВО е голям шанс за сигурността на Сърбия". "Ракетите "Бук" и "Тор" са предназначени за противодействие на средно и близко разстояние, докато ракетните комплекси С-300 значително могат да повишат отбранителната способност на страната, но струват достатъчно скъпо. Все пак не трябва да се забравя, че Сърбия е единственият искрен приятел на Русия в този регион и въпросът може да се реши с междудържавен ангажимент", заявява Борич. Според Владан Глишич, лидер на "Народна мрежа", благодарение на руското оръжие "ние ще можем да защитим сръбското население в Косово и в република Сръбска". Малко след това сръбският външен министър Ивица Дачич заяви след среща с руския си колега Сергей Лавров в Санкт Петербург, че "Сърбия никога няма да въведе санкции срещу Русия".

Русия "подарява" на Сърбия шест МиГ-29, 30 танка и 30 бронирани коли, съобщи сръбският президент Александър Вучич. Те трябва да се модернизират и първата фаза от модернизирането им ще струва на Белград между 180 и 230 милиона евро, каза Вучич след среща с руския министър на отбраната Сергей Шойгу. "Ако купувахме тези самолети, те щяха да ни струват около 600 милиона евро. Така може да видите колко изгодни цени ни бяха предложени и колко



получихме като подарък,



що се отнася до самолетите", каза сръбският президент. Той добави, че това "драматично увеличава" оперативно функционалните способности на сръбската армия "до степен, че това вече няма да бъде същата армия". "Получихме като подарък и 30 танка Т-72 S и 30 бронирани коли BRDM 2, както и по-малки оръдия калибър 14.5 мм", каза Вучич, цитиран от "Спутник". Той съобщи, че по време на посещението си в Москва е имал много продължителна среща с Шойгу и цялото ръководство на военната индустрия и че е повторил пред тях позицията за военен неутралитет на Сърбия. "Развихме нашите много добри приятелски отношения. Най-важното е, че ще правим общи планове за тригодишно и петгодишно сътрудничество, защото сме страна, която се нуждае от много неща и би искала всичко наведнъж, но това не е възможно", каза той. Вучич се пошегува, че от сръбското Министерство на отбраната са искали всички възможни ракети и той в един момент казал "не поискахте само ядрено оръжие", на което се засмял и Шойгу. Сръбският президент заяви, че има намерение да закупи оръжията и военна екипировка от Русия, за да запази баланса на сигурността в региона, след като Хърватия също закупи военни съоръжения. Сърбия обяви доктрина за военен неутралитет през 2007 г., като настоящото правителство потвърди, че няма намерение да променя политиката.

Интересното е, че малко след това на официална церемония в казармата в Панчево армията на Сърбия получи 19 многоцелеви бойни машини "Хъмви" на обща стойност около 3.8 млн. долара като



дарение от САЩ



На официалната церемония на приемането на машините е присъствал сръбският президент Александър Вучич. След получаването на дарението армията на Сърбия разполага общо с 40 подобни бойни машини. Вашингтон дори обещава още "значителна военна помощ", но засега няма данни това да се случи в скоро време. Американците определено изостават в тази надпревара с руснаците, но те пък постоянно захранват с различни видове оръжия съседите на Сърбия като Хърватия, Словения, Босна, България, Албания и Македония.

Парадоксът обаче е в това, че в Сърбия има толкова много оръжие у населението, колкото в никоя друга страна в Европа. С този арсенал, основно от времето на юговойните, се извършват и много престъпления. А държавата няма решение на проблема. Никой не знае какво количество нелегално оръжие е притежавано от населението. Властите предполагат, че то е от порядъка между 200 000 и 900 000 бройки - пистолети, автомати, бомби, противотанкови гранати дори. В сметките трябва да се включи също и 1 милион оръжейни единици ловно и спортно оръжие, както и още един милион, зачислен на армията, полицията и частните охранителни фирми. Само в САЩ има повече оръжия на глава от населението, отколкото в Сърбия, пише порталът gunpolicy.org. На 100 сърби се падат 37 различни видове огнестрелно оръжие. Повечето оръжия са от времето на разпада на бивша Югославия - войните в Словения, Хърватия, Босна, Косово. Предполага се, че в седемте бивши съюзни републики са останали четири милиона броя нелегално притежавано оръжие, като най-голямата част от тях се намира в Сърбия. Предраг Петрович от неправителствената организация "Белградски център за политика за сигурност" обръща внимание на историческия аспект от въпроса за притежаването на оръжие от сърбите. Той припомня за един стар обичай - по време на празненства да се стреля във въздуха. Оръжието, според експерта, е символ на власт и положение в обществото. Дълготрайната нестабилност в региона пък подсилва усещането на хората, че е по-добре да бъдат въоръжени. Пред "Дойче веле" Петрович не крие и критиките си към управниците в Белград, които постоянно внушават на хората, че в страната се подвизавали много чуждестранни агенти и че имало заплаха от държавен преврат. По този начин те довеждат хората до състояние на мания за преследване, като целта е да се държат будни избирателите. Но това създава страх, добавя експертът.

Проучване на неправителствената организация "Център за изследване на обществената политика" показва, че 70 процента от



сърбите се чувстват сигурни в страната си,





но не защото имат доверие на държавните институции или силите за сигурност, а защото разчитат на самите себе си, както и на съседи и приятели. В новините обаче няма да откриете съобщения за това, че притежаваното оръжие е помогнало на някого да се защити успешно от нападение или да предотврати извършването на някакво престъпление. Затова пък булевардната преса е пълна с информации за убийства и нападения в състояние на амок. "Центърът за изследване на обществената политика" е проучил 400 случая на злоупотреби с оръжие в Сърбия. В 120 от тях е било използвано нелегално оръжие - 6 пъти повече, отколкото случаите с регистрирано оръжие. Черният пазар също процъфтява. И докато в Сърбия човек може да си купи пистолет за 100 евро, "износът" носи много по-големи печалби. При атентатите в Париж през ноември 2015 г. бяха използвани стари автомати М72, базирани на технологията на "Калашников" и произведени в сръбските заводи "Застава". Подобни оръжия могат да се видят често и в снимките от Сирия и Ирак в ръцете на джихадисти, бунтовници и партизани.

СНИМКА: www.nahnews.org
Руската ракетна система С-300
 Повечето нелегални оръжия са от времето на войните, съпътствали разпада на Югославия.
5
2571
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
10 Юли 2017 20:14
.
11 Юли 2017 10:21
военния парад по случай 70-годишнината от освобождаването на Белград от нацистка окупация.


Знам какъв ще е отговорът, но защо няма и българска делегация ?
Дори и сърбите знаят , че редовна българска армия е влязла в Белград като освободителна.
Докога всички ще се гаврят с костите на 40 000 български войници положени за изгонването на Кафявата чума от Европа ?!
11 Юли 2017 11:39
Тито е известен пример в Сръбската история !
11 Юли 2017 13:21
Пикачу,ако българската държава и българското общество сами не помнят и уважават своите жертви,то как да очакваме уважение от чужди държави ? България оплю и отрече хилядите жертви и десетките хиляди участници в антифашистката съпротива. Една от най мощните и многобройни в Европа,между впрочем. Същото е и с участието на армията в състава на Трети украински фронт. Ивоинджевци,сульовци,плевнювци и прочие неодемократи наложиха за герои убийците на партизани и политиците,включили страната в Оста и виновници за поредната национална катастрофа. Щото били жертви на Народния съд. Позор е,когато един народ не помни своята история.
16 Юли 2017 04:02
А бас че руския скрап сърбоците и подарен няма да го вземат
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД