:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,671
Активни 624
Страници 2,236
За един ден 1,302,066

Родители се вдигнаха на протест заради уволнена учителка от СМГ

В дъното е разправия около класиране за "Европейско кенгуру"
Родители на ученици от Софийската математическа гимназия излязоха на протест в защита на дългогодишната учителка по математика Петя Тодорова. Вчера тя бе уволнена дисциплинарно заради "умишлено ощетяване на интересите на децата", а причината е, че в качеството си на член на оценяващата комисия за математическото състезание "Европейско кенгуру" не е допуснала до национален кръг ученици от СМГ, които са имали необходимия брой точки. Родителите обаче недоумяват как е възможно Тодорова да дискриминира умишлено децата им, при положение че е подготвяла и подготвя десетки златни медалисти на България тъкмо от СМГ.

Петя Тодорова е член на националната комисия "Европейско кенгуру", като една от функциите й е да класира учениците в националния кръг на престижното международно състезание. В тазгодишния кръг обаче сред класираните се оказало, че няма нито едно дете от СМГ, въпреки че техните резултати са най-силни. "В същото време ученици от частна математическа гимназия с много по-ниски резултати са класирани благодарение и на подписа на г-жа Тодорова. С това тя съзнателно ощетява най-силните ученици в България и не защитава интереса на учениците на СМГ", коментира директорът на елитната гимназия Антони Стоянов. По думите му става дума за около 130 дискриминирани възпитаници на СМГ, а причината за това е, че самата учителка преследвала "кариерно израстване в националните комисии". Той намекна, че подписът й бил "залепен", но въпреки това самата Тодорова в писмените си обяснения до него е признала, че подписът е неин.

От просветното министерство потвърдиха, че според решението на комисията от 14 май действително в списъка на децата, допуснати до национален кръг, са липсвали доста ученици, които са имали нужния брой точки за класиране на национално ниво. След жалби от родители на некласирани деца в МОН се е провела среща между зам.-министъра на образованието Таня Михайлова и членовете на националната комисия заедно с председателя й проф. Сава Гроздев. В резултат на това до национален кръг са допуснати над 200 деца, доста от които от СМГ. Всички те са имали необходимия брой точки. Така на практика се оказва, че победител в състезанието е ученик от 10. "а" клас на СМГ, чийто класен е самата Петя Тодорова.

Обясненията за тази бъркотия са най-различни. Най-разпространената версия е сблъсък в средите на преподавателите по математика, в които не за пръв път има подобни конфликти. Според запознати скандалът се дължи на многогодишна вражда между двамата математици - шефа на Съюза на математиците в България (СМБ) акад. Петър Кендеров и проф. Сава Гроздев - председател на националната комисия на "Европейско кенгуру" и ръководител на сдружение "Европейско кенгуру". И сдружението, и съюзът са съорганизатори на международното състезание заедно с МОН. Сдружението обаче поставило условие СМБ да плати определена сума - членски внос, за да бъдат допуснати техните участници до национален кръг. Тъй като това не станало, в списъка с класираните нямало нито един ученик от училищата, в които състезанието се провежда от Съюза на математиците - СМГ, Варненската математическа гимназия, 125-о училище в столицата и др.

Проф. Гроздев обясни пред "Сега", че СМБ не е платил членския внос, но въпреки това са допуснали учениците, изкарали нужния брой точки, тъй като са виновни не децата, а организаторите. Според него до ситуацията се е стигнало в резултат на новия регламент за оценка на ученическите работи, приет от националната комисия, с който някои училища не се съобразили. Резултатите вече се представяли на специални бланки, които позволяват проверка на работите по електронен път. Работите на децата от СМГ обаче били проверени ръчно. "Националната комисия не е проверявала работите на учениците от СМГ, просто нямаше как те да бъдат класирани", поясни проф. Гроздев. След съвещание в МОН обаче той и колегите му преценили, че децата нямат вина, затова решили да вземат предвид и техните оценки. "Обвиненията срещу Петя Тодорова са неоснователни, тя дори не е проверявала работите на учениците от СМГ", заяви проф. Гроздев.

Тодорова не е единственият повод за напрежение в СМГ. Родители и деца не са съгласни и с други уволнения на любими преподаватели, които намират за необясними, например на Божидар Георгиев, който е преподавал български в пети клас.

ГЛЕДНА ТОЧКА

В момента ощетени деца няма, коментираха от МОН. Относно уволнението на известната математичка пък оттам заявиха, че става дума за трудовоправни отношения между директор и преподавател и нещата са в ръцете на Стоянов. Все пак днес регионалното управление по образованието започва проверка в СМГ за изясняване на напрежението между родители и учители.
3
1588
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
10 Юли 2017 21:18
Тъжно кенгуру, европейско безсрамие
11 Юли 2017 10:48
Типично българска простотия-всеки срещу всеки,демонстрирана даже и от образованите!
11 Юли 2017 11:33
СМГ никога не е случвала на директори в последните 40 г. ! Единствената изключение от това правило беше Владо Ненчев, на чиято политика се дължи сегашната лидерска позиция на СМГ - той промени преподавателския персонал с млади и талантливи лица, той намери начин в трудните години не само да сахрани персонала и сградата, но и да го развие. Е, и него го уволняваха и насила пенсионираха, ама направеното остана.
Изключително съм благодарен, че ми беше учител и ръководител на бригади и други такива задължителни мероприятия. Затова, когато го изгониха за първи път от СМГ (директорката го подгони за нарушаване на дисциплината и нравствения облик на учителя !!!) всички излязохме от клас и повече от месец не се върнахме. Накрая от Градският съвет на БКП разпоредиха да го върнат от следващата учебна година и той ни събра да ни помоли да се върнем (специално той ни предложи преподавател по математика вместо него иму даде своя план как да ни се преподава).

А относно състезанията - ами че то отдавна е известно, че тези състезания са бизнес и затова всеки един организатор обяснява как неговото състезание е по-велико от другите. Бизнес е и затова се плащат такси, така че който не си ги плати, той няма право да участва. А кое колко е добро - ами според специализацията на организатора се дават задачи от 3-4 области, а другите напълно се изключват. И няма никакво значение дали това е заложено в учебния план, дали е за този клас, за следващия или за след 3-4 години. Кой какво си знае, това дава на децата !

П.П. Не ми се говори за егото и бизнес-интересите на двете уж големи научни личности, споменати в статията. Може като учени да са големи, но като личности и хора са си обикновени гешефтари. Пък и министерството направи каквото може да обезличи състезанията - нали премахна точките от тях като бонус при кандидатстване в СМГ и други такива гимназии.

П.П.П. Няма какво да се учудваме - учителите по училищата много държат на едни състезания, а други неглежират. И се оказва, че добрите са винаги тези, в които те или техни близки са в организаторите. И дават частни уроци как да се представиш по-добре точно на тези добри и хубави състезания. Бизнес !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД